Příběh z pera Richarda Harrise mapuje čtyři dny v životě Flukea Kelsa, trochu zpustlého bývalého oxfordského profesora historie, který se ocitne v Moskvě na konferenci k nově otevřeným sovětským archivům. Jedné noci jej v hotelu navštíví bývalý důstojník NKVD a osobní strážce šéfa tajné policie Lavrentija Beriji. Tento starý muž tvrdí, že byl v době Stalinovy smrti na jeho dače a pomáhal Berijovi ukrást diktátorovy tajné spisy. Kelso se rozhodne, že své poslední ráno v Moskvě využije k tomu, aby prověřil mužovo vyprávění. Ale z neškodné otázky v Leninově knihovně se brzy stává smrtící hon noční Moskvou až do severního Ruska a do pustých lesů poblíž přístavu Archangelsk u Bílého moře, kde se téměř po půl století ukrývalo poslední Stalinovo tajemství. (oficiální text distributora)

edie sedgwic

Az na druhe pozretie som sa nenechala opantat mojou fascinovanostou ruskou historiou a mohla som si vsimnut par zadrhelov. Resp celkom dost ich tam bolo, napriek tomu je to po kazdej stranke zaujimavy a celkom autenticky film. Koniec trosku sflaknuty a groteskny, zasa ta vecna zapojenost Americanov do veci, do ktorych ich fakt nic nie je, a pritom Rusi si svoje tajomstva fakt strazia a v skutocnom zivote by sme uz Danielovi Craigovi nosili kvety na hrob niekde za Moskvou. Kazdopadne vsak ponukol zaujimavu, a vobec nie nepravdepodobnu teoriu. ()

BathoryMan

Výborný TV film,ktorý sa len tak často nevidí z produkcie BBC,ktorý je omnoho zaujímavejší a napínavejší než mnoho súčastných Hollywoodských somarín.Daniel Craig dokazuje že dobre hral už pred Bondom a pomery v súčastnom Rusku su tú tak reálne zobrazené až ma chvílami mrazilo!Aj ked v druhej polke som uz začal tušit pointu,dej sa chválabohu ani vtedy moc nezabrzdil a mixoval správnu akciu a napetie až dokonca.Škoda len toho rýchle odbitého konca po ktorom nasledovali záverečné titulky. ()

Koly

Stejné téma, jako má THE BOYS FROM BRAZIL, jenom se tentokrát jedná o Stalina. Nechce se mi věřit, že by ale měli Stalinisté v Rusku tak silnou pozici, jak nám představuje tento film. Na druhou stranu ale Stalinův duch a odkaz hned tak nikam nezmizí, podobně jako ten Hitlerův. Obou diktátorů se totiž lidstvo vzdává dost neochotně... ()

Hoyt

Daniel Craig v roli, která mu vždycky parádně sedne. Sice ještě nemám takové vypěstované charisma jako Bondech nebo Mužích, kteří nenávidí ženy ale pořád je hlavní trhák filmu on. O to víc mě mrzí, že po konci jsou pocity hodně smíšené. První hodina je na výbornou ale po odjezdu z Moskvy na venkov to už ztrácí na síle a působí to rozvlekle a docela divně. Konec se podle mého taky nepovedl a vzhledem k délce snímku je uspěchaný. Mrzí mě TV produkce, protože takový zajímavý příběh i s příjemným obsazením by si zasloužil lepší zpracování. Trošku lepší průměr. ()

Djkoma

Rusko je zvláštní země, kterou se nedá pochopit z několika filmů, ale mohl jsem se setkat s ženou, která byla schopná při jménu Lenin začít mluvit o Slunci na nebi a až božské dokonalosti. Osobně mám ruskou tématiku rád, proto mě Archangel zaujal, i když svým (televizním) rozdělením má zbytečně dost vaty a docela se táhne. Naštěstí Daniel Craig je skvělý a atmosféra o nic horší, přestože se film výrazně táhne, hudba a prostředí vcelku zvládají držet divákovu pozornost. Docela by mě zajímalo, zda by v Rusku další Stalin našil tolik podpory i v moderní době... ()

• Natáčení probíhalo v Rize v Lotyšsku a v ruské Moskvě. (Terva)
  • Stalin měl ve skutečnosti dva syny, a to Jakova, který zemřel v německém zajetí, a Vasilije, kterému se stal osudným alkoholismus. Současně měl také dceru Světlanu. (vesper001)