Hodný, zlý a divný

• Jižní Korea Joheunnom nabbeunnom isanghannom (více)

Největší komerční hit tohoto roku a z hlediska divácké návštěvnosti desátý nejúspěšnější film v dějinách jihokorejské kinematografie navazuje na tradici tzv. mandžuských westernů. Tato v zahraničí neznámá a v Koreji zapomenutá kategorie označuje snímky zasazené do prostředí Mandžuska ve třicátých letech dvacátého století, které tematicky odpovídaly americkým westernům. Režisér Kim Ji-un již ve svých předchozích filmech, jako Rány pod pás, A Tale of Two Sisters či A Bittersweet Life (poslední dva byly uvedeny na prvním ročníku Filmasie), chytře mixoval žánry, případně konfrontoval různé stylové polohy tematicky spjatých subžánrů. Tentokrát v akčním dobrodružném spektáklu spojuje inspiraci legendárním eposem Hodný, zlý a ošklivý Sergia Leoneho s dravou nevázaností klukovsky idealizovaných mandžuských westernů a vyprávěcí strukturou současných blockbusterů. (Filmasia)

nash.

Ten název film přesně vystihuje. Dobrý, zlý a divný. Dobré byly některé akční pasáže. Dokonce výborné, hlavně pro způsob, jakým míchaly brutalitu, efektní akci a ujetý korejský humor. Zlé a divné bylo to ostatní. Nejenže to bylo přes všechen ten zběsilý chaos zdlouhavé a utahané, ale, na rozdíl od Leoneho předobrazu, taky nudné. Ani zápletka, ani postavy, neměly nic, čím by přitáhly a udržely pozornost. V podstatě mi všichni připomínali přepálené parodie a se svými osudy i motivacemi mi byli ukradení. Včetně předmětu doličného. Společně s postavami pokulhávalo i tempo a gradace. Jako by banda scénáristů sebrala nápady na efektní scény začala je lepit jako papírový řetěz a vždy, když došel papír a oni nevěděli co dál, vrazili tam přestřelku, nejlépe na tržišti. Nejlépe na tom samém. Nesmyslnou, nelogickou, často zcela mimo příběh, hlavně, že je randál a něco se děje. ()

Yoshitsune

V roce dva tisíce osm, Tarantino ještě nenatočil žádný western, ale i tak by se tenhle film, dal považovat za zdařilou Tarantintinovku, i když té krve tady tolik neni. Místy je to zábavné, místy zase tajemné a místy zase hezky akční. Akce neni žádné terno, tedy až na to závěrečnou honičku, která zase připomíná Mad Maxe. Konec trochu zamrzí, pro mně byl zlý někdo jiný, ale samotný poklad, byl vtipně pojat. ()

Vitason

Prostořeký zlodějíček, šikmooký Clint Eastwood, tajemný zabiják, povstalci a japonská armáda. Ti všichni touží po jediném. Po mapě k pokladu, jež by mohl změnit rozpoložení sil v Číně, aneb když se Korejci vydali rozstřílet Mandžusko. Hodný, zlý a divný je solidní pocta spaghetti westernům a zejména jejich králi Sergiovi Leonemu (střílení do klobouku, samotný příběh filmu nebo třeba detaily tváří při závěrečné přestřelce), ale vypravěčské postupy si tento Korejský western od svého vzoru nebere. To velice pomalé tempo vyprávění, které se postupně stupňuje, zde chybí. Místo toho nabízí Hodný, zlý a divný třeskuté tempo akce i střihu. Je to jakýsi zvrhlý mix westernu, který by měl být pomalý, s nejnovějším hollywoodským akčním filmem. Ale věřte, nevěřte. Funguje to! A to zejména díky vynalézavé kameře, skvělé choreografii akčních scén, zajímavé hudbě a kvalitním hercům. Jistě, není to dokonalé. Film by si zasloužil lepší scénář, nebo větší prokreslení postav (často jsem pochyboval, jestli ten hodný je opravdu ten hodný a naopak. A jak se v závěru ukázalo, bylo to oprávněné). Jenže ani to mi nezabrání vytasit velice solidní čtyřhvězdičkové hodnocení. ()

eLeR

Čo toto bolo, to neviem. DOBRÉ to nebolo ani náhodou, veľmi málo chýbalo a bolo by to ZLÉ a určite to bolo DIVNÉ. Ja som bola nastavená úplne na niečo iné, western moc nemusím, ale pozriem si. Jediný človek tam bol oblečený ako do westernu, všetci ostatní boli akoby z fantasy filmu o cestovaní v čase. No totálna kravina pre mňa, ale dve scénky boli parádne - som sa pobavila. Woo-sung Junga - môjho obľúbenca - mám rada v iných rolách (a ani tu dokonca neplakal :-)). ()

Bachy

Stylově natočená akce. Víc tam není. Zasazený to mohlo být stejně tak do vesmíru nebo do pravěku. Vše slouží akci. Tudíž zřejmě zaměřeno na jinou cílovku. Äčkoliv jsem k tomu přistupoval celkem openminded, tak mi to mind zase poměrně rychle zavřelo. Hlavně, že bez problému přejedou koně náklaďákem - LAME. ()

iamek

Po dlouhé době nevím co mám napsat. Snímek je vizuálně úchvatný, děj je zajímavý a celkově jsem se skvěle bavil i přes délku snimků. Šikmoočáci prostě umí. ()

Chrustyn

Korejskou kinematografii opravdu můžu a po romancích, dramatech a gangsterkách zjišťuji, že ani western jí není cizí, ačkoliv v tomto případě se spíše jedná o akční film ve westernových kulisách. Název evokuje remake Leoneho klasiky a i když zde určitá podoba je film je pojatý úplně jinak a z italské klasiky si vypůjčil jen tři rozdílné postavy a cestu za pokladem. Film zaujme nejen slušnou výpravou a rozdílnými charaktery ale i tím, že mu je jedno, jak bude ve výsledné podobě vypadat (westernovou postavu připomíná snad jen hlavní hrdina, záporák spíše evokuje moderního gangstera a divný ... vypadá divně) a především precizně natočenénými a ve většině případů velkolepými akčními scénami. Ať už se jedná o začátek ve vlaku, přestřelku v dešti nebo závěrečnou honičku, všechny vypadají výborně a hlavně jsou tak i natočeny. Obrovské překvapení. ()

klerik

Totálne šialenstvo. Filmové citácie sú funkčné, ale z veľkej časti má tento takmerwestern určitú čínsku (kórejskú) topornosť (predovšetkým humor a typické ázijské herectvo). Má to spád a nápady. Rozhodne originálny a veľkolepý guláš, na ktorý však treba mať tú správnu experimentálnu náladu... ()

ainny

Otázka skoro hamletovská. Co je lepší kimchi nebo spaghetti western? Já hlasuju za A). Skvostně obsazený "western" odehrávající se v Mandžusku, říznutý chvílemi dost černým humorem a dokonale ujetý. Ale není tu nouze ani o napětí. V překvapivém závěru pak zjistíte, že to všechno bylo trochu jinak. Navíc jsem měla při sledování pocit, že se při natáčení docela dobře bavili i pánové v hlavních rolích a to je pak na výsledku sakra dobře vidět. ()

Jirka_Šč

Už od úvodních minut disponuje film ohromnou dynamikou, je nápaditý (scéna, ve které se na jednom místě a v plné rychlosti setkávají jeden prchající a čtyři útočící strany), výborně natočený, v závěru nabízí i prvek překvapení. Přesto mi tento "kimči" western "nesedl" tak, abych hodnotil výš (můj osobní pohled). Za mě 76% (to, že přesně trefuju aktuální průměr filmu, je náhoda - 76 jsem si řekl ještě před pohledem do ČSFD). Výborný rozbor filmu (doslova do mrtě): Shadwell ()

Flakotaso

Možná trochu ujeté, ale třeskutě zábavné a dynamické. Hlavní trojlístek herců je úžasný, hlavně bláznivý Kang ho Song :) Takhle to prostě umí jenom Korejci. ()

poz3n

Považujíc se za alespoň základního znalce současných jihokorejských filmů, je mi líto, že tahle navýsost originální kinematografie dokáže vyprodukovat i takový nesmyslný shit, který sice chvílemi docela dobře vypadá a na základní úrovni dokáže bavit, ale jako celek je jen a pouze o tom, kdo, kdy a kde komu ustřelí palici. A to opravdu není to, co od filmů, obzvlášť těch jihokorejských, chci a očekávám. 4/10 ()

ScarPoul

Čo na tento film napísať? Jednoducho mi sadol. Žánrovka ako vyšitá. Máme tu kladného hrdinu, máme tu záporného hrdinu a potom hrdinu, ktorý to všetko spája dokopy - čo sa odrazí v naozaj veľkolepom finále - dokonalé v každom obraze - od ktorého by sa mohol niečo priučiť aj samotný Bay. Jedinou slabinou filmu je jeho priamočiarosť. Postavy konajú tak ako by mali konať a tie prekvapivé zvraty u Ji-un Kima som nikdy tak úplne nestrávil, lebo sú často krát v mojich očiach zbytočné. Trocha mi je ľúto že easternový svet nebol podaný viacej do hĺbky a že atraktívnosť určovala perfektná kamera a výborné zostrihané akčné scény, ktoré tvoria 70% celkovej stopáže. Na druhú stranu to ale nie je strata času. Najdrahší kórejský film je zábavný, príjemný na pozranie a s trojicou sympatických hercov, ktorý už na poli kórejskej kinematografie zanechaly výraznejšiu stopu. Najvýraznejšou postavou je predsa len Kang-ho Song, ktorý všetkých zúčastnených značne prevyšuje. Príjemný film, ktorý dokazuje, že je Ji-un Kim zručný režisér aj keď na Chan-wook Parka v rámci príbehovosti a režisérskej precíznosti nemá. A pritom sa jedná tiež o autorského režiséra. ()

Lacike

Adrian to v komentari vystihol erudovanejsie. Tak to zhrniem za seba tochu jednoduchsie. Pred rokmi ma film uplne uchvatil a k stastiu mi stacili prvotriedne akcne sceny a trojica charizmatickych a naviac mojich oblubenych hercov v hlavnych ulohach. Dnes uz vyraznejsie vidim slabiny filmu. Fakt to vyzera jak keby najprv vymysleli akcne sceny a potom sa ich snazili nejak pospajat, ale prilis sa uz pri tom nenadreli. Takze sa cely cas vsetci honia za nejakou mapou k blbemu pokladu a film vyzera ako nonstop cesta z bodu a do bodu b. Dokopy tu mame 5 skupin, ktore o nu neustale superia. Nic zlozite a kto nema problem s azijskymi xichtami, tak by mal vsetky vztahy pochopit na prvy pokus. Postavy su sice len jednoduche figurky, takze linia s pomstou nema velke grady, ale vdaka charizmatickym hercom su dostatocne zaujimave a hlavne zabavne. O humor tu rozhodne nie je nudza. Najmä u Divneho v podani famozneho Kang-ho Songa. Byeong-heon Lee si zase skvele strihol odporneho zaporaka, ktoremu rozhodne nespominajte, ze je niekto lepsi ako on. Najmenej zaujimavy je Woo-seong Jeong ako ten klasicky dobrak. Ale s tou velkou puskou vyzera cely cas cool. Zvysok postav tvoria viac ci menej zabavne komicke figurky. Chatrny dej okrem humoru zachranuju este akcne sceny, ktore tvoria prestrelky na x spôsobov. Najlepsia je uvodna vo vlaku a potom ta v strede filmu v mestecku. Zaverecna je nielen trochu mimo tym, ze par ludi vystriela celu armadu, ale hlavne pôsobi uz natahovane. Kludne by sa film bez nej zaobisiel. Predsalen stopaz je prilis stedra a tak sa hluchym miestam nevyhne. Takze dnes uz sice z filmu nie som absolutne nadseny, ale stale to povazujem za kvalitny kusov vo svojom zanri. To ze je film inspirovany klasikou The Good, the Bad and the Ugly snad ani netreba spominat. Mna bavia obidva filmy rovnako. 7/10. ()

Terva

Tvým úkolem bude dostat se....... sakra, to zní jako špionážní snímek, co ? Ale podle názvu to bude spíše western. Nebo ne ? Úvodní záběry na jedoucí vlak a letícího dravce za podpory pěkné hudby spíše poukazují na western. Zatím je to slušná jízda, spousta střelby, akční honičky a hlavně je dána motivace. Tu je mapa k pokladu a tu, ja to tak bývá, chce skoro každý. CITÁT - V životě jsem neviděl tak zkaženýho Korejce.......... Přestřelka na tržnici a v jejím okolí mezi padesátou a šedesátou minutou je perfektní. Jak hudebně tak choreograficky. Zvlášť nadstandardní je " létání na laně ". Hudebně to podporují bubny. V devadesáté minutě začne parádní honička v poušti. Opět spousta střelby, povedené kamerové záběry, akční jízda a zase dobrá hudba. Takový film jsem teda od tohoto státu nečekal. Je to úžasný snímek. A i když je tu poznat vliv " západu " jako třeba samotný název snímku, tak třeba i scény nápadně napodobující snímky z Indyana Jonesem, je to strhující drama, které mě vtáhlo do děje, ani nevím jak. A až do samotného konce jsem netušil kdo z nich je Hodný, kdo Zlý a kdo Divný. ()

joehot

Za zmínku stojí, že režisér Ji-un Kim využil možnosti, které mu nabízela trojice hlavních postav, v podstatě výrazněji, než mistr Leone, jehož filmu Hodný, zlý a ošklivý je tento poctou. Ostatně - skvěle to vyjádřil uživatel Shadwell ve třetím odstavci svého předlouhého komentáře. Za další - Hodný, zlý a divný je veliká zábava, nenudil jsem se ani na chvíli: v momentech, kdy zaujetí dějem nebylo tak hluboké, jak by divák rád, je totiž možné bezmezně obdivovat úžasně hravou práci s kamerou. ()

Tahle země není pro Arnolda

Tahle země není pro Arnolda

13.07.2011

Po skandálu, na který se už mezitím téměř zapomnělo, Schwarzenegger tvrdil, že svůj návrat na filmová plátna odkládá. Ukázalo se, že ne na dlouho. Studio Lionsgate oficiálně potvrdilo, že… (více)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008