Hadewijch - mezi Kristem a Alláhem

• Francie Hadewijch (více)

Matka představená je šokována slepou a fanatickou vírou mladé novicky Hadewijch a pošle ji pryč z kláštera, aby objevila sebe samu. Hadewijch se znovu stává Céline, dvacetiletou dcerou ministra francouzské vlády. Její vášnivá láska k Bohu, vztek a setkání s Yassinem a Nassirem ji svedou na nebezpečnou stezku. Po vypovězení z kláštera se Céline vrhne do prozkoumávání svého okolí. Potkává arabského mladíka Yassina a brzy spolu s ním navštěvuje koncerty a projíždí se na skútru po Paříži. Céline však nechce sex a neustále odolává Yassinovým návrhům, z čehož je mladík nešťastný a zmatený. Yassine má bratra Nassira, který je fanatickým vyznavačem své víry. Jakmile se Céline seznámí s Nassirem a zjistí, že sdílejí společné myšlenkové základy (navzdory faktu, že ona je Křesťanka a on Muslim), může začít drama. (oficiální text distributora)

Toj

Zajímavý počin, který mi trochu připomněl twentynine palms a hodně asocioval filmy Atoma Egoyana (ke konci jsem si vzpomněl na Exoticu). Oproti palmám možná trošičku divácky přístupnější a tématicky jasněnější. Každopádně v hospodě po zkušební projekci zazněli nejrůznější interpretace a nerozpurplnější pocity... Za sebe spíše doporučuji.. ()

hygienik

Idea filmu?? - Náboženstvo je v akejkoľvek forme psychyatrickou poruchjou. Nech to analyzujem z ktoréhokoľvek uhlu, je to jediné, čo mi z videmého vychádza. Zaujímavé, ale režisérsky nezvládnuté a scenáristicky nedotiahnuté mystično. ()

radektejkal

Odrazím se od Rosomáka: "Téma soužití křesťanství a islámu je zde spíše podružné a na případech obou duchovních cest se vykresluje spíše to, co mají obě tyto náboženství historicky společné". Důležitá jsou tu především poslední dvě slova. V současném světě to vypadá tak, že Céline je řídká výjimka a Nassir je každý druhý, avšak militantnost křesťanství nezanikla, jen se schovala pod plášť, který je možno kdykoli odhodit... Dopadnu do filmu: komorní pojetí, dlouhé záběry (hudba na nábřeží a v kostele), čas a prostor pro diváka, aby mohl bezprostředně reagovat, oproštění se od argumentace atd., to jsou vlastnosti nového francouzského filmu, který sice není pro každého, ale mohl by být... ()

d-fens

Asi nejaká metafora na tému "povýšenectvo a pokora". Dumont dospel k záveru, že myseľ príliš nábožensky žijúcich ľudí sa vyvišuje nad ostatných (napr. Céline nemôže milovať muža, pretože miluje Ježiša - alebo Célin nemá rada, keď sa na ňu pozerá niekto iný ako Ježiš, čiže je hodná iba pohľadu Boha - alebo moslimský(proti)pól Nassir zase cíti revolučnú potrebu pokračovať v Allahohov diele a plniť svoje údajné poslanie muža-bojovníka). Naopak príkladom pokory je bezpochyby jediná sympatická postava filmu, recidivista David (judaizmus? alebo možno skôr iba prenesenie hercovho mena do scenára - David Dewaele zomrel v 2013 iba ako 36 ročný!), jednoduchého chlapíka, ktorý žije ako vie, tvrdo pracuje, niečo k Céline cíti - súcit, náklonnosť - prediera sa životom s jasnou iskrou v oku, nerieši vysoké ideály sálajúce z múrov starého kláštora, na ktorého renovácii sa (možno paradoxne) podiela. Práve aj kvôli tej (síce nie obsiahlej) Davidovej scenáristickej linke sa mi film napriek "iba" dvom hviezdičkam v podstate páčil aj inak ako formálne. ..... Avšak som presvedčený, že film vlastne kritizuje to, čím sám je - povýšeneckou pózou. Už vidím akú povýšeneckú radosť Dumont vnútorne musel prežívať na premiére, kde si zmätené obecenstvo narýchlo hladalo komplimenty a inteligentné komentáre k jeho (podľa mňa) "novým šatám", ktorých priehladnosť nezakryl ani prach z toho výbuchu . Ja teda v tradícii dieťaťa ukazujúceho na nahého cisára a v tradícii jednoduchého, pokorného Davida dávam dve hviezdy, pretože úprimne sa priznávam že buď som nerozumel elévskemu jazyku (aj keď vďaka forme silno spirituálnemu, introspektívnemu, magickému), ktorým na mňa Dumont hovoril, alebo mi vadilo, že až príliš veľa vecí ostalo nevyrieknutých, nenaznačených... je zvláštne, že režisér, ktorý natočí takýto komplikovaný film, na otázku v Lidových novinách, či mu nevadí porovnávanie s Bressonom odpovedá absolútne priamo až primitívne "Vadí! Bresson byl římský katolík, já nejsem ani katolík, ani věřící." Ako mám veriť úprimnosti režiséra, ktorého scenáristické stratégie sú tak ťažko zrozumitelné, a v bežnom živote sa vyjadruje tak prostoducho a prvoplánovo? ()

ilemas odpad!

Převelice nudný a zmatený snímek s nudnými herci, dlouhé zbytečné nesmyslné záběry, fanatická umrčená Julie...Téma dobré, ale velmi špatně natočené. ()

Morloth

To, že to bylo pěkně nasnímané ještě neznamená, že to bylo fajn. Když jsem koukal na Limits of Control, tak mi artovská pomalost a nuda vůbec nevadily, jak to, že u tohoto snímku jsem div nevyletěl z kůže? Jak je možné, že za nejlepší pasáže považuji: psa, co uklouzne na luxusní dřevěné podlaze, babku, která usne při bohoslužbě a zmoklého havrana? Je to tím, že veškerá premisa filmu byla postavena na vybájené logice o vzájemném porozumění dvou náboženských fanatiků, či je to proto, že se mi hlavní postavy bytostně hnusily? Nevím proč, ale tento film ve mne vskutku vyvolal nelibé pocity. Jen pochybuji, že měly být vyvolány. ()

DrBuznička

Podraz na diváka. Film lze buď přijmout jako koncept a nebo odvrhnout jako selhání režiséra. Oficiální text distributora je úplně mimo stejně jako tvrzení, že film nelze pochopit, protože je "příliš artový". Hadewijch má akorát zcela nesmyslnou strukturu a míchá do sebe cizorodé formální postupy: Po zcela duchovně a emočně vyprázdněném filmu, který ke konci neuvěřitelně sklouzává do tezovitosti, přichází stylizovaný epilog odehrávající se v jakési nereálné rovině a který se pokouší o nějaký metafyzický přesah. Což je na filmu sice zajímavé, ale svou vykonstruovaností zároveň neuvěřitelně iritující. ()

1frida2

Libilo se mi, jak Celine dokazala jasne vyjadrovat sve city a pocity a lasku k Bohu, bez ostychu, nejasnosti, vytacek. S jasnou vizi. Co se mi naopak nelibilo, jako by reziser nenechal divku dojit k nejakemu rozhodnuti, jeji tekani od niceho nikam bylo v rozporu s jejimi slovy. Tak nevim...... ()

Ninkaa

Hadewijch, aneb Když ministerská cérka neví co by...poslala bych ji na měsíc k soustruhu a ono by ji to bloumání přešlo... ()

danliofer

Silný snímek v myšlenkové rovině... Silně provokativní svou určitou mírou statičnosti, kterou jsem měla možnost okusit už v Dumontových Flandrech... Celou dobu ve mně hlodala myšlenka, že určitá posedlost Bohem (v jeho Kristově podobě) nemá vlastně s láskou k Bohu nic společného... přesně jak bylo řečeno ve filmu krásně slovy jedné jeptišky: "Aby se člověk mohl přiblížit Bohu, nemusí se vzdálit světu." To si něktěří lidé koketující s extrémním pojetím lásky k Bohu často neuvědomují, či si to záměrně nechtějí připustit... i o tom je tento film, který rozhodně stojí za zhlédnutí... nečekejte od něj však žádné návody, ani rychlé tempo, pak to nebude ztráta času... ()

Pavlínka9

Tenhle snímek není podle mého názoru pro všechny. Přijme ho a kladně ohodnodnotí jen málo lidí. Jelikož jsem ale vyrostla na nezávislých a nekomerčních snímcích, tak Hadewijch je pro mě jednička. Je to podle mě film, který má velice silný příběh a hodně zajímavé téma, které bylo podáno velice autentickým způsobem a velice přesvědčivě. Ale právě z toho důvodu ho lidé právě nepřijali. Jelikož nevydrží několika minutové pasáže, kdy hlavní hrdinka pouze přemýšlí a dává najevo pocity své postavy. Jelikož ty scény jsou opravdu hodně dlouhé a časté, ale zároveň velice silné a je na tom poznat, že Julie Sokolowski se své role ujala na maximum. Její výkon je pro mě ohromující. Příběh a téma je podle mě silné téma - hlavně se to týká reality a takovéto situace se dějí po celém světě, ale právě díky tomuto snímku je to podle mě podané přesně tak,jak se to utváří a odehrává v kruté realitě. Pokud také člověk, který se na film podívá nemá zkušenost s nějakou vírou v Boha, nedokáže snímek také přijmout tak, jak to bylo nejspíše myšleno. Pouze řekne, že hlavní hrdinka je magor a tečka. Dál v tom nic jiného nevidí. A to je podle mě právě ta chyba.. ()

marvan

Dumontovo zjednodušující hledání paralely mezi fanatismem islámu a fanatismem křesťanství mi přijde velmi naivní. Ne, takhle jednoduché to opravdu není. ()

melkor323

Zaujímavé, no metúce. Po tom, ako vás celý film "uspávajú" poklidným, hoci trochu zmateným dejom, som pri tom výbuchu skoro dostal infarkt. ()

DannyBoy80

MINIKINOKAVARNA, Ostrava, 14.6.2010: 78%. Docela málomluvný francouzský artový film o novicce, která miluje boha a proto je vyloučena z kláštera. Hledá porozumění a to najde u muslima stejně oddaného víře jako ona. Muslimové ale vidí svět trošku jinak přes svou víru, hlavně ti ortodoxní. Čekal jsem trošku větší přerod v myšlení Celine po setkání s Nassirem. Celkem pěkné vyobrazení různých vír, jejich společných atributů i těch odlišných. Perfektní je kapela v parku, pecka. Neví někdo jak se kapela jmenuje? ()

sestrad

Ano, souhlasím, jak tady níž píše Faila, jedním z témat je taky zoufalé hledání (Boží) lásky. Kdo je v oblasti náboženských témat něčím (je celkem jedno jestli právem nebo ne) zablokovaný, tak v něm tenhle film asi fakt celkem úspěšně vyvolá nechuť a strach. Jinak si vůbec nemyslím, že je mimo realitu, jako pokus, jak s maximálně humanistickou empatií (tj. nikoiv z náboženského hlediska) zkusit vysvětlit tuhle zraněnou ztracenost při hledání smyslu života v čemsi, co nás přesahuje. V reálu tyhle slečny občas potkávám a přála bych jim méně traumatické dozrání do života. ()

bohemia_regent

Na filmu je - v dobrém slova smyslu - vidět, že Bruno Dumont byl původně filozof a teprve potom se z něho stal režisér-samouk. A druhým příjemným paradoxem je dokonalá Julie Sokolowská, která jako debutantka v hlavní roli dosáhla s minimem vyjadřovacích prostředků maximální působivosti. Plnému počtu bodů brání jen nedotaženost některých slibně naznačených motivů. ()

Faila

To, co prožívá hlavní hrdinka, její nesnesitelně zoufalé hledání boží lásky, je podle mě něco, co dokáže jen málokdo pochopit (neříkám, že já ano!) a o tom pro mě vypovídá i forma filmu. Pomalý spád a zvláštní dialogy, ve kterých je více věcí zamlčených než řečených, protože se zde řeší něco, o čem se nedá moc mluvit. Bylo to zoufalé a zvláštní. ()