Ghost Rider 2

Ghost Rider 2

Akční / Thriller / Fantasy

USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 95 min

• JFL

Nekonečné zklamání. Neveldine a Taylor jsou průkopníci a inovátoři, ale bohužel nejsou vypravěči, kteří by si získávali srdce publika a především investorů široce přístupnými eposy (jako Cameron) či sofistikovanými kulty (jako sourozenci Wachowští). Jsou to adrenalinoví závisláci vyžívající se v subverzivitě a válcování norem. Podobně jako např. nejradikálnější filmaři japonské nové vlny povýšili kameru na zbraň a z diváka udělali její oběť. Nelze se pak divit, že jejich filmy narážejí nejen u konzervativních filmových fandů, ale také u jiným způsobem konzervativní kritiky. Pohled na jejich kariéru ukazuje smutný osud kreativních géniů v době, která je nechápe, a jenž je o to smutnější, že si coby autoři na poli akčních filmů nemůžou malovat v ústraní či psát do šuplíku. Na film jsou prostě třeba finance a zázemí, které jim ale asi již nikdo nedá. Jejich trilogie revolučních videoherní snímků "Crank", "Crank: High Voltage" a "Gamer" se vyznačuje nepřímou úměrností mezi klesajícími tržbami a stoupajícími ambicemi při bortění zažitých hranic a norem. Příslibem velké budoucnosti měl pak být studiový projekt "Jonah Hex", který se ale s vyhazovem režisérů změnil v trpký reality check. "Ghost Rider 2" pak představuje bolestivou kocovinu - zetkový původně zřejmě jen direct-to-video sequel k céčkové slátanině, s typickými atributy jako natáčení ve východní Evropě a strašlivým scénářem. Neveldine a Taylor poprvé neměli film ve vlastních rukou, ale jen zachraňovali již napsaný a z velké části produkčně rozjetý projekt. Právě díky jejich dravému stylu, castingovým volbám a zálibě v přemrštěnosti je "Ghost Rider 2" alespoň chvílemi koukatelný, ale vždy, když se z formálního kadlubu vynoří původní scénář, celá pekelná mašina se zadrhne a padne na hubu. Ta tam je pro režiséry typická symbióza mizanscény, kamery a akce, ale také se zoufale nedostává prostoru na nápaditou realizaci šablonovitých sekvencí. O subverzi lze mluvit pouze v hrstce scén, když pustili Cage z řetězu a nechali ho vyvádět neskutečné psí kusy (hurónská sekvence získávání informací od překupníka, manická proměna na motorce či samotná řeč těla démonického jezdce, kterého tentokrát ztvárnil Cage). Otisk značky Neveldine/Taylor je patrný vlastně hlavně v postprodukci, tedy v částech se speciálními efekty, které se vyznačují dravostí a koncepční chaotičností typickou pro předchozí snímky režisérského dua (ostatně i vytuněnou podobu proměněného hrdiny lze jednoznačně identifikovat jako dílo estetiky režisérů). Chce se mi vidět Neveldina a Taylora jako novodobé Orsony Wellese - jejich geniální a revoluční dílo bylo nepochopeno, jejich studiový projekt skončil znásilněn producenty bez jejich kreativního vkladu a nyní jsou nuceni se realizovat v laciných evropských produkcích, nad nimiž ale také nemají plnou kontrolu.(17.3.2012)

• Shakers

Ak jednotka bola slabá čo je potom toto ? Od režisérskeho dua Neveldine / Taylor by asi každý čakal viac, ale tento film je teda fakt tragický. Príbeh totalne o ničom, Cage ešte trápnejší ako v prvom Riderovi, hlášky nulové, rovnako tak aj nápady, záporáci a všetko ostatné. Teda až na efekty a akcie, ktoré sa mi aspoň trošičku ľúbili, ale inak fakt katastrofa. 29% - 1*(12.5.2012)

• Botič

Laciné a i při svých 95 minutách proklatě úmorné. Duo Neveldine, Taylor si vystačí prakticky s jednou silnicí, lacinými industriálními troskami či kostelem a do těchto naprosto nezajímavých exteriérů vpustí zdivočelého Ghost Ridera, který se párkrát epilepticky zasvíjí, práskne bičem, něco podpálí, ale výsledek je podobně mrtvý jako Mooreův Max Payne. Ghost Rider 2 je pak pro mě osobně snad nejhorší komiksovou adaptací vůbec.(26.5.2012)

• Gilmour93

V období, kdy točil hity jako Skála, Con Air nebo 8MM, pana Cage rozhodně nenapadlo, že jednou skončí v nějakých rumunsko-osmanských lokacích ve společnosti rezavých Dácií, cikánské kapsářky a sanitek, co pamatují Ceauceska - neschopen sebereflexe, až po krk ponořen v béčkovém marastu pro vyžilé akční hvězdy dávné minulosti. Každý ovšem strůjcem svého štěstí a já už ani nemám sílu, abych kritizoval Nicolasovu marnou snahu o herectví, potažmo účes, protože ty vlasy už stejně nejsou jeho.. Epos o hořící kostřičce tak definitivně sklouzl do nechtěné komediální roviny, ostatně není se co divit, když C.Lambert byl na natáčení jen dva dny a pak odešel i se scénářem napsaným na tváři a pokud by snad tento tým napadlo natočit další pokračování, nechť vše jednou provždy ukončí doktor Venkman s práškovým minimaxem..(28.3.2012)

Nojo, ani comicsy s Ghost Riderem nejsou nic světoborného, prostě jen splňují představu, že comics je oddechové nenáročné čtivo (což samozřejmě platí jen pro část produkce). Poučený čtenář tak opravdu nemůže čekat duchaplnou bombu, ale naopak naivní scénář, stylové ksichty nejen hlavního hrdiny a prostý boj dobra se zlem, který je trochu zamotaný, jelikož proti ďáblu bojuje démon z pekla... O něco slabší než jednička, ale stále zábavné s patřičným happyendem. Akce ucházející, při sledování si hned uvědomíte slova počítačových expertů: nejhorší je animace vody a ohně, a tak snad jen roztřepaná kamera mi občas pila krev. Jasně, šlo z toho udělat maso, jenže pak by to nebylo pro celou rodinu. Ch.Lambert vypadá poslední dobou jako mumie... V paměti utkví - lebka, hořící rypadlo a plamenomet...(1.5.2012)

• - Po skončení natáčení filmu se práva vztahující se k hlavní postavě vrátila zpátky společnosti Marvel. (Spidey3)

• - Eva Mendes odmítla možnost zopakovat si svoji roli. (Foox)

• - Christopher Lambert (Methodius) nosil make-up pokrývající celou hlavu tetováním. Příprava trvala tak dlouho, že se rozhodl si make-up nechat dokud nebylo natáčení jeho scén kompletní, i když se každý večer namaskovaný vracel do hotelu. (Maulincio)