Samotář

Smart People

Komedie / Drama / Romantický

USA, 2008, 90 min

• Toj

Tak už znám odpověď na otázku, jak natočit špatný film o chytrých lidech... Tohle je typický příklad neúspěšné snahy vytvořit takovou tu pomalou a zdánlivě nezáživnou atmosféru... Ale ono to vlastně je pomalý a nezáživný. A pod povrchem se mnoho také nenachází... Vlastně je to celkem banální film, který si hraje na něco víc. Podobné téma by se zřejmě dalo zpracovat uplně s jakýmikoliv lidmi a v jakémkoliv prostředí... Člověk si v konečném důsledku vlastně neužije ani tu úžasnou inteligenci... Co na tom, že Ellen Page má vytříbenej slovník, když je to malá fašounka... A co na tom, že Dennis Quaid je geniální, když tolik nemluví... Určitě by někdo šikovnější dokázal s danou látkou a osazenstvem pracovat mnohem lépe...(2.2.2011)

velki herci + maly film = priemer. mudrych ludi sa tiez nedockate.(3.8.2008)

Zase jedna nezávislá jednohubka a opět mi sedla. Nepopírám, že na film jsem se podíval hlavně kvůli Ellen Page, která tu má zase zajímavé ulítlou roli. O tom že je nehorázně roztomilá už není potřeba mluvit ;) Celej snímek se nese v hodně pohodovým duchu, Dennis Quaid má zase roli takového toho typického dobráka a sympaťáka a Sarah J. Parker mi nevadila, i když ji osobně moc nemusím. Dost mě zaujal soundtrack složený zejména z brnkání na kytaru a tomu stylově podobných písniček. Tento vcelku neobvyklý výběr se osvědčil už v Juno a tady funguje stejně tak dobře. Stejně jsem ale měl pocit, že Smart People je pilotním dílem hodně zajímavého seriálu a je škoda, že se jedná o pouhý film. Postavy působily natolik zajímavě, že bych jejich osudy klidně sledoval dál. Silné 4*(10.12.2011)

Postava profesora literatury Lawrence Wetherholda se mi líbila a (i přes zjevnou snahu působit odpudivě) mi přišla sympatická, Dennis Quaid to zahrál výborně. Zaujala mě rovněž postava Vanessy v podání Ellen Page, která skrze knihy a vědomosti ztrácí kontakt s "běžným" děním a "obyčejným" životem. Ale to je tak všechno. Kdyby se tvůrci zaměřili na jejich životy, vztahy a priority víc do hloubky, mohlo z toho být vynikající drama ze života intelektuálů, kteří se snaží v životě něco dokázat a neuvědomují si, že i maličkosti vytváří velké věci, a že každou další informací sice roste jejich intelekt, nicméně se zmenšuje jejich "lidskost". Takhle to byla ničím výjimečná podívaná na staršího profesora literatury, který odmítal kontakt s lidmi a jakožto vdovec rovněž se ženami, ale seznámil se s pohlednou doktorkou, která mu ukázala, že to jde i jinak. No a dcera, která se vedle pilného studia (až to holka trochu přeháněla) věnovala domácnosti,se s novou situací vyrovnává těžce. Nečekaně. Smart people jsou příjemným filmem, který se mi ale pod kůži příliš nezaryl.(2.6.2009)

• choze

Čekal jsem vtipné chytré pohlazení o morousovi vytaženém z ulity ve stylu LEPŠÍ UŽ TO NEBUDE nebo ŽIVOTA PODLE DANA, ale chyba lávky. Nevtipné, nezáživné, zbytečné. Proč do toho šla Ellen Page s jejím dosud neomylným čuchem na zajímavé filmy je mi záhadou.(9.11.2011)