poster

Očistec (TV film)

 • USA

  Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

 • Indiana
  ****

  Vynikající western, asi nejlepší od dob Tance s vlky.(8.6.2005)

 • cheyene
  *****

  Vzhledem k tomu, že jsem očekával spíše průměrnou záležitost z westernového šuplíku, do kterého se zamíchalo něco z přihrádky fantasy, byl jsem nakonec o to více mile překvapen, ba naopak nadšen. Snímek, v němž se objevují legendární postavy (ad hoc postavy divokého západu), si zaslouží pozornost každého fanouška daného žánru. V případě Očistce musí potěšit scéna, v níž se objevují Billy the Kid, Divoký Bill, Jesse James a Doc Holiday v jedné scéně, navíc bok po boku stojící. Už samotný námět s městečkem mrtvých, kteří dostali ještě jednu šanci, aby si vysloužili namísto věčného zatracení v pekle cestu kočárem do nebe. Musím uznat, že i řada scén se filmařům povedla, například vrhání nožů na dveře kostela, resp. roztahující se bouřková mračna, z nichž přijde patřičný trest pro hříšníky, či příjezd dostavníku nebo pasáž s odchodem Lamba alias Lefty Sladea za starým indiánem suplujícím jakéhosi Charóna. Pochválit musím také záběry, do nichž zlověstně duní zvuk kostelních zvonů. Tohle vše perfektně napomáhá k silné atmosféře, jež se s blížícím se koncem víc a víc zahušťuje. Za zmínku stojí také herecké výkony, zejména Sama Sheparda, Erica Robertse, Petera Stormara či Amelie Heinle. Očistec si pro svoji originalitu a nezvyklost zaslouží na každý pád 4*, avšak za mě je to jasných 5*.(21.11.2016)

 • LiVentura
  *

  Ach bože, westernoví nadšenci brečí... a koncová scéna přestřelky... a pekla-očistce, kde jsou svrženi dva hlavní zlosyni, to je skutečně neuvěřitelné a ten dvakrát prostřelený a přesto přeživší... :-()(9.6.2013)

 • gudaulin
  **

  Zvláštní mix westernu a nábožensky laděného filmu, který potěší zejména křesťansky orientované spoluobčany, kteří mohou spojit zábavnou dobrodružnou podívanou přesně podle osvědčených žánrových westernových šablon s biblickou tématikou. Je to slušně zahrané a zrežírované, jenže po obsahové stránce mě to neoslovilo, na western se to až příliš drží tradičního žánrového půdorysu i s četnými žánrovými klišé, náboženské motivy mě pro změnu míjí. Celkový dojem: 40 %. Jen tak mimochodem, jako horor tenhle film opravdu nefunguje...(10.4.2009)

 • Laurent
  ***

  Ona je to vlastně pohádka pro odrostlejší diváky. S vědomím, že je to tv film, bych si pouze posteskl nad tím, že se tvůrci nepokusili vytvořil řádně tajemnou atmosféru, ke které námět přímo vybízí.(22.9.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace