Před více než dvaceti lety došlo k prvnímu kontaktu mimozemské civilizace s lidstvem. Lidé očekávali děsivou bitvu nebo významný technologický pokrok. Nedošlo ani k jednomu. Mimozemšťané byli uprchlíky z vlastní planety. Stvoření byla ubytována v nouzových domovech v jihoafrickém Okrsku 9 (District 9), zatímco se státy celého světa dohadovaly, co a jak dál. Teď všem dochází trpělivost. Dohled nad mimozemšťany byl svěřen MNU, soukromé organizaci, které je osud mimozemšťanů lhostejný. Měla by ale naději na obrovský výdělek, pokud dokáže zprovoznit mimozemské zbraně, které vyžadují k aktivaci mimozemskou DNA. Napětí mezi mimozemšťany a lidmi dospěje ke svému vrcholu ve chvíli, kdy začne MNU obyvatele Okrsku 9 stěhovat do nového tábora. Jeden z agentů MNU, Wikus van der Merwe (Sharlto Copley) se nakazí mimozemským virem, který začne měnit jeho DNA. Záhy se stává nejhledanějším mužem planety – je klíčem k odhalení tajů mimozemské technologie. Vyděšený muž má jedinou možnost: ukrýt se v Okrsku 9. (oficiální text distributora)

Wintery

Zajímavá perspektiva, hlavně první půlka nabídla zajímavě podaný realistický dokument o pobytu mimozemských tvorů na Zemi, druhá zase plno akce, celé nahuštěné chutnou hutnou atmosférou a s pěknými výkony herců, o kterých jsem nikdy neslyšel... Závěr ve stylu "domyslete si ho sami" mi docela sedl. Dle mého gusta sci-fi, jak má být... ()

Patr1k

Tu nie je o čom, s rozpočtom aký mal režisér k dispozícii natočiť takýto film, klobúk dole, príbeh neskutočne reálne vyobrazuje mentalitu a správanie sa ľudí k niečomu, čo je mimo ich "normalitu" , niekedy som mal chuť byť v dejisku a fackovať rad radom...efekty skvelé takisto aj výkon hlavného predstaviteľa, jediné čo mi vadilo bola prílišná brutalita bojov (i keď zámer bol jasný) a neprepracovaný scenár no aj tak, pre mňa jednoznačne film roku 2009 (zatial - ešte čakám na Avatara) ()

Skank

Plnohodnotných 5* Velice dlouho jsem neměl tak silný pocit ze sledování skvělého Sci-Fi... V podobném duchu bych si přál vidět Half-Life (jestli se někdy natočí...) ()

Davemix

Naprosto geniální sci-fi natočené dokumentárním stylem, kde se režisérovi opravdu velmi vkusně povedlo přesvědčit diváka o tom, že jde o realitu. Rozhodně nejlepší sci-fi letošního roku. Od Neilla Blomkampa by se spousta jiných slavných režisérů mohlo učit. Naprosto jasných pět hvězd - 90%. ()

Muf911

Dost hustý film. Scifi, nad kterou se může / musí divák zamyslet. Chvilkama jsem měl problém rozdýchat některé scény (díval jsem se na to s manželkou) a když došlo na sekeru a usekávání ruky, tak jsme film zastavili a přemýšleli, jestli máme žaludek koukat na to dál... Ale jinak hodně zajímavý námět i scénář, skvělé efekty, výborný styl vyprávění ala reportáž. To, že film měl relativně nízký rozpočet, o tom jsem se dozvěděl až tady na čsfd a ani by mě to nenapadlo. ()

dinho_

Výborný nápad, o nic horší realizace. Tleskám. Jen se bojím, že za tři roky nás čeká druhý díl District 10, s mnohonásobně vyšším rozpočtem a zároveň i mnohonásobně nižší kvalitou. ()

1mikeF

Prosím! Ještě jeden film s dokumentárním konceptem! Právě ta první půlka filmu by byla na plný počet. Druhá polovina už hodně trpí náhodami a nelogičností. Přemršť situací, které smrdí nekultovním béčkem mě pořád udržovaly ve strachu, že na konci přijdou šťastné páry, zachráněný svět a mrtví záporáci. I tak jsem díky neuvěřitelně uvěřitelném začátku zůstal zatlačený v křesle. Těžko se věří, že to stálo jen ("jen") třicet milionů. ()

Dexter666

Tak toto som naozaj nečakal. Dej, jeho koncept, spracovanie, akcia, hudba, námet a vôbec všetko ma ohromili a zastihli absolútne nepripraveného zhliadnuť niečo takéto. Pozrel som sa do krajiny za zrkadlom a môžem čestne prehlásiť, že District 9 bol jeden z mojich najsilnejších filmových zážitkov. ()

pierre9

Musím objektívne uznať, že je to natočené veľmi dobre, priam vynikajúco. Nie je to však moja šálka kávy a trochu ma zarazili mimozemšťania rozprávajúci po anglicky:) 3.5* ()

mrakoplasH

Po delší době opravdu povedené sci-fi. Příběh není tak přímočarý jak jsem se obával, no i když pár scén je lehce předvídatelných. Surovost samotného sektoru, dokumentaristický začátek a chtivost lidí zaujmou i náročnější diváky. ()

Johnysman

Bubba by mohl o krevetách rozhodně vyprávět hodiny....stejně jako tenhle snímek. Pro mě rozhodně sci-fi dosti jiné. Nejvíce bych chtěl vyzdvihnout samotný nápad, který je opravdu v teď již nepřeberném množství filmů tohoto žánru originální. Ale....trochu mě zklamal vývoj hlavního hrdiny, kdy se z obyčejného úředníčka stane hrdina trháku. Poté ztrhávám body za do očí bijící náhody...kterých můžeme vidět hromadu. A pak mě zrovna neoslovila závěrečná akční scéna, kdy kulky lítají všude okolo, jen ne do cíle... a nakonec třešničkou na dortu - kyborg...,který umíral jako nějaké zvíře...a vyplivl ze svých kovových útrob olej či co. Ale suma sumárum...kamera výborná, režie také, jen ten scénář úplně nenaplnil mé očekávání. ()

HollyMolly

Film o mimozemšťanech takových, jak je neznáme. Tentokrát žádná hrozba vyhlazení civilizace, ale překážející komunita vyděděnců v afrických slumech. Už jen nápad takový film natočit má mé uznání ale provedení, to si mě navždy získalo. Ohromující, strhující filmová atmosféra, jednoduchý nápaditý dramatický děj k tomu všemu nápaditě natočený jako dokument. Ano, tak to má být, tak to má vypadat! ()

Callie

Obrovský akční nářez, kdy jsem po dlouhé době litovala, že to mám s titulky. Někdy jsem nestíhala číst to kvákání mimiků, které mělo přes sebe anglické a české titulky. AKCE , AKCE, AKCE. Protože nehraji hry na PC , tak "jen" 85%. ()

sAreOn

Pro mě poměrně zdlouhavé a nudné, navíc mi poměrně dost vadil onen dokumentární styl filmu. ALe každopádně musím snímek ocenit za zpracování, neboť byste na něm nepoznali ani v nejmenším, že se jedná o poměrně low-budget záležitost! ()

tommei

Výborný námět, se kterým si Blomkamp za "pár šupů" dokázal skvěle poradit.To že tento film byl nízkorozpočtový není moc vidět.Záběry které jsou i z ručních kamer zásahového týmu, dodávají divákovy pocit, jako by tento příběh prožil spolu s hlavním hrdinou.Snímek zachycuje typické chování lidí k něčemu cizímu.Pár malých much by se našlo, ale k čemu kazit pocit z tak povedeného filmu? ()

veverysiak

Jediné, čo sa tu dá tvorcom vytknúť, je nedotiahnutie pripravenosti ľudskej komunity na prípadný odpor emzetov, čo sa úplne odhalilo v miestami až naivných scénach prieniku Wikusa s Christopherom do tajných labákov MNU, poprípade pri otrasnej muške špeciálne cvičených vojakov, ktorí ich pri úteku nedokázali takmer ničím trafiť, ale beriem to ako obete na oltár zvýšenia akčnosti a dynamiky záverečnej fázy filmu, ktorá možno pripadá niekomu patetická, niekomu mierotvorná, ale zapadá do celkového kontextu a pri čo len malej snahe predstaviť si pokračovanie s návratom zdravo nasratej záchrannej misie kreveťákov na Zem, idylický záver úplne stráca opodstatnenie, takže 90%. ()

Djmacik

Keďže mi to prišlo jak nevydarená Komédia :D, na ktorej som sa dobre zasmial tak to hodnotím pod 70%. o 3 roky si po ňho prídu :D ()

Daweee01e

Pro mě jedno z nejlepších a nejoriginálnějších sci-fi téhle dobry. Úplně jsem si zamiloval styl natáčení dokumentu. Film byl však ze začátku mírně nudný, ale po 30 minutách už nabral neuvěřitelný spád a já se od něj nemohl odtrhnout. Je tam sice pár malých chybiček typu geniální dítě atp. ale toho si ani skoro nevšimnete. Na tento snímek budu ještě dlouho vzpomínat. Pro ty, kteří uvažují se na D9 podívat, neuvažujte. ()

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

Neill Blomkamp píše scénář k District 10

27.02.2021

Je to už dvanáct let od doby, co do kin dorazilo akční sci-fi District 9 jihoafrického režiséra Neilla Blomkampa (Elysium, Chappie). Snímek získal velmi pozitivní reakce od kritiků i diváků, byl… (více)

RoboCop přišel o režiséra

13.07.2018

Blomkampův „robocop z chatrče“

Blomkampův „robocop z chatrče“

11.07.2013

Po nečekaně, ale zaslouženě úspěšném Districtu 9 a vysoce očekávaném Elysiu zůstane Neill Blomkamp věrný žánru sci-fi. Jen tentokrát k akci a trikům připojí výraznější komediální prvky. Jeho novinka… (více)