• eLeR

Voľakedy dávno som čítala ľúbostný román (ľúbostným románom sa vyhýbam), ale tento mi niekto odporučil. Všetko sa to odohrávalo počas blokády Leningradu a hlavná hrdinka bola priamo v centre diania. Fantasticky to tam bolo všetko opísané a popísané. A toto? Toto bola taká slabota, že ani Gabriel to nezachránil.(6.11.2014)

Když člověk nemá kromě kousku chleba nic k jídlu, nejdříve strašně trpí. Po určité době bolest otupí a změní se v mdlou lhostejnost..... Blokáda Leningradu, jehož bombardování je pro Němce zábavou a příběh lidí jejichž hlavním nepřítelem je hlad, by si zasloužil mnohem kvalitnější zpracování. Slabé vykreslení charakterů, napětí a tragédie je asi tím nejvážnějším problémem. Chce se mi napsat – jako film pro televizi docela dobrý, ale..... Možná, že SE s délkou 212 minut by byla lepší volbou. Tahle verze je taková ,,nedomrdlá“. Také hra na ,,pravdivý příběh“ je scestná. Škoda, tohle téma má velký potenciál ! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nevím, kolik je 300g chleba. 2.) Zajímá mě, jak to vypadá, když se někdo drží ,,zuby nehty“. 3.) Zjistím, že opravdovej člověk nemusí bejt jen Rus. 4.) Držím dietu a nesnáším filmy ve kterých se žere. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ **(22.2.2011)

Válečný film, který je zaměřený ne přímo na samotnou válku, ale spíš na prostředí a život v obklíčeném Leningradu. A i když film samotný není žádný zázrak, tak zima a hlad během blokády Leningradu Vás dostanou a to i v teple obývacího pokoje u Vás doma.(25.10.2009)

Pokud šlo o výpravu, podání atmosféry zoufalého hladu a celkové atmosféry obléhaného Leningradu, tak není co vytknout. Pokud jde ale o nutnou omáčku tvořící příběhovou osu, tak se jedná o snadno předvídatelnou slabotu, kterou se střídavými úspěchy zachraňují herci. Nicméně líbil se mi celkem objektivní pohled, který ukázal, že na německé straně jsou také lidé, ačkoliv to u Rusů nebývalo zvykem a co mě obzvláště potěšilo, byl český dabing, který se tentokráte vztahoval pouze na rusky mluvící pasáže a zbytek nechal v originále. 60%(9.4.2012)

• MartinezZ

Celkem slušné válečné drama z obklíčeného, zničeného a vyhladovělého Leningradu, totálně idiotsky zabité imbecilně americkým koncem. Uvítal bych spíš historičtější pojetí, než zírat na "ztracenou duši".(16.7.2011)

• - Blokáda, jež trvala 872 dní a měla za následek smrt kolem 1,2 milionů lidí, se postupně vytrácí z paměti, a to nejen na Západě. Z tisíce ruských dětí, které se zúčastnily konkurzu na roli v tomto projektu, dokázala pouze polovina z nich něco říci o blokádě. (Aelita)

• - Většina německých obrněných vozidel jsou upravené sovětské stroje. V záběrech přepadení autobusu se však objeví i skutečný historický Pz.Kpfw.38(t) československé výroby, které Wehrmacht na východní frontě používal. (p3tris)

• - Během blokády zemřelo dle různých zdrojů od 300 tisíc do 1,5 milionu lidí. Například v Norimberském procesu se uváděl počet mrtvých 632 tisíc lidí. Pouze 3 % z nich zemřelo na následky bombardování a dělostřelecké střelby, ostatních 97 % zemřelo hlady. Reálný počet obětí přibližuje fakt, že ze všech městských hřbitovů jen na Piskarevkém bylo během blokády pohřbeno na 657 tisíc lidí. Celkově během bojů o Leningrad zemřelo více lidí než ztratily dohromady Anglie a USA za celou válku. (Aelita)