Reklama

Reklama

VOD (1)

Jedna z nejkrvavějších bitev II. světové války se odehrála mezi lednem a červnem roku 1944 poté, co se spojenecká vojska vylodila u Anzia, přibližně 60 km jižně od Říma. Ačkoliv cesta na Řím byla v té chvíli volná a válečný korespondent Dick Ennis (ve skutečnosti americký novinář Ernie Pyle) o tom podal přesvědčivou zprávu generálu Carsonovi (ve skutečnosti generál Mark Clark), velící generál Lesley (podle skutečného Johna P. Lucase) se tehdy fatálně rozhodl čekat. Armáda zůstala na místě, čekajíc na vylodění zbylých jednotek. Když konečně dostala povel k cestě na Řím, byly již německé síly dostatečně zkonsolidované a v nepřehledném prostoru získaly strategické pozice, které jim umožnily úspěšně čelit spojeneckému náporu. Bitva o Anzio stála spojeneckou armádu 43 000 obětí a definitivní ztrátu nadějí na rychlý postup přes Itálii... Film o této tragické kapitole dějin druhé světové války natočil v americko-italské produkci a převážně s italským štábem americký režisér ukrajinského původu Edward Dmytryk ve spolupráci s italským režisérem a scenáristou Duiliem Colettim podle knihy britského válečného korespondenta BBC Wynforda Vaughana-Thomase. Ústřední trojúhelník ztvárnili Robert Mitchum jako válečný korespondent, Peter Falk v roli desátníka a Robert Ryan jako generál. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

Thomassi 

všechny recenze uživatele

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Něco z historie ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ Vylodění u Anzia a Nettuna se uskutečnilo 22. ledna 1944 (operace Shingle). Americký VI. sbor 5. armády měl pod velením generálmajora Johna Lucase vpadnout do zad německým jednotkám, které bránily Gustavovu linii a tím odlehčit jednotkám u Cassina a obsadit jižní cesty k Římu. Místo rychlého postupu ale Američané otáleli s tím, že musí vytvořit silné předmostí. Tím umožnili Němcům zformovat se a doplnit síly (z 20 tisíc v lednu bylo 135 tisíc v květnu). Následovala vleklá opotřebovací bitva, která skončila až 5. června, kdy byl dobyt Řím. Ztráty na spojenecké straně byly 43 tisíc, na německé 40 tisíc. +++++ Filmové zpracování bohužel není až tak dokonalé. Říkal jsem si, že Amíci natočili výborné filmy jako Bitva o Midway nebo Nejdelší den, tak proč by nemohl být dobrý i tento. Je ale horší, spousta nelogičností. Začátek, kdy se jednotky formují a následné vylodění mi ale říkali, že to tak špatné není. Poté ale tempo hodně upadá. V té době 3*. Ale závěrečná scéna přestřelky s odstřelovači byla ta nejlepší z celého filmu. Nesmím také zapomenout na dobré herecké výkony, hlavně Columbo Peter Falk stojí za to, ale i třeba legenda Robert Mitchum. I když se tento snímek nemůže rovnat ostatním, přesto dávám 70% za ten konec. ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Ďalší z veľmi kvalitných filmov, ktorý poukazuje na obrovskú chybu veliaceho amerického generála, ktorý zastavil ľahučký postup svojich vojsk po vylodení na Sicílii a tak dal priestor nemeckej armáde na vytvorenie dôkladného opevnenia. A keď sa generál Lesly konečne rozhodne k postupu, čaká ho miesto voľnej cesty ťažké a krvavé prebíjanie po dobu 4 mesiacov. A tak 1 a 3. prápor Rangerov stratil takmer všetkých mužov. Takéto chyby sa vo vojne neodpúšťajú. ()

Reklama

gogo76 

všechny recenze uživatele

Rád by som videl film Anzio v červených číslach, pretože ma celkom prekvapil. Anzio bola veľká osudová chyba velenia, z ktorého sa treba poučiť. Keď ideš bojovať- tak bojuj a nečakaj, kým sa oslabený nepriateľ zmobilizuje. Tento vojnový film neobsahuje veľké bojové scény, rozpráva príbeh niekoľkých vojakov, ktorí sa na poslednú chvíľu dostali z nemcami pripravenej pasce. Najviac pozornosti na seba strháva R. Mitchum, ktorý nechce zabíjať a všade chodí bez zbrane. Raz k tomu ale musí prísť a scéna, kde sa vojaci dostanú pod paľbu nemeckých odstreľovačov končí scénou, kde predsa len musí vystreliť. Dobré herecké obsadenie potvrdzuje aj "Colombo" - vojak, ktorý sa v civilnom živote cíti nesvoj. Celkovo som mal pri sledovaní dobrý pocit a niektoré scény sú aj na dnešné pomery výborné. Nemecká pasca, útek cez mínové pole, ale hlavne spomínaná scéna s nemeckými odstreľovačmi v závere. Film 80%. ()

DocBrown 

všechny recenze uživatele

Bohužel jsem přišel o prvních 20 minut a nejspíše zrovna o to nejlepší. Vylodění je fajn, ale jakmile se děj zaměří na skupinku pár lidí, je film prakticky o ničem. Ten konec, kdy se skupinka vrátí a podá informace mi připadá, jako kdyby najednou vystřihli nejlepší hodinu filmu, kde spojenci útočí na němce. Tohle tam vůbec není, najednou střih a spojence vítají na němcuprostých ulicích. Tenhle film dává hodně falešný pohled na skutečnou bitvu. No možná až uvidím ten začátek, tak ještě hvězdu přidám. ()

Spinosaurus 

všechny recenze uživatele

Nadprůměrný snímek z doby, kdy Hollywood produkoval jeden válečný film za druhým, což mi mimochodem v dnešní době chybí. Bojových scén je zde méně než u jeho bratříčků, ale přesto se zde vyskytují scény, které stojí za zhlédnutí. Například scéna se snipery. Bojová technika je typická americká. Pattony sem, Chafee tam - tvůrcům je nějaká technika ukradená, ale na to jsem si už v amerických filmech zvykl. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (6)

  • K vylodění došlo přesně ve dnech od  22. ledna 1944 do 5. června 1944. (ArthasKarfa)
  • Místo dobových tanků byly ve filmu použity M 48 Patton vyráběné až od roku 1953. (dydy79)
  • V Itálii během amerického vylodění velel německým vojákům Generalfeldmarschall Albert Kesselring. (ArthasKarfa)

Reklama

Reklama