Milionář Manners (Harold Lloyd) je celým městem obdivován a ctěn pro svůj ledový klid, se kterým řeší všechny situace. Velmi mu v tom pomáhá i jeho šeková knížka, kterou má vždy po ruce. Když omylem zapálí vozík kazatele v chudinské čtvrti, neprodleně mu vypíše šek na tisíc dolarů. Kazatel peníze použije na založení misie a všude rozhlásí jméno dobrodince, což Mannersovi není po chuti. Jenže kazatel má krásnou dceru, a tak Manners na její přání přivede do misie místní lumpy a udělá z nich beránky. Svatba se neodvratně blíží a Mannersovi bohatí přátelé z klubu, kterým se manželství s chudou dívkou nelíbí, se ho rozhodnou unést. Napravení kumpáni z misie se vydají na pomoc, i když v dost podroušeném stavu, a tak Manners musí dostat na svatbu nejen sebe, ale i bandu rozjívených opilců. (mortak)

classic

„Pre pána kráľa !” , to sú ale šialené dni, ktoré dotvára - milionársky filantrop J. Harold Manners, kedy sa v podstate začína celé dianie odvíjať skrz kazateľa Paula, hlásajúceho na Slattery Square, ktorému by sa celkom zišlo takých 1000 dolárov na otvorenie novej, dobročinnej, misijnej stanice, kam by sa trebárs uchyľovali ľudia, ktorí majú naozaj veľmi hlboko do peňaženiek. Márnotratný zbohatlík najprv zdemoloval svoje dva automobily totálne na šrot, aby vzápätí hneď na to podpálil i stánok s občerstvením, ale až po neúspešnom vyhľadaní kaviarne The Grotto, pričom namiesto toho, zamieril rovno do Pool Hall, to jest do gulečníkovej herne, kde jej i obávaný gangster, býk Brindle. Projekt momentálne nabral naprosto reálnych kontúr, a to vďaka úplnej náhode, a tak si to tam chce ísť následne aj poriadne vyjasniť, ako sa veci vlastne majú, že čo čert zrovna nechcel, keď po prvotnej spŕške samých nedorozumení s mladou a atraktívnou dievčinou Hope pred vstupnými dverami do Misie, čiže duchovného dcéra, preskočí napokon neuveriteľná iskra vzájomnej náklonnosti medzi týmito dvomi holúbkami, kde by sa vskutku práve teraz hodilo, aby prišlo čo najviac ovečiek na omšu. Ako to zariadiť, keď sa tým povaľačom z herne absolútne nechce ? Jestvuje možnosť vyvolania danej provokácie, od ktorej to vybuchne, až ho bude potom naháňať stádo nahnevaných chlapíkov, od pouličných výtržníkov až po zlodejov šperkov, s policajtmi v pätách, ktorých všetkých sem napokon pekne došikuje. Schyľuje sa totiž aj k rozhodujúcej bitke medzi Býkom a Milionárom, kde vychádza byť víťazom jednoznačne okuliarnatý sympaťák, a asi aj kvôli tomu, sa ostatní rozhodnú prejsť na kresťanskú vieru, to je teda hotový zázrak boží ! Svadba s Nádejou už klope na dvere, len to by ho ale nesmeli namyslení snobi tesne predtým nechať uniesť, aby zmarili túto šťastnú udalosť, pričom títo niekdajší (ne)veriaci, sa potrebujú sami presvedčiť, kde je pravda ? V extrémne podnapitom stave ho pôjdu jednak vyslobodiť z pevnosti Bastily, aby totálne spití, ako dogy, sa trmácali cez mesto v tak šialených pozíciach, že Manners musí hasiť samé požiare s tým spojené, pretože sa zároveň musia včas dostať na jeho veselicu... / Nie je férové, že Harold Lloyd bol v miernom tieni iných velikánov nemej éry, to jest Charlie Chaplin a Buster Keanton, i keď s Frigom má predsa niečo spoločné, a to jedného zo scenáristov legendárnej, mojej extra obľúbenej komédie - The General, kde spolupracoval i Clyde Bruckman, ktorý dokonca sedel aj na režisérskej stoličke. Toto je perfektná zmes vtipných gagov, geniálne koordinovaných nápadov, samých krkolomných pádov, čo je fantastická porcia pre každého nadšenca kinematografie v ešte jeho najlepšej fáze, pred expanziou zvukového filmu. Nadčasový komik, ktorý by nemal byť ani pred ani za, ale rovno s nimi na jednej vlnovej dĺžke ! Vynikajúca filmová práca. ()

Iggy

Harold je nechutně zkažený milionář. Omylem podpálí dobročinný stánek kazateli a zaplatí mu 1000 dolarů, za což on postaví misii. Harold se z tisku dozví, že misie nese jeho jméno a protože nechce, aby vypadal jako boháč, který si takto lacině buduje dobrou pověst, vydá se z misie své jméno strhnout. Okouzlí ho ale kazatelova krásná dcera Hope a Harold rázem vidí všechno jinak. Aby jí udělal radost, přivede do misie poněkud svérázným způsobem všechny místní raubíře (podle mě nejlepší scéna filmu). A protože je Harold v jádru správný a má taky trochu štěstí, získá si brzy na svou stranu celý pouliční gang. Těsně před svatbou ho však unesou jeho bohatí přátelé snažící se mu svatbu s chudou dívkou rozmluvit. Gang však Harolda zachrání a je zase na něm, aby své opilé zachránce dopravil zpátky na svatbu, což není vůbec snadné a skončí to slavnou bláznivou honičkou v dvoupatrovém autobuse. Lloydův standard. ()

corpsy

Genialitu sa nenaučíte. Tá je vo vás od narodenia. V skratke...Harold Lloyd nebol ten tretí ( Chaplin, Keaton...), bol jeden z nich. Zvrchovaný. ()

mortak

Svižné, vtipné, a hlavně nápadité. Například použití už v té době profláklé banánové slupky v nečekaném okamžiku či nábor nových věřících (už jen to vrstvení gagů v jednoduché honičce - Lloyd v zápalu kopne podobně oblečeného člověka a pak musí zase upoutávat pozornost pronásledovatelů), až po gagy nabitý závěr, ve kterém se Harold musí dostat na svatbu a neztratit přitom ani jednoho člena uvítacího výboru. ()

Rozjimatel

"You must meet my daughter - she is so anxious to tell you what she thinks of you."     Ani by som sa už nenazdal, že sa budem pri niektorom z filmov Harolda Lloyda takmer v kuse smiať. Je to naozaj zvláštne, ale pri tejto groteske sa mi to prihodilo a považujem ju tak za Lloydovu jasne najlepšiu (a vlastne aj za jedinú jeho vydarenú a skutočne vtipnú z tých, ktoré som dosiaľ videl). Herold tu hraje arogantného, chladnokrvného milionára, ktorého nedokáže nič rozhodiť, až kým sa nezahľadí do dievčiny z misie (Jobyna Ralston, viac než rovnocenná náhrada Lloydovej manželky Mildred Davis), ktorá si získa jeho srdce. Film je pomerne príbehový, dosť akčný, ale hlavne je doslova nadupaný výbornými gagmi (naštvaná dcéra, odloženie klobúka s paličkou, jedenie "koláčikov", zháňanie "hriešnikov" do misie a dokonca i to kopanie do zadku pri tej naháňačke je veľmi vtipné). Úplným vrcholom je potom dlhá a nápaditá scéna dohliadania na opitých kamarátov, ktorá poskytuje nepreberné množstvo komických situácií a akrobatických kúskov (poschodový autobus!). Videná verzia s veľmi dobrou hudbou Roberta Israela (hoci na niektorých miestach znie trochu obohrane).     "Hurry, boys - please! I don't want to be late for my first wedding." ()

rivah

Výborné jsou zejména honičky. Poprvé, když utíká a provokuje všechny, aby je dostal do kazatelny, podruhé ve splašeném autobusu bez řidiče. ()