Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

PP66

Na své dno, na dřeň lidských vztahů, konflikt světa handicapovaných a zdravých, přesto černě humorně. ()

radektejkal

O tom, jak je možné pozitivní negativisty předělat na negativní pozitivisty, což je rozhodně lepší a snaží pro integracui mezi "zdravé". ()

Sheldra

Jako řešení čehokoli dost na hovno, jako způsob, jak se vyřvat ze svý bolesti a vzteku, skvělá metoda - a ani k tomu nemusíte být na vozíku. Někdy prostě stačí vědět, že někdo jiný je ve stejných sračkách jako vy, i když se u toho usmívá o sto šest. ()

dee-key

Tady mě vlastně ani žádný vhodný komentář nenapadá. Co dodat k filmu, kde se banda kriplů snaží povzbudit ochrnutého impotentního muže hazardujícího se svým životem, co si dává na bradavky kolíčky na prádlo??? Dílo je to parádní, což o to. Ale nějaké poselství? Kdo potřebuje poselství? Třeba tam nějaké bylo, ale hlavně že jsem se zasmál, tohle totiž předčilo všechna moje očekávání. ()

Lord.Jim

Stačí jeden negativní element v pozitivní suitě a vše je v řiti? Nee. Stačí jeden negativní element a hra "na pozitivno" se zbortí jak onen pověstný domeček z karet, neb vratké nožky má. Psycholožce Tori bych dala pětikorunu. ()

easaque

tahle neotřelá surová černá komedie mě dostala svým přístupem k tělesně postiženým spoluobčanům. Není to však jen o tom, ale spíš si bere na paškál všeobecné mezilidské vztahy, neupřímnost k sobě a druhým, kteří žijí na okraji společnosti s pocitem, že není žádné východisko. Film je plný cynismu a krutosti, ale jen díky němu tu lze k něčemu dospět. Není to čistých 5 hvězd, ale pro mě osobně k výrazným filmům rozhodně patří. Nedávno jsem ho shlédl podruhé a stále má co říct. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Morloth

Smál jsem se tomu, při čem bych normálně brečel. Takto vyvolané pocity stojí buď za odsouzení, nebo za pochvalu. Vzhledem k tomu, že věřím, že smích může léčit, tak raději pochválím. Po pravdě víc takovýchto vážně nevážných komedií. ()

Martin741

Do skandinavskej kinematografie som sa zamiloval sledovanim tvorby velikana Yngmara Bergmana, Aki Kaurismaki-ho, Hallstrom-a, Hafstrom-a a ciastocne aj Lars Von Trier-a. No a tu prinasa reziser Breien film Kunsten a tenke Negativt. Aj ked sa nie vzdy dobre pozera /particka ludi na voziku ......./ vysoko chvalim najma snahu Breiena ukazat zivot bez happy-endov a presne taky, aky je : pochmurny, surovy, drsny. 85 % ()

Lischai

Mám moc rád pošahané skandinávce, ale tady jsem zjevně nechytl vlnu. Hodně mě oslovily okamžiky, kdy se v komediální formát zlomit do syrové reflexe pocitů ("sex" v koupelně), ale kromě těch několika jasně zrežírovaných okamžiků je ten film pro mě hrozně roztěkaný. Nevím, co se sděluje, nerozumím postavám, a vlastně mi to ani nepřipadne vtipné nebo citově jímající. Je to takové střední velké WTF. ()

ProNotor

Když už někoho povzbudíš, že to ještě není úplně ztracený, pak ho vezmeš a zmačkáš, srazíš na úplné dno, od toho se znovu odrazíš a pak uděláš ještě něco horšího, dokud se nedostaneš na absolutní dno, tomu říkám nářez. Vynikající kamera, mírně černý humor a dramatičnost neznající hranic, promlouvá ze mě má mírná škodolibost, ale snímek mého gusta. ()

Garson

Když má někdo deprese je zbytečné navštěvovat nějakého psychologa co se snaží utěšovat přiblblýma řečičkama kde hlavní věta bude znít:Všechno bude dobré...Tento film je jako terapie sama,kde manželka už nechce dál snášet výbuchy vzteku svého postiženého impotentního manžela Geirra co na vozíčku celý den sleduje válečné filmy a tak mu objedná partu postiženců jako takový escort servis v čele s psycholožkou.Už jejich příjezd vytočí Geirra tak že je z okna zasype nadávkami a ještě je postříká hasicím přístrojem,trochu kontroverzní přivítání kupodivu zapůsobí neutrálně.Časem všichni probírají svoje zdravotně zpackané životy až se tak nějak všichni sblíží kromě psycholožky protože ta odjede kvůli neshodám se zúčastněnými.Film nejen že baví,ale také ukazuje jak přemýšlí ten kdo potřebuje celodenní pomoc druhých a co svou flustraci zvládá velmi těžko na úkor nejbližších. ()

Nach

Hodně dobrý film, kterému pátá hvězdička utekla jen o vlásek. Má všechno, co skvělý film má mít, ale zároveň jeden nedostatek. A tím je onen přechod z čistého dramatu do spíše komediálního žánru. To má za následek, že se několik postav - například Gerrovo manželka - psychologicky změní. Samozřejmě chápu, když mi budete oponovat, ale tak to u mě prostě je. 80% ()

ad

Kdyby se to celé TAK KŘEČOVITĚ nesnažilo být "cool", mohlo to být i upřímné a velmi dobré... bohužel pocit nepatřičnosti převládal...Mmch, pochybuji, že tvůrcí vědí, odkud "ukradli" (nebo spíš si půjčili) uvodní The Pusher a co jeho text vlastně znamená... ()

nithiel

Opravdu dokonalý černý humor v té nejčistší podobě, včetně několika chuťovek (s vidličkou), jen mě trochu mrzelo obvyklé klišé s despotickou terapeutku, ale ono to tak asi doopravdy často bývá. ()

laik_60

niekedy sa oplatí dať si sunanské fazole .. hihi .. a potom hoc aj preriediť kuchynský kredenc o obitý tanier , či hrnčok bez ucha. :) ()

C0r0ner

Než jsem si tenhle film pustil, tak pro mě byl opředen vizáží geniálního černého humoru. No, musím říct, že víc černého humoru se zažije na hokeji, kde za mantinelem sedí vozíčkáři a o přestávce vyjedou ven ("Dáš si pivo? To tě postaví na nohy."). Nebyl to vůbec špatný film, ale myslím si, že se z něj dalo vytěžit mnohem mnohem víc. 70% ()

Lindiště

Zase jedna pořádná skandinávská grilovačka. V rámci jakési "pozitivní terapie" se v jednom domě sejde skupina tělesně postižených lidí pod vedením asertivní psycholožky, která za každou cenu propaguje svoje zaručeně účinné metody cestou "pozitivního myšlení". Na to však hlavní postava Geir nepřistoupí a tak díky němu dojde během noci ke konfrontaci, zůčtování s falešnými úsměvy a upřímností, devastací vybavení bytu (až na hi-fi systém), zrušením fujtajblpytlíku, ... aby se ráno všichni sešli u společné kávy na terase. Ani zde ovšem nechybí typický humor. ()