Gwaihir

Není mnoho filmů, které by tolik stavěly na skutečně filosofických otázkách, jako je tomu v případě této velmi působivé historické fresky, která nás přivádí do poměrně málo známé části dějin, aby nám vyprávěla velice silný příběh věčného souboje mezi vírou a vědou. Agora se dívá na převratné události konce starověku z poněkud netradičního pohledu, v němž nejvýznamnější úlohu nepředstavuje osud lidí, ale osud celé tehdejší vzdělanosti, a na pozadí cituplného děje o bratrství a lásce, které jsou rozervány vnitřní nejistotou a lidskými touhami, naplno ukazuje nemilosrdnost počátku temných časů středověku. Je to prostě krásný výpravný snímek, jehož stmosféra je skvěle podtržena výbornou hudbou a nádhernými záběry slavné Alexandrie. 95% ()

PROROK14

Prišlo mi trocha nudné pozerať na ženskú čo celý čas čumí na hviezdy a nevie či má veriť geocentrickej alebo heliocentrickej interpretácii slnečnej sústavy, a tlupu kresťanov, ktorí sa najprv vymanili spod útlaku a potom panovali a utláčali druhých. ()

bouncer

Povedené historické drama a hlavně silné proti-náboženské téma. Amenábar nám zručně ukazuje, že naboženství nám v historii nic dobrého nepřinesla a má pravdu. Takže vezměte do brašen kameny a běžte dělat "dobré" skutky... ()

Mononoke.

Zajímavý film především proto, že se snaží zachytit krátký výsek dějin v celém dobovém kontext - filosofie, politika, náboženství, historie - rozpad římské říše a počátek středověku, zničení alexandrijské knihovny, kanonizace prvních mučedníků... I když jde spíš o komorní dílko, které zachycuje především život filosofky Hypatie a jejích žáků, divák rozhodně nebude ochuzen o skvělé kostýmy a "realistické" kulisy (díky bohu za digitální triky, doba kašírovaných interiérů a papírových měst snad definitivně pominula). Tragický život Hypatie je tak trochu přebit náboženskou linkou, jak se křesťanství stává oficiálním náboženstvím, církev stále víc vystrkuje růžky, až dochází k nevyhnutelnému masakru mezi židy, křesťany a pohany, ale bylo to nesmírně zajímavé a obohacující. ()

Terva

Bože náš otče, pane všehomíra, počátku všech věcí, věčná sílo vesmíru, kde všechno má svůj počátek i konec. Všemocný Serápis, Isis, Hor, Anůbis i všichni ostatní bohové, kteří nás halí do své ochrany, jak v nebi tak i na zemi, vyslyšte nás. Sakra, i jako nevěřící mám z tohoto vzývání mrazení. Zvlášť, když si uvědomuji z jak hluboké minulosti berou křesťané svá biblická slova. CITÁT - Dnes křesťané upálili muže, přímo uprostřed Agory. Okolo dvacáté minuty zahraje Orestés, syn Oresta Píseň lásky pro Hypatii. Letecký záběr se promění v kosmický záběr na naší Planetu - velice pěkné. Pěkná je i vnitřní brána z hlavami hadů, mistrovské dílo. Film nám nabídne postupy myšlení a hledání smyslu všehomíra a uznání chyb i akceptování nového směru myšlení. Film na který se ještě určitě podívám. Ne nadarmo mám v profilu nápis - Ať hodí kamenem, ten kdo je bez viny. ()

Dale

Na Veľkonočné sviatky som neodolal a pustil si tiež film o kresťanstve a neľutujem. Na rozdiel od tých rozprávok, čo dávkujú svojim ovečkám v TV, Agora ukazuje naozajstnú tvár tohto "mierumilovného" náboženstva, aj to, prečo má dnes viac ako miliardu ovečiek. Katolíci sa nikdy nespoliehali na slobodnú vôľu, vždy radi použili všetky možné praktiky, aby nevyšla ani jedna ovečka nazmar. Veľmi vydarený historický film, ktorému by som subjektívne dal najvyššie hodnotenie, no objektívne mi k tam k dokonalosti niečo chýbalo. ()

moviesfan

Agora je pro mě lidově řečeno "nemastná, neslaná" podívaná. Oslovila mě jen část příběhu, a to poměrně malá část. Historické filmy mám rád, ale tohle mě moc nesedlo. Přesto druhá polovina se mi líbila víc. ()

JohnCZ

Mnohými jsou dějiny Země označovány jako "dějiny násilí" a přestože není Agora válečným snímkem, násilí zobrazuje hodně nepříjemně a ukazuje co dovede náboženský fanatismus. Scény s vypálením Alexandrie ve mě dokázaly vyvolat silné mrazení. Hodně se mi líbila postava Hypatie výborně ztvárněna Rachel Weisz - krásná cílevědomá inteligentní žena s velkými ambicemi v oblasti vědy, která ovšem zmagořeným křesťanům příliš nevoněla. Snímek nádherně zobrazuje fakt, jak bylo náboženství (včera křesťanství, dneska islám) zneužíváno ke konání činů, nad kterými zůstává modernímu člověku rozum stát. ()

m.krudenc

Nádherný velkolepý výpravný velkofilm. Strhující příběh o odvážné ženě, která byla pro lidské vědění ochotna riskovat vše. Stojí za to vidět. Nádhera. ()

Suzie05

Fuj to byla ale debilní doba. A co byla příčina všeho zla a vraždění? Co jiného než náboženství, to vždycky bylo tou největší překážkou. Ale ty záběry z vesmíru, ty byly hodně působivé. (Chudina Rachel Weisz, to si nezasloužila). ()

Bubble74

Fascinující výprava a kostýmy, excelentní režie, působivý soundtrack a k tomu naprosto přesvědčivá Rachel Weisz. Hodnotím odvahu Amenábara, že se nebál píchnout do vosího hnízda. Patří mu též dík za to, že nás zavedl do světa a doby, kam si kromě zanícených historiků obyčejný smrtelník nenajde čas ani chuť se podívat, přestože by tím hodně získal. I přes fakt, že historickou přesnost lze už jen stěží dokázat či vyvrátit. Jedno je jisté. Je smutné pomyšlení, kde by až mohla naše civilizace dnes být, kdyby vzdělaní lidé jako Hypatia nebyli po staletí likvidováni ve jménu boha tupými, šovinistickými ignoranty, kterým šlo jen o vlastní zisk. Víra je důležitá a nezbytná, ale náboženství její vlastní podstatu neúnosným fanatismem a zaslepenou netolerancí ubíjí, což je bohužel stále aktuální. Po zhlédnutí se budu nadále držet svého atheismu a navíc budu pyšná, že jsem ženská. ()

joehot

Páni, ta mnohovrstevnatost. Filmařsky naprosto dokonalé, v tomhle směru ja Agoru potěšení sledovat. Je mi jasné, že historická věrohodnost asi není úplně stoprocentní, ale o to podle mě ani tolik nešlo. Amenábar toho tímhle filmem řekl hodně, a řekl to silným hlasem, který chytne u srdce, jste-li mu otevření. Je až děsivé, jak se lidstvo za ta tisíciletí de facto NIKAM nepohnulo. ()

Padme_Anakin

Zajímavě zpracovaný životní příběh pozoruhodné ženy. Její přání a touhy mně byly pochopitelné a srozumitelné – věnovat se filosofii, vědě a hlavně - být volná a svobodná. V době, ve které žila, naprosto nemyslitelné. Jen se poněkud obávám, že lidstvo je nepoučitelné. Ač jsme o stovky, tisíce let dál, přesto stále tamtéž. A to je velmi smutné zjištění. A tak je mi z toho smutno, no. ()

liquido26

Nádherně vymazlená atmosféra ustupující antiky a nastupující doby temna, tedy středověku a v něm všudypřítomným křesťasntvím. Destrukce alexandrijské knihovny ve skutečnosti nebyla jednorázovou událostí a knihovny byly dokonce dvě ... zde se nám naskýtá pohled na tu z roku 391, kdy egyptská pokladnice vědění padla do rukou křesťanů. Agora je tématicky poměrně dost bohatá. Ukazuje nám konflikt mezi křesťanstvím a pohanskými kulty, konflikt mezi křesťanstvím a židy, konflikt mezi vědou a vírou ... do toho nějaká ta zhrzená láska a růžky vystrkují odvážné myšlenky o tom, že Země je kulatá a slunce je středem vesmíru, aby se zavčasu střetly s praktickou ukázkou křesťanské lásky a milosrdenství. ()

sidzej

Agora ma skratka nemohla sklamat. Ked sa spoji vypravacsky a rezisersky talent Alejandra Amenabara s povabom a sarmom Rachel Weisz nemoze vzniknut nic ine ako pozoruhodna historicka drama s posobivou atmosferou. Chvilami epicky velkolepe, chvilami hrejivo komorne. Viac nez konfikt medzi pohanmi a krestanmi ma bavila vedlajsia dejova linia v ktorej Hypatia hladala riesenie teorie pohybu Zeme okolo Slnka. Vyzdvihnut musim taktiez skvely zaver v ktorom dochadza k dokonalej suhre hudby, strihu, gradacie a emocii. 80% ()

F.man

Pro mě jen historické drama s vynikajicí Rachel Weisz a příjemným edukativním přesahem. Ale určitě dobře koukatelné... Synesius, you don't question what you believe, or cannot. I must. ()

curunir

,,VERÍM VO FILOZOFIU." ,,FILOZOFIA. TO JE PRESNE TO, ČO TERAZ POTREBUJEME." __ Vôbec mi nešla do hlavy rovnica Alejandro Amenábar + historický veľkofilm (aj napriek miernej televíznej vizáži to veľkofilm rozhodne JE) a keďže na jeho diela musí mať divák zväčša chuť, pozretie ,,Námestia" som odkladal tak dlho na dobu neurčitú, až napokon prišlo ako blesk z jasného neba. Aj keď sa tak prvých 10 minút zdá, že film bude stále o tom istom, čiže vlastne o ničom poriadne, nasleduje zvyšok, pri ktorom len málokedy mrknete inde než mimo obrazovky. Najpozoruhodnejšia je pritom práve Amenábarova réžia, ktorej nerobí problém ukázať drsnejší záber, skony jednotlivých postáv však sníma veľmi intímne, alebo ich ukončuje mimo diania vo filme. Samotný dej je väčšinu času vykreslený v dvoch rovinách; jednak náboženské dianie v Alexandrii a často nedotknuto toho Hypatiine skúmania oblohy a pohybu vesmírnych telies. Aj keď sa tieto dve reálie nezdajú mať mnoho spoločného, opak býva pravdou. Dalo by sa povedať, že chod vesmíru pôjde vždy vo svojich nemenných osiach, nech už sa na Zemi deje čo chce. Ako ukončiť komentár? Agora ma veľkolepú výpravu, ktorej sa patrične prispôsobuje aj kamera a povšimnutia hodná je tiež hudba, avšak točiť mimo Hollywoodu s tak veľkým rozpočtom, v dobe keď sa historickému žánru nedarí, navyše v silne nekomerčnom šate bolo jasnou samovraždou. Diváci tak mohli vidieť neobvyklý záver, ktorý určite oči mnohých nenechá suché. Mnohých, ale moje nie... (3330. hodnotenie) ()

Rybizek

Doporučuji každému člověku, který věří v boha či kterékoli jiné fiktivní sračce údajně schované někde "v nebi". Nemusím historické filmy, tento mi však nějakým způsobem imponoval, možná stylem jakým byl natočen, možná samotným příběhem a možná jen kvůli Rachel, která byla opravdu kouzelná. Ale paradoxně mě neskutečně iritoval. Takoví lidé, kteří se ohání něčím, co neexistuje a nikdy nebude by se neměli nikdy rodit, naneštěstí jich je většina. Jaké by to tu asi bylo, kdyby nebylo náboženství. Jsem přesvědčená, že lepší, 70%. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale