V kostce to vystihne scéna v zahulené nádražce. Začne to autenticky znějícím monologem na okraji záběru, který má flow i hranu, pokračuje zaranžovanou rasistickou překřikovačkou, v níž i anonymní hlasy v pozadí znějí jako řízený chorus. A končí to pozérským momentem na nádraží, kde na hrdinu, který se "tak trochu" zastal Romů, sleduje chorus bílých spoluobčanů jako cizorodý objekt. Pořád z toho čouhá určitá křeč, ostentativnost, hra na efekt, byť mnohonásobně podnětněji natočená a uspořádaná než v Lištičkách. I dramaturgicky to podle mého není OK - opět tu máme hrdinu, který se zachová nevypočitatelně, přičemž hlavní motivace je ozřejmena až poté, co člověk začne tak trochu zlostně přemítat, zda nemá co do činění s další režisérčinou hysterickou kreací. Je to však více než snesitelné především díky kameře, práci s prostředím senické sociální periferie a záhoráčtině, která pomáhá dialogům. Ty pořád znějí jako popěvky zpívané o oktávu výš nebo níž... Neherci si jednoduše s naučeným scénářem neporadí jinak než jako s deklamovaným textem. Někdy je to až úsměvně snaživé (postava hrdinovy sousedky). Opravdu by nestále za to poohlédnout se po inspiraci u Dresena, Seidla a dalších? Celkově mi Můj pes Killer přijde jako film, který navzdory velkým ambicím a zásadnímu tématu tak trochu uvízne v nemluvných a statických gestech. Aby postava ožila v nekonečně dlouhých bezeslovných záběrech vyžaduje ještě něco víc, než jen slušně osvojený jazyk druhých. I tak to ale hodnotím jako celkem sympatický pokus, který prošlapává (venku již dávno prošlapanou) cestu.(21.3.2013)

nuuudaaa ale neskutočná, prázdna čvachta(12.11.2013)

• Fr

,,MARKU, JSI NÁŠ?…“ /// Povídání o tom, co všechno se stalo, než Markovi došel ve fichtlovi benál… Kamera upřeně sleduje Marka. Ze předu, ze zadu, z boku. Dlouhý záběry a filmařskej styl, co se určitě nějak jmenuje, bohužel mi neřekli jak. Jo, málem bych zapomněl – celkem nuda. Včíl v krčmě někdo zapíčoval na cigány. (to určitě zaujme…) Neherci vodrecitovávaj naučenej text a kamera přestala sledovat Marka. Teď ,,jede“ důchodkyni pogující na dechárnu. (né, je doma. A voblečená debile…) Dlouhý záběry. Furt, stále, pořád. Na piču. (vlastně spíš na hovno - to jen upřesňuju, abych někoho zbytečně nenavnadil…) Mira Fornay bude zřejmě takovej malej Benedek Fliegauf. A možná i Ulrich Seidl. To by někdo mohl vocenit. Třeba festivalovej divák, obdivující nezávislý kousky pro náročnýho diváka. Závěr nakonec přináší trochu toho filmovýho řemesla i pro normálního čoveka, ale že by to kurva bylo nějak strhující… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Potřebuju vysvětlit cigánům, že ,,bílej“ není přítel. 2.) Matka mi zdrhla s Romem. (jsi Rom? Aha, tak to nic…) /// PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(29.10.2013)

• Radko

Blízke dardennovskému štýlu, súhlasím s užívateľom Havenohome. No zábery mi tu pripadali často príliš dlhé. Prekročili presne tú hranicu, ktorá mi u belgičanov nikdy nevadila. Napríklad dlhočizné čakanie v nákupnom centre nácka na ženu. Situácia postráda výraznejšiu dramatickosť a to aj v kontexte neskôr odkrytých skutočností. Podobne je to s opakovanými zábermi na zozadu sa kamsi valiaci holý krk a hlavu. Stále sa niekam ide, no vnútorné i vonkajšie napätie je pomerne slabé. Pretože ide len o papiere. Istý posun k dramatickosti ponúka záverečná tretina. Predstavitelia holých lebiek boli autentickí, rovnako prostredie sociálneho strádania, z ktorého sa prostredníctvom hnevu a frustrácie grupuje podstata výkonnej zložky neonacistov. Špecifikum tých slovenských je zviazané s deduškami a babičkami, ktorým bolo za Slovenského štátu švajčiarsky blahobytne. Pekne ukázané, no známe skutočnosti. Ako sonda do motívov frustrovaného skína ujde, forma vcelku tiež, no v deji chýbal nejaký výraznejší, prípadne nový podnet k zamysleniu. Pretože nad tým, čo mi je dlhšiu dobu zrejmé sa zvyčajne ako divák nezamýšľam.(19.3.2013)

Navzdory drobným nedostatkům jeden z nejzdařilejších československých filmů posledních let. Více viz komentáře uživatelů Havenohome a Kristusazapad.(10.11.2013)

Na jednej strane úspech na niektorých festivaloch v zahraničí, na druhej vlažné prijatie na českej a slovenskej domácej pôde. Až výsledky slovenskej filmovej ceny-Slnko v sieti a premiéra na STV2 ma donútili film si pozrieť. Po skončení mám zmiešané pocity. Nechápem ako mohol tento film vyhrať hlavnú cenu. Jediný dôvod je asi nedostatok konkurencie, ale čo nechápem ešte viac je nominácia hlavnej postavy - A. Mihála v kategóri najlepší herecký výkon...Herecký výkon?? Ten chlapec je tupý a nevýrazný jak poleno. Maximálne nepresvedčivý, ktorého je najlepšie snímať zozadu (asi polovica záberov na neho). Ocenenie za zvuk beriem, to bolo počuť i cítiť. Príbeh bol dosť plytký a nejako som sa neorientoval v rodinných vzťahoch postáv. Na úkor dlhých a často zbytočných záberov mohli radšej popracovať na príbehu a postavách. Kameňom úrazu sú nepresvedčivé výkony všetkých zúčastnených, ale hlavne všetky scény bitiek a potyčiek. Toto nie je o peniazoch. Takéto festivalové filmy stoja predovšetkým na týchto mini scénach, ktoré by mali svojou autenticitou šokovať. Napr. taká scéna na záchode (ženská nepresvedčivá strkanica) je skôr výsmech tak scéne samotnej ako i režisérke, ktorá nedokázala z komparzu vytlačiť viac energie a zaveliť- "Však ju poriadne udri, alebo to aspoň uveriteľne zahraj!" Oceňujem jedine to, že niekto má snahu natočiť niečo iné ako ďalší film o vzťahoch. Ak na to nemám dostatok peňazí, tak aspoň musím byť kurevsky presvedčivý a herecky ísť na doraz. Toto nebolo. Veľmi slabé tri hviezdy skôr za snahu. Pochopím i 2 * hodnotenia. 50%.(4.5.2014)

• dr.horrible

Tak presne týmto smerom, by sa slovenský film uberať nemal. Nuda o náckovi z dediny. 30%(11.11.2013)

• Snorlax

Hodně špatná kamera sleduje ještě horší výkony neherců, kteří deklamují přiblblé dialogy rádoby ze života. Mladík s kostrbatou hlavou má psa. S ním i bez něj chodí před kamerou, nebo jezdí na motorce. Tedy pokud má benzin. Strohé, až dokumentaristické pojetí snímku z něj udělalo nekoukatelnou supernudu. A jako závěrečný kop do žeber mi tahle slátanina připomněla Gustáva Husáka s jeho hnusnou českoslovenštinou.(5.11.2013)

• d.beseda

Docela zajímavý námět, ale strašlivě utahaný film! Nejvíce mě pobavila scéna kdy "hooligans" paří v bytě na skladbu "Žijeme len raz" :-)) - za to je ta druhá hvězda. Mé hodnocení: 40%. Viděno: 17.03.2013 (Febiofest / porotce).(28.3.2013)

• Terva

Je zajímavé, jak se rasismus, nezaměstnanost a disfunkce rodiny stala součástí "NAŠÍ" kultury. Unaveni rasismem.(16.4.2013)

Mira a její filmografie. Lištičky jsou mor. Můj pes Killer trochu menší mor. Vyprázdněnost, ať to vyprázdní i naše hlavy. Přehnanost (Hodonín! Skalice! Tož já to znám!). Motivace postav na bodě nula. Lepší dramaturgie a možná trochu popustit svoje ego -> takovým tempem to snad ta děvčica jednou zvládne. Pořád lepší Oscarová nominace než česká. Amen.(6.11.2013)

A jde to i bez hudby. Autentický zvuk (líbil se moc!), už méně pěkná autentická kamera. Naprosto nepředvídatelný a rychle uteklý film. Jistě, některé scény jsou herecky nezvládnuté, občas to působí křečovitě, ale jako typicky festivalový film na velkém plátně a s pořádně osolenou hlasitostí to může fungovat skvěle, asi jako předloňský cinema mundovský Je to jen vítr a už míň ještě o rok starší Cigán, též promítaný na CM.(17.1.2014)

• johnn333

Když někdo neumí vyprávět příběh, neměl by točit film. "Syrové, autentické, sugestivní" přesně tím špatným, k smrti ubíjejícím způsobem. To klišé mi jde přes klávesnici těžko, napsat to ale musím: klasický festivalový shit z periferie. 20%(14.3.2013)

• Dale

Ak je toto náš najlepší film roka, tak je to so slovenským filmom stále biedne. Režisérka zvolila dokumentaristický štýl od nehercov po kameru, aby to vyzeralo ako umenie, no akosi to nevyšlo. Asi mala natočiť klasický dokument, lebo na hraný film treba aj nejaký dej, ktorý tu absentuje. O nehereckých výkonoch škoda reči, navyše svoje dialógy prednášajú v jazyku, ktorý píli uši. Dôležité je, že sa nám týmto snímkom pokúšala režisérka a scenáristka niečo povedať o našej spoločnosti. Ale čo? Áno, boli tu narážky na rasizmus, ale od filmu so skinheadom v hlavnej úlohe som čakal silnejší príbeh a hlavne strhujúcejší, lebo tento film je jedna veľká nuda. Sledovať celý čas ako hlavná postava niekam ide a niečo zháňa, občas niekoho stretne a vlastne ani netuším, o čo tej postave ide... takéto "umenie" ide mimo mňa.(4.5.2014)

Obrovský posun od Fornayovej debutu Líštičky. Posun ani nie tak vo voľbe formálnych výrazových prostriedkov, ako v efektivite ich využitia. Pokiaľ boli Líštičky ťažko odvarový artový film, tak Killer je režijne presná tragická dráma účinne navodzujúca pocit realizmu. S postavami sa dá identifikovať a dielo smeruje ku konkrétnej téme. Štýlovo je to najbližšie asi bratom Dardennovcom, ale formálna stránka je miestami ešte radikálnejšia – značne dlhé zábery, dianie mimo obraz, vchádzanie a vychádzanie hercov z rámu. Aj týmito prostriedkami navodený rytmus každodennej nedramatickej reality pomáha Fornayovej hľadať pravú podstatu stavu vecí. Nikto nie je vo filme zobrazený figurkovito a implicitná kritika odznie ako na stranu neonacistov a ľudáckych Slovákov, tak aj na stranu menšiny. Môj pes killer je konečne zaujímavý film o rómskej problematike. Oproti Šulíkovmu Cigánovi (kde sa na Rómov pozerá protekcionisticky a pseudohumanisticky) a oproti Zvonkom Šťastia a Vojtekovmu Cigáni idú do volieb (ktorých kvalita nie veľmi preskočila úroveň televíznych realityshow a ktoré Rómov zobrazujú najmä ako exotov) Killer úspešne artikuluje nový a mediálne neprevarený názor do diskusie. Formayova namiesto zobrazovania stereotypov hľadá príčinu, prečo sa na Slovensku tak ťažko prijíma inakosť a šikovne vykresľuje korene ľudáckej xenofóbie prerastajúcej do neonacizmu a spejúcej k tragickým udalostiam. Na frak dostáva slovenské "miluj blížneho" kresťanstvo, ktoré bohužiaľ funguje ako ideologická kostra na masové šírenie zhubných myšlienok. Menšina aj väčšina sú nemajetné frustrované bytosti, ktoré svoj hnev slepo smerujú proti sebe, aniž by si uvedomovali, že celý konflikt je umelo generovaný a udržiavaný pri živote niekým, kto môže z ich vzájomnej nenávisti vytĺkať politický kapitál.............Ešte k spracovaniu. Umne je vyriešená aj distribúcia informácií. Nič sa zbytočne nezdvojuje a postavy nehovoria popisné repliky. Neherci sú viac-menej dobrí, a to najmä preto, lebo prekonávajú domáci stereotyp, ktorý predpokladá, že neherec nemusí hrať (Na tom bohužiaľ stroskotal inak slušný štich Až do mesta až). Niektoré zábery by si však pýtali ešte zo dve klapky a precíznejšie hľadanie adekvátneho hereckého výrazu................Problematický je záver. Ťažko hovoriť, čo bol autorský zámer. Každopádne na kontroverziu je zavarené. Zaujímavé bude sledovať aj reakcie a čítanie tej-ktorej časti diváckeho spektra. Aby sa náhodou nestalo niečo podobné ako v Maďarsku po premiére Je to iba vietor, kde na film o rómskej problematike chodili hromadne neonacisti a film nesprávne chápali ako potvrdenie ich zvráteného svetonázoru.........Editujem po druhom pozretí. Záver vôbec nie je problematický, ale jedná sa o presnú pointu, ktorá mi po prvej projekcii unikla, kedže som čakal niečo explicitnejšie. Matka hlavného hrdinu vychovávať nemohla, otec má radšej svoj vinohrad, takže musí ísť za niekym, kto mu skutočne rozumie.(8.3.2013)

• claudel

Tak špatný filmový večer jsem dlouho nezažil. Po příšerném Fakjů pane učiteli jsem zvolil tuhle slovensko-českou slátaninu. Scénaristicky velmi špatné, herecky velmi nepřesvědčivé, plné nudných dlouhých záběrů a nelogičností. Docela chápu, proč to v česko-slovenském prostředí nemělo příliš velký ohlas a stejně tak dobře chápu, proč v zahraničí na festivalech ano.(24.9.2014)

• Bajda

Snaha o "evropský art", který v československých vodách zoufale chybí, je chválihodná. Vzít si velké téma a okoukat styl bratří Dardennů ale bohužel nestačí. Slabé výkony neherců v kombinaci se šílenými postsynchrony zabíjí jakýkoliv realismus, který tady na čsfd v komentářích jiní chválí (?!). Témata "rasismu, nezaměstnanosti a disfunkční rodiny" (jak se píše v oficiálním textu distributora) jsou velké sousto, u kterého vždycky hrozí buď banálnost nebo nedořečenost. Můj pes Killer v sobě kloubí oba tyhle nedostatky. V realistických záběrech úspěšných festivalových evropských filmů máte čas přemýšlet o tom, co se děje na plátně....u Killera je to prostá nuda. Hvězdička za film, hvězdička za snahu jít správným směrem. Třeba příště...(15.11.2013)

Nenechajte sa odradiť nízkym hodnotením či amatérskejšou kamerou (vzhľadom k možnostiam). Hlavnú postavu nevidíme očami Adama Mihála ale vzdialenejším okom kamery, ktoré je akýmsi sprievodom postupne idúcich udalostí, v ktorých sa krišťalizujú dopady jednotlivých problémov spoločnosti (v tomto konkrétnom prípade skôr jednotlivcov). Počas priechodu dejovej línie, ktorá je veľmi konzistentná, nezaznamenáme rozdielnosť tempa, nosný bod či spoliehanie sa na nepísané pravidlá filmovej reči. V rámci zvolenej metódy bezprostredných udalostí, kedy môžeme len odhadovať nevyspytateľnosť nasledujúcej scény, nám dýcha na chrbát ekvivalencia hypnotickej atmosféry čo v súlade so silným pesimistickým vyznením boduje nad mieru očakávania. Za najvážnejšiu chybu považujem karikaturistické zjednodušenie postáv (buď potetovaní boxeri či arogantná mládež).(15.5.2014)

Rasa? Štát? Bojové plemeno? No tak! "Žijeme len raz!" (Doteraz najlepší slovenský film tretieho tisícročia, bez pochýb. A bez stereotypov. Treba ale nielen pozerať a počúvať.)(15.3.2013)

Nesúhlasím, absolútne nesúhlasím s mnohými tunajšími názormi na daný film. Opäť sa tu raz ukazuje len a len to, že pokiaľ niekto slovenskému divákovi, odkojenému na americkom cicku niečo nenaservíruje priamo pred fafák, tak fňuká ako malé decko (john333, Martin 741). Samozrejme autorka ani nemala snahu natočiť podobný film, takže ich výkriky skutočne nie sú na mieste. Ku často zmieňovanej katarzii napríklad: „Zámerne som v závere poprela klasickú naratívnu výstavbu drámy, aby som ešte viac podporila bezvýchodiskovosť hlavnej témy a zdôraznila nutnosť zamyslieť sa nad tým všetkým.“ Režisérka a scenáristka v jednom sa nesnaží riešiť sociálny problém, ale hľadať podmienky, ktoré mu dovolili vzniknúť. Poukazuje len na to, že obe skupiny žijú na hrane chudoby, že nenachádzajú rozumné východiská zo svojej bezútešnej existencie (uviazli v stereotypoch, blúdnom kruhu, na čo poukazuje aj rozprávanie, ktoré má vďaka tomu uzavretý dramaturgický rámec) a jediné riešenie vidia v pľuvaní blenu, okrádaní, či násilí na druhej rovnako sociálne slabej skupine/etniku. Film však vnímam, a myslím si, že aj to bol autorov zámer, najmä ako snahu o reflexiu občana väčšinovej slovenskej spoločnosti, čiže o sebareflexiu slovenského národa. "Zodpovednosť za podobné tragédie aké sa vo filme udiali Marekovej rodine nesieme my všetci. Už len tým, že si tieto súvislosti odmietame pripustiť", povedala o filme Mira Fornay. Do zdedenej xenofóbie, fašistickej minulosti, andocentrickosti, akultúrnosti, poddajnosti (ako povedal už Tatarka, dôsledok stáročného útlaku), akejsi vykorenenosti (ktorú symbolizuje aj hrdina), neschopnosti prijať inakosť a ďalších súčasných slovenských problémov, ktoré zobrazuje práve na konfrontácii mladého človeka (súčasného, neistého, poddajného, vykoreneného - nemá rodinné zázemie, v priebehu zobrazeného dňa ani domov, a tým pádom snažiaceho sa niekam patriť, zapadnúť, je frustrovaný, neustále poznačený hanbou) s jeho okolím (tak som aspoň ja vnímal film počas sledovania). Ktoré je nutné pomenovať a prekonať. Nehádže vinu na neonacistov, ani na rómov a už tobôž nie na bojové plemená, ale na podhubie a zlé sociálne podmienky, z ktorého rasizmus a vzájomná neznášanlivosť oboch etník vznikla a ktoré ho poháňa. Konečne sa na Slovensku objavil film, ktorý trefne, verne a reálne zobrazuje tunajšiu spoločenskú a kultúrnu situáciu, pokúsil sa o nejakú reflexiu tohoto národa a zároveň svojim formálnym spracovaním konečne vybehol z tejto slovenskej provinčnosti a zaradil sa medzi moderné európske sociálne drámy. Na zvýraznenie nehostinnosti prostredia používa najmä chladné farby. Dlhé, statické zábery veľkých celkov, v ktorých postavy vykonávajú všedné činnosti a práca s nehercami dodávajú snímku väčší punc autenticity, nechávajú vyniknúť vizuálnu poetiku a často tiež prispievajú k hutnosti zobrazovaného deja. Kamera sa zameriava na okolité prostredie, upozorňuje na seba a necháva hereckých predstaviteľov vchádzať a vychádzať z rámu obrazu, čím vytvára scudzujúci efekt. Vďaka tomu sa môžeme pozrieť na rasisticky orientovaných mladíkov bez predsudkov - o čo režisérke išlo. Film zaujme tiež pomerne slušnou prácou s nehercami (riadená improvizácia) a spevavým záhoráckym akcentom, ktorý bráni akejsi divadelnej strojenosti prednášania replík, ktorú často vídať v slovenských filmoch. Samotná Marekova nevyhranenosť vzbudzuje množstvo otázok - v niektorých scénach človek nechápe motiváciam a nevie ako môže Marek zareagovať, čo zvyšuje napätie vo filme, núti diváka zapájať sa, hľadať interpretácie. Samozrejme v niektorých scénach z toho vykukuje určitá ostentatívnosť, režisérka je občas trochu didaktická, avšak aj napriek tomu sa jedná o, na slovenské pomery, výnimočný a pre mňa najdôležitejší slovenský filmový počin po roku 2000, dokonca si dovolím tvrdiť, že po roku 1993. Pretože v slovenskej kinematografii je táto téma (respektíve prístup k nej) skutočne nová a neošúchaná, a jej riešenie v kultúrnom rámci prispieva k zdravému kultúrnemu ovzdušiu na Slovensku. Preto film považujem za nesmierne dôležitý. Navyše je podľa mňa až príliš podhodnotený a preto mu dávam 5 hviezd, aj keď mám pocit, že by si zrejme zaslúžil 4. Zaujímavé komentáre: Havenohome, Marigold.(28.4.2013)

<< předchozí 1 2 3 4 5