Reklama

Reklama

Darjeeling s ručením omezeným

  • USA The Darjeeling Limited (více)
Trailer

Obsahy(1)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (398)

ChewieDC 

všechny recenze uživatele

Je to úplně stejné jako poslední tři Andersonovy filmy, přesto podle mého zatím nejslabší. U Andersona je nejlepší, že neustále netušíte, co bude dál, jak se bude film vyvíjet. U Darjeeling to ale podle mě neplatí - asi tak od prvních deseti minut, kdy Owen Wilson seznámí bráchy s plánem, je to jasné. Bude duchovní obrození, stmelení rodiny... bla bla bla. Ovšem ač Andersonův nejslabší, přesto velmi, velmi nadprůměrný. ()

tron 

všechny recenze uživatele

„Už mám koniec. Len mi ešte chýba začiatok.“ Neviem, či máte radi filmy Wesa Andersona a či ste nejaký vôbec videli. Ak ho zbožňujete, budete zbožňovať všetko, čo nakrúti. Ak nie, tak nie. Po Živote pod vodou znova vsadil na osvedčený koncept (šialená skupina absurdných hrdinov putuje vo vizuálne výraznom dopravnom prostriedku naprieč exotickou, rozprávkovo podanou krajinou) a zasa nakrútil niečo, čo sa len tak nevidí (a o čom sa rozhodne nedá povedať, že je to dráma, komédia alebo sci-fi). Už krátkometrážny „predfilm“ Hotel Chevalier (ktorý v kine v čase premiéry bežal pred filmom) je pozoruhodným dielkom, vymykajúcim sa tradičným filmárskym charakteristikám. Kamera, soundtrack, herci, strih, výprava, kostýmy, dialógy... to všetko má neuveriteľne talentovaný Anderson tak v malíčku, že si bez najmenších výčitiek svedomia môže dovoliť podobné krásne excentricky hlboko ľudské koniny. „Čo sa to s tebou deje?“ – „Neviem. Ale budem nad tým rozmýšľať. A nabudúce ti poviem.“ – „Dobre. Tak nabudúce mi povieš.“ ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

Absolutně nechápu, co se děje, ale zřejmě pomalu přicházím na chuť svérázu Wesu Andersonovi, který si za ta léta vychoval slušnou diváckou obec. Jednoduše je JINÝ!! A slupnou si na něm zejména jeho nejvěrnější.. V hořce úsměvné a poměrně krátké taškařici plné barev a prapodivných podzápletek posílá trojici nesourodých bratrů, zjevně odmítajících dospět, na duchovní cestu po Indii (ta očekávaně skýtá mnoho obrazů a scén). Ta je má nejen semknout, ale nechat vyrovnat i se ztrátou nejbližších. A je to cesta plná zvratů, nejen ve starém, polorozbitém vlaku s přísným stevardem a jeho sympatickou „záchodovou“ kolegyní, ale vypravěčská vynalézavost pro ně přichystá mnohá dobrodružství, zcela odtržená od běžné americké produkce. A bratrům nezbude nic jiného, než se odrazit od momentálně zpackaného a z mrtvého bodu popojít zase o nějaký ten kus dál. Jenže onen intelektuální opar, co se nad našimi hrdiny vznáší, se pomalu rozplývá a vyprávění se tříští pouze na veselé radosti, přičemž kdyby jim do cesty nevstoupila osudovost v podobě poloúspěšné záchrany malých chlapců, realita by je minula nadobro. Herci pak do jednoho potěší, člen coppolovského klanu Jason Schwartzman (potvůrka Natalie Portman mu v nepřesvědčivém, i když už srozumitelném předfilmu Hotel Chevalier zlomila srdce), takřka celý film ovázaný a své bratry drezírující Owen Wilson i deprimovaný milovník jedovatých hadů Adrien Brody hrají postavy velmi tvárné, nedospělé a navíc dostaly možnost dokázat nejen nezpochybnitelný herecký talent, ale i tvůrčí odvahu, s kterou do celého projektu šli. Stejně si ale myslím, že se během natáčení bavili víc, než pak divák v přítmí kina. Nasedat, odjíždíme!! ()

JANARYBA 

všechny recenze uživatele

Nepatřím zrovna do tábora nekritických obdivovatelů zvláštního stylu Wese Andersona, ani kultovní Život pod vodou mě nijak zvlášť (kromě výtvarné geniality) neuchvátil. Stejně to platí o tomto filmu, byl by naprosto skvělý, kdyby tam ti 3 hoši nebyli, nebo alespoň kdyby nemluvili( patrně to jsou nějaké dialogy ze života pana režiséra, jejichž smysl mě naprosto uniká) a pak bych si klidně i víckrát pustila tu krásu z Indie nebo jakoby z Indie. To nádherné výtvarné dílko, ten kouzelný vláček je opět naprosto geniální a za tu jinak ztrátu času to za zhlédnutí rozhodně stojí. ()

Lateef 

všechny recenze uživatele

S filmy pana Andersona je problém. Když nejste v té správné poloze mysli a náladě, budete prostě kroutit hlavou a nudit se. Život pod vodou mě zastihl právě v té dobré poloze, a proto jsem si ho maximálně užil. S Darjeelingem je to horší. Dvakrát shlédnuto, dvakrát nuda. Sám nevím, proč tomu tak je. Herci přitom hrají moc dobře, příběh působí sympaticky a barvičkama to hraje víc než dětský koutek ve fastfoodu.. Ale nudózní okamžiky tím vším prostupují více než důrazně. Rozhodně mě tolik neuchvátil soundtrack jako v případě Life Aguatic, možná byla chyba, že Murray nestihl vlak a filmem v podstatě jenom proběhl. Já nevím, uvažuji, že tomu dám ještě třetí šanci... Mrzí mě, že jsem tenhle snímek nenasál natolik intenzivně jako v předchozím případě... bohužel. 24,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově) ()

Galerie (30)

Zajímavosti (8)

  • Každá ozdoba vlaku byla ručně malovaná malinkými štětečky indických malířů. Zabralo to stovky hodin. (hippyman)
  • Třináctiminutový Hotel Chevalier byl zpočátku na některých festivalových projekcích součástí filmu jako prolog. Pro kina byl však od filmu oddělen a byl zdarma distribuován přes službu iTunes. (DaViD´82)
  • Zvolený český distribuční název není z nejšťastnějších. "The Darjeeling Limited" sice znamená i "Darjeeling s ručením omezeným", ale v tomto případě tomu tak není. "Limited" ve spojení s vlakem značí speciální linku ne nepodobnou našemu pojetí expresu. (DaViD´82)

Související novinky

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Po předchozích spolupracích na filmech Jak jsem balil učitelku, Taková zvláštní rodinka, Život pod vodou, Darjeeling s ručením omezeným, Fantastický pan Lišák, Až vyjde měsíc, Grandhotel Budapešť,… (více)

Reklama

Reklama