Terkel má problém

Dánsko, 2004, 77 min

Mette Heeno

Bo Rasmussen
  • Skejpr

Humus! Bod za pointu...(18.6.2008)

• Slarque

Moje představa o humoru se diametrálně odlišuje od toho, co pod tímto pojmem zřejmě rozumějí tvůrci tohoto filmu. Sprostý a slangový slovník dětí už dnes nestačí. Příběh o šikaně kombinovaný s nejpřiblblejšími klišé vyvražďovaček také není zrovna cool nápad. A animace byla prostě divná – ale ne zajímavě divná jako třeba u South Parku nebo Distriktu.(18.11.2009)

Sledujete příběh o jednom klukovi jménem Terkel. CITÁT - Sedíte pohodlně?......... Příběh opravdového mača (to se tak říká) nebo velkého vola (to se taky říká). To je fakt soda, peklo vole, síla.... Debilní hudba, strašná kresba, idiotský dialog, no příšerný, jak to někoho může zaujmout? Děti prý ne. CITÁT - Jste ready?........ Měl jsem s tím velký problém.(18.4.2013)

Českej dabing se jednou za čas povede a tady je to hlavní výhra. Marek Eben je luxusní. Ujetina u který se ale bavim.(2.5.2008)

• Radek99

Terkela provázela pověst dánského South Parku, ale skutečnost je trochu jiná. Jestliže záměrně naivní a minimalistická 2D animace u South Parku funguje ve svém výsledku jako velká přednost a jakýsi na první pohled rozpoznatelný trademark, předpotopní 3D animace u Terkela jen dokresluje technologickou zaostalost. Stejně tak prvotní šok a posunování hranic toho, co je na plátně kina (v případě celovečerního filmu) a na stínítku televizní obrazovky (v případě seriálu) možné ukázat, u South Parku vyznělo jako vysoce funkční a skutečně progresivní snaha, u Terkela už je to jen mlácení prázdné slámy. Navíc South Park ve své rafinovanosti funguje jak u diváka mladšího, tak i dospělého, u Terkela se ovšem kvůli jeho prvoplánovosti dospělý divák víceméně nudí. Pokus o satiru a společenskou kritiku se koná jen na úrovni pubertálního humoru, tady je rozdíl oproti South Parku nejmarkantnější. Jestliže u South Parku jsou vulgarismy funkční a mají svůj význam, stejně jako explicitně zobrazované násilí, pak Terkel v tomhle selhává úplně, protože vše výše zmíněné je čistě samoúčelné. Terkel má prostě problém, se kterým si jako divák nevím rady... PS: Český dabing pak dokresluje marnost celého tohoto projektu...(25.11.2011)