Užívej si, co to jde

• USA Whatever Works (více)

Výstřední Newyorčan Boris Yellnikoff (Larry David) odkládá život vyšší společenské třídy k ledu, aby se mohl oddávat svobodnějšímu životu. Nejraději však svou nekompromisní kritikou čehokoli a kohokoli krmí své kavárenské přátele, studenty šachu, obyčejné kolemjdoucí i samotné diváky. Odmítá se řídit jakýmikoli konvencemi a jeho životním krédem je: užívej si, co to jde. A tak, když se shodou náhod potká s mladou dívkou Melody (Evan Rachel Wood), obrátí znovu celý svůj život naruby. A nejen sobě… Stárnoucí Boris, naivní Melody, její sexy matka a upjatý otec procházejí postupně očistnou katarzí, v nichž se zbavují všech předsudků o „šťastném životě“. (oficiální text distributora)

Brinkley

Woody Allen má konzistentní postoj k životu, názory, styl vypravování založený na dialogu a bylo by divné, kdyby to při frekvenci jednoho filmu ročně nebylo na jeho snímcích znát. Pročež přístupů k jeho dílu může být několik: a) nekriticky obdivuju každý jeho film, protože jsem intelektuál (maximálně ty lehčí komedie odsoudím pro podbízivost); b) není to můj šálek čaje nebo přímo nesnáším jeho nahlížení na svět, je zbytečně moc ukecanej atd. c) obecně mám Woodyho konverzační styl i jeho osobnost rád, ale musí mi sednout děj, určitá situace či postava. V tomto případě mě coby "píďaly" (Borisova terminologie) naprosto uhranula rázovitá postavička starého, samolibého, inteligentního misantropa, jenž si nebere servítky. Lhostejno, že některé podobné dialogy už jsem od Woodyho xkrát slyšela, jelikož hodnotím tento konkrétní film. ()

mira.l

Nojo, Woody, tam se dá vždycky očekávat něco zvláštního... Z obsazení pro mě jakžtakž známá jen Patricia Clarkson, jinak nic moc... Ne že by se na to nedalo koukat, i pár vtipných momentů a hlášek tam bylo, ale celé to bylo takové jednak chaotické, druhak docela nereálné, takže jednou myslím stačilo. Rozhodoval jsem mezi 2 a 3, no nakonec tři, ale vlastně ani pořádně sám nevím proč, snad za tu "originalitu". ()

Psycho.R

Moc jsem si přál, aby to dotáhlo tu čtvrtou hvězdičku, ale bohužel. Já v hlavní role prostě postrádal Woodyho, tomu by to sedlo přesně na tělo. ()

wito

skvelé...kto nemá rád allena, nech sa tomuto vyhne širokým oblúkom, kto ho však môže, toto ho nesklame... ()

crjules

Allen nestraci na sile! Woody se vratil do New Yorku, kde se vzdy citil jako ryba ve vode, coz take potvrzuje jeho dalsi snimek.Jemu typicke dialogy, pritomny intelekt , vtip ,zivoty prolinajici se v mnohouhelnicich, jazz.. vse stale funguje, jak fungovat ma. Prijemny happyend, ktery dokaze vykouzlit usmev ponekolikate / napr. i Deconstructing Harry / , by si mel Allen nechat patentovat :) Volba herce, herce za Woodyho Allena , ale vlastne herce Woodyho Allena, byla perfektni!!! ()

raiN[ratm]

Na začiatku filmu na mňa Woody vyskočil ako Jack z krabice, postupne to zničujúce konverzačné tempo mierne opadlo ale i tak veľmi dobré 4*. ()

fantomas19

* Larry David & Evan Rachel Wood * vtipy & vtipy + vzťahy & vzťahy * šťastie vs pesimizmus * Americko-francúzska komédia z roku 2009, ktorú natočil Woody Allen, je príbehom vzťahu staršieho génia a mladej dievčiny. Boris Yellnikoff (Larry David) je starší pesimistický génius. Melody Saint Anne Celestine (Evan Rachel Wood) je milá mladá dievčina. Newyorský excentrik Boris stretáva Melody, a postupne ju uvádza do nezameniteľnej atmosféry veľkomesta, do svojho intelektuálskeho sveta i svojrázneho negatívneho vnímania života. Najnovší film Woodyho Allena je brilantná satirická komédia o všetkých možných peripetiách i obojstranných prínosoch vzťahu, o nutnosti smrti a túžbe po šťastí. ()

PanPaniscus

Asi zatím nejhorší herecké obsazení, které dal Allen do kupy, tím pádem i první Allen, který mě zklamal. Boris je v mých očích arogantní pablb, který se snaží hrát na chytrého, ale vůbec mu to nejde. Evan Rachel Wood není ani příliš hezká a není ani neurotická, aby dokázala zaujmout. Melody je sice hloupoučká realisticky, ale stále mám radši inteligenci postavy třeba takové Christiny Ricci z kritizovaného Cokoliv. Dokonce ani matka Melody nezáří v těch barvách, ve kterých jsou starší ženské postavy Allenových filmů. Nezbývá, než abych dal jednu hvězdu za pár vtipných momentů a druhou za lásku ke Konigsbergovi. ()

Gromit

Woody Allen je stále ve formě! Po čtyřech "evropských" filmech se navíc vrátil do rodného New Yorku a natočil další hořkou komedii o neurózách a složitých mezilidských vztazích. Takže starý dobrý Woody Allen, říkáte si. A možná i máte pravdu, nebýt toho, že tento film částečně působí jako Allenova osobní zpověď, bilance toho, co bylo, a zamyšlení nad tím, co ještě bude. Škoda jen, že si tu nezahrál sám Woody, coby mrzoutský Boris Yellnikoff by byl totiž naprosto dokonalý. Ale to je i Larry David... ()

john.h

Dost jsem se u tohoto příjemného a dobře natočeného filmíku pobavil. Ten nerváckej dědula v hlavní roli byl dobrej. ()

departed

Asi jsem se zamiloval - do Evan Rachel Wood. Sympatická a nádherná, pro mne naprosto nový objev mezi herečkama, na kterou teď budu dávat sakra pozor a hlídat každý nový film, ve kterém se objeví. K filmu bych akorát řekl, že se jedná o hodně pohodovou ukecanou komedii, ve které nějaký Larry David neustále mudruje a cpe do diváků životní pravdy, rady a zkušenosti, které se dobře poslouchají. Jen by mě momentálně zajímalo, jestli má Woody Allen v každém jeho filmu tak velké časové posuny, které mi moc nesednou (stejně jako mi moc nesedly již u Match Point) a nebo jsem jen holt narazil na tyto dva filmy, jenž trpí touto drobnou vadou a v ostatních už tak nečiní? No co, režisér to v mých očích začíná být hodně zajímavej a jeho díla budu i tak nadále vyhlížet. ()

dj.coffee

Davam 3* jen kvuli Rachel. Jinak film jako takovy me nijak nezaujal, nesokoval, nepobavil... Rachel to tam neskutecne slusi a to je asi jediny duvod, kvuli kteremu stoji za to se na film podivat. Stale dokola se opakujici sarkasmy pochvili zacnou byt nudne. ()

snek888

Woodyho styl je mi velmi blízký. Bohužel mě ale neumí nadchnout a tak si ode mě za tento snímek zaslouží "jen" 66%. Opět zmíním zajímavé citace z filmu: "Někdy je klišé nakonec nejlepším způsobem jak se vyjádřit." A tady úryvek z rozhovoru: otec mluví k dceři o matce - "Jistě,... má plné právo mě nenávidět." Boris doplňuje - "A taky ho plně využívá." :-D ()

hero_bk

Boris Yellnikoff je nejlepší Allenova postava snad ze všech filmů. Příběh skvěle funguje, dokud je to jen o něm a o Melody. Bohužel, jakmile se objeví nejdřív matka a pak otec, tak se to bohužel zvrhne jinam a pokazí to náběh na nejlepší Allenův film... ()

jns

V některých ohledech schématické a občas dokonce přitažené za vlasy a přesto geniální. Zábavné a zároveň plné trefných filozofií. Na herectví Larryho Davida je třeba si zvyknout. Základní sdělením příbuzné s Annie Hall. Ostuda, že v Čechách film nemá ditributora (říjen 2009) ---The universe is winding down.Why shouldn't we?--- ()