Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

JxMx

Příjemný a velmi stylový film, hlavně díky skvělým hereckým výkonům, kterým vévodí pro mě velké překvapení tohoto roku Carey Mulligan. Snímek sice bez velkého propracování příběhu, ale ve kterém nejsou žádné hloupé a zbytečné dialogy, nebo aspoň já jsem je tam nenašel. A k tomu všemu navíc ještě ten britský akcent a 4 hvězdičky jsou na světě. ()

akcul

Tak především bych chtěla pokárat překladatele, který nenechal titulu An Education jeho mnohoznačnost a pojmenováním Škola života význam poněkud obřezal. An Education je lehounké, svěží retro s příjemnou hudbou a s kouzelnou Carey Mulligan, která v sobě snoubí nejen herecký um, ale i klasickou krásu s dolíčky. Ona lehkost se ke konci trošku vytratí, jako kdyby Lone Schefrig nevěděl, jak to celé skončit. Navíc trošku moc jednoznačně, ne? Nejedná se o žádný velkofilm, přesto ale hodnotím nadprůměrem, neb film navozuje řadu dilemat, kterými si mladí procházejí ... jako universita versus svobodný život, prožít to, o čem ti ostatní čtou. O tom, kam patří mladé chytré děvče: příliš živelná pro akademiky, přechytralá pro čtenáře Cosmopolitanu (kontrast k postavě Rosamund Pike). Pravda je někde uprostřed ... Studujte a žijte. Každopádně atmosféra je milá, taková "pampeliškovská": držíte květinu a za chvíli máte jen chmýří ve větru, z děvčete je žena, ze zásnub pláč, z pocitu, že máte vše je jen stud a beznaděj ... ale vy se třeba poučíte. PS: v popisu žánru mi chybí komedie:-) ()

Clarka

Dobrý film s horším koncem. Hvězdičky dostává za to, že ani chvíli nenudí, za výbornou Carey Mulligan, ještě lepšího Alfreda Molinu a Anglii tak nudnou, že by nebylo divu, kdyby na ni Rusové něco shodili :) Ta jedna dolů patří nemastnému a předpovídatelnému závěru. ()

p.i.t.b.u.l

Původně jsem chtěl dát hvězdiček 4*, ale nakonec jsem si to rozmyslel. K tomuhle filmu jsem se dostal náhodou a byl jsem příjemně překvapen. Asi to není film pro mladistvé teenagery, ale těm starším by se mohl líbit. Film nemá složitý děj a ani nějak zajímavou zápletku. Mladá a chytrá 16-letá dívka pod přísným rodičovským dohledem, jednoho dne potká pro ni sympatického staršího muže, který ji nabídne odvoz domů. Po několika dnech ho náhodou znovu potká a on ji pozve na večeři. Mladá holka je poblázněná dospěláckým prostředím, večírky, výletem do Paříže a bohatým starším mužem, který ji dokáže vše nabídnout, že úplně zapomene na své studium a jejím snem dostat se na Oxford a chce si jednoduše užívat. Začíná tak příběh, který jsme sice mohli již v některých filmech vidět, nicméně tvůrci tento film natočili pro diváka tak líbivě, že u toho vydržíte sedět po celou dobu. K tomu nechybí výborná atmosféra 60 let s kapkou vtipných scén. Děj pro mně nebyl zdlouhavý, ale konec filmu byl na mně až příliš rychle ukončen. I když to je asi jediný výtka. Jinak moc hezký film s nepříliš známými a okoukanými herci, což je pro mně další plus. ()

kenny79

Film o dospívající dívce, která má nakročeno na Oxford a je schopná vše zahodit, kvůli lásce ke staršímu muži. Když zjistí, že udělala chybu je vše skoro ztracené. ()

Bilky

Je veľa filmov, ktoré maju slušný príbeh, dokonca veľmi dobrú réžiu a nakoniec z toho vyťažia horkoťažko polovicu. Tento film ponúka navrch aj solídne výkony (najmä hl.postavy vzdorovitej rebelujúcej dcérenky a jej vypočítavého taťuldu) ale bohužial scénar neponúkol v závere nič, čo by zanechalo viac než zabudnuteľný a prchavý dojem. Chýbalo silnejšie finále, či tragickejšie "poučenie z krízového vývoja..." Aj vždy slizký Peter SARSGAARD mi výnimočne nevadil, kedže castingéri ho obsadili úplne presne. Ale tá mladá drzá holka (Carey MULLIGAN), čo argumentovala ako právnicke eso, tá zahrala životnú úlohu, vďaka nej aj nad 70% ()

Diskantka

Peter Sarsgaard neuvěřitelně slizkej pedofilní chlap v krizi středního věku a Carey vychrtlá bedna. Ten film propaguje studium, jako to nejlepší co může bejt....s čímž souhlasim, vdávání v 18ti je na nic, ale když sem po skončení filmu otevřela knihy a sešity, už to taková prdel nebyla. ()

Eigis

Ačkoliv my bylo již od počátku jasné jak to celé dopadne, tak jsem se u celého filmu, díky skvělému ztvárnění jednotlivých postav, velmi dobře bavil. Nejvíce mě zaujal charakter otce hlavní hrdinky. ()

simoneo

Zvláštný anglický film. Ide o kľudný(skoro až nudný) večerný film, na ktorý musíte mať náladu. Ide o jeden z filmov, na ktorý si už o týždeň nespomeniem. Na druhú stranu mu by som mu nevedel veľa vyčítať. Nerušil, ale nezaujal. ()

irri

Aneb proměna z normální studentky na krasotinku snů každého muže a zpátky. A ve všech třech stádiích mi Jenny přišla skvělá, asi díky skvělé Carey Mulligan. Není to žádný hollywoodský trhák, což je možná jedině dobře, ale bavil mě od začátku do konce. Jediné, co bych chtěla Jenny vytknout, bylo asi to, že si nerozbalila druhý latinský slovník. ()

DR.SZ

Snímek od Hornbyho není ryzím romantickým filmem, ale má díky skvělému herectví i prostotě příběhu opravdu skvělý podtext, že něco není v pořádku. S koncem srovnán nejsem, Carey Mulliganová hraje opravdu fantasticky, ale tak rychlou změnu kvůli klasickému zvratu prodělat nemůže; a i když snímek nepůsobí zrovna zábavně a vedlejší herci ze "školy života" nejsou zrovna přesvědčiví, děj s kulisami je zajímavý a ustaraní rodiče, jež se oddali životnímu stereotypu skvěle sekundují brilantní herečce. Dokonce i v prostředí školství se neodehrávají klišoidní záležitosti, studentka bojuje s učitelkou (skvělou O. Williams) a s ředitelkou (výbornou E. Thompson). 76% ()

Davemix

Výbornej film, který má spád, myšlenku i vynikající kameru. Trochu mi to připomínalo The Reader s Kate Winslet. Skvělé herecké výkony hlavních čtyř hrdinů. 80% ()

FEAR99

Příjemné, hlavně co se týče hereckých výkonů obou hlavních představitelů. S Carey Mulligan se nejspíš stane velká hvězda (aspoň tomu věřím po tom co tady předvádí), o formátu Petera Sarsgaarda snad nemusím psát. K tomu výtečně sekunduje i Alfred Molina. Škoda, že konec filmu tak trošku vyzní do ztracena. Jinak moc výtek nemám, je to dobré, zábavné a jak jsem psal na začátku příjemné retro, které si zaslouží pozornosti. 75 %, bavil jsem se. ()

Mawete

Po herecké stránce vynikající film. Oba hlavní hrdinové mě ve svých rolích opravdu nadchli. Ale jinak mě bohužel film moc nezaujal. Je to pěkný film o tom jak jedna holka najde svého prince a dobrý náhled do let šedesátých, ale něco tomu chybí. Nedokáži říct co přesně, ale TO tam prostě není. Konec je buhužel dost předvídatelný (a trapný), ale za vidění tento film určitě stojí. ()

mouzi

Takove nijake. Zivot kazdeho nauci a zrovna v tomto pripade to jeste dobre dopadlo. Myslenka dobra, herecke vykony take (predevsim Carey Mulligan zari), ale celkovy dojem z filmu je "eh" a pokrceni rameny. Pouceni z nej plyne minimalni a par minut po filmu vam z nej v hlave stejne moc nezustane. 2,4* za herecky vykon Carey Mulligan a meho oblibence Alfreda Moliny. ()