Očistec (TV film)

Purgatory

Western / Fantasy

USA, 1999, 94 min

Tak tohle je western v hodně netradičním stylu. Mé hodnocení: 60%(22.2.2009)

Na televizní film je pro mě tenhle mysteriózní western docela velkým překvapením a nadprůměrnou záležitostí. Mě se zde líbilo snad úplně všechno - od hereckých výkonů (mimochodem Eric předvedl jeden ze svých TOP a že jich je málo), přes nádherné prostředí, slušný děj, luxusní hudební doprovod až po pořádnou porci westernové podívané. I já jsem navíc jako malý kluk doslova žral knížky v nichž se tito hrdinové divokého západu objevovali.(17.9.2010)

• gudaulin

Zvláštní mix westernu a nábožensky laděného filmu, který potěší zejména křesťansky orientované spoluobčany, kteří mohou spojit zábavnou dobrodružnou podívanou přesně podle osvědčených žánrových westernových šablon s biblickou tématikou. Je to slušně zahrané a zrežírované, jenže po obsahové stránce mě to neoslovilo, na western se to až příliš drží tradičního žánrového půdorysu i s četnými žánrovými klišé, náboženské motivy mě pro změnu míjí. Celkový dojem: 40 %. Jen tak mimochodem, jako horor tenhle film opravdu nefunguje...(10.4.2009)

Dobrý TV film rozjetý hned od začátku se zajímavou myšlenkou. "Sejdeme se v pekle": řekl BlackJack a netušil, jak je k tomu blízko. Hororové prvky jsem nezaznamenal, spíše trochu mysteriózní nádech.(2.12.2007)

Vzhledem k tomu, že jsem očekával spíše průměrnou záležitost z westernového šuplíku, do kterého se zamíchalo něco z přihrádky fantasy, byl jsem nakonec o to více mile překvapen, ba naopak nadšen. Snímek, v němž se objevují legendární postavy (ad hoc postavy divokého západu), si zaslouží pozornost každého fanouška daného žánru. V případě Očistce musí potěšit scéna, v níž se objevují Billy the Kid, Divoký Bill, Jesse James a Doc Holiday v jedné scéně, navíc bok po boku stojící. Už samotný námět s městečkem mrtvých, kteří dostali ještě jednu šanci, aby si vysloužili namísto věčného zatracení v pekle cestu kočárem do nebe. Musím uznat, že i řada scén se filmařům povedla, například vrhání nožů na dveře kostela, resp. roztahující se bouřková mračna, z nichž přijde patřičný trest pro hříšníky, či příjezd dostavníku nebo pasáž s odchodem Lamba alias Lefty Sladea za starým indiánem suplujícím jakéhosi Charóna. Pochválit musím také záběry, do nichž zlověstně duní zvuk kostelních zvonů. Tohle vše perfektně napomáhá k silné atmosféře, jež se s blížícím se koncem víc a víc zahušťuje. Za zmínku stojí také herecké výkony, zejména Sama Sheparda, Erica Robertse, Petera Stormara či Amelie Heinle. Očistec si pro svoji originalitu a nezvyklost zaslouží na každý pád 4*, avšak za mě je to jasných 5*.(21.11.2016)