Závěť

Promets-moi

Promise Me This

Testament

Komedie

Srbsko / Francie, 2007, 123 min (SE: 137 min)

Emir Kusturica

Emir Kusturica

Milorad Glusica

Šílená jízda originálních humorných scén :)(3.2.2013)

• pm

Na tématu střetu dítěte s krutým světem dospělých Kusturica v 80. letech mistrně vystavěl své první tři filmy. "Závětí" chtěl ale v duchu oddechové zábavy zjevně navázat na vynikající komedii "Černá kočka, bílý kocour", kde také využívá srbské maloměsto jen jako dobově topografickou kulisu bez snahy pojmenovávat společenské nešvary. Kriminalita, kterou zachycuje, má jen bavit karikováním postav, gejzírem výbuchů, pádů a primitivních (a pohříchu hodně hloupých) gagů v duchu němé grotesky. Škoda, že většinou nevtipných nebo jen prvoplánově vulgárních. Nejen společenskou kritiku, také poetiku a lásku k lidem, prosvětlující jeho dřívější tvorbu, někde zapomněl. Mikiho Manojloviće pak trestuhodně herecky nevyužil, pouze ho tlačí do karikatury, která ale nemá to opodstatnění co v "Undergroundu". Ano, film jako celek možná funguje, protože řemeslnou zručností lze maskovat prázdnotu. Pro mne je ale "Závěť" pouze smutným důkazem autorského selhání režiséra, okouzleného vlastními manýrami a egem, těžícího z předchozích úspěchů, vykrádajícího sebe sama a přitom neschopným cokoliv smysluplného divákům sdělit. (A to když jsem film v roce 2008 viděla, to jsem netušila, jaké peklo mi o dva roky později nabídne s Maradonou.)(13.10.2011)

Na každý film z Balkánu se vždycky těším. Těším se na to, až mě jeho hudba uzemní dynamikou nebo humorem, který se nedokáže jen tak zastavit. Sice to po shlédnutí vypadá jako, že je na Balkáně hrozně zvláštně a těžce se tam žije, ale ve skutečnosti to tak není, protože kdyby tenhle film byl jako ve skutečnosti, všichni bychom byli letadlo.(9.5.2011)

Mám z toho hrozně smíšené pocity...vlastně ani nevím co napsat, tak volím takovou zlatou střední volbu - třeba si k tomuto filmu někdy opět najdu cestu a docením to, co ti, kteří dávají 5*.(20.7.2012)

Už je to od E. Kusturici trošku pořád to samé. Této variantě snímku o zběsilém Balkáně ovšem chybí silnější jednotící příběh, vlastně je to hlavně šňůra samostatných anekdot a epizod, které s ohledem na délku filmu a také s ohledem na to, že se jejich motivy často opakují, po jisté době přestávají být zábavné.(19.3.2011)