Hodný, zlý a divný

(festivalový název)

The Good, The Bad, The Weird

Akční / Dobrodružný / Komedie / Western

Jižní Korea, 2008, 138 min

Je to vydarený akčný western od Kim Jee-Woona. Má celkom dobrý príbeh o trojici odlišných mužov, lovcovi odmien, namyslenom zabijakovi a menšom zlodejíčkovi, ktorí z rôznych motivácií chcú dostať stratený poklad, ku ktorému má viesť mapa a tak ju chcú všetci dostať, ale okrem seba navzájom majú problémy nielen s inými zločineckými skupinami, ale aj s japonskou armádou. So spracovaním som veľmi spokojný, toto nie je práve zápletka, ktorá by ma dokázala skutočne nadchnúť, ale v tomto prípade to dopadlo snáď najlepšie, ako vôbec mohlo. Je to jedna dlhá, ale mimoriadne svižná akčná jazda v dobrodružno-westernovom štýle, plná výborných scén a bez jediného slabého miesta. Tempo filmu sa samozrejme občas uvoľní, čo ale vôbec neprekáža, aspoň sa dá lepšie oboznámiť so všetkými dôležitými postavami. Akcie je tu dosť a v rámci žánru je to nepochybne absolútna špička. Je rozmanitá, nadmieru nápaditá, perfektne natočená, tá kamera plná vizuálnych nápadov je skutočne úžasná, nechýba ani nejaká tá krv a na pomery žánru je akcia až prekvapivo veľkolepá. Najviac sa mi páči dlhá naháňačka cez púšť, obzvlášť jej druhá polovica po pripojení lovca odmien je vynikajúca a je to rozhodne najlepšia časť filmu, výborné je aj úvodné prepadnutie vlaku, prestrelka na trhovisku, ale všetka akcia v rámci žánru nadpriemerná. Veľmi spokojný som aj s humorom, niektoré situácie sú veľmi vtipné a hlavne tie, kde je zapojená postava zlodejíčka. Herecké obsadenie je perfektné, skvelé hlavné trio Song Kang-Ho, Jung Woo-Sung a Lee Byung-Hun, všetky tri postavy sú pre svoje potreby úplne ideálne a aj výborne zahrané a k tomu plno známych tvárí vo vedľajších úlohách, tu si nemám na čo sťažovať. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, Kim Jee-Woon zvláda dokonalo snáď všetky žánre, tu nemám absolútne čo vytknúť. A k tomu ešte výborná hudba. Plné hodnotenie síce nedávam, tento žáner pre mňa nemá taký potenciál, ale inak tomuto filmu vlastne ani nemám čo vytknúť, rozhodne najlepší western, aký som vôbec videl. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 80%.(1.4.2010)

Lee Byeong-heon je nejen naprosto typickym kladnym hrdinou, ale jeste typictejsim zaporakem. Minimalne pro me osobne se timhle filmem rozhodlo o vecnem sporu, jestli ma talentu navrch Park Chan-wook nebo Kim Ji-un. Narozdil od Parka, ktery se pro me v Cyborg Girl sam topil ve vlastni prekombinovane snaze stupnovat nadseni ze svych filmu, tak jak tomu bylo do te doby, se Kim drzel pri zemi, aby oslovil, co nejsirsi spektrum divaku. Film bude docela jiste nejzdarilejsim (a nejspise i nejnavstevovanejsim) korejskym filmem roku a ve srovnani s vetsinou ostatnich filmu - bude i nejlepsi za hodne dlouhou dobu. Zprvu jsem si nebyla jista, jak se k filmu stavet, abych mu nijak nekrivdila. S kazdou nadchazejici minout je ale jasnejsi, ze se vubec nejedna o western zasazeny do asijskych realii, coz je predstava, ktera mnohym lidem nahanela husi kuzi, ale o opravdu uprimne nadseni a vzdani pocty poradnym prestrelkam a nalade, ktera ze starych westernu srsi. Umne vymyslena omacka kolem tak ani v nejmensim nebije do oci a uz vubec nenavozuje dojem napodobovani cehokoliv. Kim Ji-un je (nejen)korejsky reziser budoucnosti. Tak napadita, natolik jina kamera a strih v korejskem filmu neni a nikdy ho ani nebylo videt. Jeho filmy byly vzdy vyjimecne, ale The Good, The Bad, The Weird je filmem dokonalym v kazdem ohledu. Je to film delany pro kazdeho; je ohromne vtipny, brilantne vypraveny, ma nejen pribeh ale i pointu, kloubi v sobe surovost i nadhled a presto se mu dari vyvarovavat se klisovytym momentum. Podobne jako byl na oko konzumnim filmem Bong Jun-uv The Host, je i The Good, The Bad, The Weird s kazdym dalsim videnim hlubsi a propracovanejsi a i on zveda cele plne saly lidi ze zidli. ///Bohuzel do dnes (2008/09) neexistuje zadny ustaleny sestrih filmu a i v kinech se objevuje vice variant, ja mela moznost videt dve , druha byla snad jeste o trochu lepsi nez ta prvni, ovsem co (nebo spise co vsechno) se objevi casem na internetu, tezko rict...(3.8.2008)

Nebyl jsem spokojený, a to i přesto, že jsem se na film docela i těšil, když jsem o něm zaslechl. Popravdě je ale hrozně těžké, aby western plný korejců mohl fungovat a nechci to kritizovat kvůli mé neoblíbenosti westernů, některé co jsem viděl stáli za to, ale dvakrát tento styl nevyhledávám, každopádně na tento film jsem byl zvědavý. Akce jsem dostal plno, i s příběhem se autoři poprali opravdu dobře, ale už ten název jsem nedokázal dost dobře pochopit, kdo je dobrý, kdo zlý a kdo divný? Jinak řečeno, nedokázal jsem si naplno sednout se žádnou z těch postav, a to když se nedaří, tak celý film ať táhne do prdele. Nechci proti tomu nic mít, ale svojí délkou, a snahou být originální což oceňuji, ale všeho moc škodí, stejně jako u tohoto filmu. Stačí to shrnout do jedné věty. Asie a western ve spojení sice může být zajímavý, byť originální, na druhou stranu, ale také hodně divný a je jen otázka u koho to spojení bude fungovat a u koho ne. U mě tedy bohužel nefunguje.(29.5.2009)

Slepenec několika akčních scén pospojovaných humornými eskapádami. Rezignace na epičnost (většinu filmu se točíme kolem jednoho tržiště) a budování charakteru postav, ty jsou spíše pozérskými karikaturami. Možná to byl záměr, ale mě to nebavilo. Gradace příběhu i jednotlivých scén (ubíjející předzávěrečná honička) neexistuje, překvapivé finále už pro mě spíš nuda. Rytmický hudební doprovod efektně nasnímaných akčních scén tomu občas dodá šmrnc, ale většinou mi to připadalo jako by se mě někdo snažil opít rohlíkem - "tak tam šoupneme tu pecku z Kill Billa, to maj lidi rádi. A necháme to hrát 10 minut - pro sichr." 50%.(8.12.2008)

Kórejská pocta westernovej klasike? Prečo nie? Mieša sa tu však viac žánrov (komédia, akčný film a western) a mne to mierne vadí. Hlavne tie komické vsuvky nefungujú stále. Sú typicky kórejsky šialené (vlastne to je jedno či kórejci, japonci či čína, majú taký zvláštny zmysel pre humor). Ďalej je film dosť uťahaný a stopáž by bola oveľa prijatelnejšia, keby sa to o 30 minút skrátilo. Záverečná pointa je hrozná a celkovo tých posledných 10 minút ma vôbec nepotešilo. 20 minútová akcia na púšti, ktorá tomu finále predchádza je však natočená epicky, dravo a má to nápady aj štýl, Aj úvodná akčná pasáž vo vlaku správne navnadí. Neskôr sa však v akcii ukazujú problémy - je miestami zbrklo natočená a je príliš rýchla. Postavy sa miešajú a človek ani nevie kto je kto. Ak by som to teda mal zhrnúť - kvalitatívne nevyrovnaný western, kde sa striedajú lepšie chvíle a horšie.(12.4.2011)

• - Hodný, zlý a divný byl v užším výběru na film, který Korea nominuje do oscarového klání, nakonec ale vyhrál Crossing. (molotov)

• - Představitel Hodného Woo-sung Jung si během natáčení zlomil ruku. (Morien)

• - Zlý v kině sleduje film Stalo se jedné noci (1934). (Morien)