Neboj, jsem v pořádku

• český

Mám se dobře, neboj

• Francie

Je vais bien, ne t'en fais pas

Don't Worry, I'm Fine

Francie, 2006, 100 min

Sú to síce slabšie, ale platné štyri hviezdičky. Netušil som, čo môžem čakať od filmu, o ktorom som predtým nič nevedel. A bol som príjemne prekvapený, pretože film s jednoduchým dejom mal prijateľný spád a dokonca až napätie. Mélanie Laurent zvládla dejové peripetie hlavnej postavy príbehu na jednotku a jej filmová priateľka ma okrem príjemného vzhľadu zaujala aj rovnakým priezviskom, aké má jediný slovenský "čierny bača".(25.10.2009)

"Nezlob se na něj !! Nebýt těch dopisů, už bych tu nebyla.."(21.6.2014)

Tak mne bohužial pripadal film ako tuctová dráma, kde sa rieši jeden problém, ktorý sa nakoniec vyrieši. Postavy sa stretávajú, rozprávajú, poplačú si, pomilujú sa, rozchádzajú, idú na párty, atď. Tak vyzerá samozrejme množstvo takýchto typov filmov, lenže Neboj sa, som v poriadku mi pripadal viac ako televízny než festivalový film, alebo film, určený pre kinodistribúciu. Nad hladinou slabšieho priemeru to drží hlavne netradične krásna Melanie Laurent so svojimi smutnými psími očami, ktorej uveríte úplne všetko (snáď len ten vek nie) a Boisselier v úlohe jej starostlivého otca. Poteší rozuzlenie, ktoré možno niekoho prekvapí viac, niekoho menej, ale je podané veľmi decentným spôsobom a hlavne bez slov. Tých bolo dovtedy dosť.(11.1.2014)

Už z názvu tejto francúzkej drámy je jasné, že hlavná hrdinka Lili sa má všelijak , len nie dobre. Potom, čo sa dozvie, že sa jej brat pohádal s rodičmi a ušiel z domu sa jej stav iba zhoršoval. Komorná dráma si vystačí iba s niekoľkými postavami, no najväčšiu pozornosť na seba zaslúžene strháva M.Laurentová. Myslím, že o tejto sympatickej a talentovanej herečke ešte budeme počuť. Pôsobí veľmi presvedčivo a prirodzene. Pointa s dopismi je dosť predvídateľná, no našťastie majú tvorcovia v zálohe ešte jednu. Spokojnosť. 70%.(1.2.2014)

Jeden z nejlepších francouzských filmů, jaký jsem kdy viděl. Mistrně vybudované rodinné drama s tajemstvím, které diváka tíží a nutí se dohadovat, až do (ne)čekaného rozuzlení. Mélanie Laurent předvadí excelentní výkon, ale stejně jako někteří jiní kolegové na čsfd musím vyzdvihnout part Kada Merada. Vytřel všem nejapným kritikům zrak a dokázal, že není jen komik s širokým úsměvem blbnoucí v béčkových komediích. J. Bosselier, I. Renauld a A. Maiga dotvářejí prvotřídní hereckou sestavu. A na závěr si nechávám prostor pro adoraci ústřední písničky U-turn, v ní je zachyceno tolik melancholie, tíživé atmosféry, současně však vůle po lepším životě, aktivitě a naději, že se pro mě rovněž řadí mezi nejkrásnější filmové skladby vůbec.(30.6.2012)