Muž proti muži

Muž proti mužovi

Western

USA, 2006, 115 min

• erl

Tak pěkně se to rozjíždělo a nakonec se z toho stala zoufale nudná a roztahaná břečka. 2* za syrový a celkem působivý rozjezd a krásnou přírodu...(29.12.2008)

Veľmi zvláštny film. Ani by som ho nenazval westernom, hoci používa jeho rekvizity. Keď o ňom uvažujem celkovo, tak mi dochádza, že hoci mám rozporuplné pocity, jedinou vecou, ktorá mi tam vadila, boli tie nepravdepodobné, za vlasy pritiahnuté spôsoby, akými Brosnan zabíja Neesonových parťákov (hlavne nôž pustený zo stromu a železá na medveďa). Ten mystický záver samozrejme človeku vytlačí buľvy z jamiek, ale veľa vysvetľujú záverečné titulky, v ktorých je postava Wesa Studiho (Indiána sediaceho pri studni) označená ako Cháron. Možno v tom bola len bezradnosť tvorcov s ukončením príbehu, ale takto to dáva zmysel, je to zaujímavé, a navyše Anjelica Huston si tú rolu aj na malej ploche celkom vychutnala. Inak film samozrejme stojí na výborných, do značnej miery fyzických výkonoch hlavných dvoch predstaviteľov a majstrom Johnom Tollom nasnímanej prírodnej nádhere.(12.7.2007)

Již v první chvíli filmu jsem se zaradoval: "Konečně po nějakém čase western, ve kterém je sníh!". Nekompromisní ántré party drsňáků, kteří se snaží dopdnout jiného drsňáka mě navnadilo a já si říkal: "Konečně něco pořádného". Situace byly brutálně realistické a uvěřitelné a konečně jsem viděl scény, které v žádném jiném westernu ne (promrzlý Gideon rozpáře mrtvého, aby si v něm ohřál ruce). Jenomže ouha. Sníh se z filmu vytratil jak ze slunečné pláně a začalo stereotypní (získávání koní), trochu naivní, ale přitom vůbec ne špatné dobrodružství. Ovšem závěrečná pasáž (zhruba od vysvětlovacího flashbacku) s náslilně naroubovanou mysterií (chvílemi mi to připomínalo pohádku "Třetí princ" :-)) se zvrhla v naprostou fantasmagorii (jak to slovo nemám rád, ale nic jiného se k tomu nehodí líp) a konec se víceméně nedostavil. Proč tam, proboha, tvůrci museli dávat mysteriózní zápletku, když k tomu od začátku pranic nenasvědčovalo!? Pod silnou touhou se absolutně odlišit se jim to vymklo z rukou. A je to obrovská škoda. Pierce Brosnan a Liam Neeson byli naprosto výborní a kamera rovněž. Nemohu říci, že by se mi "Seraphim Falls" nelíbilo, bohužel závěr jej degradoval na průměr a zasněžená první polovina na vědomost dává jaký to jinak mohl být parádní film. 50%.(4.7.2010)

Dráma, ktorá má bližšie k The Edge (1997) než k westernu. Westernové je tu iba prostredie. Na podstatnú informáciu, prečo jeden prenásleduje druhého čakáme dosť dlho a jej prezradenie nemá až tak silný dopad, ako by chcelo (je uponáhľané a zvláštne zostrihané). Herecká superdvojka, atraktívne exteriéry a tajomno, ktoré sa nesie celým filmom, ale vystačia na príjemnú filmovú zábavu, v ktorej je stále sa na čo alebo na koho sa pozerať. Finálna "mystická" pasáž filmu dojme a urobí snímku osobitejšou, ale nie výrazne lepšou.(8.3.2010)

Škoda, že od první honičky si to neudrželo tempo dál. Oba borci mi ale sedli. * * *(22.1.2012)