Barmský videožurnál

• Dánsko Burma VJ: Reporter i et lukket land (více)
všechny plakáty
Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2008, 84 min

V roce 1988 byl Joshua jako malý chlapec svědkem brutálního zásahu barmské vojenské junty proti demonstrantům, během něhož byly zabity více než tři tisíce lidí. Od té doby se rozhodl bojovat za demokracii. "Vyzbrojen" malou kamerou a mobilním telefonem se společně s třemi desítkami dalších odvážných mladých Barmánců ze skupiny Democratic Voice of Burma rozhodl podrobně zachytit protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné surové potlačení. Záběry dramatických událostí z kamer těchto reportérů se objevily ve zpravodajství všech významných světových médií a byly po určitou dobu jedinou možností, jak se svět mohl dozvědět o skutečné situaci v Barmě. Strhujícím způsobem sestavený dokument nabízí podrobný a navýsost autentický záznam tehdejších událostí, kdy Barmánci po devatenácti letech překonali svůj hluboce zakořeněný strach z vládních represí a vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu. Skrze detailní záznam práce Joshuy a jeho kolegů, kteří svou činností riskovali život, film ukazuje nepopiratelný význam nezávislých médií v boji proti totalitní moci. Barmský VJ získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech, mimo jiné hlavní cenu na dokumentárních festivalech CPH: DOX v Kodani a IDFA v Amsterdamu. (Jeden svět)

Mikino00

Hrůzy, které se děly v Barmě jsou zde podány autentičně a spíše se linie orientuje na příběhy reportérů. Klobouk dolů před tím co dělali, čím si prošli, ale zrovna poutavý dokument se nekoná. ()

Strike

Trochu zklamání. Řekl bych, že trochu promarněná šance. V této podobě lze pozitivně hodnotit jen to, že se dostali ven nějaké místní záběry. Pokud tomu dávali konečnou podobu evropští filmaři, tak myslím, že mohli přidat nějaké vysvětlení jako roli hrajou mniši v místní kultuře, či jak reagovali lidi ve světě (zda se pokoušeli reportéři z jiných zemí dostat do barma, atd...). Tím by vznikl plnohodnotný film a výpověď. V této podobě mi to přijdě trochu málo... ()

Smejdik

Dechberoucí dokument, který vás rozhodně nenechá chladnými... doporučuju všem, kteří si stěžují na svůj život nebo na naši politiku. ()

agassi68

Znova som si pripomenul, akú obrovskú odvahu musí mať človek, aby sa postavil pred hlavne samopalov a že sloboda nie je dar z nebies. ()

Pesosek

Velmi autentický dokument přímo z „centra dění“….holt dokumenty natočené v totalitě a o totalitě mají vždy velkou vypovídající hodnotu a jinak tomu není ani v tomhle případě…. ()

Hightower

Slovo „chtíč“, které užil Malarkey, mi zní spíše negativně a hanlivě. Užil bych spíše slovo TOUHA. Ano, barmští obyvatelé, mniši touží dostát změny. Ovšem jedná se o změnu, která se může jevit jako nesmyslná. Svoboda projevu, názoru, shromažďování atd. náleží člověku, protože on ji má od doby, kdy byla uzavřena „společenská smlouva“. Pravda je: žádný člověk, který se jakživ narodil nic, jako smlouvu nepodepsal. Nicméně, se má člověk rodit s tím, že žití pospolu, je tou nejlepší cestou k prospěchu jedince a že mu náleží jistá práva. Každý je má zakoušet bez boje. Bojuje-li totiž člověk o to, co mu náleží od přirozenosti, je zdržován od vývoje a jeho součástí. Dost výstižně, energicky, bojovně – až mi vyrašila husí kůže, bylo řečeno: „dokázali jsme spolupracovat“(25:52). Ano, jak píše brit84, může být snímek brán jako ukázka ztráty snu. Myslím si, že stejně tak snímek může ukazovat, že se toho snu barmští obyvatelé nevzdávají. Mají jej. Jdou si za ním, seč jim strach svazuje nohy a ruce, ale jednoho dne jej uskuteční; já tomu věřím! ()

Aannička

Tento dokument je pro mě nezvratným důkazem, že media jsou lživá!!! Jednou mi jeden člověk řekl musíš sledovat, co se děje ve světě. A já to začala dělat, ale sama sebe jsem se stále ptala. Je to možné? Kolikrát jsem si ověřila jednu zprávu na několika stránkách(i zahraničních) a pak člověk přišel na plno pokroucených pravd. Tento dokument mě posadil na zadnici a já stále nemohu vyjít z údivu, co se ve světě děje a já to nevidím tak pravdivě jako je to tady. Tvůrcům obrovský palec na horu a skláním se až na zem pro jejich odvahu tento dokument zrealizovat!!! ()

Speck

Nejemotivnější dokument, který jsem za dlouhou dobu viděl, díky reportérům DVB jsem mohl vidět všechny události tak živě...O to je bolestnější a víc frustrující fakt, že k něčemu jako změna se ani v nejmenším neschyluje. Nepřikrášlené záběry z ulic a rozhovory mezi reportéry, prožitky zainteresovaných lidí, kteří v oněch událostech dávají všanc svou budoucnost, zkrátka autenticita a lidskost, to vše podtrhuje vážnost barmské situace a vyvolává tolik potřebnou solidaritu, a upřímný soucit. A to bez cíleného tahu na citovou stránku. Velice obdivuji nasazení všech reportérů, samotnou Su Ťij a zejména všechny ty odvážné mnichy, kteří se nebáli vyjít do ulic i po těch strašných raziích a stáli tak strachem zlomenému národu oporou. ()

carott

Toto není jen dokument, autorům šlo přímo o život, přitom zachytili atmosféru, která v zemi panuje - smutek a bezmoc místních lidí ()

andulasafarova

Nepamatuju si ani jednu nudnou pasáž, místama je to opravdu napínavé a člověk se těm lidem musí obdivovat. Přitom tu nejsou žádné vyděračské scény útočící na slzné kanálky podbarvené tklivou hudbou. ()

Hank

Absolutní nářez, klobouk dolů před odvahou Barmánců! O hvězdičku víc už jenom proto, že jsem poznával místa, kde jsem nedávno cestoval. ()

Marty20

Žádný dokument mi ještě nevyrazil dech tak, jako tento! Vznikl díky neskutečné odvaze lidí, kterým před očima stříleli novináře a oni přesto pokračovali v natáčení! Vyjadřovat jeho hodnotu hvězdičkami je proto až nedůstojné. Není snad ani možné, že žádnému mocnému státu nevadí co se tam děje. Nevím o nerostném bohatství této země zhola nic, ale tipnu si, že tam asi moc ropy nebude. ()

pepino

Jak lze hodnotit hvězdičkami problém, který se sice odehrává daleko, ale je skutečný? Dokument jako takový vynikajicí. ()

pOne

Nakonec jsem přece jenom upřednostnil obsah a důležitost sdělení před vším ostatním. Pro mě rozšíření obzoru, nevěděl jsem o situaci na Barmě, že je taková, jaká je. Je to ten typ filmu, kdy si člověk řekne "zaplaťpámbu, že žiju, kde žiju". ()

Raphaell

Povstání studentů v roce 1988 podobné naší sametové revoluci bylo krvavě potlačeno. V roce 2007 má demokracie v Myanmaru nadějnější vyhlídky. Mírumilovný mnišský protest přeroste v celonárodní povstání, jenže vojenští generálové opět tvrdě zakročí. A já se ptám, jestli nakonec nejsou všechny ty oběti na životech úplně zbytečné. Daleko větší přínos mají videozáznamy, které pořizují amatérští reportéři. Díky nim jsem v Barmě skutečně byl a nebyla to příjemná zkušenost. Přesně takhle to mohlo dopadnout i u nás a kdo ví, jestli bych teď dokázal vzít kameru a bojovat za svobodu tady u nás... ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky