Vražda - Série 2

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
Dánsko / Norsko / Švédsko / Německo, 2009, 9 h 30 min (Minutáž: 57 min)

Tvůrci:

Søren Sveistrup

Hudba:

Frans Bak

Sofie Gråbøl, Nicolas Bro, Preben Kristensen, Flemming Enevold, Morten Suurballe, Mikael Birkkjær, Lotte Andersen, Carsten Bjørnlund, Sarah Gottlieb (více)

Epizody(10)

Komisařka Sarah Lund (Sofie Gråbøl) z kodaňského oddělení vražd je z disciplinárních důvodů přeložena na venkov. Po čase je rehabilitována a je jí nabídnuta spolupráce na vyšetřování série vražd. Všechny oběti měly vztah k armádě a jejím zahraničním jednotkám v Afghánistánu.Stejně jako v první řadě seriálu se i zde prolínají různá prostředí. Soukromý život komisařky, vysoká politika, armáda, psychiatrická léčebna. Lund se musí zorientovat v pavučině lží, intrik a slepých uliček. V tom jí pomáhá její instinkt a cílevědomost. (wero1000)

klima777

První řada mistrně pracovala s atmosférou a rozehrávala temné struny divákovy představivosti. Tohle je toporné a neuvěřitelně vykonstruované (Hilmand!!!); nicméně stále ještě lze registrovat záblesky solidního řemesla. Čili slušný počin, jenž však znatelně ztrácí dech v souboji se starším sourozencem. ()

vitekpe

Nezlobte se na me, ale tady tvurci tezce vykradli sami sebe. Druha rada jede presne podle prvni rady, jen je tam vice nelogicnosti a "nahod"...nezachranila to ani sympatanda Sofie. Takhle proste ne. ()

Ixbalanke

Druhá série mi připadá slabší než první. Brix z vyšetřování vražd nejdřív prosí Lund, aby pomohla a za pár hodin jí připomíná její chyby z 1. série (podle mě teda nic zlého neudělala) a chce ji z vyšetřování vyloučit, i když je opět jen ona z celé policie schopná jakýchkoliv konstruktivních úsudků. Přehnaně se vytváří o Lund dojem, že je vyvrhel policie a má špatné postupy, když je přitom asi jediná, kdo tam má mozek a musí všechno vždy vymyslet za všechny. Série je o polovinu kratší, protože se děj koncentruje už jen na vyšetřování a byl úplně vypuštěn velmi detailní pohled do světa obětí a jejich rodiny apod. To se mi na první série velmi líbilo, psychologie obětí. Tak podrobně jsem to zatím v žádné detektivce neviděla. Musím ale uznat, že od 7. nebo 8. dílu to nabírá zajímavějších a méně odhadnutelných obrátek a konec je teda docela haluz. ()

bloodcountes

Osud tomu chtěl, že jsem dvojku viděla bezprostředně po bezkonkurenční trojce, takže mám trochu problém obejktivního hodnocení. Nicméně tahle série byla podle mě ze všech tří sérií nejslabší scénářem, takova dost nechutna islamisticka agitka, ale pořád ještě to bylo koukatelné. Sarah/Sofie je stále vynikající a sympatická a ačkoli jsem tomu ze začátku nevěřila, tak Nicolas Bro si mě získal prakticky okamžitě. Možná to bylo i vynikajícím dabingem. Nějak mi uniklo, proč se nemůžou zakázat extrémistický spolky jenom proto, že nějakej zdivočelej dán udělal v afghánu přešlap. Plus pár dalších drobností mi nesedělo, ale dostala jsem, co jsem chtěla a díky za to. ()

DannyBoy80

Opět paradně vypointované. Ovšem všechny 3 série jsou stejné v tom, že i ti co nic nespáchali zatajují informace. Což to lehce shazuje. Nicméně tentokrát, oproti první sérii, jsem pachatele netrefil.Herecky opět nyvýši a procentuálně vlastně stejně jako první série. ()

bllm

V první řadě musím říct, že televizní formát - jeden díl seriálu týdně - je naprosto špatnej, špatnej, špatnej. Za ten týden většina napětí vyprchá, člověk pozapomene detaily. Takže doufám, že u příští serie to vydržím a budu to moct skouknout všechno najednou, jako u první serie. Bohužel se u druhé serie nezadařilo tak jako u první, většina toho, co jsem obdivovala na první serii, tady chybí. Všechno je to takové neosobní a hlavně naprosto nereálné. Pravděpodobnost, aby se něco takového opravdu odehrálo tímto způsobem, je totálně minimální. K dobru musím přičíst to, že tento závěr jsem do posledních minut před odhalením opravdu nečekala. Moje romantické já dokonce doufalo, že si Sarah trochu polepší v osobním životě. Ale i přes nereálnost případu je to pořád obří nadstandard, hlavně v porovnání s českou tvorbou. Pořád musím obdivovat syrovou atmosféru a hlavně hořký konec, kdy z toho ani víceméně kladný hrdina Rabben nevyjde zrovna nejlíp. A nemůžu zapomenout vyzdvyhnout závěrečnou scénu politické linky, kdy všichni ministři vlády stojí pospolu na chodbě. Tahle scéna dokonale vystihuje fakt, že ať máte seběvětší ideály - politika vás stejně semele. ()

PEZ

2. seria ma potesila uz tym, ze bola skratena na 10 casti. A hned sa to prejavilo na dynamike, ktorej absencia znacne skodila prvej serii. Novy pripad je vymysleny realisticky, ba az desivo, najma tym ako ide do detailov a pritom nevyzera vykonstruovane. Postavy su napisane presne a vlastne ani jedna cast neobsahuje extra nadbytocnu vatu. Ku koncu sice uz trosku autori prekomplikovali naznaky toho, kto je hlavnym pachatelom, no pozitok z pozerania tym nastastie nenarusili, takze tentokrat je to na slusnych 80 %. Velmi rad pojdem do tretej serie. ()

papaguy

Menší počet dílů bohužel přidal na zkratovitosti a zmatenosti. Ale i tak je to zatraceně dobré krimi s minimem lapsů. Sarah Lunde je postava skvěle napsaná (na ránu) a výborně zahraná. A ty její hrozný svetry...:-) ()

prasokote

Komisařka Sarah Lund se stala mou nejoblíbenější policajtkou, ovšem hned vedle Sagy Noren z Broenu. U této druhé a kratší série jsem měla jeden problém. A to ten, že jsem se do ní zažrala až někdy kolem 5-6.dílu. Trvalo mi nějaký čas než jsem si zvykla na nové postavy a vlastně mi chyběly ty staré z první série, která měla 20.dílů a za tu dobu už jsem se s těmi postavami dost sžila. Ale to je samozřejmě chyba ve mně a ne v tom seriálu. Nejvíc se mi ale líbí vždycky konec, kde jsou vždy chvilkové záběry na všechny postavy a na to, co se jim momentálně děje + výborná hudba. Jo a ta pátá hvězda je za čupr svetry Sarah Lund. ()

Kalim

Co se mi na Forbrydelsen II líbilo bylo tempo, atmosféra, hudba! (flažolety) a méně už příběh - zde mám jedno velké ale. Vraha jsem odhadnul asi v pátém díle, a i přes snahu tvůrců o změť motivů a podezřelých atd., indicie a náznaky byly jasné a zápletka s přibývajícím časem pro mě zcela nevěrohodná. Vždyť přeci v praxi existuje něco jako podjatost a pochybuji že by s tímto profilem mohli vyšetřovatelé v tak závažné kauze vůbec pokračovat v pátrání...? Pro mě je 10 dílů naopak mnoho - krátil bych tak na 5 až 6 dílů, aby byl závěrečný twist o to překvapivější a věrohodnější. Politická linie byla zajímavá - věřím v hlubokou deziluzi z praktické politiky, systémové chyby, kompromisy, vyjednávání, deformace charakterů i v tu špínu, která se může dostat za nehty - ne však v teorie spiknutí a kompletní lhostejnost v tak širokém měřítku. Každopádně sérii i přes tyto výtky hodnotím kladně a to vzhledem k celkové komplexnosti zde zobrazeného (pátrání + politika - méně už soukromí hrdinů). Je to napínavé a nudit se nebudete - každý díl je v závěru něčím nakopnut - ale zároveň si myslím, že brát zde odvyprávěné za něco obecnějšího nelze - je to prostě jen šikovná konstrukce. ()

transbeskyd

Zdá se mi, že jsem vám sympatický, ale dáváte mi to najevo teda dost dost zvláštním způsobem..Dvojka výborná, hlavně opět ledově osvetřená seveřanka Lundová. Zahuštění na poloviny dílů oproti jedničce, seroši myslim prospělo. Opět se tu vrah motá celou dobu kolem a krouží se kolem něj dost blízko jako v jednotce, ale stejně je to odhalení i pak docela šok. Jsou tu náznaky vztahové zápletky, i když hoodně skryté, tak se třeba dočkáme ve trojce.. Pokud ovšem Sára zas nevyfasuje kolegu zabijáka, co ji radši oddělá dřív, než se k něčemu rozhoupe.. ()

shedlo

Ještě lepší než první série (i ta je skvělá), zbytečně nenatahované, alébrž napínavé, zamotané, přesto pochopitelné. Opět skvělá gradace v poslední epizodě. Military linka (vedle minulé i současné politické) přinesla novou dynamiku, novou demonstraci faktu, že svět není černá a bílá (kde jinde než uprostřed válečných dramat tento fakt zobrazovat), a že všichni jsme v tom hnusu namočeni. Záverečný záběr na plačícího Rabena se mi vryl do paměti. ()

VLADEK

Mám problém s hodnocením, protože druhá série mi přišla o dost slabší než první, ale dát jen 3 hvězdičky by byla kolosální ignorance. Problém bude v tom, že jsem jedním z mála, který považuje americkou verzi za napínavější a rozhodně herecky lépe zvládnutou. Nicméně třetí sezóna The Killing už Forbrydelsen II má pramálo společného. Nic proti Sofie Gråbøl, ta je super, ale herecké ztvárnění politické linky příběhu je toporné. Také nevím, kde kolegové vidíte tu chladnou severskou atmosféru - možná jsem neměl sledovat v HD - já vidím laciné kulisy. A ten závěr -- Pozor Spoiler-- to mi jako chcete říct, že profesionální zabiják nedá jednu ránu na jistotu?? V tomto směru považuji americkou verzi za severštější než tu dánskou. A u americké je skvělá kamera. Tedy pro mě 70%, ale jen více takových dánských, norských, švédských a finských seriálů a filmů na ČT!!! ()

hony23

První série nastavila laťku pořádně vysoko a druhá ji bohužel nepřekonala. Dvojce každopádně prospělo zkrácení na 10 dílů, seriál má tak větší spád a ubylo hluchých míst. Naopak příběh se mi více líbil v jedničce, kombinace islámských teroristů, armády, rozvědky a politiky byla zbytečně komplikovaná a chvílemi nepřehledná. Sarah Lundová se naštěstí po svém zakousla do nového případu, vše mi nakonec objasnila a předvedla mi další ze svých svetrů. Takže ano, těším se na třetí řadu! ()