Strange Circus: Kimjó na circus

• Japonsko Strange Circus 奇妙なサーカス (více)

Film začína ako cirkusové predstavenie a jeho hlavnými aktérmi sú otec, matka a dcéra. Vo veku 12 rokov prichytí Mitsuko svojho otca, ako súloží s matkou Sayuri. Otec ju zavrie do puzdra od čela a cez malú dierku ju donúti, aby sa na nich dívala. Potom si dcéra s matkou vymení úlohu a predstiera, že je ona. Matka začne na dcéru žiarliť a pri jednej hádke nešťastne spadne zo schodov a zabije sa. V dcérinej psychike dochádza k depersonalizácii a stane sa svojou matkou.
Alebo to bolo všetko inak? (badygorila)

JohnMiller

Japonský režisér, Šion Sono, ma opäť príjemne prekvapil. Sa mi strašne páčilo, že to bolo konečne brané úplne vážne a bolo to dokonca bez toho tradičného fekálneho humoru, ktorí tak Japonci milujú, a ja neznášam. To sa mi pri Sonovi ešte nestalo. Strange Circus je nesmierne kontroverzné dielo. Hoci ma tu tá kontroverzia, šokovala zo všetkého najmenej, ale aj tak mi nedala pokoja. Scenáristicky, je to podľa môjho úsudku, absolútne dokonalá záležitosť. Všetky detaily, aj tie, najmenšie, nepatrné, do seba, po čase, úplne zapadli, hoci ani po pozretí neviem, čo sa v skutočnosti stalo a čo bola iba fantázia v mysliach charakterov. Divák si myslí, že už uchopil, kvázi, jednoduchú zápletku a môže v pokoji sledovať snímku, ale o pár minút BUM!!!! A divák je stratený, pretože netuší, čo je realita, čo fikcia, čo sen, čo predstavy a čo skutočnosť. A takto sa to zopakuje ešte niekoľko krát, bez toho, aby, čo i len divák vytušil, že sa Sono bude opakovať. Vždy to prišlo v momente, kedy sa to najmenej čakalo. Z tohoto hľadiska to bolo geniálne a úchvatné. Hlavná téma, a ťažisko deja, bol incest. A to medzi otcom a maloletou dcérou. 1/5 snímky, bola celá iba o rozprávaní dvanásťročného dievčatka, ktorá predstavila svoj pohľad na tieto udalosti. Nechýbajú zábery na suroví sex, bez servitky znázornené utrpenie a tak ďalej. Potom však zistíme, že to bol vlastne iba nový príbeh jednej spisovateľky na vozíku, po čase však všetko svedčí k tomu, že je to vlastne jej skrytá autobiografia... A ono sa to do konca zamotáva ďalej a ďalej. až pri konci človek nevie, čo sa v skutočnosti stalo a čo je sen. Parádny film, rozhodne nie pre slabšie povahy, ale inak, umelecky veľmi výživný. ()

sniper18

Je to výborný mierne mysteriózne ladený psychologický thriller od Shiona Sona. Má dosť dobrý príbeh o dievčati, ktoré svojich rodičov prichytí pri milovaní, ale jej zvrhlý otec si to všimne a časom ju začne zapájať do svojich zvrhlých hier, či už pasívne alebo aj aktívne, čo má samozrejme zlý vplyv na jej psychiku. Navyše na ňu jej matka začne žiarliť, čo nakoniec kvôli nešťastnej náhode spôsobí jej smrť a tak dcéra u svojho otca vyrastá sama, až časom dospeje a stane sa úspešnou spisovateľkou, no kvôli ťažkej psychickej záťaži to možno nie všetko bolo úplne tak, ako si dcéra spomína. So spracovaním som dosť spokojný, ale myslím, že sa to dalo podať ešte aj o niečo lepšie. Už od samotného začiatku je jasné, že sa bude jednať o mimoriadne nevšedný filmový zážitok, čo sa aj úplne vyplní, spočiatku ma síce trochu prekvapila až moc výrazná erotická forma, ktorá už možno ide trochu aj za hranicu, samozrejme hlavne kvôli zapojeniu dieťaťa, síce nie priamou formou viditeľnou v obraze, ale naznačené je to jasne a ťažko sa mi k tomu získaval nejaký postoj a tak som to skôr bral len za fakt, ktorý tak má byť, inak by zápletka až tak nefungovala. Ale inak ma tu úplne pohltilo mnoho perfektne podaných scén, Sonov štýl je skutočne nezameniteľný a geniálny. V priebehu filmu sa tu dá stretnúť s viacerými typmi úchyliek, ktoré sú ale podané inteligentnou formou a veľkú pochvalu si zaslúži to časté prehadzovanie úloh medzi matkou a dcérou, čo sa mi veľmi páčilo. A všetko to vygraduje tradične extrémnym finále. A tak o nude tu nemôže byť ani reči, dokonca aj dĺžka filmu je kratšia, než obvykle, ale niektoré prvky mi sadli menej, než by som chcel a to ma mrzí. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, postava matky a aj dcéry sú skvelo podané a aj zahrané, k tomu nepríjemne pôsobiaci otec a viacero zaujímavých vedľajších postáv, tu sa nedá nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú perfektné, Shion Sono je skutočne génius a to vidno v každom zábere, vizuál je prvotriedny a nápaditý a veľkú pochvalu si zaslúži aj výborná hudba, tá do niektorých scén sedí dokonalo. Škoda, tých pár scenáristických prvkov mi nesadlo až tak dobre a jedine kvôli tomu nedávam plné hodnotenie, ale aj tak je to ďalší výborný film od Shiona Sona, ktorý mi už dlhú dobu dokazuje, že to je najkvalitnejší režisér súčasnosti. Aspoň nikoho na vyššej úrovni nepoznám. 83% ()

Seabeast

Totální schíza, která vám doslova (dámy prominou) vyšuká mozek z hlavy! Bizarní, šílené, zvrhlé, ale na druhou stranu mistrovsky promyšlené, teatrální, poetické a hravé. Přišlo mi, jako bych seděl v Rudolfinu a poslouchal orchestr, který interpretuje klasickou skladbu se všemi dynamickými kudrlinkami a smyslem pro detail. Ano, zážitek hodný symfonii, ale filmové - obrazně řečeno. Samozřejmě, že ne každý Kimyō na sākasu zkousne, ale pro milovníky "mindfucků" je tohle povinnost vidět. ()

Madsbender

Veľká cirkusová show a iluzórna epopeja rodiny, ktorá sa pomaličky zažiera do mysle a obracia logické uvažovanie naruby, pričom ho však nezavrhuje - podobne ako u Davida Lyncha, stačí nájsť kľúč (čo je rozhodne dôvodom pre opakované zhliadnutie). Téma sexuálneho násilia páchaného na ženách tu dostáva zabrať, a i napriek umiernenosti v tomto smere má obdobný efekt ako Polanskiho Repulsion (dokonca je podobnosť aj medzi zobrazením prostredia, ktoré sa stáva nepriateľským a provokuje rastúce šialenstvo - u Sona zakrvavené steny školy, u Polanskiho desivé preludy v útrobách bytu, ilustračná scéna: http://www.youtube.com/watch?v=1swzjZvAeiI). Expozícia, plná opakovaných výjavov znásilnenia prelínaná bežným životom atypickej rodiny v dome a návštevami školy trvá zhruba 25 minút. Ďalších cca 40 minút tvorí ilustrácia súčasnej reality (tak, ako nám ju Sono predkladá) a života spisovateľky na vozičku, behom ktorých je predstavená pointa dva razy úspešne zmenená a stále funkčná. Zvyšných 40 minút patrí rafinovanému vysvetleniu celého doterajšieho diania a obracia sa na diváka s otázkou, či pochopil. A tam niekde v pozadí stojí Sono a usmieva sa nad tým, ako opakovane používa rovnaký filmársky koncept z iných svojich filmov s opätovne odlišným výsledkom. O tom, že sa smeje divákovi, ktorému sa dej pochopiť nepodarí ani nehovoriac. Je to zvrhlé, je to zábavné a je to skrz na skrz nesmierne zaujímavé. Asi začínam mať na Sonove filmy úchylku. 90% ()

Tyckin

Tenhle kousek od Sona byl na můj vkus až příliš - moc násilí, brutality, sexu, perverzností zvráceností, nechutností, ulítlostí či hysterie. Mám smysl pro "divné" filmy, ale toto mi zkrátka nesedlo. Dobrou půlhodinku jsem se ukrutně nudil, prostředek lehce prozíval a ač závěr byl relativně solidní, tak celkový dojem zůstal negativní - 47%. ()

• Dům, ve kterém se děj odehrává, je skutečný. Režisér Sion Sono jen požádal jeho majitelé o povolení v něm natáčet. (Othello)