Očistec (TV film)

Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

Vzhledem k tomu, že jsem očekával spíše průměrnou záležitost z westernového šuplíku, do kterého se zamíchalo něco z přihrádky fantasy, byl jsem nakonec o to více mile překvapen, ba naopak nadšen. Snímek, v němž se objevují legendární postavy (ad hoc postavy divokého západu), si zaslouží pozornost každého fanouška daného žánru. V případě Očistce musí potěšit scéna, v níž se objevují Billy the Kid, Divoký Bill, Jesse James a Doc Holiday v jedné scéně, navíc bok po boku stojící. Už samotný námět s městečkem mrtvých, kteří dostali ještě jednu šanci, aby si vysloužili namísto věčného zatracení v pekle cestu kočárem do nebe. Musím uznat, že i řada scén se filmařům povedla, například vrhání nožů na dveře kostela, resp. roztahující se bouřková mračna, z nichž přijde patřičný trest pro hříšníky, či příjezd dostavníku nebo pasáž s odchodem Lamba alias Lefty Sladea za starým indiánem suplujícím jakéhosi Charóna. Pochválit musím také záběry, do nichž zlověstně duní zvuk kostelních zvonů. Tohle vše perfektně napomáhá k silné atmosféře, jež se s blížícím se koncem víc a víc zahušťuje. Za zmínku stojí také herecké výkony, zejména Sama Sheparda, Erica Robertse, Petera Stormara či Amelie Heinle. Očistec si pro svoji originalitu a nezvyklost zaslouží na každý pád 4*, avšak za mě je to jasných 5*.(21.11.2016)

Nápad, nápad je to přímo boží. Městečko na pomezí. Být to natočené alespoň trochu jako Constantine, se scénářem, který by měl alespoň trochu přesah, bylo by to bývalo mnohem zajímavější.(28.5.2015)

Nejlepší moralitka, co jsem kdy viděl. Zvláš´t když káže koltem Billy the Kid a Jessie James.(19.10.2010)

"Tohle určitě nebude Mexiko !!" No, přiznám se, že nakonec to pro mě rozhodně nebyl takovej filmovej Očistec, jak jsem si myslel, on totiž tenhle nesmírně zajímavý snímek disponuje naprosto neotřelým příběhem, jehož hlavní myšlenka mi přišla opravdu geniální !! Přestože si jinak scénárista Gordon Dawson, který si s westernem tyká už léta a tvůrcovské ostruhy si vysloužil třeba i vedle samotného Sama Peckinpaha, pohrává s těmi nejprovalenějšími žánrovými klišé, nakonec film dostatečně ozvláštňuje těmi mysteriózně náboženskými motivy, když onen úžasný nádech tajemna veškeré nedostatky přehlušuje, příjemná naivita a lehká svěžest zápletky jako by vzdávala hold rodokapsovým historkám a všem těm desperátům Divokého západu, kteří byli vždy a všude obyčejnými lidmi heroizováni a obdivováni, a vytahuje tak tuto televizní záležitost, kterou se německý režisér Uli Edel na své houpačkové kariéře zase odrazil k lepším zítřkům, ostatně Purgatory si v USA vysloužil nevídanou diváckou sledovanost, vysoko nad kvalitativní úroveň podobně laděných snímků.. Bohužel tentokrát překvapivě nemohu souhlasit s mým oblíbeným uživatelem, skvostně argumentujícím Gudaulinem, co se týká jeho poznámky k divácké cílové skupině, ony totiž ty motivy mají k samotnému křesťanství poněkud daleko, jednak ten očistec samotný totiž nevychází z textů Bible, a je tak protestantské či židovské kultuře Američanů naprosto zapovězen, obecně z něj ani není možné se dostat do pekla, rozhodně v tomto podání příliš neodpovídá ani třeba očistci v Dantově podání, když zde jako takové bezčasí hříšníků spíš odkazuje na indiánskou mytologii !! Vyšší síla je tu zobrazena víceméně nepřímo, až na ten protestantský kostelík, máme tu pouze dva převozníky, tvůrci se tak dokonale vyvarovali veškerých digitálních triků, které by ve výsledném dojmu snímek naprosto ušpinily a shodily.. Bill Hickok Sama Sheparda jako šerif městečka Refuge, Billy Kid Donnieho Wahlberga jako šerifův zástupce, Doc Holliday Randyho Quaida jako doktor či Jasse James J.D. Southera jako tamní hokynář spolu s dalšími známými dacany ztělesňujícími dobro na své cestě za odpuštěním ?? Proč ne ?! Jistě, samotná premisa žonglující s faktem, že nehodní vrazi a lupiči mohou nakonec dojít svého vykoupení, se zdá být poněkud nemorální či zhovadilá, což mně osobně dost irituje i z pozice ateisty, či agnostika, nicméně skvělé hlášky se spoustou odkazů, bezchybný soundtrack Brada "Terminátora" Fiedela a zejména skvostní blackjackoví záporáci Eric Roberts s Peterem Stormarem mi prostě nedovolí hodnotit méně než čtyřmi kolty, i když bezchybné to jistě není..(10.6.2013)

Ona je to vlastně pohádka pro odrostlejší diváky. S vědomím, že je to tv film, bych si pouze posteskl nad tím, že se tvůrci nepokusili vytvořil řádně tajemnou atmosféru, ke které námět přímo vybízí.(22.9.2007)