Dům u dálnice

• český

Domov

(festivalový název)

Švýcarsko / Francie / Belgie, 2008, 97 min

Představa, že žiju vedle dálnice, by mě asi zničila. Nedokázala to ale s touhle rodinkou, která odolávala jako o život. Moc hezky se na to koukalo. Sice to není žádný zázrak, ale to hlavně proto, že se ve filmu vlastně nic moc neděje. Spíše je to sled scének, kterak rodinka ke štěstí na dálnici přišla. A ono to docela zabaví. Ke konci je to ale už docela úmorné, a samotný konec k radosti taky nepřidá. Nápad ale určitě dobrý.(12.7.2010)

• Rogue

Zkrátit o hodinu a bylo by to super, zkrátit o hodinu a půl a bylo by to dokonalé, ale jen téma samotné 97 minut neutáhne. Zvláštní, že to nikoho nenapadlo.(14.9.2009)

• bouncer

Jak zde uvedli ostatní - námět je zajímvý, ale na celovečerní film to ani zdaleka nestačí. Pošahaná rodinka žijící na "samotě" u rozestavěné dálnice. Po 10 letech je rozhodnuto dálnici dostavět a otevřít. Členové rodinky však stojí pohromadě a především na popud matky místo neopustí, protože je to přeci jejich domov. Nastupuje velké drama, jak se vypořádají s hlukem a znečištěním... Že je to jedna idea roztáhnutá do nudné hodiny a půl by mi ani tolik nevadilo, ale postavy mě přišly neskutečně nesympatické a jejich chování tak nelogické a pro mě odpudivé, že ani nevím, jak jsem to vydržel dokoukat do konce. Horší nesžití se s charaktery a nepochopení jejich jednání jsem snad nezažil...(4.12.2009)

• MartinezZ

13.6.2010 ~ To si vám rodinka takhle bezstarostně žije kdesi v opuštěných polích poblíž rozestavěné dálnice, na které nikdo po dlouhou dobu lopatou nesáhl. Idylka rodině ale končí ve chvíli, kdy se práce na dálnici znovu rozjíždějí. Oni se však svého domova vzdát nehodlají. ~ A tak se všichni chovají jak parta degénů, co chce žít hned vedle dálnice, oddělení jen svodidly. Nejprve přelézají svodidla a skáčou mezi auty, posléze lezou domů podzemní trubkou a pak se zazdí doma. Nechtějí se vzdát svého obydlí. A to je všechno. Nízkorozpočtová švýcarská hovadina, která sice má pár vtipných a hezkých kousků, jinak to ovšem postrádá jakoukoliv logiku. Jen dement by stavěl barák a jal se ho rekonstruovat, když mu u něj už nějakou dobu stojí dálnice. A způsob, jakým se brání faktu, že tu dálnici si jen tak pro jejich hezké oči někdo nevezme a nepřetáhne o pár kilometrů dál je imbecilně absurdní. Nene, tohle akceptovat nehodlám ani jako komedii, ani jako parodii, ani jako televizní scénku.(22.3.2013)

Vravíš si, že žiť je nariť, že to ďalej nejde. Choď sa na ďiaľnicu zvaliť, ono Ťa to prejde. Kto sa tu chcel s kým stotožniť?(13.9.2010)