Muž, který miloval

Man Who Loves, The

Itálie, 2008, 103 min

Donatella Botti

Walter Fasano

Ač by bylo zajímavější doporučovat 'Muže, který miloval' každému, kdo chce shlédnout "dobrý film", povinnost mi velí zasadit komentář do aktuálních souvislostí, tj. představit ho jako křiklavý příklad ochylky zdejšího hodnocení od reality. Jinak by se mohlo zdát, že pět hvězdiček dávám z trucu nebo jako kompenzační opatření podobné absolutnímu ohodnocení Pasoliniho posledního filmu (za současného odhození mých vlastních pocitů stranou). Netřeba být nějakým přeborníkem přes filmy v italštině, aby se rozumělo, že jména jako Fellini, Visconti, Antonioni a další byla druhdy ztělesněním slova režisér, a italský film synonymem slova "Film". Že tuto dobu máme nenávratně za sebou - aniž by ji cokoli nahradilo - nepatří rovněž ke střeženým tajemstvím. Proto až shlédneš 'Muže, který miloval', možná si povíš: "Není to tak špatné!" A teď nemyslím s tímhle filmem (oproti zdejšímu hodnocení, které jsem bohudík předtím neviděl), ale s kinematografií obecně. Přesně tohle jsem si řekl já... Více o vlastním příběhu napoví již samotný název. Bude to o muži, o lásce, o minulosti. Tenhle pán měl někoho rád, ale už asi nemá, a je sám. Jenomže pouze za předpokladu, že minulost je něco, co bylo, a ne něco, co bude. Nechci být úplně nespravedlivý, ale v tomhle případě děkuju sobě, že už mne delší dobu nepotkává to neštěstí, abych před vlastní projekcí prozkoumal rozsudek od ctihodné a demokratické poroty csfd.cz.(9.5.2014)

• Rockerman

Pro mě naprosto zbytečný film. V první půli to byla taková nuda, že jsem měl co dělat, abych to vydržel do konce. Sledujeme zde" zastydlého puberťáka", jinak už ale zralého muže, který se trápí, fňuká, nespí a dělá nejrůznější blbosti, jen aby se k němu vrátila jeho milovaná Sára. Druhá půle je kapánek lepší a dramatičtější, to když se do toho zamontuje Robertův mladší bratr - homosexuál. Ale převažuje stále nuda! Takže pro mne je tu jediná útěcha, že Monica Bellucci je stále překrásná a proto jen kvůli ní dostává tento film ode mě jednu hvězdu.(11.10.2011)

"Říká se, že časem všechno přebolí.. Není to pravda !! Bolest nepřebolí !! Jen si na ni zvyknete.."(17.12.2014)

Vztahové peripetie tentokrát po italsku. Kdo miluje více a kdo méně? To je to oč tu běží. Neustálé potkávání a míjení se ve vztazích, kdy oba, muž i žena hledají ideální pozici, touží být šťastní, ale nejde to teď a tady s tímto člověkem. Jako nastavené zrcadlo je zde vztah homosexuálního bratra hlavního představitele, který při setkání se svou smrtelností objevuje jak krásný je život a co pro něj vztah a jeho partner znamená.(1.7.2012)

Nu ano, je to >jen< takový příběh, příběh lidí kteří milovali a milují a... Milovat znamená i trpět. A kdo nikdy nemiloval... A komu není shůry dáno... A... - - - - - (Poprvé viděno 31.1.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu/, hodnocení 101., komentář zde jako sedmý - 1.2.2013)(1.2.2013)