Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Příběh se točí okolo biskupa Henryho Broughama (David Niven) a jeho čím dál zoufalejších snah získat peníze od bohatých farníků na stavbu nové katedrály, přičemž biskup ignoruje všechno a všechny kolem, včetně Julie (Loretta Young), své krásné manželky. Jeho modlitby jsou vyslyšeny opravdu doslova, když se objeví Dudley (Cary Grant), anděl z nebes, který jemu i všem okolo jednoznačně srovná životní priority tím, že začne se zanedbávanou Julií flirtovat. (Pavlínka9)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (36)

Oskar 

všechny recenze uživatele

Úzkoprsý a bojácný biskup David Niven chce postavit katedrálu a překážkou jsou mu požadavky investorky paní Hamiltonové, která by ji ráda pojala jako pomník svého zesnulého manžela. Biskup se proto modlí za pomoc a protože jsou Vánoce, Bůh si řekne, "sakra, proč ne" a sešle anděla Caryho Granta, aby byl pokoj. Využití nadpozemské aury Caryho Granta v roli anděla, to byl vynikající nápad! Bohužel představuje to jediné, co je ve filmu od začátku do konce konzistentní. Scénář prošel mnoha přepisy (autorem jedné z verzí byl i Billy Wilder) a na výsledku je to znát. Biskupova žena má scény naplněné dialogy, jiskřivými jako když praští mráz (třeba tu, kde se jde David Niven omlouvat paní Hamiltonové a přilepí se k židli), pohádkově-lyrické scény, lehké a nadýchané jako sněhové vločky (bruslení), ale také blátivě těžkopádné scény plné prázdného tlachání, které řeší manželskou krizi ústředního páru. Potíž je, že když si oblíbíte jednu z těchto tří linií, můžete se nudit u jiných, jako se to stalo mně. Filmu zkrátka zbytečně škodí snaha mít v něm vše, co se v jiných osvědčilo. Vidím za tím zejména inspiraci filmy Farář u svatého Dominika, Zvony od svaté Marie a Život je krásný, které pěkně rok za rokem postavily základy specifického hollywoodského žánru, který existuje dodnes. Biskupova žena si přála být dalším článkem řetězu, ale "vánočním filmem roku 1947" se stal spíš Zázrak v New Yorku. 60% ()

zette 

všechny recenze uživatele

Dalsi kvalitni vanocni film z americke produkce 40.-tych let. Nechapu, proc nase TV stanice maji o Vanocich jiz radu let stejny program a treba tento film snad nikdy neuvedly... I pres namet Biskupova manzelka neni kycovity film a ma dobry scenar s lehkym humorem. Cary Grant opet vyborny, presto role andela mu snad uplne neslusela a jeho az moc dobracke chovani me misty iritovalo... ()

Reklama

radektejkal 

všechny recenze uživatele

Dívat se na filmy s Cary Grantem je třeba mít odvahu. Něco se povede, něco se nepovede, ale nikdy to není ono. "Biskupova žena" patří k těm dobrým (nadprůměrným) snímkům - i když, ani v této americké pohádce, není dokonalým andělem. Kniha Williama Goldinga "Věž" (The Spire - 1964), v níž stavba katedrály má také rámcovou hlavní roli, i když je pojednána jinak, poukazuje na to, že "touha stavět", "proslavit se skrze architekturu" je hodně obecná. ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Film jsem si pustil, jak se říká, s křížkem po funuse. Vůbec jsem netušil, o čem pojednává, a kdybych si ho pustil o týden dříve, ještě by se mi trefil do vánoční atmosféry. Ale to už je jen nedůležitý detail. Jakožto ateista (případně s oběma očima přivřenýma pohan) mám k Všemohoucímu čistě odmítavý vztah, z jeho pozemského stáda mívám často husí kůži a pasáky tohoto stáda bytostně nesnáším. Přesto jsem se přistihl při tom, že si snímek užívám, protože mi anděl v něm obsažený způsoboval dobrou náladu. Celá tato záležitost mi byla tak nějak lidsky příjemná, a i když vyzdvihovala ty jediné pravé hodnoty, což obvykle neoblibuji, udělal jsem výjimku, protože to tak u vánočních filmů dělávám. Mě to celé bavilo, skoro pořád jsem se usmíval, a tu nepříliš dobrou scénu s bruslícím Sylvesterem jsem připsal na účet roku vzniku snímku, kdy byl takový humor v kurzu. / Poučení: Zanedbáváš rodinu? Tak pozor na anděla. ()

Nathalie 

všechny recenze uživatele

The only people who grow old were born old to begin with... Cary Grant jako anděl? Proč jako :-) Vánoce, vánoce, přicházejí, ale slíbená katedrála biskupa Henryho stále ještě nestojí a otrávená atmosféra začíná zmáhat nejen jeho křesťanskou víru, ale i jeho rozmilou ženušku. Jako deus ex machina sine machina přichází ...Dudley. Nejroztomilejší kukuč pod sluncem s potterovsky odporným jménem nese stvoření, které servíruje kanonádu vtipů a romantiky na fantasy podnose. Delikatesní vánoční dobrůtka, zásadně ovšem nesouhlasím s nevěrohodným koncem. Žádám otevření spisu a změnu verdiktu...Do té doby ze mě víc než 80% nevytříská ani Cary hrající na harfu. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (4)

  • Cary Grant si během filmování stěžoval na svou roli Dudleyho, stejně jako na režiséra Kostera. S tím se později začal denně hádat a byl nespokojen se vším, pro co se rozhodl. (Pavlínka9)
  • David Niven byl kvůli obsazení osloven jako první. Čekal ale, že bude hrát anděla Dudleyho. Když však zjistil, že s ním počítají do role Henryho, postěžoval si vedení, načež mu producent pohrozil, že by se ve filmu nemusel také objevit vůbec. (Pavlínka9)
  • Cary Grant a Loretta Young se při natáčení milostné scény pohádali. Youngová odmítala být snímána zleva a Grant také. Režisér Koster musel celou scénu nakonec natočit u okna, ze kterého se oba protagonisté dívají. (Pavlínka9)

Reklama

Reklama