poster

Muž proti muži

 • USA

  Seraphim Falls

 • Slovensko

  Lovec a prenasledovaný

 • Slovensko

  Muž proti mužovi

Western

USA, 2006, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Javert
  ****

  Netradiční western, který je však i přesto velmi kvalitní. A to hlavně díky skvělé kameře a režii a velmi kvalitním hereckým výkonům - Brosnan a Neeson jsou skvělí. Nechápu, že tu někdo píše o vleklosti děje - já nejsem toho samého názoru, děj plyne rychle a nenechá divákovi ani chvíli vydechnout. Tenhle film by mohl být živou vodou na uvadající kategorii filmů, jakou americký western dozajista je. Bohužel. Už teď se však těším na 3:10 Yuma.(8.8.2007)

 • monolog
  **

  Je to strašná škoda, ale i přes fantastické a trefné obsazení, skvěle zahrané i vedlejší role, hypnotické exteriéry a naprosto dokonalou první půlhodinu, se mi tento western ve výsledku nijak nelíbil. A přesto jsem první půlhodinu myslel, že si Brosnan konečně vybral kvalitní film a že Muž proti muži bude stejně kvalitní zábava jako třeba Dravci. Jenže druhá půlhodina opakuje jen s různými obměnami tu první, naprosto parodicky a nereálně oddaluje chvíli Brosnanova dopadení a občas neuměle moralizuje (třeba trapný proslov nad mrtvým banditou). Poslední půlhodina filmu nasazuje korunu a upřímně ho splachuje do hajzlu. Závěr ve stylu opiovýho tripu se sem vůbec nehodí, nehledě že režisér snovou a reálnou část nijak viditelněji neoddělil a diváka to zmate. (Připomnělo mi to jednu knížku od L. Vaňkové, kde v jedné větě přešla z ich formy do erformy a výsledkem byla jen divná pachuť na patře.) Další věc, která mi přišla trochu nereálná, je to množství lidí na prérii... Skoro jak v Tescu, když je fingovaný výprodej... Osobně neodpustím scénáristovi, jak šlendriánsky příběh filmu nezvládl a jaký hloupý důvod dal Neesonovi, aby Brosnana nenáviděl. Co se týká konce, je to jako nějaké podobenství alá Bergman, pouze nedokonale nevýrazné. Indián u jezírka se jmenuje Charon (převozník do podsvětí). Prodavačka likéru Madamme Louise C. Fair je možné číst jako Lucifer, který ještě stále vlastně je anděl, přestože za přílišnou sobeckost a aroganci padl. Originální název filmu znamená nejen název místa, ale i "Padlí Andělé", Carver=řezbář/sochař/řezník přeneseně tvůrce, Gideon=mocný válečník/ničitel, je podle Bible vládce židů který je zachránil před Madianskými a opět navrátil na cestu k Bohu (viz. Kniha soudců, kapitola 6-8). Ať už uvedené významy znamenají dohromady cokoliv, je to zamotané. Osobně bych rád, aby se vrátili k zábavnějšímu typu westernového žánru, než jsou z poslední doby třeba teplá Zkrocená hora, studený Návrat do Cold Mountain nebo náročné a neobvyklé, přesto vůbec ne špatné Tři pohřby . Kromě první půlhodiny Muže proti muži a Tří pohřbů se však jedná jen o zbytečné ztráty času. Muž proti muži mohl být skvělý, chtělo to jen hodně drobností a změn, jiného scénáristu, režiséra nesnažícího se natočit další Apokalypsu...(8.7.2010)

 • misterz
  ***

  Ja L. Neesona môžem. V tomto prípade sa mi však zdá, akoby nevyužil svoje kúzlo osobnosti v plnej miere, hrá tu iba na pol plynu. Príbehovo je to tiež veľmi fádne, nudnejšie a bez výraznejšieho emocionálneho potenciálu. Postupné odkrývanie spoločnej tragédie oboch rivalov som si tiež predstavoval inak. Ešte šťastie, že veľa tu vynahrádza pekná príroda a vynikajúca práca kamery. Čakal som viac, ale nie som ani vyslovene sklamaný. 60/100(7.12.2015)

 • Nettrass
  ***

  Nejprve 5 honí jenoho, pak 4, pak 3, pak 2, pak 1 honí jenoho, pak už se dohonili a nikdo nikoho nehoní. A tak film končí, protože už není koho honit. 50%(29.8.2012)

 • mm13
  ***

  David Von Ancken síce nič vyslovene nepokazil, no ani naplno nevyužil možnosti, ktoré sa mu núkali. Všetko je super fajn - od okamžitého nástupu do deja, cez všetky tie šťastné aj nešťastné náhody, neskutočný dôvtip hlavných hrdinov na jednej strane i infantilné omyly na strane druhej... je to ani nie tak realistické (ale je!), ako skôr hlavne ľudské. Nehovoriac už o perfektnom obsadení, ktorému dominuje Pierce Brosnan. Nie že by mal neviem akú náročnú úlohu, ale obrovsky mu to sekne a neodolateľne si to užíva... Zbytočné, i keď neprekážajúce sú však postupne gradované retrospektívy, nechutne klišoidná je hláška o hlúposti mladého bankového lupiča, no a najmenej zvládnutý je záver filmu, ktorý je po scenáristickej stránke bezchybný, spôsob jeho podania však málo dôrazný. ----- Minimálne od stretnutia s Indiánom sú už totiž obe hlavné postavy akoby v inom svete, ich vnímanie sa po obrovskom psychickom aj fyzickom vypätí zmenilo, z priamočiarej naháňačky sa stáva metafyzická reflexia a ono by to všetko aj zafungovalo, keby podobné zmeny zaznamenala aj atmosféra snímku. Práve tu však pán režisér nepríde s potrebným posunom v spôsobe akým príbeh doteraz rozprával, resp. je to posun minimálny a pointa tak nejednému divákovi beznádejne uniká. Nemám v tomto prípade pocit, že by sa tak dialo z nevedomosti, skôr z prílišnej opatrnosti. Sympatický dojem prevláda, o to väčší je však smútok z vymenovaných nedostatkov. Škoda, kombinácia Sergia Leoneho, Jima Jarmuscha a Arthura Penna by bola kurevsky výdatným sústom.(21.7.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace