Americká děvčata: Odvážná Chrissa

American Girl: Chrissa Stands Strong, An

Drama / Rodinný

USA, 2009, 87 min

• hygienik

Tak veľmi som sa tešil, že zase raz uvidím zaujímavú sondu do psychiky dospievania, ale heuréka, zmýlil som sa. Je jasné, že je to americký film, pretože na rozdiel napr. od škandinávskych žánrových kolegov je 1. príliš zjednodušený a dejovo priamočiari až doslovný, 2. pri pohľade na ľudskú psychiku zúfalo povrchný (aj najhoršie dieťa je vlastne dobré, stačí mu to len povedať a hneď sa spriatelí s tou, ktorú doteraz šikanovalo. V 10 rokoch veľmi triezvo prehodnotí svoj duševný život a polepší sa!! - Tak to ja mám už niekoľkoročné meškanie. Možno je to tým, že som neabsolvoval americkú základnú školu. Ale na High School by som ešte možno smel ísť, čo tak napr. Columbine v coloradskom Denveri? :), 3. nerealisticky pozitívne (čo je najväčší klad amerických filmov všeobecne), 4. presladené (čo je najväčší zápor, ktorý mi bráni označiť film aspoň za priemerný).(29.3.2010)

Naprosto pohodový rodinný film, který mě dokázal potěšit, zaujmout a díky kterému jsem se i parádně odreagoval. Tento film sice vypráví o šikaně, ale naštěstí to není tak drsné, jako ve filmech, Klass, Zlo mezi námi či Zbabělci. Šikana je zde spíše z pohledu dospělého méně drsná, absolutně nenásilná, vedená spíše útoky na psychiku oběti. Ale i psychická šikana je problém, to je jasné. Ovšem tenhle film není nijak vyhrocený a spíše než o šikanu samotnou zde jde o to, že šikana by se měla řešit dříve, než se rozroste do absurdních rozměrů. Ale jak se říká, konec dobrý, všechno dobré, a garantuji vám, že tenhle film je spíše filmem rodinným, který vás dokáže zaujmout a který působí v celkovém kontextu i docela sympaticky. Z produkce HBO tedy vyšel další kvalitní film, který mě dokázal zaujmout a potěšit. Navíc v hlavní roli je zve velmi sympatická mladá herečka Sammi Hanratty, a i ostatní dětské role jsou obsazeny velmi dobře, takže po dějové i herecké stránce se jedná o parádní film na sobotní podvečer. Já jsem spokojen a za sebe uděluji čtyři hvězdičky.(7.2.2010)

Se šťastným koncem, ale drsná realita šikany ve školách, kterou (hlavně psychickou) mají na svědomí především dívky.(10.12.2011)

Film o šikaně mezi 10letými děvčaty, dobře natočený, nepochybně podle skutečných událostí a osobních zkušeností některého z tvůrců. Není veden beznadějně, ale pozitivně, a proto je vhodný pro dětského diváka, kterého poučí a správně nasměruje. Neodpustím si poznámku, že v současné době, kdy se vše v pedagogické praxi, sociologii, psychologii a psychiatrii za každou cenu snaží vysvětlit v mantinelech přirozených jevů a nepřipouští se posedlost démony (což se celkem běžně popisuje v Bibli, ve Starém i Novém zákoně, v životopisech světců apod.), bude šikana bujet. Na ni neplatí žvásty o toleranci, pochopení, asertivitě, ale ocelová pěst: hluboká víra v Boha + statečnost a nekompromisnost. Je to boj se zlými duchy... (Oficiální text distributora jako obvykle idiotský: prý rodinná komedie!).(18.12.2011)

• Olík

Asi je trochu nefér, aby tento film hodnotil někdo, pro koho není ani milimetrem určen. „Odvážná Chrissa“ se s rodiči přestěhuje do nového města, kde na ní čekají nejen nové spolužáčky , ale především šikana z jejich strany. Jak se s novým problémem popere a jak se jí bude dále dařit v novém prostředí, uvidíte v rodinném filmu z produkce HBO.(26.7.2010)