Reklama

Reklama

Mnichov 1938

  • angličtina Munich 1938

Obsahy(1)

Unikátní dokument z roku 1968 - se svědectvím Jana Masaryka a Prokopa Drtiny.  V roce 1968 slovenský režisér Karol Wild v Krátkém filmu Praha realizoval cenný dokument, který krátce poté normalizační "Prověrková komise" poslala na dvacet let do trezoru. Střihový film s dotáčkami je syntézou širokých politických a společenských souvislostí takzané Mnichovské dohody. Připomněl také tehdy poměrně málo známá fakta (například zabrání Západní Ukrajiny a Besarábie sovětskými vojsky). Výpovědi J. Masaryka, P. Drtiny a dalších pozoruhodných osobností. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (23)

Radko 

všechny recenze uživatele

Stručné. Jasné. Výstižné. K Benešovmu postoju: niekomu sa môže zdať ako sraľo čo odmietol so zbraňou v ruke dôstojne sa brániť nacistom. Skôr sa zdá, že šlo o celkom prefíkaného diplomata, ktorému sa podarilo uchrániť územie Česka pred vojnovým besnením, zničením krajiny a devastovaním obyvateľstva vojnovým živorením v začiatkoch II. svetovej vojny. Podobne vybalansoval situáciu v čase po boľševickom prevrate v roku 1948. Sovieti boli totiž odhodlaní vyťažiť urán za akúkoľvek cenu. Beneš dokázal účinne zasiahnuť proti opätovnému vstupu sovietskej armády do Česko-.Slovenska po r. 1945. Vyriešenie konfliktu bez začatia vojny je totiž pre drvivú väčšinu obyvateľstva vždy oveľa väčšou výhrou než vojna. Napriek akýmkoľvek politickým stratám a akejkoľvek totalite. Pretože vo vojne strácajú neprivilegovaní ľudia najviac - zbytočne sú hnaní do boja v prospech politických zmrdov a ich veľmi pochybných argumentov o "spáse a záchrane ľudu a šírení skutočnej demokracie" a iných idiocín oboch strán konfliktu. ()

Hightower 

všechny recenze uživatele

Ano, jak píše 14Neo11, může se stát, že bude-li tento dokument promítán ve školách, vzbudí negativní reakce. Ale následná diskuze mezi žáky doprovázená připraveným učitelem a žáky, by snad mohla ukázat co by kdyby. Samozřejmě, pohybovat se na hypotetické rovině, je pro historii zabývající se výhradně fakty, dosti složité. Nicméně diskuze by mohla podnítit zájem o další studium problematiky Mnihcovské konference. Žáci by též mohli sami zvážit plus a minus a říci, co by případná sebeobrana ČSR přinesla. Jsem pro, aby se tento dokument na školách vysílal, od toho ostatně by dokumenty měly být, Předávat fakta a nic neskrývat. Ať je surové sbe víc. A pak, tento dokument zachytává autenticitu v podobě představitelů čsl. politiky. To je velké plus! Pokud člověk nechce vidět a žít v černobílém světě, pak se jistě s tímto dokumentem nespokojí a bude se zajímat o další souvislosti. Nelze na základě tohoto dokumentu jednotně hodnotit Mnichovskou konferenci jako takovou. ()

Reklama

Aky 

všechny recenze uživatele

Velmi cenný dokument zejména díky tomu, že zachytil svědectví a názory přímých účastníků oněch dní. Nicméně: že se republika nemohla sama ubránit, a zřejmě by se neubránila ani s tehdejší pomocí ostatních, i kdyby byla dostupná, je zřejmé a není o tom pochyb, ale přesto se bránit měla. Stát je od toho, aby za všech okolností usiloval o své zachování, je to jeden z hlavních důvodů jeho existence. Spočítat dopředu kolik má kdo divizí, a když počty nevycházejí se vzdát - tak se stát, má-li být státem chovat nesmí. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Strašně smutný dokument, při jehož sledování se mi několikrát draly slzy do očí. Kdo si myslí nebo věří v nějaké přátele v podobě cizích mocností, na kterékoli straně oceánu, měl by tento dokument shlédnout alespoň dvakrát. Projev prezidenta Beneše, který už věděl, že je vše ztraceno, a přesto vyzýval národ k hrdosti a síle, je naprosto unikátní a dokonalý. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Sevřený, v mimořádném tempu natočený dokumentární film (je až zázračné, kolik skutečností se podařilo vtěsnat na plochu pouhých 20 minut) má jasně protirežimní ráz a s nebývalou otevřeností poukazuje na řadu tehdy i dnes nepopulárních fakt, která plně legitimizují a navíc i věcně opravňují postup prezidenta Beneše. Mimořádná je i jeho historická hodnota: vystupují zde a Benešovu politiku otevřeně obhajují Hubert Masařík a Prokop Drtina s další osobností z národně demokratické strany ministrem Františkem Ježkem a bachmačským hrdinou, armádním generálem Ludvíkem Krejčím. Komunistickou éru připomíná pouze zvýšený důraz na sovětský aspekt a Litvinovovu osobnost, které jsou však více než vyváženy zničujícími vyslaneckými Fierlingerovými relacemi z Moskvy, jež zásadním způsobem zpochybňují komunisty hájenou báji o spásnosné sovětské pomoci. (Jasinu od nejbližšího sovětského místa dělilo kolem 150-200km rumunskopolského území a jasná předzvěst toho, co přišlo o rok později - sovětský "Drang nach Westen".) Ještě jedná věc je pozoruhodná: autorem tohoto vyváženého díla byl slovenský filmař a režisér; dnes by to bylo krajně nepravděpodobné - v lepším případě. Není divu, že se MNICHOV stal záhy trezorovou záležitostí; zdá se, že jí je tak trochu svým způsobem i dnes. ()

Galerie (3)

Reklama

Reklama