Americká děvčata: Odvážná Chrissa

American Girl: Chrissa Stands Strong, An

Drama / Rodinný

USA, 2009, 87 min

Aj napriek tomu, že film pojednáva o detskej šikane je to snímok velice pohodový, detský a milý.(5.3.2010)

• Warsheek

Takhle se desetileté děti nechovají. Všechny mladé slečny jsou až moc uvědomnělé. Vypadá to sice pořát infantilně, ale né přesvědčivě.(6.2.2010)

Filmy z dětského prostředí bych tak nějak rozdělil na 2 druhy, na ty, kterým nejde uvěřit, protože z nich cítíte, že je vyrobil někdo, kdo dávno odrostl svým vzpomínkám - a na ty, které jsou přirozené a opravdu přetváří svůj svět dětským pohledem. Myslím, že Chrissa je dokonalým příkladem toho druhého. Téma dětských kamarádství a školní šikany bude asi vždy aktuální, a takhle hřejivý a skutečný snímek je rozhodně jednou z cest, jak nejen na problémy poukázat, ale především vrátit se aspoň na chvíli do svých dětských let a vzpomenout si, jaké to tehdy bylo.(9.1.2009)

Film o šikaně mezi 10letými děvčaty, dobře natočený, nepochybně podle skutečných událostí a osobních zkušeností některého z tvůrců. Není veden beznadějně, ale pozitivně, a proto je vhodný pro dětského diváka, kterého poučí a správně nasměruje. Neodpustím si poznámku, že v současné době, kdy se vše v pedagogické praxi, sociologii, psychologii a psychiatrii za každou cenu snaží vysvětlit v mantinelech přirozených jevů a nepřipouští se posedlost démony (což se celkem běžně popisuje v Bibli, ve Starém i Novém zákoně, v životopisech světců apod.), bude šikana bujet. Na ni neplatí žvásty o toleranci, pochopení, asertivitě, ale ocelová pěst: hluboká víra v Boha + statečnost a nekompromisnost. Je to boj se zlými duchy... (Oficiální text distributora jako obvykle idiotský: prý rodinná komedie!).(18.12.2011)

• hygienik

Tak veľmi som sa tešil, že zase raz uvidím zaujímavú sondu do psychiky dospievania, ale heuréka, zmýlil som sa. Je jasné, že je to americký film, pretože na rozdiel napr. od škandinávskych žánrových kolegov je 1. príliš zjednodušený a dejovo priamočiari až doslovný, 2. pri pohľade na ľudskú psychiku zúfalo povrchný (aj najhoršie dieťa je vlastne dobré, stačí mu to len povedať a hneď sa spriatelí s tou, ktorú doteraz šikanovalo. V 10 rokoch veľmi triezvo prehodnotí svoj duševný život a polepší sa!! - Tak to ja mám už niekoľkoročné meškanie. Možno je to tým, že som neabsolvoval americkú základnú školu. Ale na High School by som ešte možno smel ísť, čo tak napr. Columbine v coloradskom Denveri? :), 3. nerealisticky pozitívne (čo je najväčší klad amerických filmov všeobecne), 4. presladené (čo je najväčší zápor, ktorý mi bráni označiť film aspoň za priemerný).(29.3.2010)