Závěť

• slovenský

Testament

Promise Me This

Komedie

Srbsko / Francie, 2007, 123 min (SE: 137 min)

Emir Kusturica

Emir Kusturica

Milorad Glusica

Čekal jsem tradičně ujetý děj, který umí jen Kusturica, ale že bude až tak ujetý, to mě nenapadlo. Hudba jako vždy bez chyb, sranda taky byla, ale nějaký příběh zde opravdu prakticky není. I když čemu se divím, když jde o Kusturicův film :).(4.10.2009)

Tak se sám sebe ptám, jestli to tak trochu nebyla pocta béčkovým akčním filmům. Chlapi po sobě střílejí kulomety o stošest, ale ne a ne trefit. Ale o to přece v téhle přeplácané komedi nešlo. Svatbou naplnit závěť žijícího (?!) děděčka, to je to oč tu běží...(3.4.2008)

Wau...nevím, co k tomu říct, naprosto úchvatné, neskutečně zábavné a vcelku dost nečekané, zajímavé a především něco absolutně netradičního pro západoevropskou, americkou či asijskou kinematografii. Tohle opravdu mohli natočit jen Srbové asi...v životě jsem viděla snad jen jeden snímek, který mi charakterem a vtipem tento připomínal a to byl ruský svéráz. Ale tento snímek byl ještě lepší protože nebyl jen o chlastu a rybolovu (no spíš jen o chlastu). Bavila jsem se od začátku do konce, nenašla jsem tu ani jedno hluché místo, které by tam bylo zbytečné. Ten dědula neměl chybu......P.S. myslím, že se teď asi zaměřím na tohoto zajímavého autora Kusturicu a pokusím se objevit určitě nečekanou krásnu balkánských filmů.(5.1.2013)

• nascendi

Nie, trikrát nie. Mám z toho rovnaký pocit, ako z Felliniho a Jakubiskových filmov neskoršieho obdobia tvorby. To, čo v ich začiatkoch bolo zaujímavé, neobvyklé a ozvláštňujúce celkový dojem z ich filmov, to v neskoršom období amarounovo narástlo a stalo sa samoúčelným. Očarovanie režiséra vlastným egom zabrzdilo jeho kreativitu a v procese samovykrádania sa začal točiť, ako veverička v kolese. Nemám najmenší záujem sledovať zbierku bizarností z dedinského prostredia a s námahou hľadať to čo ich spája. Hľadať a nenachádzať to, čo chcel pán režisér oznámiť divákom. Cítil som sa pri sledovaní tohto filmu skôr ako v cirkuse, než v kine.(9.6.2013)

Mám z toho hrozně smíšené pocity...vlastně ani nevím co napsat, tak volím takovou zlatou střední volbu - třeba si k tomuto filmu někdy opět najdu cestu a docením to, co ti, kteří dávají 5*.(20.7.2012)