Thriller Normal je natočený podle skutečného případu masových vražd, které ve 30. letech minulého století otřásly celou Evropou. Výpravný dobový film zachycuje vražedné řádění i dramatický střet uvězněného vraha a jeho obhájce. Šílený a geniální vrah totiž i po uvěznění rozehrává svůj další smrtící scénář a příběh spěje ke strhujícímu finále. V roli „českého Hannibala“ se na plátna kin vrací Milan Kňažko, protivníkem mu je mladý talent českého herectví Pavel Gajdoš v roli ambiciózního obhájce. Hlavní trojici postav doplňuje svým návratem na stříbrné plátno Dagmar Havlová jako tajemná vrahova manželka... Od února 1929 do října 1931 připravil Petr Kurten (Milan Kňažko) o život 8 lidí a bezpočet dalších napadl. Zabíjel ženy, muže, zvířata. Vše, co mu přišlo do cesty. Způsobil stejnou paniku jako kdysi v Londýně Jack Rozparovač. Nyní se tento legendární vrah vzdal policii. Obhajoby se ujímá ambiciózní mladý právník (Pavel Gajdoš), který je přesvědčen, že Kurten je psychicky vyšinutý. Aby to dokázal, ponoří se do vrahovy šokující minulosti a poznává pozadí nelítostných činů. V průběhu pátrání potkává další velmi tajemnou postavu, atraktivní Kurtenovu ženu (Dagmar Havlová). S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. Proč se nepolapitelný a výjimečně inteligentní zločinec odmítá nechat prohlásit za choromyslného? Jakou roli v případu hraje jeho žena a jaká je skutečná role mladého obhájce? Tři dramatické osudy ve složité pavučině konce jednoho věku. Obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby vyvázl živý. (oficiální text distributora)

kpt.Marťas

Tak za prvé: Normal není akční thriler ani nic podobného, jedná se o psycho-lyrické detektivní drama. Za druhé: Pokud Normal srovnáváte s Mlčením jehňátek, musíte být jednoznačně zklamáni. Normal jde naprosto jinou cestou. K tomuto bodu se ovšem vztahuje i moje výtka. Chtělo to razantnější uzavření filmu. Něco.Takhle ten film prostě jenom skončil. Tedy nebylo by na škodu, kdyby autoři vystoupili ze stínu divadelní hry a rozplánovali příběh více filmově. Tedy taky sehnali víc peněz a vyrazili natáčet ven, takhle se skoro celý film odehrává ve studiu. Kňažko si Kurtena dává pěkně, Gajdoš je zajímavý. Dáša Havlová ve filmu jen tak zavoní (pro někoho zasmrdí). Mně se její postava líbila, tajemná, uhrančivá, zlomená. Celý film se nese v duchu barevných filtrů, modrá, fialová, Justovy sny a vize pak nádnerně vyniknou svojí čistotou. Temné, špinavé, mokré prostředí. Neutěšené interiéry. Dlouhé detaily. Muchow napsal geniální hudbu (třeba scéna v bordelu). Já jsem prostě spokojený. Konečně zase trošku jiný český film. Není dokonalý, ale je to pokus o žánrový film, vizuální složka tvoří vlastní výpověďní linku. Není to nevtipná vztahová komedie. Za každý takový pokus díky, teprve se učíme točit dobré české žánrové filmy. PS: Jo, dialogy mohly být taky sem tam trochu promyšlenější. ()

QuarkCZ

Technické zpracování bych hodnotil na 85%, ale děj filmu/scénář/celkový dojem nejde přes udělené dvě hvězdičky :( Celkově jsem odcházel z kina velmi zklamán a maximálně výstižný mi přijde komentář Františka Fuky: "Pokud by film byl patnáctiminutovým studentským cvičením s minimem dialogů, jistě by to bylo cool, ale koukat se na to 90 minut byla hrozná nuda." ()

R.Drson

Člověk, který dnes před vámi stojí je zrůda...koukáte na něj 95 minut a není vám ani odporný ani sympatický, je to jen Milan Kňažko, který odříkává svůj text. Absolutně nesouhlasím s názory, že film je poctou ,,němé" éře kinematografie nebo že snad obsahuje spoustu jinotajů, které běžný divák nepostřehne. Už od prvních ukázek mi bylo jasné, že celý film si bude zakládat na vizuální stránce, takže nebude stavět příliš na dramatu mezi odsouzeným a obhájcem, ale že se nakonec ukáže, že nestojí ani na příběhu ani na obraze, jsem nečekal. Kde je atmosféra období hospodářské krize? Kde je atmosféra tehdejšího Německa? Naopak mě překvapilo, kolik neplánovaně vtipných situací film nabízí (věta: ,,Měl nemocnou ženu, tak jsme počkali až umře..." zní od Dagmar Havlové komicky, Kňažkovo kvičení, scéna z nevěstince - bordelu aj.). Film jen ukazuje to, co bylo už tolikrát a hlavně lépe natočeno, a hlavně nemá žádnou vlastní myšlenku. Není to film pro běžného diváka, není to film pro náročného diváka, je to film pro režiséra Ševčíka. ()

Jigsaw_CZ

Nejdřív tobruk a pak tohle.....film který společně s tobrukem,koljou a ostře sledovanými vlaky patří mezi to nejlepší co Češi kdy natočily ()

deja.vu

Na tento film som isiel plny ocakavania,moje dojmy boli po zaverecnych titulkoch trochu zmiesane. Nebudem komentovat excelentne herecke vykony, Knazko zahral svoju zivotnu rolu. Presne som pochopil o co Sevcikovi ide,ale podarilo sa mu to len na 80% a to je nesmierna skoda, pretoze film mohol mat kludne nasliapnute na Oscara. Novatorske techniky snimanie scen, krasna hudba to vsetko boli audiovizualne "orgie", ale to co by vsetko toto spojilo do celistvej mozajky s obrovskou vypovednou hodnotou sa zial nedostavilo a nezachranila to ani veta "...po mne pridu dalsi, uz teraz sa hraju na detskych ihriskach...". Poznate ten pocit ked jete svoj oblubeny tatarak, sice je velmi chutny, ale stale mu nieco chyba a vy neviete prist na to co, az nakoniec zistite, ze ste zabudli pridat zltok ... ()

pájap

líbilo moc......už když tenhle film začínal,jsem si po pár záběrech říkal-není to s tou naší porevoluční kinematografií tak špatné.za sebe můžu říct,že 90 procent naší polistopadové tvorby jsou u mne sračky.a ty naše chytré,v papundeklech točené seriály........hnus.ale tenhle film,podobně jako třeba hlídač č.47 se mi líbil moc.papa. ()

Apeiron71

Ponurá atmosféra věznice a zpověď masového vraha Milana Kňažka jako českého Hannibala Lectera.Líbila se mi kamera a celkové výtvarné pojetí filmu,které si nic nezadá s mnohem dražšími americkými filmy.Po delší době je to film na který se dá i koukat. ()

Adolf47

Poměrně působivý český film, který se v záplavě hloupých českých komedií rozhodně vymyká v tom dobrém slova smyslu. Nicméně, i tak se neubráním dojmu, že film vznikl spíše pro účely jednotlivých záběrů než jako celek samotný. Přesto je to cesta správným směrem. ()

montel

Film natočený podle skutečné události, vypráví o životě sériového vraha Petra Kurtena, který vraždil na začátku minulého století zejména v Německu...Velmi zajímavý, místy až mrazivý snímek, který ovšem postupem času dějově uvadá. Divák už postupem času ví, co se stane a nic ho tam už nepřekvapí. Ale první půlka skvělá. Navíc Milan Kňažko v roli vraha zaslouží uznání. 50% ()

Naby

Atmosféra v kině byla super. Myslím si, že na český počin je to velice dobrý. Tentokrát i Dagmar Veškrnová - Havlová není úplně hrozná. Jen mě v kině štvalo, že v tichích místech bylo slyšet chřoupání popkornu :-(. ()

Trescha

Tak konečně český film,který si bezesporu zaslouží nálepku thriller! Vynikající ponurá atmosféra,excelentní Kňažko,představující evropského Hanniballa Lectera...Opravdu smekám před jeho výkonem.Je pravda že "kulisy" jsou poněkud lascivní,ale v našich podmínkách opravdu vyjimečný a i poněkud drsný snímek. ()

Jorge87

Ponurá atmosféra připomínající Londýnské věčery meziválečného období, jaké z náme z Jacka rozparovače je sice pěkná a určitě lákavá na shlédnutí, ovšem ačkoli jsem hrdým čechem, my tohle prostě neumíme. Je zde plno zbytečných scén, kterým vévodí návštěva nevěstince, kde se dozvíme (prakticky všechny!!) detaily o tom jak to vlastně ve veřejných domech chodívalo. Neříkám, že se na to nedá koukat, ale jsou lepší filmy podobného rázu. ()

Zette10

2 body dávám za vizuální zpracování, možná i za námět. Jinak provedení dějové linie je chabé, jedna velká zdlouhavá nuda zakončená neméně nezajímavým a nezáživným koncem. Velké mínus za ne německý jazyk a za až idiotsky implikovanou soudobou hudbu během scény v baru. ()

croftak

Audio/vizuální stránka filmu zastínila děj, scénář se mi zdál dost chabý. U Veškernové jsem si při každém záběru říkal "Ježiš, ta už je stará", Taková promarněná šance bych řekl na skvělý film, takhle to je jenom sled luxusně vypadajích obrázků, za doprovodu skvělé hudby. Škoda... ()

rigidite

Styl, jakým byl film natočený, se mi moc líbil, Kňažko v roli vraha byl velice přesvědčivý a místy mě jeho černý humor (např. o ostrých nůžkách, které by už dnes nikdo tak poctivě nevyrobil) velice pobavil. No a Dáša?.. ta mě snad ani nepřekvapila - stále stejné role. ()

VanThomass

Co má tohle být? Mlčení jehňátek v českém, respektive německém podání? Doufejme, že ne. Z mého pohledu opět nudný český film, který ač zpracovává příběh německého masového vraha, neustále je zde vidět česká neschopnost natočit žánrově jiný film, než nesutále dokola dramata a hořké příběhy ze života- i tyto filmy nestojí za moc, ale zkrátka když se Češi pustí do jiného žánru, v tomto případě do psychologického thrilleru, vyleze z toho opět jen slátanina, kterou drží pohromadě jen výborně hrající Milan Kňažko. ()