Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Další ze superrealistických filmů ze života, kterým jejich realistické pojetí brání v pořádném dějovém rozletu. Nápad zajímavý, ale přestože ve filmu je plno silných momentů (dítě v tašce), nejsou podle mě správně vygradovány. Přestože příběh i herci jsou nezpochybnitelní, celkově je děj dost špatně vyprávěn. Nebo spíš průměrně. Neustálá snaha o obyčejnost a uvěřitelnost z tohohle filmu dělá právě to. Uvěřitelný, ale obyčejný film.(12.12.2009)

Chladný příběh zachycený chladným přístupem k věci z chladného prostředí, to je Frozen River. Nemůžu říct, že bych jednání hlavních postav chápala (natož s tím souhasila), ale rozhodně na mě zapůsobil. Na pozadí příběhu matky, která se zoufale snaží zabezpečit svou rodinu, se odehrává obchod s živým masem (ačkoliv to zní hrozně) a zákony Mohawků a bílých. Režisérka Courtney Hunt se pustila na tenký led, nic neřeší, neobjasňuje, nehledá jiné východisko, nic a nikoho neomlouvá. Jen zachycuje jednání bělošky (Melissa Leo exceluje) a indiánky, které přišly na způsob, jak rychle vydělat peníze. I když si někde v hloubi nitra uvědomují, co jejich "obchodování" obnáší a jaké má důsledky (pochopitelně nejen pro ně a jejich rodiny, resp. děti, ale i pro imigranty, resp. novodobé otroky), raději nad tím neuvažují. Tohle všechno nechává tvůrce na divákovi - ať se nad tím sám zamyslí, ať si sám sáhne do svědomí a ať si k tomu sám určí svůj postoj. Odvážný, syrový, ničím nepřikrášlený počin, který mě nenechal chladnou.(31.5.2009)

zpočátku průměrný snímek s velmi překvapivým koncem(26.1.2009)

Pomalu plynoucí příběh o matce dvou dětí, jejíž manžel si rád zahraje o peníze na jídlo, která se shodou okolností dostane až k pašování lidí, které vynáší přeci jen o něco více než práce v obchodě na částečný úvazek. Debutantka mezi scénáristy a režiséry Courtney Hunt mě překvapila jistou režisérskou rukou a chytře napsaným příběhem, který nepostrádá vygradované scény (Montreal), dojemné scény (opravil jsem trubku na vodu) ani překvapivé zvraty (policie chce alespoň jednu oběť). Melissa Leo dobře zahrála již v 21 gramech, teď však teprve ukázala, co se v ní skrývalo. Nechápu jaktože až teď, v téměř padesáti letech, získala pořádnou roli. S její postavou se ztotožní více diváků, než kdyby ji hrála známější tvář. Známější tvář či jméno by snímku jen škodilo, jeho anonymita (až na Marka Boonea Juniora) je to, co jej dělá tak osobitým. Jen více podobných filmů..(5.2.2009)

O některých filmech píšu, že jejich příběh měl větší potenciál, ale u Zarmzlé řeky to neplatí. Ta je jen tak dobrá jak jí scénář dovolí. Místy je film opravdu silný, třeba při epizodě se zahozenou taškou, ale většinou příběh není nic víc, než zajímavý. Nominaci na scénář tedy moc nechápu. Na druhou stranu plně chápu nominaci pro Melissu Leo, která podává vskutku poutavý výkon, díky kterému lze místy pocítít jak zákeřná je chudoba.(29.11.2011)