Zamrzlá řeka

Scénografie:

Inbal Weinberg

Kostýmy:

Abby O'Sullivan

Pri Zamrznutej rieke sme svedkami toho, ako sa dá napísať pôvodný scenár (zrejme bez prídavku podla skutočnej udalosti) tak, aby sme si mohli povedať, že takto nejak to v živote chodí a môže dopadnúť. Videl som viacero realistických filmov, ktoré mali kvôli autenticite deja slabší scenár, nejaká pani Huntová ale dokázala, že sa to dá skľbiť. Vidím, že je to menšinový názor. Podľa tržieb a ich delení medzi kiná a tvorcov na polovicu boli tvorcovia v pluse 1 milión. Gratulujem, väčšinou pri podobných prípadoch čítam, že sa jednalo o ťažký prepadák.(21.8.2012)

Oscar 2 nominace: Herečka HR - Melissa Leo, Scénář(30.1.2009)

Tak se mi poprvé stalo, že díky mému hodnocení film "zčervenal". Doufám , že to tak již zůstane, protože si to opravdu zaslouží. Naprosto realistický a přesvědčivý příběh z okraje americké společnosti mě držel napnutou od začátku do konce v očekávání naprosto tragického konce........Herecké výkony skvělé, pointa vynikající....opravdu nadchnul. (Ten obrázek na upoutávkovém plakátě ale moc nepřitahuje, vypadá to jak Frodo Pytlíková na ledě.)(8.2.2009)

V tejto dráme sme svedkami zháňania peňazí matky z dvoma deťmi, ktorá si privirobí pašovaním imigrantov. Nastane však pri tom plno komplikácií a emócie budú prúdiť. Z Melissi Leo hovorí každá vráska o ťažkom živote matky, ktorej manžel prehráva všetky peniaze. Táto drama má však pomalý spád a dokonale spadá do priemernosti, kde za zmienku stojí len hereckosť hlavnej predstaviteľky. Hlbšie nerozoberá domáce prostredie a jeho príčiny, (je iba katalyzátorom deja), tak isto ako hlbší význam pašovania emigrantov (tento čin má iba nálepku nelegálnosti), alebo nedorozumenia medzi bielymi a Mohawkami. Leo je však medzi nominovanýi na Oscara asi najslabším želiezkom v ohni, aj keď by si to za svoju veľkú hereckú karieru možno zaslúžila.(26.1.2009)

Pomalu plynoucí příběh o matce dvou dětí, jejíž manžel si rád zahraje o peníze na jídlo, která se shodou okolností dostane až k pašování lidí, které vynáší přeci jen o něco více než práce v obchodě na částečný úvazek. Debutantka mezi scénáristy a režiséry Courtney Hunt mě překvapila jistou režisérskou rukou a chytře napsaným příběhem, který nepostrádá vygradované scény (Montreal), dojemné scény (opravil jsem trubku na vodu) ani překvapivé zvraty (policie chce alespoň jednu oběť). Melissa Leo dobře zahrála již v 21 gramech, teď však teprve ukázala, co se v ní skrývalo. Nechápu jaktože až teď, v téměř padesáti letech, získala pořádnou roli. S její postavou se ztotožní více diváků, než kdyby ji hrála známější tvář. Známější tvář či jméno by snímku jen škodilo, jeho anonymita (až na Marka Boonea Juniora) je to, co jej dělá tak osobitým. Jen více podobných filmů..(5.2.2009)