Neznámá válka

• Česko Velká vlastenecká válka (více)

Unikátní americko-sovětský projekt měl snahu přiblížit detailně a komplexně 2. světovou válku objektivním pohledem. Bohužel zůstal nedokončený po invazi Sovětů do Afghánistánu. (oficiální text distributora)

Dzony

Ano je to jednostranné (ale to je nic proti lživým historickým dokumentům od BBC), ovšem dobové materiály jednostranné nejsou, tam je jasně řečeno, že 2. sv. váka byla hrozná. Dokument je to monumentální, nonstop autentické záběry provází celý projekt. Veselé podívání to tedy rozhodně není, ale myslím, že je dobré to vidět, aby člověk trochu sklonil hlavu a zamyslel se. Vždyť ta doba, o kterém ten film je, nebyla tak dávno. ()

Smells

Tuto serii jsem zhlédl ještě v původním překladu jako "Velká vlastenecká válka" před dokumentem "Svět ve válce" a do této doby, jsem považoval Neznámou válku za nejlepší dokument o WWII. Svět ve válce od BBC je sice dle mého názoru lepší, ale východní frontu prostě žeru, takže nemůžu jinak než pět hvězd. ()

Subjektiv

Šířka záběru Velké vlastenecké války je v porovnání s naprostou většinou konkurentů věnovaných druhé světové válce vpravdě monumentální. Aby ne, když se 20 bezmála hodinových dílů věnuje téměř výhradně vojenskému úsilí Sovětského svazu. Dík tomu se dostává pozornosti i tématům, jež by jindy byla považována za zcela okrajová: válce v Arktidě, sovětské invazi do Mandžuska, přesunu průmyslu za Ural, letecké válce na východní frontě, bojům na Kavkaze atd. +++++ Bohužel však seriál podlehl tlaku zobrazit sovětské válečné úsilí pokud možno bez poskvrnky, takže i přes onu zmíněnou šíři se nám mnoho podstatných informací tají či se překrucují: stalinské čistky rozvrátivší velení armády, různé chyby velení, používání taktiky "Útok lidských vln", povaha konfliktu s Finskem, Katyň a obsazení východního Polska a Pobaltí, chování (jistě ne všech) sovětských vojáků na okupovaných územích... Z jistě nezměrného množství německých dopisů z fronty se vybraly ty, jež s respektem hovoří o udatnosti sovětů. Nenašel by se ani jeden, kde se Fric vysmívá jejich neschopnosti? Nechci tím zpochybnit úsilí a hrdinství těch, kteří tolik obětovali pro svou zemi a za porážku nacismu, těch, kteří museli přijímat německé ukrutnosti, ale zase... chtěli by být nástrojem propagandy, symbolem chránícím lidi zodpovědné za řadu zločinů či přinejmenším chyb? Těch, kteří odvahu neměli? +++++ Mohu chápat, že nebylo možné protlačit do dokumentu potřebný kritický hlas. Nebudu se ale kvůli tomu tvářit, že tím nebyla záporně ovlivněna jeho kvalita. ()

Mikovec odpad!

,,Unikátní americko-sovětský projekt měl snahu přiblížit detailně a komplexně 2. světovou válku objektivním pohledem.,, Mohu s klidným svědomím říci, že se jim to rozhodně nepovedlo. Už uvodní plakát s KV-1 (nemotorný ruský kus železa), nám nenápadně podsouvá ruskou propagandu. Pokud se alespoň ,,snaží,, přiblížit druhou svět. válku detailně a OBJEKTIVNE, tak by museli uvádět nejen německé ztráty, ale také své. Ruská propaganda tu dosahuje skutečně enormních, až zrůdných rozměrů. Dokument, kde jsou pochopitelně ruské ztráty zamlčovány a nenápadně obcházeny a ty německé přeháněny, zdvojnásobeny až ztrojnásobeny, zaokrouhlovány na nejvyšší meze a někdy dokonce prostě vymyšleny. Dokument, ve kterém jsou neustále zdůrazňovány německé ústupy, německé prohry, německá zvěrstva a vyzdvihováno a zveličováno ruské hrdinství, ruská taktika, ruské sebeobětování za vlast, válečná technika a umění boje. Dokument, kde je Stalin prezentován jako hrdina vlasti, má pro mě skutečně nulovou informační hodnotu. Něco málo z ruského hrdinství. "Jeptišky, mladé dívky, staré ženy, těhotné ženy, matky, které právě porodily, byly všechny znásilněny bez milosti a opakovaně. Sovětší vojáci zacházeli s německými ženami daleko více jako se sexuální kořistí války než jako s náhražkou za německou armádu, jíž by se mstily." To vše dodělávají ještě záběry z uplně jiných bitev, než kterých se danný díl týká. Jako např. záběry z Ardén, Leningradu, či Itálie, které se vyskytují u dílu, bitvy u Kurska ( on si toho přece stejně nikdo nevšimne). Kritická situace rusů na jižním useku v bitvě u Kurska, kdy se Husserovi a Hotovi tanky valily nezadržitelně vpřed, jakoby ani nebyla. Oni to přece rusové vše zvládli s přehledem a němce donutili za vysokých ztrát ustoupit, že je tam zmíněno stažení tankových armád do Itálie se prohodí jen tak na oko aby se neřeklo. Není už zřejmě podstatné, že tyto 3 tankove armády tvořili především Tigry a Pantery, jenž tvořili hlavní utočný klín, s kterým si rusové nevěděli rady a na nějž museli vyčlenit i rezervy určené čistě k utoku po operaci Citadella, které je nakonec stejně nezastavili. Příliš velkou váhu tomu zřejmě vypravěč nepřikládá.. Podle mého názoru jeden z nejhůře natočených dokumentárních filmů, (co do kvality zpracování, hudby, lživými infromacemi konče), který ukazuje, že je tu vážně hodně velká spousta oveček ( proto tak vysoké hodnocení), kteří o WWII prostě nic neví, tak se nechají nachytat a obalamutit falešnými a nereálnými informacemi a sežerou to těm rusům i s navijákem. I když jsou takovéto druhy informací i pro laika, jen od poslechu nereálné a naprosto nesmyslné. Ano chápu, že musím trochu přihlédnout k době, kdy byl tento blivajs natáčen a že by to autorovi jistě neprošlo, kdyby řekl. ,,Ztráty na lidech byli na ruské straně trojnásobné a na technice téměř desetinásobné, oproti německé straně, ale z důvodu teméř nevyčerpatelných lidských a materiálních zdrojů velmi rychle nahrazeny.,, (bitva u Kurska červenec-srpen 1943) ,,Rusům se nedařilo prorazit německá obranná postavení, proto na obránce posílali téměř po tři dny vlnu pěchoty a tanků za vlnou dokud obráncům nedošla munice, nebo prostě nepadli vyčerpáním. Ruské ztráty byli ohromné, avšak pozice ze kterých se němci ve spěchu stahovali nakonec obsadili.,, (Seelowské výšiny, Duben 1945) Chápu, že by ruská strana dokument s takovými informacemi neodvysílala a že potřebovala čistě propagandistický materiál, který zase udělá z rusáčků borce a hrdiny, kteří němce pobíjeli po statisících. To mě ale bohužel nezajímá a nehodlám k době kdy byl tento škvár natočen nějak přihlížet. Toto je skutečně jeden z ukázkových příkladů, že ne vždy se vyplatí dávat na hodnocení na ČSFD, protože můžete narazit na srač.. takového kalibru, který ohodnotila nejspíše tlupa neandrtálců, kteří ví o druhé světové válce asi tolik jako o konstrukci raketových zážehových motorů. Jak se vlastně vyvíjela situace v jižní části Kurského oblouku, kde Luftwafe podle pana vypravěče nevybojovala vzdušnou převahu? Nějak takto: Můj pluk se již hodinu účastní boje soudruhu generále, ale víc jak třetina děl je vyřazená. Němečtí letci shazují velké množství malých pum, které mají enormní střepinový účinek. Němci ovládli vzdušný prostor. Létají si jako na manévrech. Jsme bezmocní.“ Německé tanky sboru SS se 5. července 1943 v uspořádaných liniích valí na severovýchod. Do večera 5. července 1943 se převalí přes velitelské stanoviště sovětské 6. gardové armády. To musí ustoupit. Na závěr, jeden z mistrných ruských způsobů vedení války. ,,Valí se na nás v hordách vlna za vlnou, ztráty na životech je vůbec nezajímají. Pálíme do nich z kulometů, často na přímé cíle, až jsou hlavně do ruda rozpálené. Moji vojáci bojují do posledního náboje. Pak je nepřítel smete, nebo se přes ně prostě převalí. Nemám zdání, jak dlouho tohle můžeme vydržet.“ (Seelowské výšiny, z hlášení německého velitele) () (méně) (více)

Mykhaluu

U dokumentu nevím, jak hvězdičkovat... ale kouknu - li se na to z pohledu, kdy jsem v první třídě musel vykonat mnohé prosby, aby mě mamka nechala dívat a já se blahem roztékal u té znělky, tak klidně dám pět. Byl to vskutku epická projekt. A ne, dám čtyři... á už teď raději dokumenty o přírodě... teda, ne že by válka nebyla součástí přírodních dějů... ale prostě nejni... :) ()