Občanská válka skončila před třemi lety, ale některé rány čas nezacelí...naopak, spíš přiživuje hlad po pomstě. A právě ta žene plukovníka Carvera (Liam Neeson) vpřed na jeho honbě za tím, kdo navždy poznamenal jeho život - za Gideonem (Pierce Brosnan). David Von Ancken, doposud jen hostující režisér televizních seriálů, přišel s komorním příběhem o lovci a pronásledovaném, o pomstě a spravedlnosti, o minulosti, kterou nelze změnit ani umlčet a dal dvěma irským gentlemanům příležitost předvést se ze zcela jiné stránky než jsou od nich diváci zvyklí vídat. Seraphim Falls se zřejmě nevyhne srovnání s nedávnou syrovou australskou bájí Nicka Cavea The Proposition, se kterou má společné nejen téma, ale i práci kamery s leckdy drsnou krásou přírody a dokonce se ozývají hlasy mluvící o počátku nové vlny "poctivých" westernů. Zda je to pravda nebo jen přehnaný optimismus, to ukáže čas...a komerční úspěch. (Gemini)

gogo76

Western s kvalitným hereckým obsadením, jednoduchým príbehom a nádhernou prírodou, ktorá tu hrá hlavnú úlohu. Herca P.Brosnana som nikdy nemusel, nespomínam si ani na jeden film, v ktorom by mi "sedel"/ ani ako Bond /. Toto je prvý film, v ktorom mi neprekážal, dokonca si dovolím tvrdiť, že úloha zarasteného,mlčanlivého kapitána mu dokonale sadla. Hudobný doprovod od kvalitného H.G.Williamsa nijako nevyčnieva, splýva s neveselým príbehom, preto žiadny typicky, rytmický westernový motív. Western je taký polomŕtvy žáner, z času na čas príde kvalitný film (napsledy Proposition alebo Prolomená stezka), škoda, že sa holywood nesnaží viac. Tento rok by malo prísť malé oživenie vo filme 3:10 to Yuma (R.Crowe, Ch. Bale), B.Pitt sa predstavý ako Jesse James. Westerny mám naozaj rád, takže dávam 4 hviezdičky. 80%. ()

Xmilden

Zpočátku zde jistý potenciál byl. Přecejen divák je vržen přímo do akce, kdy je Brosnan postřelen a následně pronásledován. Hodnocení absolutně neodpovídá. Slabší western jsem neviděl už hodně dlouho. Neeson byl později zachráněn Bessonem v 96 hodinách. Brosnan se už nevzpamatoval nikdy. 45% ()

-bad-mad-wolf-

Jeden chlap jde po krku druhému chlapovi. Důvody se divák dozví až v závěru (jo, je to očekávatelné klišé). Ani jedna z postav není vyloženě dobrá či zlá. Scénář je nepodstatný, tvrďáci prostě jdou, potkávají zcela bezvýznamné vedlejší figurky a dojdou až do trošku halucinogenního finále. Jediná pozitiva jsou Neeson s Brosnanem v hlavních rolích a pán kameraman s hudebním skladatelem. Hezky vypadající, drsné prázdno. ()

Phobia

Velmi dobrý western s výborným hereckým obsazením (bez charismatického dua Neeson - Brosnan mohl být snímek pouze průměrný). Scénář sice nenabízí nic převratného, ale syrovost, nepřikrášlená realita světa, ve kterém nikdo a nic není jen černé nebo bílé, kde se těžko hledají kladní hrdinové, to je hlavní plus filmu. Osobně mi příliš nesedl ten mysteriózně, psychedelicko-filozofický závěr. Zkrátka to tam bylo najednou naroubované jako pěst na oko, jakkoliv chápu "co tím chtěl básník říci". Moje výsledné hodnocení v počtu hvězdiček to sice neovlivnilo, ale na procenta bych strhla takových 10%. Pro ty, kterým jsou tyhle mystické prvky úplně cizí, musel konec filmu být hrubým zklamáním. 72% ()

Fiftis

Rozhodne veľmi pekný príbeh, ktorý dostatočne vyhovuje charakteristikám oboch týchto žánrov (western, dráma) a má čo povedať. Nieje to úplne ten pravý western, ale určite je rozprávaný zaujímavým spôsobom. Je tu problematické určenie kladného a záporného hrdinu, kedy sa títo dvaja stretávajú v pochopiteľnom konflikte, ktorý končí jediným pre tento film prípustným spôsobom. Spracovanie je parádne, v hlavných úlohách s Liamom Neesonom a Pierceom Brosnanom. Je to skvelá dvojka a až je mi ľúto, že sa títo dvaja nestretli v nejakom filme, kde by boli parťáci a kamaráti ako napríklad Paul Newman a Robert Redford v Podraze alebo Alain Delon a Jean-Paul Belmondo v Borsalinovi. ()

Pepinec

Jakoby nestačilo, že na první pořádný film si člověk v sobotu musí počkat až do půl jedenácté. Jakoby nestačilo, že běží na programu, který co dvacet minut dává průchod reklamním orgiím. Nestačí ani to, že každých pět minut doprostřed obrazovky nacouvá pestrobarevný vozíček a vysere ze sebe nápis Obchoďák. Nic z toho nestačí, a tak Prima ve snaze zdokonalit servis filmovým fanouškům utíná závěrečné titulky s nástupem prvního akordu. Ach, teď se dopouštím drobné křivdy; ona je neutíná, ona jim vyhraňuje totožný prostor jako tomu pestrobarevnému košíku, zatímco se na mě už vesele směje nějaká nána s jogurtem v pazouře. Bravo, tleskám a klaním se, líbám vaše velectěná lordstva, no a kdyby to jen trochu šlo, polechtal bych vás nosem za ouškem a vyznal vám lásku. Hovada! Vyzývám vás na souboj muže proti muži. Buďte si jisti, že nedožijete rána. P.S: Průměrná spotřeba Pierce Brosnana v tomto filmu: tři koně na sto kilometrů. ()

misterz

Ja L. Neesona môžem. V tomto prípade sa mi však zdá, akoby nevyužil svoje kúzlo osobnosti v plnej miere, hrá tu iba na pol plynu. Príbehovo je to tiež veľmi fádne, nudnejšie a bez výraznejšieho emocionálneho potenciálu. Postupné odkrývanie spoločnej tragédie oboch rivalov som si tiež predstavoval inak. Ešte šťastie, že veľa tu vynahrádza pekná príroda a vynikajúca práca kamery. Čakal som viac, ale nie som ani vyslovene sklamaný. 60/100 ()

Javert

Netradiční western, který je však i přesto velmi kvalitní. A to hlavně díky skvělé kameře a režii a velmi kvalitním hereckým výkonům - Brosnan a Neeson jsou skvělí. Nechápu, že tu někdo píše o vleklosti děje - já nejsem toho samého názoru, děj plyne rychle a nenechá divákovi ani chvíli vydechnout. Tenhle film by mohl být živou vodou na uvadající kategorii filmů, jakou americký western dozajista je. Bohužel. Už teď se však těším na 3:10 Yuma. ()

kingik

Umolousaný Pierce Brosnan vs. odhodlaný Liam Neeson. Liam Neeson bere na svá bedra pomstu v divácky nejméně vyhledávaném žánru. Hned se nedozvíme, proč si najal bandu zabijáků, se kterou se vypravil do neprostupných hor, aby vystopoval muže, který mu vzal v jediném okamžiku všechno, co měl. Zasněženou horskou krajinou se potácí ten, který se stal štvanou zvěří. Ačkoliv se za celý film Brosnan s Neesonem vzájemně setkají jen třikrát, jejich herecké výkony to nijak neochudilo. Z tohoto hlediska film určitě nestrádá ani v nejmenším. Zásadní problém tkví v nezkušeném a nepříliš opodstatněném střídání nálad filmu, se kterými režisér neustále operuje a je přesvědčený, že to snímku prospívá. Nejprve film navodí dojem, že půjde o pomstu vedenou v nestandardním stylu, i když je námět ohraný jak stará deska. Po několika málo naturalistických scénách v horách, kdy se ztenčí řady pronásledovatelů, má z nějakého důvodu ten pronásledovaný neustále navrch. Ač zraněný, padající únavou, dehydrovaný a tak dále, vždy najde skulinku, jak svým pronásledovatelům uniknout. Film je na tomhle vděčně naivním pojetí v zásadě postaven. Aby to ale přece jen nemělo tak stereotypní ráz, jal se režisér přihodit vždy nějakou naprosto nesouvisející scénku s hlavní dějovou linií. Objeví se banda desperátů, misionáři, "nebezpečný" hlídač louže vody(!) indiánského původu s tváří Wese Studiho, dorazí to mastičkářka ztvárněná Anjelicou Houston. Ti dva jmenovaní herci dali filmu jakási artový rozměr a v podstatě fungovali jako přeludy, neb závěr s nimi se odehrává na vyprahlé poušti, kde lze cítit vedro až k zalknutí. Silně ale pochybuji, že standardně připravený divák, který očekává, že si Brosnan s Neesonem tvrdě rozbijí huby, bude ochoten chápat a akceptovat režisérův záměr film umělecky povýšit a zušlechtit. Finále je hodně mírné až blbé, značně se třeba liší od úvodní uvědoměle drsné sekvence v horách. Jak se sestupovalo z horských hřebenů do nížiny, měnil se i film. Divák byl žádostiv, co se tedy tenkrát před třemi léty událo v občanské válce u Seraphim Falls, že to oba muže tak poznamenalo. Vždyť v jednu chvíli se oběma zdá stejný sen, ve kterém mezi plameny pobíhá neznámá žena(!). Samozřejmě se jen trochu inteligentní divák dovtípí, jaký incident předcházel současnému nesmiřitelnému stavu. Výhradně televizní režisér David Von Ancken může hvězdám v hlavních rolích líbat ruce, že mu na jeho pracovní nabídku kývli. Komorně laděný film stejně skoro nikdo neviděl, ale pokud máte náladu na western s několika zvláštními prvky, je tenhle snímek středně dobrou volbou. Akční řežbu nečekejte a rozumné finální vyústění teprve ne. Za směšné finále se možná budete chtít pomstít režisérovi. 60% ()

Sonnery

DVD jsem dostal zadarmo od kamádky. Potom, co jsem to viděl, jsem ji šel hledat, páč jsem za něco tak dobrýho chtěl zaplatit ()

Campbell

Ach jo, kde jsou ty westerny z 80 let? Tohle si hraje na děsně drsnej western ale bohužel, možná lehce podprůměrná vykopávka na kterou si za pár let nikdo nevzpomene. ()

Bachy

Naprosto sdílím názor uživatele DaViD´82. Od prvních minut jsme v akci, na vysvětlování není čas. Western to je pouze v kulisách a prostředí, což ale vůbec není na škodu. Sedí to. Nenechte se zmílit, i přes 3 hvězdy se jedná o kvalitní snímek, ale bohužel ho zabíjí prostřední část. Kdy se v podstatě odehrává stále to samé dokola. Závěrečná scéna (od Indiána) nestačí na to, aby film zvedla z lehkého nadprůměru. Ač Neeson i neoholený sympaťák Brosnan sahali po čtvrté hvězdě od prvních minut, budu na ně tentokrát krutý. Konec je krásný (i když celkem čekatelný), ale nemuseli jsme se do něj takhle belhat. ()

Rocky62

1 vs 1 survival fight, jehož ringem je drsná divočina, která je stejně nelítostná jako ústřední duo, v němž o něco víc dominuje Pierce Brosnan. Nechybí úchvatné scenérie a fenomenální práce kameramana. Černobílé charaktery postav zpestřují vesměs jednoduchý koncept. Rádoby mysteriózní finále mi však do celého příběhu moc neštimovalo. ()

Chrustyn

Velice povedený a neprávem opomíjený snímek. Je sice pravda, že film ke konci mírně zpomalý ale stále si drží tempo hlavně díky strhující první půlhodině a výborným hercům. ()

klerik

Veľmi slušné a minimalistické. Postupne sa mení tempo i atmosféra, ale mňa dostal aj ten prechod do mysteriózna. Zaujímavé, že je to veľmi podobné velebenej SKUTOČNEJ GURÁŽI a pre mňa minimálne rovnako dobré... Tento film je pre mňa aj určitou satisfakciou za mierne spackaný 3:10 VLAK DO YUMY... ()

SeBig

Pomsta podávaná po kovbojsku. Vizuál mi nepřijde zase tak nádhernej, jak se tu vychvaluje. herecký výkony průměrné, děj nuda a konec mi přišel zcela k ničemu. ()

Crocuta

Solidní western, jehož poslední půlhodina se chvílemi nese v duchu filozofující mnohoznačnosti starého dobrého "El Topa" a se zbytkem filmu tak úplně nedrží pohromadě. Jinak má ale snímek zajímavou atmosféru a dokonale nasnímané exteriéry jsou prostě pastvou pro oči. ()

Rychlonovinky

Rychlonovinky