Jan Saudek - V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu

• USA Jan Saudek (festivalový název)
všechny plakáty

Celovečerní dokumentární film JAN SAUDEK, s podtitulem „V pekle svých vášní, ráj v nedohlednu“, vypráví osobitým způsobem syrově pravdivý životní příběh hrdiny i odpadlíka. Podává jej jako velkolepé drama. Drama plné barev vzrušujících obrazů, ale také provokujících myšlenek, iluzí a idejí. Jan Saudek, světově uznávaný fotograf, v zahraničí mnohokrát oceněný a vystavovaný daleko dříve, než ho poznala široká veřejnost v rodné vlasti, vystupuje před kamerou v mnoha rolích. Často je mění, často překvapuje, nejčastěji šokuje. Přesto se ani tento velký stvořitel iluzí zcela neschoval před pronásledujícími třemi kamerami a nemilosrdně odhalujícím okem režiséra. génia.

Svým tvůrčím pojetím se dokument nehlásí k tradiční formě tohoto žánru. Snaží se s ní zacházet volně tak, aby dokázal pojmout a interpretovat celou složitost umělcovy osobnosti. Každá ze tří do sebe navzájem propojených obrazových linií vypovídá o jiném světě. Ta barevná je filmová, čistá a „realistická“, vypráví a podává faktické informace. Černobílá se zabývá nitrem samotného autora, a proto mu nikdy nestojí tváří v tvář. A syrově dokumentární kamera přímo z ruky režiséra mapuje intimní chvíle, kam doposud nebylo dovoleno vstoupit žádnému filmaři. Chvíle, kdy Jan Saudek prožívá své intelektuální, citové a sexuální „orgie“. Stejně tak je ale svědectvím o opravdových citech, o štěstí a o samotě génia.

Autor a režisér Adolf Zika vychází z dlouholetého přátelství s portrétovaným. Přestože si jej hluboce váží, neomezuje se na pouhé zaznamenávání vyslovovaných pravd kontroverzního mistra fotografie. Spolu s divákem se snaží nahlédnout za umělcovu masku, a to i za cenu bolestivých odhalení – dostat se až na samou dřeň těchto „pravd“.

V některých pasážích dokumentu by se možná dalo hovořit o záběrech a scénách, které jsou za hranicí etiky a morálky současné společnosti. Přesto se nejedná o první český pornofilm v kinech, ale o největší love story posledních let. Válka, utrpení, ztráta nejbližších jsou zde v kontrastu ke slepé lásce, vysněné rodině a neuchopitelnému lesku slávy. Chudoba, zatracení a zneuznání v kontrastu k bohatství, pokryteckému obdivu a nebe se dotýkající svobodě v nezastavitelném stárnutí. O tom a mnohém nevysloveném a nevyslovitelném je tento strhující dokument o životě a díle nejslavnějšího žijícího českého fotografa Jana Saudka. (oficiální text distributora)

rekkky

Jan Saudek je určitě pro mnohé kontroverzní osoba s velmi nekonvenčními názory. Při sledování sice jen lehce režisér zavadí o jeho hlavní životní mezníky, ale co do umělecké hodnoty tento dokument na české poměry skvěle zobrazuje kvality fotografa, který se dokázal prosadit po celém světě. Osobně se mě tvorba velice líbí. Je plná života a to ve všech ohledech. Spíše jsem se zajímal o fotografie než o osobní život světoznámého mága fotografie. ()

agassi68

Saudek je podivín, ale úprimný. Má svoje názory a drží sa ich. Nemusí sa vám to páčiť, no rozhodne ho nemôžete ignorovať. Takto má vyzerať život umelca :) ()

yVANs

Tak trochu jse doufal, ze po shlednuti filmu, budu mit konecne jasno v tom do jake miry je Saudek pozer a co je primo v nem.Nemuzu si pomoct, ale jak film tak samotny Pan Saudek, si v nekterych vecech protireci a kdyz divak dava pozor a nad tim co rika muze ho to pekne stvat...V kine jsem se nijak zvlast nebavil, ale priznam se ze me film lezel v hlave docela dlouho i po tom co jsem dorazil domu. ()

Dimo

Jan Saudek je podivuhodná osoba. Já sám, jako fotograf, chovám obdiv k jeho práci, protože i přes pochybnosti o opakování se v jeho práci, nebo o vyčpělosti jeho děl, se jedná o originální počiny, kterými se inspiroval kdekdo. Dokument je dobrý a rád jsem jej viděl. ()

kluzo

Nádherně a bezpochyby s láskou natočený dokument o jednom z našich největších žijících umělců a přesto (nebo právě proto) nešťastném člověku. Díky za tento zážitek. ()

anitae

Nic nového, snad jen, že se Jan udržoval v překvapivě dobré kondici, a taky že původní jméno Sáry je Šárka Směšná... Příteli, jste zdejší? Ne, ale dojíždím :) ()

alonsanfan

Tento dokument samozřejmě stojí a padá s ústřední postavou charismatickým fotografem Janem Saudkem. Já se zcela bez mučení přiznávám, že mám Jana rád i přes jeho pády, milostné eskapády či jiné prohřešky proti společnosti a bontonu. Líbí se mi Saudkovy fotografie a on sám mi připadá jako člověk zajímavý a hlavně zábavný, obdivuhodná je především jeho nevyčerpatelná energie a vitalita. Pan Saudek má v dokumentu obrovský prostor, dále ve velice epizodních rolích vystupují manželka jeho bratra Káji, Janova současná partnerka Pavlína Hodková, Janova bývalá partnerka Sára Saudková, Janův syn Daniel Saudek. Dokument je zajímavým náhledem do života Jana Saudka, především prostřednictvím jeho vlastních vyprávění, ale i rozhovorů dalších zúčastněných. Dokumentarista Zika sice občas fotografa bombarduje dementními otázkami typu – kdy se v životě cítil nejhůř, jestli té či oné ženě ublížil, jestli by něco měnil a podobně, ale jinak tok dokumentu příliš neusměrňuje, což mi vyhovovalo.___ Hodnotím 4* jedna * dolů za ty blbé páně dokumentaristovy dotazy. ()

gemi

Zajímavý (ale rozhodně ne strhující) dokument o muži, který toho hodně dokázal, ale sám si to nemyslí a přestože vystupuje jako naprostý suverén, je v něm malá, nejistá dušička. ()

crjules

To co zvladla Trinacta komnata za 15-20minut svizneho tempa jsem dostaval v kine celych, na dokument dlouhych 90min. Film byl proti Komnate v nevyhode,zacal se natacet daleko drive , takze nektere sekvence nejsou tak aktualni (napr.v prubehu nataceni jeste zil bratr pana Saudka). Zbytecne velky prostor dostavala "pani Sara", naopak oproti komnate mne potesila vetsi ukazka mistrovych fotografii. ()

Šňůra

Jan Saudek je velmi rozporuplná a kontroverzní osobnost, kterou lidé buďto obdivují nebo nenávidí. Stejně, jako někteří obdivují a uznávají jeho dílo, zatímco jiní je nazývají kýčem. Nespornou pravdou však je, že Jan Saudek každopádně je osobností a že mnozí z nás by rádi uměli tvořit "kýč" tak, jako to umí on. A v tomhle smyslu natočil Adolf Zika dobrý film. ()

MyrnaAlec

Smutná podívaná. Protagonista nemá nastavenou žádnou sebereflexi, smrti a stáří se bojí, pak je pochopitelné plození dětí s další partnerkou i šaškování u hrazdy. Sáru S. má evidentně zažranou pod kůží, panenka s kterou mluví je ale spíš znamením voodoo. ()

sendisis

Film režiséra Adolfa Ziky o Janu Saudkovi je zvláštní film. Ukazuje mnoho podob tohoto neobyčejného fotografa. Soudek je vždy upřímný, odpoví bez obalu na každou otázku a to je kámen zdaru i úrazu tohoto filmu. Budete mít rádi film o Janu Saudkovi, pokud máte rádi Jana Saudka, pokud je vám tento člověk cizí, asi těžko pochopíte jeho umění, natož jeho osobnost. Odhaluje ji bez příkras. ()

david666

O kontroverzním Saudkovi jsem čekal kontroverzní dokument. Tvůrce se vůbec nepouští do konfrontací, takže výsledek je vcelku mdlý. Přičemž náměty by tady byly. Namátkou trošku více se obout do Sáry, popř. přímo do hlavního představitele. ()