Olivia Newton-Johnová ako neodolateľná múza umelca v romantickom muzikáli si získala srdcia miliónov mužov na celom svete. Príbeh lásky medzi nebeskou krásavicou a mladým pozemšťanom dokáže vyčarovať z opustenej stavby na periférii, za pomoci starého tanečného majstra, v podaní Gena Kellyho, najúžasnejšie miesto zábavy, spevu a tanca na kolieskových korčuliach. Sonny Malone (Michael Beck), nadaný maliar, sa snaží osamostatniť a konečne túži po práci, ktorá by ho napĺňala. Napriek tomu, že sa takmer celú svoju profesionálnu kariéru musel iba niekomu pripôsobovať a maľovať, čo si iní priali, je nútený opäť zvážiť ponuku svojho bývalého zamestnávateľa, pretože má priveľké finančné výdavky. Majiteľ propagačnej firmy ho okamžite prijme, pretože pracuje rýchlo a kvalitne. Sonny jedného dňa stretne neznámu blondínku na kolieskových korčuliach a tá ho pobozká. Od tej chvíle na ňu nevie zabudnúť. Očarujúcu krásku by veľmi rád spoznal, ale neprezradila mu ani svoje meno. Mladík sa ju snaží nájsť prostredníctvom bilboardu, na ktorom je zvečnená, ale nikto si na ňu nedokáže spomenúť. Od toho dňa sa mu Kira (Olivia Newton-Johnová) ešte niekoľkokrát zjaví, ale vzápätí zmizne. Sonny sa náhodne zoznámi s Dannym McGureom (Gene Kelly), známym hudobníkom na dôchodku. Obaja muži sa čoskoro spriatelia a Danny mu navrhne realizáciu spoločného projektu. Rozhodnú sa otvoriť si vlastný hudobný klub. Sonny sa hľadaním priestorov dlho netrápi, pretože jeho múza Kira ho vyláka na miesto, ktoré bude ideálne pre ich zámer... (oficiální text distributora)

Petulka88

Je nad slunce jasné, že příběh je u muzikálu vedlejší. Koneckonců i legendární Pomáda má až děsivě prostinký děj. Problém je, že v Xanadu děj ani nedává smysl. A když ani choreografie není žádný zázrak, zůstávají už jen ty písničky. A ty (až na čestnou vyjímku ústředního songu) jsou v podstatě jedna jako druhá. Nemůžu říct, že by mě tenhle muzikál nějak otrávil, ale pochybuju, že si ještě za rok vzpomenu, že jsem ho vůbec viděl. ()

LudwigG

Asi se v každém, kdo viděl tenhle "mjůzikýl" v kině v době prvního uvedení u nás, pere nostalgie se střízlivým pohledem na věc. Nehledě na to, že je třeba nasadit filtr osmdesátek, protože z pozice dnešního (a nezasaženého) diváka je to záležitost už trochu dřevní a vyčichlá. Olivia je tu sice kočka a skupina ELO byla na uměleckém vrcholu, ale tak je třeba to také přijmout. Protože příběh - pohádka, a kromě hudby už asi nic. Jooo, a ještě Gene Kelly........a pak už nic. U mě: soundtrack vlastním, film už bych nemusel. Dvě hvězdy s trochou sebezapření.......škoda. ()

Jara.Cimrman.jr

Nyní již vím, že budu-li toužit po Diově dceři, tak stačí rozjet se na kolečkových bruslích proti zdi a hlavou ji laxně prorazit. Díky za tento poznatek, bez nějž by můj další život ztratil předpokládanou kvalitu. Poněkud méně děkuji za to, že mi byl experimentálně vyvrácen můj mýtus, že solidní muzika dokáže z jakékoli kraviny vykouzlit alespoň průměrný zážitek. ()

Lovely.Bones

Pro někoho nostalgie, pro mě nuda! Chtěl jsem to vidět kvůli Olivii, ale té tam je bohužel hodně málo. Písničky nejsou chytlavé a ani to moc jako muzikál nefunguje. Nejzábavnější část filmu je ta, ve které se najednou objeví úplně stejné efekty, jako ze starého Trona :-) Asi neznám člověka, kterému bych mohl tohle doporučit. ()

Radim

Pokus o vzkříšení klasického tanečního muziálu bohužel nevyšel. Může za to hlavně naprosto tristní scénář a toporná dvojka Newton-John a Beck; hlavně Olivii mám z Pomády trochu glorifikovanou, takže mě až překvapilo, jak málo z ní vyzařuje. Jakouž takouž úroveň dodává jen Kelly, který nic na šarmu neztratil i přes vysoký věk (67!!!), hudba skupiny ELO a vynikající závěrečná show na kolečkových bruslích. ()

• Vůbec první Zlatou malinu pro nejhoršího režiséra si v roce 1981 za tento snímek odnesl Robert Greenwald. (Terva)