Škola života

• Velká Británie An Education (více)

Divoké dospívání v divokých šedesátých. Píše se rok 1961 a atraktivní, chytrá, šestnáctiletá studentka Jenny (C. Mulligan) poslouchá desky Juliette Greco, ochutnává počátky ženství, sní o výjimečných zážitcích a životě zahaleném do cigaretového dýmu „gauloisek“. Vítejte v poválečném, předbeatlovském Londýně v době, kdy upjaté maloměstské poměry dávají jen stěží tušit, že zlatá šedesátá už klepou na dveře... Film je adaptací memoárů novinářky Lynn Barber. Do režisérské židle usedla dánská režisérka Lone Scherfig (Wilbur se chce zabít, Italština pro začátečníky) a scénář napsal známý spisovatel Nick Hornby (Všechny moje lásky, Jak na věc). (Bontonfilm)

bouncer

Velmi dobrý film, možná že i překvapivě. Z obsahu jsem toho mnoho nevyčetl a tak bez jakýchkoliv očekávání se mi dostalo netradičního (především závěr jde proti proudu současné produkce), kvalitního a velmi dobře zahraného dramatu. Lone Scherfig je zručná dánská režisérka a Nick Hornby ostřílený scénárista a na výsledné kvalitě je to znát. Filmu se dostalo dokonce nominace na Oscara pro nejlepší film roku, i když asi jen díky rozšíření na 10 nominovaných. Lepších filmů bych našel letos několik, ale i tak je Škola života (An Education) dobrý snímek, který si zaslouží pozornost. 85%. ()

moviesfan

Mám rád filmy s anglickým prostředím a britským akcentem. Na Education je také lákavá dějová stránka, jíž se poměrně dobře daří vylíčit příběh školačky zamilované do staršího muže (nebo do "nového a zábavnějšího života"?). Představitelka Carey Mulligan je úžasná, za což také dávám kladné hodnocení. ()

joehot

Promarněný potenciál. Mohla to být skvělá výpověď o prudérní době, nebo alespoň příběh jedné neobyčejné slečny jdoucí proti proudu. A nakonec jde "pouze" o milý, leč však obyčejný filmek o zamilování se do chlapa, který je jiný, než se na první pohled zdálo. ()

Marek1991

Úvod ma zaskočil, znova žid v hlavnej úlohe, fajčí sa tam a berie sa to ako sranda, to čo už opäť zafungovala židovská a fajčiarska lobby, ktoré to financovali? No nakoniec to dopadlo úplne opačne a to, čo malo vyzerať ako užívanie si života sa ukázalo ako zlé zlyhanie a tieto moje obavy zrejme nie sú opodstatnené. Film mal normálny nevtieravý štýl reči, ktorá nebola trápna, bola dosť realistická. Rozprával príbeh poblúznenia mladého dievčaťa v období, keď si myslela, že dospela, no názory a hodnoty nemala veľmi pevné a hľadala sa. Vedela svoje problémy a chcela ich riešiť, ale ako prvú cestu si zvolila tú horšiu. Film je svojím spôsobom aj takou menšou ukážkou dievčenského správania, je to návrat do minulosti ako film celkom príjemná záležitosť, avšak dosť jednoduché. Taktiež mohli vypustiť scénu s fajčením dievčat pri strome, ktoré vyzeralo dosť frajersky, aj keď hlúpo, úplne by stačili iné okamihy, zlé veci by sa totiž nemali podporovať macherstvom, trendami a podobne. Toto je pre mňa príjemný film, ktorý svoju úlohu prakticky zvládol, aj keď neponúkol nič viac. ()

draggo

Začátek sliboval slušnou podívanou, ale jak čas běžel tak šel celý příběh pěkně do kytek. Zakončení film naprosto pohřbívá, kromě nezdařené snahy o moralizování je také dosti suché, nevýrazné a vůbec nekoresponduje s předchozím dějem. Co drží tenhle film nahoře jsou bezpochyby herci. Ale ani sebelepší herecké výkony nedokážou obsahově prázdný film vytáhnout na nic víc než průměr. /viděno v kině: 50% a 3*/ ()

SaNcHeZ_cz

Slušná žánrová variace na lolitu, která se pokouší jít proti tendencím ale právě ta rebelie se jí stává osudnou. Slušná hlavní dvojice doplácí na poněkud kostrbatý styl vyprávění a poměrnou předvídatelnost. Co je ovšem nejhorší je úplná závěr který působí jako doslovná pěst na oko. ()

katasta

Co na An Education oceňuji nejvíc, je samotný příběh - o dobré studentce, která má i přes přísné rodiče svou hlavu a jednoho dne jí přestane bavit studium a chce si užívat. Ještě jsem snad neviděla film s tak silným výchovným podtextem a tak si říkám, že by se tohle mělo pouštět puberťákům :oD Nicméně pokud bych měla posuzovat zpracování, pak je tu nejvýraznější ústřední dvojice - Mulligan, Sarsgaard, čimž to tak trošičku končí, takže velmi pěkný průměr :o) ()

Popluh

Podařené drama s dobře prokreslenou dobovou atmosférou (i co se týče myšlenek a názorů), kterému kraluje výborná Carey Mulligan v hlavní roli. Jediným problémem An Education je přílišná předvídatelnost a šablonovitost, která mi bránila se do filmu plně vložit. Všechny charaktery byly k vidění ve spoustě jiných filmů a ani pohromadě se jím nedaří dýchnout životem, byť všichni herci předvádějí skvělé výkony. 80 % ()

GodComplex

Moc pekne staro-anglicke retro o tom, jestli se mlada skolacka bude pekne sprtat, aby se dostala na Oxford, nebo jestli se ji nahodou vic nevyplati nechat se nabalit od zdanlive vyborne partie, muze, ktery ji vytahne z zivotni sedi, bude jit brat do drahych restauraci a na vylety do Francie. Jinymi slovy klasicke zenske dilema, ve kterem bohuzel vetsina females zacne zapominat na boostovani vlastni individuality a zacnou bezostysne parazitovat na chlapkovi, na jeho penezich, na jeho schopnostech, je to prece o tolik jednodussi, nez neceho sama dosahnout, ze? Konkretne na tohle zensky degeneracni fenomen se ale Education prilis nezameruje, misto toho zoomuje na danou problematiku z pohledu rodiny a vubec cele je to cim dal nudnejsi. Jak to bylo ze zacatku prijemne, tak to bylo na konci otravne a bohuzel se tak jedna o dalsi, na Oscara nominovany film, ktery tam skutecne nema moc co delat. 4/10 ()

Sandiego

Hlavní problém vidím v tom, že režisérka skutečně pojímá film jako drama - poté co zdárně připravuje půdu, aby mohl vyniknout skutečný pád na zem a na pár scénách bylo ukázáno skutečné dilema dospívání v dané době a pocit bezvýchodnosti i co se týče skrytých tužeb rodičů, náhle vše vyřeší tak jednoduše, že se o žádném doteku života nedá mluvit a vývoj hrdinky je doslova postaven na hlavu, doba, která ji před chvílí nevýslovně drtila náhle podléhá málem adoraci, čímž začíná film smrdět protivnou moralitou. Když tohle všechno pominu zbude svěží komedie s výbornou dobovou atmosférou, otisknutou i ve vizuálu, jejíž dynamický rozjezd postupně (ale ne výrazně) ztrácí dech. Mulliganová je výborná, jen je její desetiletý věkový odstup od hrdinky občas znát. Tudíž brát tento film jako pseudoromantickou komedii (jakkoliv zde o romantiku ani nejde) = plnohodnotnější zážitek, který však v oscarové konkurenci musel zaniknout. ()

erased

Nebál bych se přirovnat Školu života k Pýše a předsudku první poloviny 19. století. Příběhu Jenny Bennetové a Davida Darcyho bych téměř neměl co vytknout nebýt závěru. Po krásně naivní cestě mladé dívky za bezstarostným světem jazzu, luxusních restaurací a koncertů totiž působí její zmoudření jako pěst na oko. Celé to předznamenání nové éry v duchu vysněné zamilované Paříže, které mělo přijít necelé dva roky poté, tak vyšumí do ztracena a znovu zůstane jenom nudná, šedá a konzervativní Anglie. ()

ABLABLABLA

Skvělý film. Přemýšlím, co k němu napsat, ale mě v něm prostě nic nechybělo. A Carey Mulligan ta byla s tou rolí sžitá jako by to byl její vlastní příběh o zamilování do staršího muže, zklamání a vystřízlivění. Zjistila, že život není snadný a za své chyby a naivitu člověk musí platit, ale nakonec se vše v dobré obrátilo, což v životě nebývá až tak běžné. Krásný film, který ukazuje realitu a nějak extra život nepřikrášluje. ()

kaylin

Příběh jedné mladé dívky, která zjistí, co je vlastně v jejím životě důležité. Anebo to nezjistí, ale myslí si, že to na konci filmu zjistila, i když ono může následovat cokoli. Výborné herecké výkony, kdy herci si parádně sedli, ale překvapivě mě nejvíce zaujal Alfred Molina, který vás dovede odrovnat jedinou scénou. ()

Kreeki

Velmi příjemný britský film, opravdu hodně komorní, leč tak, že to vůbec nevadí, jen škoda trošinku toho konce, ovšem herci úžasní, Carey Mulligan především. ()

suicide

Carrey Mulligan je skutečně kouzelná a roztomilá. Z obyčejné dívky se rázem promění v bytost nadpozemskou, když její obličej rozzáří úsměv. Stejně tak dokáže překvapit, když přehodí na vážnou notu. Neskutečně skvěle jí padne role inteligentní, avšak nezkušené dívky, která na počátku šedesátých let v Británii začíná objevovat svět a bojovat s ním. že klacky jí hází pod nohy zkostnatělá ředitelka školy (Ježíš byl Žid? Co si to vymýšlíte?), což ji vůbec nevadí a de si svou cestou, která je tou správnou... možná. ()

Remedy

Jeden z kategorie filmů, které vypráví o střetu dvou postav z defakto odlišných světů či poměrů a které sledují postupné „probuzení“ té zakonzervovanější polovičky k jakési společenské revoltě a osvobození ducha. Podobných počinů na téma, zda-li obětovat vzdělání a měšťácké směřování kvůli živočišně křišťálové lásce a vášni, je samozřejmě celá řada. Britský An Education nepřichází v tomto ohledu s ničím novým, divák má možnost pozorovat lehké pochyby hlavní postavy, její potřebu ospravedlňovat před autoritami způsob života, který si zvolila a proč už nemůže dále být součástí „toho jediného správného“. Závěr nějak více rozvádět nebudu, jen si myslím, že tvůrci chtěli překvapit (možná i mírně šokovat), přičemž si bohužel neodpustili několik logických nepřesností. Celkový dojem je ale dobrý (proto za tři), vizuální stránka velice povedená a Carey Mulligan je zlatíčko :)) Je to vlastně takový na oko hluboký příběh s pekelně mělkou pointou. ()

Raketka29

Téměř klasický lolitovský příběh, Šestnáctiletá dívčina se zamiluje do staršího muže, který jí okouzlí dárky, "upřímností", šarmem, koncerty a výlety. Na tento film jsem narazila až při sledování oskarů, proto jsem se ihned rozhodla ho zkouknout a nelitovala jsem. Carey je opravdu výjimečná herečka a Peter je úžasný charismatický herec. Ohledně příběhu mohu filmu vytknout pouze málo a to, že mohly některé části přiostřit a rozvést (nechci uvádět kvůli spoilerům). Ale co se týká postavy A.Moliny, úžasně zahraný zásadový otec "budeš studovat! Ok tak se vdej to je lepší" mistrně zahráno. ()

Murrro

"Action is character," tvrdí jej učiteľka, citujúc F. Scotta Fitzgeralda. Nick Hornby vložil vetičku do úst postavy Jenny, v pôvabnom stvárnení Carey Mulligan, a scenár skutočne zaplnil dejotvornými charaktermi, spomedzi ktorých žiaden nepôsobí nedotiahnuto alebo zbytočne. A vďaka výbornému hereckému obsadeniu a navodeniu dobovej atmosféru mu mnohí odpustia aj (literárnou predlohou zrejme nadiktovaný) moralistický záver... Ja čiastočne. 80%. ()