foto

Rufus Sewell

  • nar. 29.10.1967 (48 let)
    Twickenham, Middlesex, Anglie, Velká Británie
  • Sdílet na Twitteru
  • Sdílet na Facebooku

Biografie

Rufus Frederick Sewell se narodil 29.10.1967 v Twickenhamu. Jeho matka Jo pochází z Walesu, otec Bill Sewell byl australský animátor (podílel se např. na slavném beatlesovském snímku ŽLUTÁ PONORKA) a zemřel, když bylo Rufusovi 10 let. Vyrůstal s matkou a nevlastním otcem, má jednoho sourozence – bratra Caspara. Rufus byl dvakrát ženatý, poprvé krátce s asistentkou módního časopisu Yasmine Abdallah, jeho další ženou se stala herečka Amy Gardner, s níž má syna Billyho (nar. 2002). Přesto že manželství stále trvá, od r. 2004 žijí odloučeně, zůstali však dobrými přáteli a syn žije střídavě u obou rodičů.

V letech 1986-89 studoval herectví na Central School of Speech Drama v Londýně, kde ho objevila herečka Judi Dench a Tim Piggett Smith ho angažoval do zájezdového divadelního souboru Compess Theatre Company. S tímto souborem absolvoval turné s představením KOMICI (hra Trevora Griffitha) a KRÁLOVSKÝ HON NA SLUNCE (od Petera Shaffera). Celou sezonu 1993 účinkoval v londýnském Národním divadle ve hře Toma Stopparda ARKÁDIE a za svůj výkon byl nominován na cenu Lawrence Oliviera. Mezi další významné divadelní role patří zejména Shakespearův MACBETH v Queen´s Theatre. Účinkoval také v Královském národním divadle v Osbornově dramatu LUTHER nebo ve hře SHINING CITY na Brodwayi.

Debutoval ve filmu Dona Boyda TWENTY-ONE, jeho první výraznou filmovou rolí byla postava psychotického Tima v thrilleru DIRTY WEEKEND (režie M. Winner). Nejčastěji však bývá obsazován do historických filmů, jako je NEBEZPEČNÁ KRÁSA, TRISTAN A ISOLDA, HAMLET (r. K. Branagh), PŘÍBĚH RYTÍŘE nebo ILUZIONISTA. Z televizní tvorby je to např. KAREL II.- MOC A VÁŠEŇ (z produkce BBC) nebo minisérie HELENA TROJSKÁ. Z dalších filmů stojí za zmínku romantické drama DIVOKÁ ZEMĚ, ILLUMINATA nebo vynikající melodrama PLAMENY LÁSKY (v originále CARRINGTON, někdy překládáno jako V žáru lásky), kde hraje malíře Paula Gertlera, jehož lásku neopětuje emancipovaná malířka Dora Carringtonová (Emma Thompson) kvůli svému komplikovanému vztahu s homosexuálním spisovatelem Lyttonem Stracheyem (Jonathan Pryce).

Romana "Xebece" Svobodová

Herecká filmografie

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace