Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Pri Zamrznutej rieke sme svedkami toho, ako sa dá napísať pôvodný scenár (zrejme bez prídavku podla skutočnej udalosti) tak, aby sme si mohli povedať, že takto nejak to v živote chodí a môže dopadnúť. Videl som viacero realistických filmov, ktoré mali kvôli autenticite deja slabší scenár, nejaká pani Huntová ale dokázala, že sa to dá skľbiť. Vidím, že je to menšinový názor. Podľa tržieb a ich delení medzi kiná a tvorcov na polovicu boli tvorcovia v pluse 1 milión. Gratulujem, väčšinou pri podobných prípadoch čítam, že sa jednalo o ťažký prepadák.(21.8.2012)

Pomalu plynoucí příběh o matce dvou dětí, jejíž manžel si rád zahraje o peníze na jídlo, která se shodou okolností dostane až k pašování lidí, které vynáší přeci jen o něco více než práce v obchodě na částečný úvazek. Debutantka mezi scénáristy a režiséry Courtney Hunt mě překvapila jistou režisérskou rukou a chytře napsaným příběhem, který nepostrádá vygradované scény (Montreal), dojemné scény (opravil jsem trubku na vodu) ani překvapivé zvraty (policie chce alespoň jednu oběť). Melissa Leo dobře zahrála již v 21 gramech, teď však teprve ukázala, co se v ní skrývalo. Nechápu jaktože až teď, v téměř padesáti letech, získala pořádnou roli. S její postavou se ztotožní více diváků, než kdyby ji hrála známější tvář. Známější tvář či jméno by snímku jen škodilo, jeho anonymita (až na Marka Boonea Juniora) je to, co jej dělá tak osobitým. Jen více podobných filmů..(5.2.2009)

Syrové a nepříjemné drama z prostředí rodiny na pokraji bídy a s vidinou zisku peněž z nelegálního převážení imigrantů přes hranice. Film je zvládnutý dobře po všech stránkách a herecké výkony jsou nadprůměrné (i když nominace na Oscara pro Melissu Leo moc nechápu). Oceňuji, že film i v dramatických momentech (které by mohli svádět k emocionálnímu ždímání) zůstává ledově chladný a odtažitý. Ale možná by neškodilo trochu více originality a méně předvídatelný scénář, pak by z Frozen River byl opravdu skvělý film a ne jen festivalový hit, na který se brzy zapomene.(6.2.2009)

Rozpočet $1miliónTržby USA $2,511,476Tržby Celosvetovo $4,313,662(8.5.2009)

Chladný příběh zachycený chladným přístupem k věci z chladného prostředí, to je Frozen River. Nemůžu říct, že bych jednání hlavních postav chápala (natož s tím souhasila), ale rozhodně na mě zapůsobil. Na pozadí příběhu matky, která se zoufale snaží zabezpečit svou rodinu, se odehrává obchod s živým masem (ačkoliv to zní hrozně) a zákony Mohawků a bílých. Režisérka Courtney Hunt se pustila na tenký led, nic neřeší, neobjasňuje, nehledá jiné východisko, nic a nikoho neomlouvá. Jen zachycuje jednání bělošky (Melissa Leo exceluje) a indiánky, které přišly na způsob, jak rychle vydělat peníze. I když si někde v hloubi nitra uvědomují, co jejich "obchodování" obnáší a jaké má důsledky (pochopitelně nejen pro ně a jejich rodiny, resp. děti, ale i pro imigranty, resp. novodobé otroky), raději nad tím neuvažují. Tohle všechno nechává tvůrce na divákovi - ať se nad tím sám zamyslí, ať si sám sáhne do svědomí a ať si k tomu sám určí svůj postoj. Odvážný, syrový, ničím nepřikrášlený počin, který mě nenechal chladnou.(31.5.2009)

• - Snímek měl nesoutěžní premiéru na filmovém festivalu Sundance v roce 2008. (Terva)

• - Společnost Sony Pictures Classic zaplatila 500 000 amerických dolarů za právo distribuovat film v Severní Americe. (Terva)

• - V úvodu filmu přijede kamion a na silnici není žádný sníh. Poté chlapec hází sněhovou kouli, po níž zůstane stopa ve sněhu, avšak když kamion odjíždí, sníh opět mizí. (Terva)