Vojenský veterán Hank Deerfield se snaží spojit se svým synem, který by měl být zpátky na základně po návratu z mise v Iráku. Dozvídá se však, že zmizel a nikdo netuší, kde by mohl být. S tím se ale Hank nechce smířit, a proto sám pátrá po synovi. Čeká jej však poznání, o které možná ani nestál. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

halberdier

Bolestné vyrovnávání se s traumaty z války v Iráku, které dobře funguje jak po emocionální stránce, tak jako dobrá detektivka. Pomáhají k tomu hvězdné herecké výkony (především spolehlivý Tommy Lee Jones a Charlize Theron) a zajímavý a napínavý příběh. Závěrečné rozuzlení je sice jednoduché, ale o to mrazivější. ()

karnifex

Hned z počátku by měl divák učinit rozhodnutí, které patrně ovlivní jeho celkový dojem a hodnocení filmu. Pokud totiž přistoupí na hru o detektivovi-veteránovi ze "starého dobrého světa", který sice ten "současný zkažený" úplně nechápe (nebo spíš dobrovolně nechce pochopit a odmítá ho), ale přesto se v něm vlastně orientuje (díky svým zkušenostem) mnohem lépe, než všichni moderní vyšetřovatelé se svými vymoženostmi, čeká ho nejspíš příjemný filmový zážitek, na jehož konci se bude cítit jako ctitel (možná dokonce jako rytíř-obránce) starých prověřených hodnot (a to i v případě, že je mladší dvaceti let). Pokud ale tuto hru nepřijme - s vědomím, že (nejen) americká armáda a společnost se stejných, ne-li horších, svinstev dopouštěla i za hrdinovi aktivní služby (Vietnam), takže není po čem tesknit - bude sledovat značně falešný a sentimentální snímek, který ho sotva nadchne. Ostatně, dalším problémem je, že asi málokdo z českých diváků měl možnost zažít tento americký sen v praxi, takže vlastně ani neví, na co "vzpomíná" - v tomto směru by bylo zajímavé upravit příběh do našich podmínek: stárnoucí bývalý příslušník SNB narazí při vyšetřování na problém drog a gang Ukrajinců (režie: Tomáš Magnusek, scénář: Tomio Okamura). Jo, a "Falujáh" je samozřejmě Fallúdža. ()

Saxos

Pedantský Tommy Lee Jones nevzdává pátrání po zmizelém synovi, účastníkovi vojenské mise v Iráku. Drama s nádechem krimi, kdy bývalý vojenský vyšetřovatel zjišťuje, že u armády se toho hodně změnilo. Pomalejší tempo, dobré dialogy i herci. ()

jjjerry

Skvělá atmosféra, užásný Tommy Lee Jones. Opravdu to vtáhne do děje, cítil jsem tu hrdost, ten patriotismus, který je v Čechách tak vzácný. Bohužel snímek má až příliš dlouhou stopáž a místy trochu nudí. ()

Gregor_Samsa

Zajímavá, silná věc. Stárnoucí Tommy Lee, kterej stále umí a kukuč má opravdicky hustej. Příběh, co se odkrývá postupně; ve válce nejsou žádní opravdoví kámoši, i když jsou všichni na stejný straně. Teď, když na to vzpomínám, si nemohu nevzpomenout na Wind River. No nic. Dobrej biják to byl. [60%; 2015 Home sweet home] ()

Zlty_Dodo

Americký Flastenec a Nechcimír zapátra po stratenom gumovom synovi. Najde ho, aj keď nie tak ako chcel. Mierne ťažkopádne masturbovanie nad prehnaným adorovaním štátnej vlajky a pre ortodoxných amerikanofilov sklamanie, že tí dobrí chlapci môžu byť sráči ako každý iní sráči. ()

Texas

Keď psíček s mačičkou varili Irackú kašičku, alebo príbeh o tom ako boli tí chudáci Američania donútený zaútočiť na Irak, mučiť zajatcov a vraždiť malé deti. To malo samozrejme vplyv na ich jemné Americké vojenské duše a ako sa s tým vyrovnávali o tom vám už porozpráva viac strýko Haggis. Okrem viac než debilného námetu je to nehorázne nudné, pomalé, nezaújímave a Haggis ako režisér tu zlyháva na celej čiare. ()

Warapeidza

Velmi zajímavej začátek, dle kterého jsem tipoval celkové vyznění filmu trošku jinak, než jak tomu nakonec bylo. Hlavní postava výborná, ostatní naproti tomu nemají v podstatě co hrát. Pomalejší tempo nevadí, některé dějové "zvraty" a "náhody" už trochu ano. Rozmezí 3-4 hvězdiček, nakonec se přikláním k nižšímu hodnocení. Není to prostě žádná bomba, ale za shlédnutí to stojí... ()

oceanic6

Tommy Lee Jones a Charlize Theron v réžii Paula Haggisa = neskutočne pôsobivá kriminálna dráma. Film trvá dve hodiny a jeho tempo nie je nijak závratné, napriek tomu niečo ako nuda nehrozí. Vyšetrovanie je stále napínavé, na svetlo vychádzajú nové spojitosti a vy v napätí očakávate ako to celé dopadne. Výbornú atmosféru obohatil skvelý záver - asi prvýkrát ma pohlad na americkú vlajku neotravoval.... ()

gonzo

Po hodině husté atmosféry jsem si uvědomil, že se tam asi vážně nic nestane. A nestalo. Teda až na závěrečnou pointu, ta je fajn. ()

cernymotyl

Taková tuctová kriminálka z minulého století se stárnoucí hvězdou v hlavní a americkou vlajkou ve vedlejší roli. Natočeno a viděno mnohokrát. Natažený příběh s kritikou války v pozadí a hodně pomalým tempem je ale alespoň bez trapných chyb. ()

Lady_Q.E

S "Údolím" mám ten problém, že krátce před jeho shlédnutím mě naprosto odrovnal jiný film se stejnou pointou (tj. že někdy by zkrátka bylo snažší pravdu neznat, než jí čelit). Sorry Paule, ale Ben Affleck mě svým režijním debutem okouzlil víc. ()

Lailath

Neviem, nebolo to zlé ale ani dobré...Taký priemer. Myšlienka je dobrá, ale spracovanie mi nejak nesedí. Celý film som sa doslova nudila. ()

Fracek

Bylo to dobrý, ale tak nějak nemastný neslaný ... Ty srandičky s americkou vlajkou jen dokazují, že táta byl klasika zelený mozek s poruchou vnímání tady a teď. I když se zdálo, že se umí dobře ovládat, nakonec si zlost vylil na mexikánovi a to mě zase až tak nebralo, to si mohl raději vytáhnou nahoru ještě jednu americkou vlajku a nebo raději mexickou ... ty zmršený nahrávky z mobilu taky filmu nepřidaly, jen mě z nich brněla hlava, klidně mohly být v cajku a a ve vhodnou chvíli třeba vypadnout z mikrovlnky, aspoň bych se trochu otřepal z toho bordelu, co se se na mě sypal z celého filmu.V podstatě se náplň filmu o feťácích v zeleném dala narvat do pětiminutového dokumentu a tu detektivku bych si pustil třeba od Agáty Christie. ()

Motyuek

V údolí Elah se David postavil Goliášovi. Jde o biblický příběh, který má hloubku a hloubku má také příběh otce, který se nesmíří s informací, že jeho syn je nezvěstný a vydává se pátrat na vlastní pěst. Celým filmem prostupuje paralela na boj s příslovečným obrem, ať už jde o boj otce proti lhostejnému systému, ať už jde o vojáky, pro které je Goliášem samo šílenství války i boj se šílenstvím samotným. Haggis nám háže střípky příběhu, tak jako David házel oblázky. Každý oblázek pohne pátráním razantně dopředu, a každým hodem se blíží konečné poznání. V ponuré atmosféře vše pomalu, ale jistě směřuje k finiši, kdy si nejenom oba hlavní aktéři uvědomí jak důležité je pozorně naslouchat svým bližním, protože pokud přeslechneme něčí volání o pomoc, pak fatální důsledky padají i na naši hlavu a nezbývá nic než jen vzpomínky a výčitky… ()