Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

plechulka

Mám s tímhle filmem podobný problém jako s tím o panu Nebelovi - úžasný vizuál, ale story mne nějak nedostala.... a to přitom Kňažko jako psychopat skutečně dosahuje Hopkinsovských výšin! ()

Beky

Začnu tím dobrým, film má hodně dobrý vizuál a Ševčík ví kam postavit kameru, aby záběr žil a byl zajimavý!! Dál se mi líbí stylizace do comicsového filmu, aspoň tak na mě některé záběry působí, v poslední řadě Ševčík má před sebou možná zářivou budoucnost a už teď společně s Vejdělkem patří mezi ty, kteří český film mění k lepšímu a světovějšímu, díky za to, protože hřebejků a svěráku a jejich filmů podobných jako vejce vejci, které nakonec všichni musí pochválit bylo už přece jenom dost!! A teď k tomu co se ve filmu absolutně napodařilo: dialogy jsou neuvěřitelně tupé a v ústech našich herců se mění v ještě věčí blábol, herci se snaží a snaží, ale vůbec to nestačí, Kňažko má jediný povedený výstup (...kdy dělá prase, mimochodem skvělá scéna ), Gajdoš nemá žádný, ale aspoň svoji postavu ustál, za to Havlová a její výkon je k smíchu a nejen tím, že její postava nic nenabídne, ještě že ve filmu nemá větší prostor, nakonec se velkým mínusem stala i ta zajímavost, proč každý záběr musel být cool, proč každý záběr sváděl k tomu, že diváka spíše odtahoval od děje, proč používáme sekané spomalovačky v míře hojnější než je třeba???...na tyto otázky bych chtěl znát odpověd...a poslední velké rýpnutí do vosího hnízda bude samotný rozbředlý příběh o ničem, navíc ve filmu je spousta scén, který mi přišly absolutně nesmyslný jendou z nich, která je králem je zmlácení Táborského, kdy jsem si myslel, že je dokonce zabit...a tak to určitě režisér nemyslel, dál vůbec nechápu proč nám režisér nepřiblíží minulost vraha, který se z nějakého důvodu musel stát vrahem, těch pár záběrů do minulosti opravdu nestačí a říct, že mu v mládí jeho sestry ,, kouřili péro,, mi připadá směšný, Gajdoš ke konci filmu otočí o stoosmdesát stupňů vlastně bez důvodně, protože před tím mluví tak přesvědčivě, že svoje rodiče miluje...tohle mu potom opravdu nežeru a těch vítek mám ještě mnohem víc, ale unavuje mě psát a kritizovat něco, na co jsem se hrozně moc těšil:(!! Jednou větou: Pokud chcete vidět zajímavý pokus o film, který nechce vypadat ,,pěkně česky vztahově, aneb mi nic jiného netočíme,, a má zajímavý look, je to přesně film pro vás, ale co nesmíte čekat, je silný příběh a pevnou réžii!! ()

Akumulátor

Dlouho jsem se těšil na Normal. Těšil jsem se, že to bude konečně nějaká změna od českých filmů, které v poslední době vznikají (převážně komedie, které jsou na jedno brdo). Originalitu jsem sice dostal, ovšem z toho námětu se dalo vyždímat daleko víc. Režisér se spíš soustředil na výtvarnou stránku než na příběh. Škoda nenaplněných ambicí. Kňažko a Gajdoš byli skvělí oproti Dagmar Havlové, která působila trochu toporně. ()

neoBlast

Ano, co předvání Antonio Riestra s kamerou je neskutečné, v našich podmínkách už asi nikdy podobně přepálenou stylizaci neuvidíme (alespoň dokud se s novým filmem nevrátí Julius Ševčík), a dokonce to pohromadě vypadá lépe než všechny nabušené "vyzobávající" trailery na film samotný. Sám režisér si zřejmě plní své sny se všemi těmi abstrakcemi, fabulacemii a alegoriemi... které se ale bohužel naprosto neslučují se zájmy pověstného průměrného diváka. Od dvacáté minuty jsem se tak absolutně nudil, že jsem nevěřil vlastním očím. Vlastně na chlup stejným problémem trpěl i předešlý Restart - ten však měl podstatně menší ambice. 55 % [update: podobnou stylizaci nabídl v roce 2011 Tomáš Řehořek - Czech Made Man] ()

uiu

Za prvé - Německý vrah se jmenoval Kürten (výslovnost podobná tvrdému y) a ne Kurten. Za druhé - typický český film, kdy herci s kamennými tvářemi a postojem pařezu odříkávají text jako Anička básničku v 1. třídě základní školy. Nicméně látka dobrá, ale zpracování k uzoufání. ()

lennyd

Masový vrah Petr Kurten (Milan Kňažko) je odsouzený z několika vražd. Aby bylo vyvoláno zdání spravedlivého procesu (i když lid chce vidět jeho smrt), je mu dopřáno advokáta. Mladý a ambiciózní Justus Wehner (Pavel Gajdoš), chce za jakoukoliv cenu dokázat, že Petr Kurten není příčetný, a docílit jeho záchrany před smrtí (byť za cenu doživotního vězení). Ale chce být Petr Kurten vůbec obhajován? .... V první třetině filmu jsem byl hodně nadšený - to ve mne kromě zajímavého námětu vyvolávalo převážně vizuální zpracování, které k tomuto typu filmu prostě tak nějak sedělo, a také docela příjemné herecké výkony (Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, paní prezidentová). Jenže když se stále nic nezačínalo dít, a přišlo mi, že se film točí na jednom místě, začal jsem se docela dost nudit, a nevím, jestli jsem taky na chvilku nezadříml (ale patrně jsem o nic zásadního nepřišel). Konec přišel tak nějak očekávaně, a minimálně o půl hodiny později než jsem jej čekal. A takže si nakonec jen říkám .. Rodí se vlastně zrůdy, nebo je sami vytváříme? ()

Aven

Nechápu poselství filmu. To jako, že máme sadistické vrahy omlouvat, protože za to vlastně může společnost a tu bestii v sobě máme všichni? Kňažko může stokrát hrát a vypadat jako košickej Hopkins, ale s tímhle běžte někam. ()

Master19

Vizuální orgamus se časem rozpouští v nudě a plochosti "děje". Škoda, stačilo málo a mohlo to být prakticky dokonalé. ()

Bagr_007

Mám rozporuplné pocity. V úvodu jsem byl naprosto u vytržení nadšením, když mě zavrtala hluboko do sedačky první návštěva vězení, flashback do dětství a scéna se zhasnutím světla. Každé slovo z úst Milana Kňažka jsem doslova hltal, byl ohromen nádherným vizuálem a nadšen ze skvělé hudby. Postupně se ale pocit z toho, že sleduji výborný thriller začal vytrácet a nastoupili nudné dialogy, které mají k přirozenosti pekelně daleko, a nekonečné scény, ve kterých si většinou někdo stále dokola prohlíží fotky obětí. A vám se pomalu zavírají víčka. Škoda, že se nezaměřili tvůrci více na vrahovu minulost, protože za vyprávění hlasu Milana Kňažka bych byl schopen strávit v kině i mnohem delší dobu než je délka průměrného animáku. Každopádně herci jsou výborní, hudba i vizuální stránka jsou na světové úrovni a i přesto, že Normal dokáže chvílemi nudit k smrti, se na další projekt Juliuse Ševčíka budu těšit. ()

jitrnic

Musím nakonec tu čtvrtou hvězdičku přidat, přece jen jde o svým způsobem výjimečný film. Napřed uvedu výhrady - za prvé rozhovory Milana Kňažka s Pavlem Gajdošem jsou asi tak o dvacet minut delší, než by bylo nutné. Nic nového se o protagonistech tímto nedozvíme a působí to dojmem nastavované kaše. Za druhé v Dagmar Havlové nelze při nejlepší vůli vidět bývalou prostitutku a manželku sériového vraha (což lze brát i jako lichotku). Za třetí Ševčík párkrát překročí onu tenkou hranici mezi inspirováním se jinými filmy a tvůrci a jejich vykrádáním a za čtvrté poselství filmu či jeho myšlenka není zdaleka tak hluboké, jak se tváří. Největším kladem je samozřejmě neuvěřitelně propracovaná audiovizuální stránka, kde spolu všechno dokonale ladí - výprava, kamera, střih i perfektní hudba. Hlavně se však celé dílo hodně hodně blíží oné kýžené jednotě obsahu a formy. Není to laciná exhibice, ale přinejmenším hodně dobrý pokus udělat tuto zvláštní výtvarnou stylizaci součástí vyprávění (možná i součástí psychologie postav). Kňažko s Gajdošem se velmi dobře popasovali se svými rolemi (i když je pravda, že postavy charizmatického masového vraha či mladého naivního právníka opravdu nejsou příliš originální), v malé roli se mi líbil i Miroslav Táborský. Osobně se těším na další Ševčíkův film, řemeslo má zmáknuté naprosto dokonale, až příště přihodí i opravdu originální námět, může to být filmová událost. 70% ()

NoFiction

Tak trochu mi tento film připomínal Mlčení Jehňátek. Herecké výkony obou herců byly na velmi slušné úrovni a na české poměry i solidně udělaná zvuková stopa. ()

Pražák

"Já ve tmě sním o otevřených ranách, a krvavé lázni. O mostech, přehradách vylétajících do povětří a otrávených sladkostech pro děti..." Ševčík se vyžívá ve formě, kopíruje vizuální jazyk svých západních kolegů a naprosto nezvládá to základní a to je obsah. Pakliže volím filmový jazyk konce přelomu století měl bych dopsat i příběh, který nebude svoji béčkovostí nudit, ale překvapovat. Nafouknutá bublina pod kterou se skrývá tento okázale natočený "thriller" kopírující zaběhlá schémata a klišé je zajímavý jen tím, že vznikl tady v Čechách. Ševčíkovou snadnou kořistí jsou diváci nenároční, které ohromí velkohubá gesta a obrazy. ()

ghatos

Normal není normální počin na "malé" české poměry. Ševčíkovi se podařilo přesáhnout svým "modrým", atmosférou znepokojivým snímkem Českou Republiku. To samo o sobě je malé vítězství. Kamera, obrazy, snaha o preciznost...to vše tam můžeme najít. Milan Kňažko je správný tahoun. Drží i slabší pasáže, za to Pavel Gajdoš byl trošku nervózní a to se projevilo na jeho těžce průměrném výkonu. Po celou dobu se neustále vynořuje otázka trestu smrti. Vybalancovat pro a proti je dost těžké. Režisérovi se to daří. Bohužel na konci to dehonestuje. Rezignuje - jasně udává směr, co by si divák měl myslet o Petru Kürtenovi. Role obhájce je nezvládnutá celkově, už jen motiv jeho rodičů a dívky Evy je úplně zbytečný. První polovina je na čtyři hvězdy, ve druhé je to už horší. Celkově dávám 66%. ()

Guzo

Docela jsem se na Normal díky ohlasům těšil, o to větší pak bylo zklamání. Vyzdvihnout můžu výkon Milana Kňažka, lépe řečeno ne jeho herecké umění, ale spíš způsob podání, kdy opravdu vypadá jako inteligentní psychopat. Místy se mi líbila hudba.. No a tim to asi končí. Všechno ostatní počínaje příšernou režií a scénářem film sráží hodně dolů. Vlastně ještě musím ocenit originalitu v rámci české kinematografie, kdy se režisér alespoň pokusil přiblížit zahraničním věcem. Bohužel to ale u toho pokusu skončilo. ()

ravenir

Český film v rámci těch srágor, co chodí do kin, nutno posuzovati shovívavěj, ty obrázky se mi moc líbily, děj pravda trochu plytký, ale okouzlující Veškrnová a skvělý Kňažko mi vycházejí na 70%.. ()

cpt.Lynch

Tak mám z filmu rozporuplné pocity. Nejvíc se mi na něm líbil asi plakát, jak jsem ho viděl poprvé, myslel jsem že se jedná o další z dílů thrilleru s Hanninalem Lectrem, ta podoba Milana Kňažka je nemalá... No a celkově to na mě působilo dojmem jisté kopie mlčení jehňátek, především právě v hlavní postavě. Modrý filtr mě nejdříve rušil, pak jsem si na něho zvyknul. Celkově film dost kolísá, příběh není špatný, ale taky neexceluje. Atmosféra, na které dílo hodně stojí je místy hodně hustá, jindy zas působí dojmem velkého amatérismu a neumětelství ve zpracování. Co se týká hereckých výkonů, tak Kňažko je excelentní, Gajdoš hodně pokulhává. Pozitivně hodnotím, že se někdou u nás pokusil proňiknout na zatím originální a neprošlapanou půdu, ale zatím takové filmy holt moc neumíme. Taky mám, pocit, že se na film budu chtít podívat ještě jednou a to je taky plus. Dávám 3,5* ()

Ravi

Poprve v českém filmu jsem měl pocit, že se na vteřinové scéně muselo makat tak týden. Film má atmosféru, děj, výkony, hudbu, kameru, snad všecko. Nebýt Hanibala, měli bychom tu kultovní český trillerový trhák. 90% = 5-/5 ()