Reklama

Reklama

Můj Vůdce: Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi

  • Německo Mein Führer - Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (více)
Trailer

Do konce roku 1944 zbývá pět dnů a Adolf Hitler (Helge Schneider) propadá depresím. Prvního ledna má před zraky tisíců Berlíňanů a filmovými kamerami pronést novoroční řeč – bojovnou, údernou a ráznou. Jenže má deprese a na nějaké řečnění nemá ani pomyšlení. Třetí říše se hroutí a Adolf také. Jeho nejbližší spolupracovník a ministr propagandy Joseph Goebbles však potřebuje svého vůdce v dobré kondici, a proto přichází s nápadem, že s přípravou novoročního projevu může Hitlerovi pomoct jeho bývalý dvorní herec Adolf Grünbaum (Ulrich Mühe). Jenže Grünbaum je nejen židovského původu, ale ještě k tomu „žije“ i s celou svojí rodinou v koncentračním táboře. Goebbels neváhá a nechává celou rodinu přivézt rovnou do vůdcova sídla a Grünbauma posílá rovnou do kanceláře svého šéfa. Čas běží a vůdce musí být do novoročního projevu zpátky ve formě.

Adolf Hitler se jako komické postava ve filmu objevil už několikrát, ale ještě nikdy v celovečerním německém snímku. Hned po svém uvedení v německých kinech vyvolal film mimořádnou vlnu mediálního zájmu. Ozvaly se židovské i pravicové organizace, církve, oběti holocaustu… a ti všichni měli pocit, že film jejich životy jaksi poškozuje. Ne tak režisér a autor scénáře Dani Levy. Tento Švýcar židovského původu, který se tématem holocaustu zabýval i ve svých předchozích snímcích, totiž Adolfa Hitlera ukazuje jako bezbranného imbecila, s jehož mentálním rozpoložením může pohnout jen distingovaný židovský profesor.

Výrazné herecké výkony nedávno zesnulého Ulricha Müheho (Životy těch druhých) a Helge Schneidera (přední německý komik, improvizátor a satirik) z filmu činí šokující komedii, doprovázenou mrazivým pocitem nepatřičnosti. Současný film se s druhou světovou válkou vypořádává jako s akčním dramatem, thrillerem nebo srdceryvným melodramatem. Ale Levy se s ní vypořádává po svém – v duchu nejlepších tradic německé satiry, která si z Hitlera a nacismu utahovala před i po jeho nástupu k moci, dokud to tedy ještě šlo. Možná i díky této návaznosti patří v Německu Můj vůdce i přes svou kontroverznost k divácky nejúspěšnějším filmům letošního roku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (111)

McMastamind 

všechny recenze uživatele

Jeden z filmů, kde mi zůstává rozum stát nad hodnocením ostatních uživatelů. Asi nepochopili. Já pochopil a smál jsem se, divil se a byl smutný. Prostě to na mě působilo. Žádná tupá americká rádobyvtipná komedie, ale věc s poselstvím a spoustou provokace. Ruce v držáku a la "heil Hitler" se budu smát ještě dlouho a konec mě přinejmenším překvapil. Skvělé vyobrazení vůdce na konci války. Skoro bych řekl, že to tak nějak podobně opravdu vypadalo. ()

Slarque 

všechny recenze uživatele

Ponechám stranou etickou stránku věci a budu to hodnotit jako komedii. Autoři sice vymysleli dostatečně absurdní zápletku, ale zapomněli, že komedii dělá komedií vtip. Takže tu máme neskutečně mnoho postav, které říkají skutečně často i za neskutečných okolností „Hail Hitler!“. Jak dlouho vám to bude připadat zábavné? A ostatní humorné situace? Asi tři. To máme průměrně jednu na půl hodiny. Je divné, když mi to přijde málo? ()

Reklama

kingik 

všechny recenze uživatele

Nebyl to vůbec špatný nápad udělat z Hitlera komicko-tragickou figurku. která ztratí svoji hrozivost a ukáže svoji lidskou stránku a slabiny spojené s pohnutým dětstvím před slavným židovským hercem, kterého jeho blízcí spolupracovníci angažovali z lágru, aby s ním nacvičil slavnostní projev, protože jim jejich vůdce již delší dobu připadal zlomený a z jeho projevu se vytratila potřebná jiskra. A navíc židovský herec se jim bude náramně hodit pro plánovaný atentát na vůdce. Vyšla z toho pořádná fraška, která však divákovi vsugerovává, že nestojí o to být fraškou, ale vážně míněnou etapou v Hitlerově nadvládě. Těžko co si z toho vybrat. Maskéři neodvedli úplně nejlepší práci a v detailních záběrech Schneiderův Hitler vypadá dost uměle, ale herecky se film vydařil a v nečekaně působivém závěru film sklízí plusové body, ačkoliv nízký rozpočet je znát především v davových scénách, které jsou nahrazeny autentickými záběry. Podle zdejšího negativního hodnocení jsem však čekal velmi nedívatelný film což se nakonec nepotvrdilo. ()

korbitch22 

všechny recenze uživatele

Když jsem kdysi viděl trailer,byl jsem hodně natěšenej,dělat si z Hitlera prdel,to chce odvahu,alei koule a ty pan Levy zřejmě nechal po šábesu na stole,pro vánočního pásovce až přijde popřát šťastnou chanuku :-) Film se chvilku tváří jako válečné melo drama,bohužel příšerně zahrané,bez jediné známky dramatického nadaní a chvilku zase jako parodie,jenže zoufale nevtipná.Pochopil jsem o co se Levy snažil,ale on sám se v tom asi ztratil až to vlastně sám nepochopil :-D Ty odkazy na nesmyslné hajtla na každym kroku,formuláře,zákony,příkazy čísla,birokracie a to vše kolem uplynování,zpopelnění či jen přepravě židů.Komu přijde film nemístný a urážející,věřte mi že tohle nic není,proti Bollowě Auschwitzu.Pár povedených scén,věrné kostýmy,všude hákáče a dvě dobré hlášky...dobrý film neudělají.Promarněné šance.... 20%. ()

kubas369 odpad!

všechny recenze uživatele

Bohužel tomuhle paskvilu nemužu dát nic jiného než odpad. Už dlouho jsem neviděl něco takhle tragického a tím nemyslím obsah filmu. Není tady vůbec nic co by mě mohlo zaujmout a proč Hitler vypadá jako kdyby měl ksicht z gumy nebo z čeho vlastně? Pochybuju, že takhle ten herec ve skutečnosti vypadá. Píše se tu že jde o komedii to je snad špatnej vtip ne. Jedna trapná scena střídá druhou a sám Levy podle mě ani neví co že to natočil, cely film se snaží nácky co nejvíc ztrapnit, potupit a nakonec se snaží o vyzdvyhnutí lidskosti v Hitlerovi v té zrůdě, a těch rozporů tu je víc. Možná se měl celej ancábl, kterej se okolo tohohle nezmaru motal nejprve podíval na Chaplinova Diktátora aby vědeli jak s podobným materiálem pracovat. ()

Galerie (18)

Zajímavosti (7)

  • Hodnost SS-Untersturmbannführer, která je ve filmu zmíněna, ve skutečnosti neexistuje ani nikdy neexistovala. (HJ-FILIP)
  • Režisér Dani Levy je židovského původu. (Mr.Hudson)

Související novinky

Největší námořní tragedie ve filmu

Největší námořní tragedie ve filmu

25.01.2007

Německá televizní společnost ZDF oznámila, že natočí velkofilm o největší námořní tragédii. V lednu 1945 se přeplněný Wilhelm Gustloff po nárazu torpéda, jenž bylo vypáleno sovětskou ponorkou, během… (více)

Reklama

Reklama