Vinyan

• Česko Dobyvatelé barmské džungle (více)

Neschopni akceptovat ztrátu svého syna v katastrofickém Tsunami v roce 2005, Jeanne a Paul zůstávají žít v Thajsku. Jeanne, upnutá k faktu, že tělo jejich syna nikdy neobjevili, utvrzuje sama sebe, že jejich syn byl po katastrofě unesen překupníky drog a stále žije. Paul je skeptický, ale nemá sílu sebrat své ženě poslední naději. Oba se vydávají na hrozivou cestu tropickou džunglí ovládnutou piráty - ve své paranoie objevují nadpřirozenou říši, kde mrtví nejsou nikdy skutečně mrtví a kde se noční můry a posedlost protínají s hrůzostrašnou realitou. (oficiální text distributora)

Radiq odpad!

No teda pěkná nuda. Bylo to jak kdyby ti tvůrci točili film o hledání děcka v džnugli, ale pak si řekli, že to je hrozná nuda, tak se rozhodli, že do toho přidaj takovou trochu mysteriozní složku. Navíc Češi to nazvali Dobyvatelé barmské džungle, což zní sice skvěle, ale nikdo tam nic nedobývá, spiš se tam jenom motaji a hysterčijou. Všechno to bylo hrozně zdlouhavy, nemělo to pořádnej děj, českej dabing mi prstil prdel a když nastal konec, zalil mě pocit štěstí. A myslim, ze to by se nemělo dít. Řikal sem si, že dám aspoň hvězdičku, ale marně jsem hledal něco, za co by si to zasloužilo... ()

Ťapka

Staří dobří divoši z džungle i zlotřilí orientálci z podsvětí zas nám zápaďákům posloužili k producírování. Jestlipak se dívala Su Ťij? ()

Aargh

Film o tom, kterak hysterická kráva putovala džunglí... Dva body dávám pouze za vynikající vizuální stránku a ambientní soundtrack. Zbytek je jen bezkrevná artová nuda bez pointy - není nic stupidnějšího než budovat celý film atmosféru a na konci místo rozuzlení ukázat divákům prostředník. ()

LeoH

Tady někdo dával dobrý pozor u Lynche a naučil se od něj třeba tísnivému dunění ve zvuku, malování rtěnkou na obličej v soustředných kruzích nebo zneklidňujícím abstraktním obrázkům na úvod; bohužel úplně nepochytil, jak tyhle atrakce poskládat, aby člověk za každou z nich nutkavě viděl skrytý smysl, který stojí za objevování – bohužel, protože ty symbolické hrátky mj. s děsivou stránkou ženské/mateřské energie a mužskou/otcovskou nejistotou a neurčitou vinou nejsou vůbec marné. Baví mě zvažovat možné interpretace věty „you let him go“, k přemýšlení mě ponouká i situace, kdy chlap <SPOILER>své ženě čestně zachovává věrnost a současně se jí nečestně násilnicky zmocňuje</SPOILER>, a takových štěpných momentů/rovin je tam povícero. Jenže taky dost věcí, které nejsem schopný číst jinak než jako vatu. Lepší trojka. ()

JimmyII

Neuvěřitelné psycho, surrealita, nářez. Ani nevím, proč se mi to vlastně líbilo. Je to krásně vizuálně natočené, včetně výběru exotických a správně atmosférických lokací, hutná je i hudba a doprovodné zvukové efekty a především pak exceluje Emmanuelle Béart v roli matky, která ztratí syna a kvůli tomu i holý rozum a Rufus Sewell v nevděčné roli manžela, který musí zachovat chladnou hlavu vedle šílené ženy. Kromě těchto kladů se mi ale děj zprvu zdál příliš pomalý a chvílemi mě ani nebavila x-tá variace na téma "Byla jsem máma, teď jsem magor!" Ale pak... pak přijde poslední třetina filmu, která je minimálně stejně podivná, jako zbytek filmu, ba ještě víc. A přesto jsem seděl a hltal Vinyan s otevřenou pusou, aniž bych chápal co, jak a proč... Jeden z mála filmů, které vás dostanou, ač jsou racionálně dost na hlavu. Z Fabrice du Welze něco bude, pozor na něj! ()

ecceHOMMO

...obyčajná dráma zakončená v horrorovom štýle.....a pravdu povediac koniec bol jediný čo ma pri sledovaní dokázal prebrať z letargie.....*/** ()

dzira

Vinyan je velmi zvláštní snímek. Při jeho sledování se mi hlavou honily různé otázky, na které ani po jeho skončení neumím jednoznačně odpovědět. Třeba jedna taková - zdánlivě velmi hloupá (ale myslím, že opodstatněná): Jedná se o artový snímek, nebo o béčkový horor? Nebo je to snad béčkový horor s ambicemi stát se něčím víc? Nebo rádoby artový snímek, který sklouzl nechtěně k béčkovému hororu? Názor si na to udělejte sami…. V mnoha místech, především ve druhé polovině filmu budete svědky dějů, u kterých si nebudete jistí, zda se jedná o skutečnost, sen, halucinaci hlavních postav nebo uměleckou nadsázku…. Základní dějová linka filmu je poměrně jednoduchá. Rodiče ztrácejí při tsunami svého malého syna. Jeho tělo se však nenašlo, proto se rozhodují hledat jej, dokud existuje alespoň jiskřička naděje…. Hlavním hybatelem událostí je rozpor mezi vírou otce, který je skeptický (či realistický) a matky, která odmítá smrt jejich syna přijmout. Zápletka nás nutí ke srovnávání s von Trierovým Antikristem (20.5. 2009). Autory snímku Vinyan však lze těžko obvinit z opisování, neboť jejich film měl premiéru o půl roku dřív (1. října 2008). Stejně, jako v Antikristovy jde především o vztah matky k dítěti. I zde je matka tou osobou, která dává události do pohybu. I zde se snaží být otec nápomocen a zprvu se jeví, jako osobnost, která je silnější, racionálnější a své manželce je oporou. Ale stejně, jako v Antikristovi se dostává do vleku událostí, které není schopen ukočírovat…. Další přirovnání: atmosféra snímku houstne podobně, jako u Copollovy Apokalypsy - úměrně s hloubkou džungle a hustotou porostu…. Stejně tak míra šílenství - civilizovaný člověk nechaný napospas všem nástrahám džungle nemá šanci - dříve či později podléhá představám, které nepřátelské prostředí vyvolává. Při sledování snímku se mi vybavila také dlouhá úvodní scéna útěku vězňů z transportu z Němcových Démantů noci. A nejen ta. I štvanice při které dvojice hlavních hrdinů utíká před myslivci důchodového věku s flintami má ve filmu Vinyan zajímavou paralelu - pouze místo myslivců jsou zde všudypřítomné pomalované domorodé děti, které mají místo pušek ostré klacíky….. Vodítkem k pochopení filmu, které tvůrce vložil hned do první čtvrtiny je vysvětlení významu slova vinyan - po několika minutách filmu jej uslyšíte. Napoví vám, co vás bude dále čekat… Podle něj můžete usoudit zda v kině dále setrvat či nikoli…. ()

marvan

Béčková verze Antikrista, společný mají i ten předpojatě mužský pohled na ženu. Na rozdíl od intelektuálního Antikrista tento film mluví převážně obrazem, nutno vidět na velkém plátně. ()

oveckaoa odpad!

Asi takhle několik dětí napatlaných hlínou a chovajících se děsně drsně chodících pomály jak sračky mě nezajímá a nevyděsí. Dobrý komentář Kangaxx ()

Elementál

Po určitém váhání nakonec za pět - možná jako protiváhu k značnému podhodnocení. Vinyan zaujme od první minuty neuvěřitelně zneklidňujícími záběry vodní hladiny a chladnými obřími titulky. První část je "slabší", protože film graduje velmi pozvolna a co se týče neshod mezi těmi Thajci - dalo by se říct, že film rozmělňují, ale (!) právě ony komplikace při cestě, nedůvěra v domorodce a jejich financování ze strany ústřední dvojice, to vše přispívá k logičnosti celku. Proto se musí vystřídat průvodci, proto se s nimi Manžel musí neustále handrkovat o peníze. "Atraktivní" lokalita barmské džungle je sice jednoduchým způsobem, jak vybudovat napjatou atmosféru, ale je to způsob efektivní. Voda, stromy, chatrče (!), déšť - to vše ve filmu "hraje", stejně jako herci. Když už jsme u herců - Sewell mě ze začátku celkem vadil, ale postupem času jsem si na něj zvykl a Béartová byla výborná od začátku do konce. K Vinyanu je potřeba přistupovat obezřetně, bez diváckých očekávání - potom nemůžete být zklamáni - film má totiž velmi specifickou, zneklidňující atmosféru, která diváka provází po celou dobu, ke konci se jen promění v reálný pocit ohrožení (a snímek tím samozřejmě vyvrcholí). Srovnání s Trierovým ANTIKRISTEM je více než na místě - trauma ze ztráty dítěte, manželský pár, žena přicházející o rozum. Ač hodnotím stejně, musím podotknout, že Trier je někde o hodně, o hodně výš, než Welz - ať co se budování atmosféry týče, obrazové složky, vykreslení postav, zkrátka mezi těmito dvěma je vítěz jasný. Ale Vinyanovi to stejně na kvalitě nijak neubírá - protože žánrově (jestli to tak vůbec lze říct) se od Antikrista přeci jen liší. Vinyan je film křehký, subtilní, stavějící na jednoduchém ději a zvucích džungle. Není tak nervydrásající, ale já odcházel od obrazovky značně vyklepán. A pro tohle NĚCO, pro tu nezachytitelnou atmosféru (která ovšem mohla, stejně jako ostatně celý film, být ještě o něco lepší) a zvláštní, netypické mrazení v zádech doporučuji Vinyan všem k shlédnutí. ()

tnp101

Hodnotit tento snímek podle zaběhlých kritérií není zrovna to, co by diváka na případné zhlédnutí nějak značně nalákalo. Jde tu především o velmi zvláštní pojetí. Děj, dáli se mu vůbec tak říkat, je minimalistický. Naproti jsem se za celých těch 90 minut víceméně nenudil, což je na film, odehrávající se převážnou část stopáže v džungli, v níž se téměř nic neděje, úctyhodný výkon. Co se dá označit za hnací motor, jsou bezesporu herci, minimálně ústřední dvojice. Dalším pozitivním aspektem je atmosféra a její postupný spád, kde snímek přímo exceluje. S čím bude mít většina lidí značný problém, je těžko uchopitelný konec, o němž ale vlastně film nakonec vůbec není. Pokud hledáte netradiční psychothriller (ne horor), toto je jistě zajímavá volba. Nemohu však slíbit, že od něj nebudete odcházet zklamaní. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Blu-ray edice“ na nás vytasila další ze svých levných vysokodefiničních titulů. Tentokrát se jedná o zajímavý psychologický thriller, který sice nemusí sednout každému, ale po silně podprůměrném „Far Cry“ se bezesporu jedná o značně lákavější titul. Po vložení disku nás již tradičně čekají ukázky na snímky, které si budeme v krátké budoucnosti moci do naší HD filmotéky pořídit. Tentokrát se jedná o „Zabijáci z Westbricku“ a „Ztraceni na moři“. Následuje tradiční minimalistická hlavní nabídka se základním výběrem jazykového nastavení. Teď přejděme k obrazové kvalitě. Prvním lehkým zklamáním je distributorem nerespektovaný původní poměr stran. Na disku se nenachází originální 2,35:1, ale ořezaný 1,85:1 (laicky řečeno celoobrazový 16:9). Dalším značným problémem je kvalita zdrojového materiálu. Kvůli ní obraz značně ztrácí ostrost a s ní související množství detailů a hodně značný je také šum doprovázený hrubým zrnem. Barvy také nepatří mezi něco úžasného. Mají značně vybledlý charakter a nezachrání je ani víceméně průměrná až podprůměrná nekonzistentní černá. Kontrast se různorodě mění a možná až nevábně vypadají především scény doprovázené kouřem, či mlhou. On obraz z diváckého hlediska není vyloženě špatný, jedná se především o tvůrčí záměr a zážitek z filmu silně podporuje, jen není vůbec stavěný pro HD prezentaci. Samotný přepis tentokrát netrpí viditelnou kompresí - alespoň jsem si toho přes tu hromadu „nečistoty“ na první pohled nevšiml. České titulky zůstávají beze změny, tedy zbytečně velké. Zvuk je v originální i české stopě zastoupen již tradičně ve formě DD 5.1 a věnovat se nyní budu první jmenované, tedy anglické. Ta se poslouchá lépe, než se na obraz kouká. Nechybí prostorovost i docela hodně detailů (resp. ruchů okolí v tišších místech i množství zvukových vrstev v hlasitých). Stopa se nebojí agresivně využívat subwoofer, je tedy docela úderná a hlasitost dialogů (pokud nebudu započítávat občasné záměrné redukce jejich hlasitosti) je také uspokojivá, což platí i o jejich čistotě. Zážitek z filmu jednoduše podporuje, což je asi to nejhlavnější. Česká stopa není tolik úderná, lehce redukovaná je i prostorovost, spolu s množstvím detailů a dabing, přestože je relativně kvalitní, nenabídne takový filmový zážitek, jako stopa originální. Bonusy samozřejmě nehledejte. Doporučení titulu bude záviset především na tom, do jaké míry jste ochotni investovat za samotný film. Pokud jste jej již viděli a víte, do čeho jdete, mohu disk doporučit. Technická stránka není ani zdaleka dokonalá, není to však chyba na straně přepisu. Ostatním bych doporučoval spíše levnější DVD, které by po technické kvalitě nemělo být o moc horší. Slabších 30% v porovnání s „drahými“ tituly a na poměry disků z této edice 60%. () (méně) (více)

vendysek

Neschopnost smíření se s žalostnou realitou nakopnutá nemožností sžití se s jinými, kteří byli stiženi ztrátou, a odmítnutí pomoci pro bídu vlastní duše na pozadí bídného světa. Působivé a trochu sebepožírající. ()

blackJag

Z podobného soudku (atmosférou i rozložením "sil") jako Trierův ANTIKRIST, nad očekávání srozumitelné a surově podmanivé. Emmanuelle Béartová je neustále fascinujícím způsobem nádherná a i když byste tu a tam některý záběr ve filmu (ten je spíš psycho dramatem než hororem) prostřihli, těch jejích je pořád málo. Může to znít zvráceně, ale těm dětem v závěru (mimochodem herecky dost odvážném) jsem nepokrytě záviděl. II Scénář: Oliver Blackburn, Fabrice Du Welz, David Greig. 80% ()

Kalidor_

Kamera na cestách, Smradi a špetka Predátora, zamícháme, a máme Vinyan. Celkově nuda, až ten konec je dá se říct překvapivý, což Fabrice Du Welz umí (jak již předvedl v Kalvárii). Co mi na tom ještě vadilo - depresivnost. U hororů bývá spíše kladem, u Vinyanu však zapůsobila jak kocovina po pařbě. No a jakožto horor je to hodně light, na tohle se s klidem můžete dívat i o půlnoci a sami ;-) ()

klima777

Utrpení, zlost, bezmoc a xenofobie. Mezi absolutnem a absolutním nonsensem. Jistě, že je to působivé... Tentokrát se zdržuji hodnocení a prchám do džungle velkoměsta. ()

Kangaxx odpad!

Tento snímok môže slúžiť jedine ako odstrašenie pre mužov, aby si nebrali škaredé, psychicky labilné a hlúpe ženské, pretože ak s nimi budú mať dieťa tak je zle. Ale to muži vedia, čím stráca táto groteska akúkoľvek hodnotu. Veľmi ťažko môže divák priať hlavnej hrdinke nalezenie potomka, keď by do nej po celý film najradšej pustil plnú dávku z brokovnice, prípadne ju odtlačil z móla do vody počas spánku. U nás za komunistov pristála jedna Majka z Gurunu, v Barme 400 bylinožravých detí (ako inak by tam toľkí prežili :) ). OMG takú blbosť som fakt dlho nevidel. P.s. : keby to malo aj 5 skrytých významov tak tomu nedám ani hviezdičku, pretože celý film je neuveriteľný nezmysel. ()

Composter

Atmosférická pochoutka, která místy připomíná ty nejhalucinogennější (kurnik, jak se to píše :)) scény z mé milované Apocalypse Now. ()