Reklama

Reklama

Obsahy(1)

První díl minisérie podle stejnojmené komiksové předlohy. Vysokoškolský student Light Yagami se chce stát policejním důstojníkem stejně jako jeho otec a prosazovat právo a spravedlnost. Proto když nalezne zápisník 'Death Note' s jehož pomocí lze zabít kohokoli jen se znalostí jeho jména a tváře, bere to jako příležitost očistit svět od kriminálních živlů jednou provždy. Masová úmrtí kriminálníků se brzy začnou spojovat s nadpřirozeným zabijákem Kirou (podle anglického 'killer') a po jeho stopě se vydává geniální detektiv L. Bude L schopen dopadnout Kiru dřív než ten uvidí jeho tvář a přijde na jeho pravé jméno? (Genryuusai)

(více)

Recenze (157)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Film se se seriálem nijak nedoplňuje, nijak ho neobohacuje, jen převypravuje jeho část (mnohdy kopíruje i záběr po záběru, což vzhledem k zachování pohybů nesouvisí jen s mangou). S topornými hereckými výkony (a ne, nevidím v tom stylovou expresivnost, ale špatné vedení a unylý timing), s efekty, které nestačí a řemeslnou stránkou, která ukazuje, že 80 % nevelkého rozpočtu spolkl umělohmotný CGI panák. Kdyby neexistoval seriál, dal by se samozřejmě ocenit koncept a zdrcující finále (mírně pozměněné oproti seriálu, ale se stejnými důsledky), ale v anime to působí o tolik lépe, že vůbec není, čím se tu za zabývat - předně proto, že tam je vztah k postavám ambivalentněji, čímž je závěr víc šokující. Hraný Death Note je pro mě především ukázka, jak moc nefunguje, když se anime prostě jedna ku jedné převede, aniž by tvůrci přemýšleli o nějakých posunech, které hraná podoba potřebuje. Jen ubrat voiceovery není dost. A nakonec - doplňující poznámky vysvětlující pravidla užívání death note (v seriálu uvozující reklamní pauzu) tu jsou vlepovány přesně ve chvílích, kdy budou za okamžik relevantní, což kazí napětí a vede diváka k až příliš brzkému odhalení plánu - chyba. ()

VanTom 

všechny recenze uživatele

Těžko soudit, jaké by bylo hodnocení bez znalosti seriálu, který jsem nedávno dokoukal (a příliš mne nenadchl), protože tím se možná eliminovaly nějaké nedořečenosti v příběhu a charakterech postav. Hraná filmová verze mi totiž přišla jako ukázkový případ toho, jak z předlohy vyzobat to nejdůležitější a oprostit se od zbytečností. Ve srovnání se seriálem byl film takový sevřenější, civilnější a reálnější, se silným a zajímavým dějem, ne tolik protahovaný, manýristický a absurdní v uvažování postav jako anime. Uvidíme co druhá část, snímek vyloženě končí v půlce. ()

Reklama

EdaS 

všechny recenze uživatele

Skvělý ústřední nápad (co byste dělali vy, kdybyste mohli kohokoliv lehce a anonymně zabít?) připomíná sice trošku Ukolébavku od Chucka Palahniuka, ale ve filmu jsem nic podobného neviděl. Scénář je taky to nejzajímavější, co může Death Note nabídnout. Člověk si ale musí odmyslet jednu docela zásadní logickou botu, které se autoři dopustili (týká se porušení pravidla, že vrah musí znát pravé jméno oběti). Celkový vzhled filmu je taky spíš televizní a jedna animovaná příšera to nevytrhne. Postava "velkého detektiva" se opravdu hodí spíš do comicsu, takže bych si představoval nějakou zajímavou stylizaci. I přes spousty výtek však jde o docela chytrý a originální film, takže pokračování si asi seženu. 70% ()

Adrian 

všechny recenze uživatele

70%. I keď anime seriál mi prijde pochopiteľne hlavne z hľadiska vykreslenia postáv oveľa precíznejší, tak na hranú verziu je to stále obstojná adaptácia komixu, ktorá mi miestami dokázala evokovať pocity napätia a zvedavosti podobné ako pri sledovaní anime verzie. Ovšem uznávam, že bez znalosti komixovej predlohy, či anime verzie je samotný film (hlavne prvá polovica) občas príliš skratkovitý na úkor zrozumiteľnosti. To ovšem vôbec neuberá na mojej zvedavosti vidieť druhý diel s podtitulom "Last Name". ()

Deimos 

všechny recenze uživatele

Net/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 6/10 Triky 6/10/// +námět, příběh, děj, poutavé -škoda, že není víc akce a efektních záběrů/// Když se totiž na tento film podíváte s přetáčením po kapitolách (jako když se chcete podívat o čem to bude), tak vás asi nic nezaujme. Jenže stačí pár minut sledovat od začátku a film vás dokáže tak dokonale zaujmout, že už od něj neodejdete. Teď následuje SPOILER: je to vlastně výborná krimi detektivka kde hlavní hrdina je záporák a naopak "kladným" vyšetřovatelem je tajemný L, který hraje až druhé housle. Hlavní hrdina Light dokonale využívá (zneužívá) možnosti zapsat do zápisníku smrti jméno a tím danou osobu usmrtit. Kdyby se závěr filmu podobal klasickému klišé amerických filmů, tak bych byl asi zklamán. Jenže tůrci překvapili a v závěru nám přednesli něco, na co není středoevropan úplně zvyklí. Chytře a dokonale zvítězil záporák v podání našeho hlavního hrdiny. Konec SPOILERU. Zpracování sice úplně neohromí, je jen mírně nadprůměrné, ale celkový dojem z filmu je hodně dobrý. A hlavní postavu (herce) už od filmu Battle Royale zbožňuji./// Celkem 73%/// ()

Galerie (68)

Zajímavosti (4)

  • Jak je uvedeno v seriálu, pravý důvod, proč se chtěl Ryuk dostat do lidského světa, je ten, že se chtěl pobavit. (Shley)
  • Zápisník smrti byl prvním filmem v japonské filmové historii, ve kterém bylo k natočení scény použito metro. (Shley)
  • Mezi filmovým zpracováním a původním anime seriálem lze najít několik rozdílů. V seriálu se například Light (Tatsuya Fujiwara) zbaví Naomi Misory (Asaka Seto) tím, že z ní vyláká řidičský průkaz, a to ve chvíli, kdy jí řekne, že je z vyšetřovacího týmu zabývající se Kirovým případem a že by s ním rád spolupracoval, ale že potřebuje průkaz totožnosti. Ve filmu se dále agent, který pronásleduje Lighta (Tatsuya Fujiwara), jmenuje Raye Iwamatsu, ale v anime je o Raye Penber. Ryuk současně v seriálu nezapíral, co se stane s člověkem, který zápisník využil. (Shley)

Reklama

Reklama