Reklama

Reklama

Vítejte v KLDR!

  • USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty
Trailer

VOD (1)

Obsahy(1)

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (346)

molotov 

všechny recenze uživatele

Celkem zajímavý polopartizánský dokument. Je spíše o lidech, kteří se na tento zájezd vydali, než o zemi, ve které jsou. Pro někoho, kdo toho o KLDR moc neví má i informační hodnotu. Pro mě jako studenta koreanistiky má hodnotu v tom, že věci které znám, můžu vidět skoro na vlastní oči. Škoda, že těm turistům někdo pořádně nevysvětlil, co se v KLDR opravdu děje, už by si z toho nemohli tak snadno dělat prdel. ()

Šandík 

všechny recenze uživatele

Stejně jako návštěva Severní Koreje, i sledování dokumentárního filmu "Vítejte v KLDR! " vyžaduje od diváka ono pověstné "umění číst mezi řádky". To nejpodstatnější se zde totiž pouze mihne, asi tak, jako v jednom ze záběrů v závěru filmu, kde divák zahlédne nekonečné množství nízkých chatrčí vždy pouze na malý okamžik, neboť je od silnice dělí řada solidně byť poněkud omšele působících bytových domů. Jistě, už samotné návštěvy "posvátných míst" KLDR vypovídají mnoho, stejně jako interiéry hotelů a restaurací, průhledy skrze okna busu, závěrečné loučení atp. Mnohé je nutné domýšlet a odhadovat... Samozřejmě lze filmu i mnohé vytknout, ale za daných podmínek je to zřejmě ono maximum, které bylo možné z tématu vytěžit. Cenný je nápad, zapojit do dokumentu také ostatní účastníky zájezdu, kteří se stávají svéráznými komentátory... Suma sumárum, tenhle dokument rozhodně za shlédnutí stojí. Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: Radek 99 ()

Reklama

Ketri 

všechny recenze uživatele

Tak jsem si naivně myslela, že se dozvím něco o KLDR. Vážně jsem nečekala odvážné záběry na totalitní realitu, ale zasvěcený komentář k prezentovaným "památkám". Místo toho se mi jen potvrdilo, že s národem českým je to opravdu hodně zlé. Nablblé komentáře účastníků zájezdu mě rozesmutněly více než pravá tvář Severní Koreje skrytá za Potěmkinovými vesnicemi. Zaplať to pánbůh, že se dostali do svobodné Číny! Škoda nevyužité příležitosti natočit přínosný dokument a škoda peněz z fondu. Autorka by to měla pouštět leda tak známým v obýváku jako video z dovolené. ()

blackrain 

všechny recenze uživatele

Upřímně radši bych zavítala do džungle než sem. Chlápek v červeném saku, který v dokumentu vystupoval, měl naprostou pravdu. Pravá a krutá realita jim byla dokonale utajena. Všechno jim ukazovali v růžovém světle. Neustále byli sledováni a hlídáni policajty. Ukázali jim pouze to, co chtěli, aby jim bylo ukázáno. Nakonec je zavedli před sochu Velkého vůdce. Průvodci jsou jedinými Severokorejci, se kterými příjde turista do kontaktu. Můžeme jen děkovat, že v tomto režimu už nežijeme a doufejme, že se nic podobného už nevrátí. Odstrašující příklad zvrácenosti. ()

rawen 

všechny recenze uživatele

I při těch omezených podmínkách se z toho dalo vytřískat daleko víc. Takto jde jen o bezprostřední pocity z větší části dost telecích "účastníků zájezdu". Ty věčné kecy typu "čekala jsem to horší", "kim ir sena neznám tak nevím", "čekám od toho něco jiného..." - k čemu to? 5/10 PS: příspěvek uživatele Premiere tomu dal korunu, ten by se do toho filmu hodil... ()

Galerie (8)

Zajímavosti (6)

  • Zájezdu se zúčastnilo přibližně 30 lidí, 2 z nich si nepřáli být součástí dokumentu, kvůli čemuž je možné všimnout si, že obličeje dvou postav jsou rozostřené. (K.B.L.)
  • V čase 9:28 lze zahlédnou dvoudveřový vysokopodlažní autobus Karosa typ C 734vyráběný v 80. letech v tehdejším Československu. (Adrai)
  • Autorka filmu si chtěla zakoupit práva k hudbě zakoupené v KLDR, aby ji mohla použít v tomto dokumentu. Jediný email, který se jí podařil získat, byl korea@korea.com, na který samozřejmě nikdo neodpověděl. (K.B.L.)

Související novinky

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (více)

Reklama

Reklama