poster

Očistec (TV film)

 • USA

  Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

 • Kimon
  ****

  Dobrý TV film rozjetý hned od začátku se zajímavou myšlenkou. "Sejdeme se v pekle": řekl BlackJack a netušil, jak je k tomu blízko. Hororové prvky jsem nezaznamenal, spíše trochu mysteriózní nádech.(2.12.2007)

 • LiVentura
  *

  Ach bože, westernoví nadšenci brečí... a koncová scéna přestřelky... a pekla-očistce, kde jsou svrženi dva hlavní zlosyni, to je skutečně neuvěřitelné a ten dvakrát prostřelený a přesto přeživší... :-()(9.6.2013)

 • mm13
  ***

  Veľmi dobrá televízna produkcia. Vcelku originálny a určite zaujímavý námet, ktorý sa síce nedočkal riadneho prepracovania a ku koncu škrípe v logike, no ako rozprávka na dobrú noc určite neurazí. Eric Roberts si svojho záporáka vychutnáva bez exhibícií, Peter Stormare dtto no a Sam Shepard je skutočná trieda. Aj oni a vôbec sympatické herecké obsadenie majú svoj nemalý podiel na konečnom pozitívnom dojme.(9.9.2005)

 • Diamant
  ****

  Dej filmu je čím ďalej, tým viac záhadnejší a priam automaticky spúšťa v človeku rozmýšľanie nad najdôležitejšími vecami v jeho živote...(10.7.2007)

 • Tommassi3
  ****

  "Tohle určitě nebude Mexiko !!" No, přiznám se, že nakonec to pro mě rozhodně nebyl takovej filmovej Očistec, jak jsem si myslel, on totiž tenhle nesmírně zajímavý snímek disponuje naprosto neotřelým příběhem, jehož hlavní myšlenka mi přišla opravdu geniální !! Přestože si jinak scénárista Gordon Dawson, který si s westernem tyká už léta a tvůrcovské ostruhy si vysloužil třeba i vedle samotného Sama Peckinpaha, pohrává s těmi nejprovalenějšími žánrovými klišé, nakonec film dostatečně ozvláštňuje těmi mysteriózně náboženskými motivy, když onen úžasný nádech tajemna veškeré nedostatky přehlušuje, příjemná naivita a lehká svěžest zápletky jako by vzdávala hold rodokapsovým historkám a všem těm desperátům Divokého západu, kteří byli vždy a všude obyčejnými lidmi heroizováni a obdivováni, a vytahuje tak tuto televizní záležitost, kterou se německý režisér Uli Edel na své houpačkové kariéře zase odrazil k lepším zítřkům, ostatně Purgatory si v USA vysloužil nevídanou diváckou sledovanost, vysoko nad kvalitativní úroveň podobně laděných snímků.. Bohužel tentokrát překvapivě nemohu souhlasit s mým oblíbeným uživatelem, skvostně argumentujícím Gudaulinem, co se týká jeho poznámky k divácké cílové skupině, ony totiž ty motivy mají k samotnému křesťanství poněkud daleko, jednak ten očistec samotný totiž nevychází z textů Bible, a je tak protestantské či židovské kultuře Američanů naprosto zapovězen, obecně z něj ani není možné se dostat do pekla, rozhodně v tomto podání příliš neodpovídá ani třeba očistci v Dantově podání, když zde jako takové bezčasí hříšníků spíš odkazuje na indiánskou mytologii !! Vyšší síla je tu zobrazena víceméně nepřímo, až na ten protestantský kostelík, máme tu pouze dva převozníky, tvůrci se tak dokonale vyvarovali veškerých digitálních triků, které by ve výsledném dojmu snímek naprosto ušpinily a shodily.. Bill Hickok Sama Sheparda jako šerif městečka Refuge, Billy Kid Donnieho Wahlberga jako šerifův zástupce, Doc Holliday Randyho Quaida jako doktor či Jasse James J.D. Southera jako tamní hokynář spolu s dalšími známými dacany ztělesňujícími dobro na své cestě za odpuštěním ?? Proč ne ?! Jistě, samotná premisa žonglující s faktem, že nehodní vrazi a lupiči mohou nakonec dojít svého vykoupení, se zdá být poněkud nemorální či zhovadilá, což mně osobně dost irituje i z pozice ateisty, či agnostika, nicméně skvělé hlášky se spoustou odkazů, bezchybný soundtrack Brada "Terminátora" Fiedela a zejména skvostní blackjackoví záporáci Eric Roberts s Peterem Stormarem mi prostě nedovolí hodnotit méně než čtyřmi kolty, i když bezchybné to jistě není..(10.6.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace