Ostrov

(festivalový název)
  • Rusko Ostrov (více)

Za války v Severním moři zajali Němci sovětský vlečný člun a za příslib života donutili jednoho z námořníků zastřelit svého kapitána. Člun pak vyhodili do vzduchu. Námořník se ocitl v ostrovním klášteře a jako mnich Anatolij zasvětil svůj život bohu a pokání, aby odčinil svůj hřích. Po letech dřiny v kotelně získal dar vcítění do lidských duší a proslul jako léčitel. Ačkoli pochybuje o seslané boží milosti, neodmítá ty, kdo věří v jeho svatost a prozřetelnost. Poslechne ho i převor, otec Filaret, který se zřekne přepychu a pýchy a nastěhuje se do kotelny... Plyne čas a naplňují se dny Anatolijova života, jeho pokání a zázraků. Duši ctihodného, ale možná jurodivého mnicha rozvrátí příjezd nečekané návštěvy... Anatolij je přinucen rekapitulovat dosavadní život. Jak má nyní vnímat své svědomí, boha a dar, jenž mu byl propůjčen? (oficiální text distributora)

ezop1012

Keby som vedel, ako to dopadne asi by som to nepozeral. Film sa dal trocha skrátiť, niekedy je kamera zlá, avšak film má svoje kvality, no koniec odoberá minimálne jednu hviezdičku. Spoiler: Anatolij zabije kapitána, aby si zachránil život, to ho bude stať žiť cely život ako nejaký pustovník, liečiteľ medzi mníchmi. Príbeh nám ukazuje, ako trpí človek, ktorý zabil pred rokmi svojho kamaráta a, ako ja kaja, ľutuje hriechy. Naraz sa však objaví zastreleny kamarát, týmto, ale tvorcovia pokazili všetko, lebo jeho utrpenie a zvolený život vlastne bol k ničomu aspoň na prvý pohľad sa to tak zdá. ()