Death Note - Zápisník smrti

• Česko Zápisník smrti (více)
Animovaný / Drama / Krimi / Mysteriózní / Psychologický / Thriller
Japonsko, (2006–2007), 14 h 11 min (Minutáž: 23 min)

Předloha:

Takeši Obata (komiks), Cugumi Óba (komiks)

Kamera:

Kazuhiro Jamada

Epizody(37)

Skejpr

Rozhodl jsem se, stejně jako v případě Ergo Proxy dávkovat své dojmy po jednotlivých dílech, i když pevně doufám, že se mi to ve výsledku neozplizne na tak velkou plochu. New Birth: První díl praští přes oči velmi otravnými úvodními titulky. Japonský pokus o Linkin' Park... nevím nevím. Nemile vytrhává také hudba, která VELMI připomíná výše zmíněné Ergo Proxy. Co se animace týče, obzvlášť Ryuuku je značně nedotažený, takto vizuálně atraktivní postava by si rozhodně zasloužila větší propracovanost. Teprve v druhé polovině prvního dílu to začne být alespoň kapičku zajímavé, jinak se ale tento opening řadí jednoznačně mezi ty slabší, jaké jsem měl možnost vidět. *** Confrontation: Zato druhý díl se povedl na výbornou. Do hry vstupuje postava L a atmosféra houstne. Teď teprve se probudil můj zájem o tento seriál... ***** Deal: Vše se začíná zamotávat a postavy vytahují své trumfy a začínají intrikovat. Husté... ***** Pursuit: Úroveň se i nadále drží na velmi vysoko nastavené úrovni a z gradace jde až mráz po zádech. ***** Bargaining: Herdek filek, začíná to být mimořádně nabušené. ***** Open Seam: Tentokráte přeci jen kapičku slabší díl. Více ukecaný a i přes určit zlom v dosavadním ději ne až tak strhující. **** Clouded Sky: Další ukecaný díl, víceméně jen demonstrující manipulační schopnosti hlavního hrdiny. *** Gaze: A tentokrát zase fenomenální souboj nervů a inteligencí. Gradace ke konci je smrtící. ***** Contact: Hra nervů a intelektů pokračuje, minulý díl ale nasadil laťku hodně vysoko... **** Suspicion: Podobně, jako minulý díl, i tento je značně ukecaný a nedovede tak moc strhnout. *** Break in: HARDCORE!!! ***** Love: HARDCORE s kapánek debilním koncem. **** Confession: 13. díl je kapku nudnější, cynický konec má ale velkou sílu. **** Friend: Navzdory zásadnímu zvratu strašně nudný díl. ** Gamble: Ze začátku opět šíleně ukecané, v druhé polovině nastoupí hustota, ale nijak záživné to není... Přijde mi, že to teď začíná jít trošku do kopru. *** Decision: Stále daleko pod úrovní některých dřívějších dílů, nicméně alespoň je to VELMI zajímavé. Jsem moc zvědavý, jak se to bude vyvíjet dál. **** Execution: WTF?? *** Comrade: Death note se v podstatě dostal někam úplně jinam, než kde začínal a je z něho takový druhý Vysmátý muž... Přistihuju se, že mě to přestává zajímat... *** Matsuda: LOL LOL LOL LO...??? HARDCORE!! **** Makeshift: "L" mi začíná lízt krkem. Jinak konečně pořádné úvodní titulky. **** Activity: Začíná to být zase zajímavé **** Guidance: Graduje to, výrazně. Ale bojím se, že je to ještě moc brzo. každopádně tady zcela jasných ***** Mania: Naprosto strhující díl, ale zbývá ještě 14 a já se bojím, co z toho nakonec bude :( ***** Revival: Pochyby byly zbytečné.. Jsme zpátky a v plné síle!! ***** Silence: Suverénně nejlepší díl ***** Reincarnation: Nemám výtek. Zbožňuju psací pasáže!! ***** Abduction: Seriál měl skončit 26. dílem. Nové postavy, nová zápletka a vidina dalších 9 dílů mě nenaplňujě radostí, ale obavami. Nastavovaná kaše bývá málokdy chutná... ** Impatience: Nevím, nemůžu si pomoct, ale prostě se mi to už nelíbí. Gradace je tatam, jen další a další šmodrchy, postavy na jedno použití... ** Father: Díl na půli cesty mezi starými dobrými časy a křečí počínající 27. dílem. Něco málo intrik, něco málo umírání, furt to ale není ono. *** Justice: Tak pomaličku se vracíme do starých kolejí. Druhá polovina je poměrně luxusní. **** Transfer: Ale jo... Ze začátku sice několik dedukčních WTF, ale sme zase tam kde sme byli.. skoro. s přimhouřenýma očima, ale ***** Selection: Další postavy, no uvidíme.. Zajímavé to je, ale hodně dělá hudba, co si budem povídat ;) ***** Ridicule: Ale jo.. nabírá to starý známý grády. *****Vigilance: První půlka skvělá, druhá ale výrazně pokulhává... **** Murderous Intent: No ale sakra... ***** 1.28: No to mě poser na holé záda... Nedýchám!! ***** New World:...A nic.. bublina splaskla... Kýžený vrchol se nedostavil, jen utahané, ukecané finále. Po 37mi dílech Death Note musím konstatovat, že méně je někdy opravdu více. Podobně, jako zabil End of Evangelion geniální seriál, tak zabilo posledních 11 dílů tenhle dlouho geniální seriál, který měl skončit u 26. epizody. Zbytek je jen nastavovamá kaše, snažící se zakončit zakončené a vnést světlo tam, kde tma byla ideální. Škoda. () (méně) (více)

Tuxedo

Neskonale temná a přitom energická anime série, která vám rozproudí krev tím správným způsobem a v každém díle do vás nasolí takovou dávku briskně sesumírovaných informací a stále vyhrocenější zápletky, jež nadměrným vytěžením svého nesmírného potenciálu rovněž získala seriálu pár rekordů, až se vám z toho protočí panenky. Bohužel, vinou toho je Death Note jen jednorázovou záležitostí „Raketový vzestup, náhlý pád“, která je s přibývajícími díly, kdy se na sebe jen vrší stále neuvěřitelnější hlavolamy a dva mozky s velkým M na sebe šijí jednu boudu složitější než druhou (jejich předpoklady navíc mnohdy nevycházejí ani z toho, co ví oni, jako spíš z toho, co ví pouze divák – kam se hrabe The Mentalist), čím dál průhlednější. Postupem času, kdy se už nelze jen nechat unášet rychlým spádem děje, ale tvořit si komplexní představu, vyplouvají na povrch dříve opomíjené malichernosti a scenáristická bezradnost jak ve skládání vytvořených dílků příběhového puzzle, tak v od počátku nastolených trademarků (např. neustálé dovysvětlování motivů skrze monology postav, jenž bohužel namísto záměru jen potvrzuje jednorozměrnost postav a slaboduchost scénáře v detailech, které přímo nesouvisí s hlavní linkou). Při případném sledování doporučuji zhustit seriál do prvních 10-15 dílů, pak je to za čistých 5*, v dalších se pouze prohlubuje zklamání z vyvěrajících chyb a pramalých posunů v ději, potažmo v celkové skladbě na povrchu excelentního, v jádru omezovaného anime. 7/10 ()

Claw

Nejlepší anime, jaké jsem zatím viděl. Ve světě anime jsem poměrně nováček, ale z toho, co jsem viděl, musím říct, že "Death Note" se vymyká typickému akčnímu anime. Zatímco spousta anime strategicky sází na akční bitvy a souboje, "Death Note" je osvěžující změnou, která sází hlavně na dusnou atmosféru. Je to zčásti horor, zčásti fantasy, ale převážně zajímavá detektivka se zběsilým tempem, přičemž vyšetřování vede excentrický "L". Je to neustálá hra na kočku a myš, protože se zdá, že hlavní vyšetřovatel a podezřelý "Kira" nebo "Zabiják" jsou vždy o krok napřed. Dva geniální mozky se neustále přelstívají. Zápletka je složitá ale i přehledná a časem se všechno krásně vysvětlí. Po celou dobu sledování jsem si říkal: "Páni, tohle už snad nemůže být hlubší," ale každý další díl mě přesvědčil o opaku. Nejvíce se mi líbí, že se jedná o hodně složitý materiál, který je ale bezchybně a jednoduše podán, takže každý nový vývoj v případu je pro nás nadšeným šokem. Je to skvělá záležitost a rozhodně bych ji doporučil každému, kdo by v anime hledal nějakou změnu. Není to samozřejmě pro každého, protože je to spíše intelektuální thriller, a ne tolik akční fantasy, ale každý, kdo dokáže ocenit psychickou náročnost sledování tohoto napínavého souboje důvtipu, bude s "Death Note" v sedmém nebi. /100% + TOP 10/ ()

Jhershaw

K Death Note jsem zpočátku přistupoval s jakýmsi despektem a očekáváním. Jelikož v žebříčcích na prvním místě vystřídal mého oblíbeného Kenshina, říkal jsem si v duchu "tak se ukaž, co v tobě je". A skutečně, už od prvních dílů se děj rozjede a nezastaví. Light najde Deník smrti, zjišťuje, co všechno se s ním dá dělat, a zároveň se musí mít na pozoru před policií a obzvláště "L". Nenapadlo by mě, že může být napínavý seriál, kde se velká část odehrává ve vnitřních monolozích hrdinů, ale tenhle myšlenkový souboj Light x L je strhující a skvěle promyšlený. Kolikrát jsem se přistihl, že zkouším uvažovat s nimi. ..Tolik k první polovině, která si snad i zaslouží ne úplně čistých 5 *. Ovšem, seriál má ještě druhou polovinu. Nevím, jestli to byl přesně díl 17, kde se to zvrtlo, jak zmiňují ostatní, ale prostě od určitého momentu se to zlomí. Z Miso Aname, zprvu roztomilé a i docela uvažující holky udělají trapně infantilní kr*vu a z Matsudy trapně infantilního v*la. Ne že by tam předtím nebyl humor (Ryuk rulez), ale zapadal do docela vážného a seriózního tématu. Ovšem pak vyloženě rušil. A taky změnili znělku, ho**da, příjemně poslouchatelnou rockovou písničku vyměnili za rádoby drsnou metalárnu. Ach. Nicméně, nicméně, stále se to ještě dalo sledovat a bylo to docela zajímavé a napínavé. Až někam k dílu +/- 26. Aniž bych chtěl moc spoilovat, nová postava mi byla veskrze nesympatická a konec bych si taky představoval jinak. Snad jen ta hudba byla skvělá pořád. ___ Procentuelně asi 90 % za první polovinu, 75% za 3./4 a slabých 60 za poslední čtvrtinu. ()

Subjektiv

Nápad udělat napínavý detektivní seriál, ve kterém geniální student toužící po společnosti bez zločinu dostane do ruky vraždící nástroj nebývalé moci, není špatný. Povolat proti němu nejschopnějšího detektiva světa je jen logické. V dobrém nápadu ale číhají mnohá úskalí, na která jeho tvůrci skutečně narazili. První je už v samotném faktu, že zápisník smrti vlastní génius. Těžko si představíme, jak by se mohl takový machr se zápisníkem nechat chytit, či jen upadnout v podezření. Scénář si ovšem jeho upadnutí v podezření žádá, a tak nezbývá, než aby génius učinil několik školáckých chyb, přičemž způsob jejich provedení má překomplikovaně naplánován. V seriálu rovněž se také objevují, uznávám že mnohdy nutné, velmi nepravděpodobné náhody, které dle potřeby hodí jedné z hlavních postav pod nohy klacek či jí naopak zametou cestičku. Scénář se rovněž opakovaně dopouští jednoho z provinění proti desateru pátera Knoxe, které říká, čeho by se dobrá detektivka neměla dopustit. Oním hříchem je zatajení klíčových informací, jež má detektiv, divákovi. Tyto informace jsou odhaleny až ve chvíli, kdy jsou použity, dlouho po jejich odhalení. Pozitivním výsledkem je větší napětí, negativním pocit, že je s divákem hrána nečistá hra. Seriál rovněž selhává v psychologii postav. Motivace a minulost detektivova - to v detektivkách málokdy hraje roli, už od dob Sherlocka Holmese, Poirota či Nero Wolfa - obvykle se očekává, že detektiv nasadí všechny síly k vypátrání zločince a bude lehce excentrický. Z tohoto hlediska je L bezchybný a je nepochybně ve svém žánru a ranku zajímavou postavou. Motiv zločincův, ten na druhou stranu tvoří, či měl by, jeden z ústředních prvků dobré detektivky. A zde už jsem byl spokojen méně. Vlastníci zápisníku ve mně vyvolávali pocit, že mít u sebe zápisník, je jako být posednut ďáblem, i.e. nebýt pánem vlastního jednání. Nejvíce mě v tomto ohledu iritovaly Kirovy řeči o jeho božství. Tím bohužel byl zabit jeden z možných zajímavých aspektů seriálu: morální dilema, zda-li je Kira dobrý či špatný. Bůhvíproč byl Kira příliš jednoznačně a rychle onálepkován jako špatný. Škoda. Všechny vady, které jsem během sledování cítil a znechuceně kvůli nim pomlaskával, však nepřeváží fakt, že Death Note je plný napětí, infarktových zvratů a situací, překvapivých odhalení a činů... A je takový snad s výjimkou posledních deseti dílů, které, byť stále koukatelné, už prostě nejsou to "ono". Prosté ****. ()

Galerie (1 196)

• Autor mangy často čerpal z náboženských motivů a to především z křesťanství. To je patrné i ze seriálu, v němž je to mnohdy naznačeno. Ať už openingem či hudbou. (P. J. D.)
  • Manga, podle níž byl seriál natočen, vyhrála v roce 2008 Eagle Award. (P. J. D.)
  • Když se policie z celého světa sjíždí na konferenci Interpolu, většina členů zde má jmenovku se svým jménem a vlajku reprezentující jejich stát. Některé jmenovky nesou jména slavných reálných fotbalových hráčů z různých států a vlajky odpovídající zemím, odkud pocházejí. (glitter)