Momentky

Snapshots

Dokumentární / Hudební

Slovensko, 2008, 90 min

Deža Ursínyho hudbu môžem, výpovede o ňom sú fajn, ale spôsob akým bol spracovaný dokument nemusím. Takže kompromisné 3.(22.9.2011)

Otec Deža Ursínyho ma na priemyslovke učil dejepis, nikdy nezabudnem na koncert Manfreda Manna v bratislavskej hale na Pasienkoch v roku 1965, na ktorom ako predskokani účinkovali famózni The Beatmen a v mojej knižnici tróni jeho kniha listov Zdenke Krejčovej s názvom Moja milá pani. Bohužiaľ jeho hudba od vzniku skupiny The Soulmen ma už neoslovovala, lebo som jej nerozumel. Ale Dežo ako človek ma v tomto dokumente fascinoval a som rád, že som si ho pozrel.(1.5.2015)

44. KVIFF - Dezo Ursiny byl persona a tuten dokument je mu myslim hezkym pomnikem a poctou. Mne osobne sa pacil moc(7.7.2009)

Ursíny bol génius !(27.4.2013)

Pekný a pozerateľný medailón o svojskom hudobníkovi a človeku. Ale keďže takáto hudba mi nič nehovorí, dokážem oceniť len pasáže o súkromí, hudobné prvky ma neoslovili.(30.4.2015)

Vynikajúci a primerane citlivý dokument o Dežovi Ursinym - nepochopenom umelcovi, v ktorého hudbe a životnej filozofii sa ukrývalo čosi veľmi hlboké a veľké. Povinnosť pre hudobníkov a polohudobníkov. Odporúčam všetkým, čo hudbu vnímajú ináč ako "vyplnenie ticha".(11.11.2010)

• mojo

a co treba Marek Brezovsky?(19.7.2009)

Život a hudba Deža Ursinyho se těžko dá vtěsnat do plochy 90 minut, každopádně díky těm, co se o to pokusili. Obsahuje to silné i dojemné moment(k)y (lidské i muzikantské), ale nakonec z toho vychází obrazový doplněk k vlastně po všech stránkách výživnější knize Pevniny a vrchy. 80 %(10.6.2014)

• Videozuma

Ursiny, jeho tvorba a zivot určite zostane medznikom v slovenskej modernej hudbe, ale i filme, ale to, co prináša toto dielko je niečo velmi podobné nezvladnutemu pokusu priblížiť si niekoho, koho mozno obdivuje, ale o podstate jeho tvorby, života , myslenia a duchovného sveta vie toľko ako čitateľ povrchných bulvárnych textov. Isto, je zložité nakrúcať film o niekom koho ste videli z vlaku, ale aj vyber spolupracovníkov je príznačným pre povrchnosť, plytkost a nepresnosť zobrazenia tejto stigmatickeho tvorcu a kontroverznej ľudskej bytosti. Oceniť je nevyhnutne zopár výpovedi, ktoré naznačujú kam sa film mohol uberať, keby sa autor nezaoberal svojou predstavou o Ursinym, ale poctivým dokumentaristickym spracovaní témy. Ako dokumentárny film 5%, ako publicistika a záznam niekoľkých zaujímavých názorov empatickych spolutvorcov, či kamarátov aj 35%. Dokopy * s prižmurenými očami.(31.3.2015)