Barmský videožurnál

• Dánsko Burma VJ: Reporter i et lukket land (více)
všechny plakáty
Dánsko / Švédsko / Norsko / Velká Británie, 2008, 84 min

V roce 1988 byl Joshua jako malý chlapec svědkem brutálního zásahu barmské vojenské junty proti demonstrantům, během něhož byly zabity více než tři tisíce lidí. Od té doby se rozhodl bojovat za demokracii. "Vyzbrojen" malou kamerou a mobilním telefonem se společně s třemi desítkami dalších odvážných mladých Barmánců ze skupiny Democratic Voice of Burma rozhodl podrobně zachytit protivládní demonstrace v září roku 2007 a jejich následné surové potlačení. Záběry dramatických událostí z kamer těchto reportérů se objevily ve zpravodajství všech významných světových médií a byly po určitou dobu jedinou možností, jak se svět mohl dozvědět o skutečné situaci v Barmě. Strhujícím způsobem sestavený dokument nabízí podrobný a navýsost autentický záznam tehdejších událostí, kdy Barmánci po devatenácti letech překonali svůj hluboce zakořeněný strach z vládních represí a vyšli za mohutné podpory buddhistických mnichů do ulic Rangúnu. Skrze detailní záznam práce Joshuy a jeho kolegů, kteří svou činností riskovali život, film ukazuje nepopiratelný význam nezávislých médií v boji proti totalitní moci. Barmský VJ získal řadu ocenění na mezinárodních festivalech, mimo jiné hlavní cenu na dokumentárních festivalech CPH: DOX v Kodani a IDFA v Amsterdamu. (Jeden svět)

Chase

Tenhle dokument mě dostal tam kam mě asi dostat měl. Přemýšlím, co bych v takovýhle situaci dělal. Šel s mnichy, účastně tleskal na střechách, vzal do podpaží kameru a vyrazil nebo jen seděl doma s vědomím, že v tomhle státě ovládanym armádou se nic nezmění. Přiznám se, že se mi při tomhle přemýšlení vybavilo i "Live for nothing or die for something." Za tuhle zvláštní směs co mi teď neurony v hlavě zpracovávaj je to jasně za pět. Jo a "uznávaný" Michael Moore je oproti těmhle klukům v sandálech břídil. ()

david666

Silný dokument, který Vás nutí přemýšlet a gratulovat si k tomu v jaké zemi žijete. A který Vás naštve tím, že si uvědomíte jak se "pomáhá" ke svobodě jiným národům, kteří o to třeba ani nestojí a tady se "to" nechá vyhnít. Hlavně, že politici mají plno keců. ()

RebekaFox

Asi jeden z nejlepších dokumentů, jaké jsem zatím viděla. Záběry mají neuvěřitelnou sílu. Škoda slov, to je třeba vidět. ()

dauby

Ačkoliv veškeré záběry, pořízené v tomto filmu amatérskými skrytými kamerami, jsou pochopitelně velmi nekvalitní, jedná se o velice silný dokument, vypovídající o charakteru vojenské diktatury v Barmě. U nás si často myslíme, že jsme před rokem 1989 žili v brutálním režimu, ale (aniž bych chtěl náš komunistický režim jakkoliv omlouvat) to nebylo nic ve srovnání s Barmou, jak je jasně vidět v tomto filmu. Je rozdíl, jestli dostanete ránu pendrekem, nebo rovnou kulku do hlavy. Člověk si říká, kde se vůbec v těch lidech bere ta odvaha, vyjít za těchto podmínek do ulic. ()

rodl

Za co bysme byli schopni zemřít my? Jak velká musí být zoufalost dvacetiletých lidí, že jsou ochotni zemřít jen proto, aby jejich smrt ještě více demaskovala zločinnost vládnoucí junty? Film o něčem, co si už (naštěstí) neumíme na vlastní kůži ani představit. Film s otázkou. Jak dlouho ještě? ()

sbinda

"Kdo se nebojí zemřít ať veme prapor", skutečná slova z průvodu, do kterého vzápětí začalá barmská armáda střílet. "Dnes jsem dvakrát unikl smrti", slova kameramana...Těžko představitelné. Slovo "svoboda" je tu mnohými bráno jako otřepané klišé. A právě Barmský videožurnál dnešnímu evropskému divákovi opravdu nezaměnitelnou formou připomene, že lidé v jiných zemí za ní stále marně bojují a umírají. Těžko hodnotit hvězdičkami... ()

radek.896

Je pěkné, že to svět vidí, ale stejně si tím nepomůžou. Hold, když tam není vidina výdělku, tak na ně amíci a spol serou... Kvalitní záběry a hudba, leč pěkně dlouho budou ještě čekat na změnu. Bush je fakt srandista, jeho projev vyzněl jako vtip. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky