Reklama

Reklama

Špinavá hra

  • Velká Británie Play Dirty
Trailer

Severní Afrika, 1942. Ofenziva nacistického generála Rommela uvízla na mrtvém bodě a Britové se pod Montgomeryho velením připravují k protiútoku. Plukovník Masters vede speciální jednotku pro sabotážní operace, která dosud nebyla příliš úspěšná. Brigádní generál Blore mu však dává poslední šanci, když mu Masters předloží fotografie hlavního Rommelova skladu pohonných hmot. Masters vyšle jednotku sedmi mužů, aby provedla nebezpečný výpad 400 mil za frontovou linii, kde hluboko v nepřátelském týlu zničí německé zásoby benzínu. Blore nicméně trvá na tom, aby jednotku vedl někdo z vnějšku. Volba padne na kapitána Douglase a malá jednotka se vydává do pouště. V průběhu akce však dojde ke změně plánů ústředního velení... Film Špinavá hra byl volně inspirovaný akcemi Long Range Desert Group, jednotky vytvořené v severní Africe během druhé světové války k průzkumu bojem a sabotážním akcím v týlu nepřítele. Snímek, který v mnoha ohledech vybočuje z dobové konvence heroických válečných filmů, bez příkras a s nebývalou autenticitou ukazuje, v jakých nelehkých podmínkách museli britští vojáci plnit své úkoly. Nejde jen o boj s nepřítelem, ale i o boj s rozmary počasí, s obtížným pouštním terénem a v neposlední řadě se vztahy uvnitř jednotky. Přesvědčení, že válka je ve své podstatě špinavá hra a zločinný podnik, se autoři filmu drží až do samého konce. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (88)

Aky 

všechny recenze uživatele

Typický představitel válečných filmů těchto let, ovšem se značně originálním příběhem o tom, že člověk může být vzorový voják podle všech řádů, anebo protřelý zločinec, který se ve válečných poměrech pohybuje jako ryba ve vodě včetně umění udělat nebo využít pro sebe jakýkoliv podtrh, ale stejně, jestliže si šéfové umanou, je tak jako tak bez šance. Výtečný Davenport, možná také díky zajímavější poloze jeho role, dokonce převyšuje Michaela Caine. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Špinavá hra je částečně podobná filmu Písečné moře, avšak v některých pasážích mi přišla o něco víc špionážní, čímž mi občas lehce připomněla nedostižný snímek Kam orli nelétají. Řada scén je tu více než dobrých (oáza, tahání aut na hřeben, minové pole, závěr) a potěší také Michael Caine a Nigel Davenport. ()

Reklama

mortak 

všechny recenze uživatele

Další ze drsných špinavých rolí mladého Michaela Caineho. Ty filmy mají své kouzlo, jsou inteligentně cynické, až nihilistické, ale často trpí fádní režií, malým rozpočtem, a nedopracovaným scénářem. Prostě Carter se nedá chytat každý den. Play Dirty patří k lepšímu průměru, ale nemá ani dostatečně vycizelovaný scénář, ani dostatečně dynamickou režii, na to, aby se dostal do áčkových vod. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Play Dirty je vyborny vojnovy film o britskych vojakoch v Afrike behom 2. svetovej vojny, kde suverenne vladne Michael Caine /Bitva o Britanii a Italian Job - oba snimky z roku 1969/ v roli dostojnika, ktory je povereny likvidaciou zasob paliva. Co potiahlo tento film do vysokeho nadpriemeru nie su ani tak velkolepe bojove sceny a tankove bitky, skor pustne drsne podmienky, slusne dialogy a necakany masakrozny zaver. Vyborny film, ktory sa rozhodne oplati vlastnit. 89 % ()

3DD!3 

všechny recenze uživatele

Chuťovka. Britové věděli jak na to. Trochu odtažitější přístup k postavám je tu dosyta vynahrazen cynizmem a krásně vykreslenou atmosférou hnusné, pískem nasáklé krajiny, ve které se děj odehrává. V podstatě každý, možná až na Michaela Caina, je tu sebestředná svině, co něco dělá jen když musí. Cesta na místo "akce" je pomalá, plná vyměňování pneumatik a nudy. Závěr, který by dnes ve filmech Michaela Baye mohl být bombastickým finále, je podán úsporně a realisticky. Brilantní konec mě donutil se suše usmát a jít na pět. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (4)

  • Rolu kapitána Leecha mal najprv hrať Richard Harris a sám Nigel Davenport sa mal objaviť iba vo vedľajšej roli. K zmene plánov došlo potom, čo vedenie Harrisa kvôli neprístojnostiam prepustilo. (marlon)
  • Na začátku hraje písnička „Lili Marleen“ od básnika Hanse Leipa. Píseň napsal už v roce 1915. Za druhé světové války tuto píseň, uváděnou vždy ve stejném vysílacím čase, poslouchali jak němečtí, tak britští a jiní spojenečtí vojáci. (Winster)

Reklama

Reklama