Závěť

Promets-moi

Promise Me This

Testament

Komedie

Srbsko / Francie, 2007, 123 min (SE: 137 min)

Emir Kusturica

Emir Kusturica

Milorad Glusica

Balkán je za humny, sousední Chorvatsko je moje oblíbená destinace, a přece jsem byla jako v Jiříkově vidění. Podobnou dědinu jak z Mrazíka abys u nás lupou pohledal, pop sem pop tam, mafiáni, dvojčata, akční staříci, femme fatale, Batman, všichni s každým, bylo to jak nejbláznivější sen. Známá horkokrevná muzika o síle ledoborce na mě vystřelila hned z úvodu a skončila v šíleném orgiózním reji se závěrečnými titulky. Kdyby režisér zjevně nakloněn americké produkci vynechal nechutné zoofilické vložky, zůstal by neotřelý vtip a imaginární svět, kde si musel každý najít svůj malý střípek radosti.(21.7.2012)

Nevím no, hezky se na to kouká, je to plné originálních nápadů a vtipů, ale mám pocit, jako by Kusturica tak trochu vykrádal sám sebe. Není to nic nového, co jsme u něj ještě neviděli. Stále se pohybuje na pomezí poetiky a kýče, přičemž tentokrát se mi zdá, že se výrazně převažuje kýč. Navíc je film asi tak o 20 minut delší než měl být. Každopádně je mi Kusturicův styl stále sympatický. Opravdu se s ničím nepáře, neřeší nějakou politickou nebo náboženskou korektnost a prostě se baví.(13.3.2011)

Filmy Emira Kusturici jsou tak trochu šílené, střelené - zkrátka horkokrevné. Se Zavetem ať se ale popere každý divák raději individuálně. Konkrétně já jej považuji za střepinu v Kusturicově jinak horkokrevně vyváženém vesmíru. Spousta scének ve mě sice opět vyvolala celkem slušné záchvaty smíchu, ale v druhé polovině už dostává slovíčko CRAZY nový rozměr. Také nevím, o čem tentokrát, narozdíl od ostatních Kusturicových děl, jeho film vlastně vyprávěl.(15.7.2008)

Kusturica jede v těch kolejích, které si vyjel už ve svých předchozích snímcích, jako je Černá kočka, bílý kocour nebo Život je zázrak, tzn. jde o vysoce stylizovanou balkánskou grotesku podmalovanou emotivními hudebními rytmy a zaplněnou spoustou ujetých postaviček, které sice tak trochu nejsou z našeho světa, ale jsou navýsost zábavné. Je sice pravda, že Závěť nedosahuje kvalit kultovní Černé kočky, bílého kocoura, její scénář se trošku rozjíždí a hlavně při takovém množství postaviček, scén a motivů vám chtě nechtě musí některé připadat moc ulítlé, nesympatické nebo nefunkční. Stejně tak je pravda, že už tyhle motivy od Kusturici nejsou originální, ale kdybysme měli vyčítat Woody Allenovi jeho kvantum neurotických intelektuálů, tak by jeho filmografie silně prořídla a proti Woodymu se Kusturica ohledně kvantity své produkce drží pořád hodně zpátky. Na druhou stranu je to pro mě pořád vysoce zábavné a narozdíl od spousty artové pseudointelektuální nudy, kterou se vyznačuje podstatná část festivalové produkce, je tohle funkční. Navíc, nevím, jak to Kusturica dělá, ale ty jeho naprosto nepravděpodobné milostné konstelace mezi hodně nekompatibilními partnery na mě opravdu působí. Nevím, kde ty sympatické baby bere, ale stejně jako Život je zázrak, jsem Tsanovi celou dobu držel palce, ať mu ta jeho známost vyjde. Celkový dojem: 90 %.(3.5.2011)

Pekelnej ulet :o))(1.7.2012)

• - Pieseň v karaoke súťaži, kde spievajú Jasna (Marija Petronijevic) a Tsane (Uros Milovanovic), je "Winner takes it all" od skupiny Abba. (vander19)

• - Film, který sledují Tsane (Uros Milovanović) a Jasna (Marija Petronijević) u ní doma, je Scorseseho Taxikář (1976). ((mOnkey))

• - Film sa natáčal v meste Uziče a v dedinke Zlatibor. (vander19)