Seirei no moribito

• Japonsko 精霊の守り人 (více)
Japonsko, 2007, 10 h 50 min (Minutáž: 25 min)

Předloha:

Nahoko Uehaši (kniha)

Kamera:

Kódži Tanaka

Hudba:

Kendži Kawai

Mabuki Andó, Majumi Asano, Akihiko Išizumi, Keidži Fudžiwara, Masuo Amada, Juki Masuda, Wasabi Mizuta, Hiroši Naka, Fumihiko Tačiki, Hadžime Iidžima (více)

Epizody(26)

Balsa, potulná bojovnice, jež bojuje s kopím, si dává za úkol zachraňovat životy druhých, aby odčinila hřích z minulosti. Na své cestě jednoho dne zachrání náhodou prince, a dostane proto za úkol od jeho matky stát se jeho osobní strážkyní. O život mu totiž usiluje vlastní otec, císař, neboť prince posedl tajemný vodní démon a jeho smrt má ubránit zemi před hrozbou sucha zvěstovaného každých sto let Znamením Sucha. Balsa nechá zapálit princovy komnaty, snažíce se nastrojit princovu smrt, a označena za žháře a únosce prchá před elitními císařskými lovci, protože ti se nedají tak snadno oklamat. (Idaho)

loki5

Ačkoliv nejsem výhradní příznivec anime, i když jsem jich už několik viděl, tak u tohohle jsem musel smeknout. Animace a hudba patří k tomu nejlepšímu co můžete na svých monitorech vidět a slyšet. A příběh ? Mnohým může připadat nudný a bez obsahu, ale mě naprosto pohltil svým pomalým tempem a zobrazením všedního každodenního života hlavních postav. Dialogy jsou pak kapitolou sami pro sebe. I z obyčejné opravy rozbitého kopí se může vyklubat skvělý příběh, stejně jako hazardní hra mladého prince, která byla skvělá, Samostatnou kapitolou jsou pak bojové scény. Těch je sice poskrovnu, ale jsou naprosto úchvatné. Na druhou stranu si plně zachovávají svoji reálnost (což je u asijských snímků stejně jako u anime spíše vzácnost). Tvůrci ukázali, že záleží na každém detailu a i ta nejmenší nuance je důležitá. Seriál skrývá příjemnou změnu oproti všem akčním a trošku potrhlým anime. Dokonalost sama 95%. ()

Radek.SCH

Balsa jako San pro třetí tisíciletí?? Ale nenechte se vysmát... 1. je to seriál (zatímco Mononoke-hime byl dějově vyvážený EPOS, u Seirei no moribito jsem se občas nudil a po zhlédnutí některých epizod jsem si říkal, že by se ani nic moc nestalo, kdyby se vypustili. Dějově se to totiž nijak dopředu neposunulo. A u příběhu vyprávěného obrazy mě na prvním místě zajímá děj. Tohle mělo tradiční seriálovou kompozici: Nějak to musíme na těch šestadvacet epizod natáhnout, tak tam dáme pár dobrých scén (např. honička ve skalách z pohledu jezdce) a zbytek vyplníme nějakou vatou. Vždyť oni nám to zbaští. A aby nám od toho neutekli, tak jim dáme na konci každé epizody nějakou dramatickou pomlku a v další epizodě jim ukážeme, že to vlastně nic tak vyhrocenýho nebylo). 2. nenapsal/nenatočil/nenakreslil to Miyazaki-san (Mononoke vypadá i po třinácti letech naprosto bombasticky. A to i bez CGI, 3D, renderingu a podobných blbin. Vystačí si jenom s krásnou ruční kresbou. To samé má i Seirei no moribito, ale narozdíl od Mononoke tam je spousta tuctových/vymydlených/načesaných tvářiček. Mladý učeň vypadá jak model, Balse v každém záběru stylově padá ofina do čela, mladý princ má naprosto bombastické oči atd. atd. >> Určeno spíš pro teens. O kouzlu které z Hayaových filmů doslova prýští, by jste tady ani nezavadili). 3. hudbu neměl na starosti Joe Hisaishi (Ve scéně kdy Ašitaka opouští rodnou vesnici a projíždí hornatou krajnou, do toho hraje intimně-chorálová hudba... Kdo by si nevzpomněl na Pána prstenů a Nový Zéland? Prostě se vám to dostane pod kůži. Seirei no moribito? Jedna popová písnička na začátku, jedna na konci, jestli je nějaký hudební doprovod uvnitř jsem si upřímně ani nevšiml). Zkrátka a dobře Balsu se San NEMŮŽETE porovnávat. To prostě nejde. A každý, kdo se o to pokusí, bude u mě za filmového analfabeta. Pokud ovšem žerete seriály jako StarGate apod. a stahujete si je od rána do večera, tak se vám asi Moribito: Guardian of the Spirit líbit nejspíš bude, ale jistě to nevím, protože se do lidí jako Vy vcítit už zhruba pět let nedokážu. Rostu :-) - 70 % ()

fr3ak

Od Kenjiho bych čekal nekompromisní záležitost, které bych bez váhání vlepil za 5*. Ono by tomu vlastně i došlo, protože vytvořil nový fungující svět a do něj vložil postavy, které mají osobnost, chovají se uvěřitelně a během seriálu projdou i určitou proměnou, ale to by po pár dílech nemohli přijít úplně zbytečné fillery. Je mi jasné že Kenji chtěl, abychom postavy lépe poznaly, ale bohužel epizody pro ně určené jakoby dělal někdo úplně jiný, protože do celkového konceptu mi vůbec nesedly a měly za následek, že seriál o 26 epizodách jsem sledoval déle než 2 měsíce. Opening je velmi slabý, ending skoro otravný, což je také paradox, protože jinak je hudba vynikající. ()

RedDuck

Krásná animace a hudba, avšak naprostá nuda. Většina dílů je naprosto zbytečných, bez jakéhokoliv významu pro děj a vývoj postav. Tady by opravdu šlo z těch 26 slabých dílů udělat jeden kvalitní film. ()

0nimusha

Od tohoto anime jsem nejspíš očekával trošku moc a proto mě velice zklamalo. Anime je sice velice hezky malované,avšak zde všechny pozitiva končí.Děj je velice slabý a dle mého názoru se mohl vejít do 12 dílů . Konec taky jedno veliký zklamání, čekal jsem nějakou velikou bitvu a nějaké obětování pro úspěch, ale místo toho sem se dočkal zakončení hodné možná tak pro děti . Slabší *** ()

Petus

Bylo to prostě krásné. Čas s tímhle seriálem plynul tak nějak příjemně pomalu, možná proto, aby si člověk vychutnal tu krásu. A Balsa pro mě představuje nádherný typ hrdinky, se kterým se běžně téměř nemám šanci setkat. Dospělá, inteligentní ženská, kterou život moc nešetřil, na druhou stranu z ní vytvořil to, čím se stala. A dohromady s malým princem vytvořila nádhernou, veskrze živoucí dvojici, která musí projít složitou cestou než se konečně najde. Jak říkám, prostě krásné. ()

Shredder

Ako z maleho princiatka vychovat uslachtileho panovnika. Moribito ocari hned na zaciatku svojou krasnou animaciou a harmonickou atmosferou, ktora nas sprevadza pocas vacsiny deja. Hlavna postava je bojovnicka Balsa, no vela subojov sa nedockame, co je skoda, ale nie preto, zeby bol serial nudny. V tretej epizode mame moznost vidiet jednu z najlepsich akcnych scen v anime vobec, no niecoho v podobnom style sa dockame znovu iba raz. Akcnych anime je vela, lenze takto kvalitna akcia je zriedkava. Prva polovica serialu je na tom kvalitativne omnoho lepsie, je viac zamyslava a sustreduje sa na vyuku princa Chaguma, ktory toho popri svojom v zivote v zlatej klietke mnoho zameskal. Vdaka svojej mentorke ma moznost prezit bezne detstvo, naucit sa ako chodi zivot na ulici, nieco o rucnej praci, bojovych umeniach, zakonoch prirody a jednoducho vsetko, co potrebuje k tomu, aby z neho vyrastol umny vladca. Druha polovica, ktora sa sustredi na zachranu princa pred Rarungou je nenapadita a predvidatelna a z toho dovodu davam len 3*. ()

Ernie_13

No tak serial zhltnuty ako malina za par dni! :) ...suverenne najkarajsie anime ako som kedy videl. Hlavne postavy som si hned oblubil a prezival s nimi kazdu situaciu. Bolo by super, keby tvorcovia natocili aj tretiu seriu! :) ()

Vykuk

Vedle Claymore jeden z nejlepších anime, které jsem kdy vůbec viděl. Strčí do kapsy hafec hraných seriálů, nádherně odvyprávěné, atmosférická animace, nemám co vytknout. Majstrštick:) ()

darthvader77

Další výborný příklad toho, že jde natočit NEDEMENTNÍ anime bez mrtvol (že Naruto ;)). Celý ten příběh o putování prince Čagume a kopininice Balsy je příběhem dojemným, krásným s mnoha fantasy prvky, potěší i felčar Tanda a svérázná šamanka Torogai (vypiju celý palác do dna). Každý díl má vlastní krásnou pointu a taky si vychutnáte všechny části od prvního lovu na prince Čaguma a Balsu, přes život v dřevěném vodním mlýně, flashbacky s Džigurem až po nádherné finále s La Lungou. Právem jedno z nejlepších anime s dokonalým vizuálem. ()

DExUS

epizoda 1 - 3 sú ešte zaujmavé, potom sa to nesie vo veľmi nudnom duchu dalej až do cca 17 ep. Čo je celkom normálne pre pochopenie postáv, ich zmýšlania a poprípade nejakú tú back story. Ku koncu je to veľmi zaujmavé, 5* by som dal keby to bolo o polovicu kratšie. Inak prekrásna animácia, skvelé ozvučenie ktoré je síce miestami až moc prehnané pretože je počuť naozaj každý zvuk. Doporučujem vidieť, ale je to len oddychovka takže sa budete skôr nudiť. ()

Nahmair

Pozor spojler. Nechápem, prečo všetci dávajú také vysoké hodnotenia. Tento seriál má totiž jeden obrovský problém. Tempo. Celé je to akési uťahané, nič sa dokopy nedeje, aby nakoniec namiesto očakávaného masakru s kopou emócií všetci zistili, že sú vlastne veľký kamaráti, porazili zlého ducha a odišli šťastne domov. Má to síce peknú hudbu, animáciu, prepracované postavy, ale čo z toho, keď sa celý čas nič nedeje? Teda deje, ale takým nudným spôsobom, že je to aj tak jedno. Pre mňa za jednu hviezdičku. A pritom verím, že keby bol seriál o polovicu kratší, hodnotenie by bolo oveľa vyššie. ()

Lazio

Seriál může být dobrý, skvělý nebo úžasný. To ale není tento případ. Seirei no Moribito jde totiž ješte dál. Má v sobě jakési neobyčejné kouzlo, které ho povyšuje někam mnohem výš. Perfektně promyšlený, originální příběh japonské mytologie doplňuje nádherný hudební doprovod a to vše ve skvělé animaci. Ale to je jen chvála, kterou můžete slyšet všude, prostě kdo neviděl nepochopí. Z postav seriálu bych vyzdvihl samozřejmě především Balsu, ale také věštce Shugu, který jako první pochopil, že obě strany vlastně bojují za stějnou věc. Seirei no Moribito je bezesporu nejlepší animovaný seriál, který jsem kdy viděl a také jedním z nejlepších seriálových počinů všech dob. ()

sankacoffee

Hlavní příběh v porovnání s těmi nejlepšími v animované sféře docela slabý a ne příliš zajímavé charaktery jednotlivých postav ho také o mnoho nevylepšují. Zvraty žádné, pointa nemastná, neslaná, a pokud jste dali na první dojem, udělali jste správně a pak nemusíte čekat, že vás něco překvapí. Naopak silnou stránkou jsou dílčí příběhy, jako například ten o Džigurovi a celkově vzato je vlastně seriál hodně silný v detailech. Některé prostupovali k mým očím a uším po celou dobu (animace, hudba), a ty které se týkají samotného obsahu už bohužel ne tak často. Tempo je pomalé, jakoby nás učilo trpělivosti, ale jelikož jsem se cítil býti provázen neuvěřitelně nádhernou přírodou, tradicemi, zvyky a uvěřitelnými osudy až s téměř mateřskou láskou tvůrců, uznávám, že Seirei no moribito, jako pohodové a relaxační anime, funguje na výbornou. ()

Fanfán

Jeden z vizuálně nejúžasnějších seriálů, který mě vrátil do dob,kdy jsem si pročítal ve fantasy knížkách... trochu princezna mononoke... morální poselství a nikdo hlavně nebyl vlastně zlej a všichni byli dobří. Pro mě jasně nejlepší anime seriál za rok 2007 a možná i jeden z nejnádhernějších seriálových zážitků vůbec ()

Preslav

Príbeh je nesporne výborný má veľkú duchovnú hodnotu a poslanie, takže sa to nedá pozerať ako oddychovka - treba byť stále pozorný a chápať skutočnú podstatu, ktorá sa skrýva za siahodlhými dialógmi. Postavy majú svoju hĺbku, minulosť, ktorá ovplyvňuje ich konanie v súčasnosti je uveriteľná, ich vzájomné vzťahy sú plastické. Je zvláštne, že tu v skutočnosti nie je ani jedna očividne záporná postava a všetci konajú na základe vonkajších pohnútok, ktoré ich tlačia. Povinnosť, úcta, česť, poslanie, to všetko rezonuje v činoch každého charakteru. Soundtrack je úžasný (Kenji Kawai) a animácia vynikajúca. Akurát... akurát akcie je tam primálo na to, aby sa človek predsa len nezačal trošku nudiť. Jeden súboj na začiatku, v strede a potom záverečný na konci je ozaj málo na prostredie, kde sa celý dej odohráva. Zvlášť na 26 dielov. Byť tak o polovicu kratšie, bolo by to svižnejšie a ráznejšie. Ale o súbojoch to vlastne nie je... ()