Neboj, jsem v pořádku

• český

Mám se dobře, neboj

• Francie

Je vais bien, ne t'en fais pas

Don't Worry, I'm Fine

Francie, 2006, 100 min

Jeden z nejlepších francouzských filmů, jaký jsem kdy viděl. Mistrně vybudované rodinné drama s tajemstvím, které diváka tíží a nutí se dohadovat, až do (ne)čekaného rozuzlení. Mélanie Laurent předvadí excelentní výkon, ale stejně jako někteří jiní kolegové na čsfd musím vyzdvihnout part Kada Merada. Vytřel všem nejapným kritikům zrak a dokázal, že není jen komik s širokým úsměvem blbnoucí v béčkových komediích. J. Bosselier, I. Renauld a A. Maiga dotvářejí prvotřídní hereckou sestavu. A na závěr si nechávám prostor pro adoraci ústřední písničky U-turn, v ní je zachyceno tolik melancholie, tíživé atmosféry, současně však vůle po lepším životě, aktivitě a naději, že se pro mě rovněž řadí mezi nejkrásnější filmové skladby vůbec.(30.6.2012)

"Nezlob se na něj !! Nebýt těch dopisů, už bych tu nebyla.."(21.6.2014)

Jsou témata a způsoby zpracování námětu, které vám sednou v teenagerském věku, a jsou naopak témata, jejichž lidský rozměr plně pochopíte až ve zralém věku. Snímek o tom, jak se francouzská středostavovská rodina vyrovnává s odchodem jednoho z členů domácnosti, je zpočátku zdánlivě o vztahu dvou sourozenců, ale s přibývajícími minutami je zřejmé, že ve skutečnosti jde o vztah dcery a jejích rodičů. Komorní drama o nedostatku odvahy sdělit nevyhnutelné nemá sice bůhvíjak vyšperkovaný scénář, ale silně emotivní téma a solidní obsazení v čele se známou Mélanií Laurent. Tenhle nenápadný film se mi zadřel pod kůži a jako rodič se dokážu vcítit do postavení všech zúčastněných. Celkový dojem: 75 %.(20.2.2014)

Už z názvu tejto francúzkej drámy je jasné, že hlavná hrdinka Lili sa má všelijak , len nie dobre. Potom, čo sa dozvie, že sa jej brat pohádal s rodičmi a ušiel z domu sa jej stav iba zhoršoval. Komorná dráma si vystačí iba s niekoľkými postavami, no najväčšiu pozornosť na seba zaslúžene strháva M.Laurentová. Myslím, že o tejto sympatickej a talentovanej herečke ešte budeme počuť. Pôsobí veľmi presvedčivo a prirodzene. Pointa s dopismi je dosť predvídateľná, no našťastie majú tvorcovia v zálohe ešte jednu. Spokojnosť. 70%.(1.2.2014)

Dramatický příběh o mladé slečně, která se vrátí z dovolené a zjistí, že její bratr utekl z domova. Psychicky se zhroutí. Pak ale přijde dopis a ona svého bratra začne hledat. U tohohle filmu člověk pochopí, co je člověk schopen udělat pro druhého a jak se vyrovnat s opravdu těžkou ránou osudu díky pomoci ostatních. Tušil jsem sice už v půlce, jak se věci mají, ale konec mne přesto dostal. Bravurně zahráno pod taktovkou režiséra Lioreta. Sladěno dojemnou hudbou, tklivým scénářem a výborným hereckým obsazením. Opravdu silný zážitek pro nejednoho diváka. 75%(2.2.2014)

• - Ústřední písnička snímku se jmenuje U-turn (Lili) v podání francouzského dua Aaron. (claudel)

• - Literární předlohou pro tento snímek byl stejnojmenný román Oliviera Adama. (claudel)