V roku 1969 na losangelskej univerzite vrie nespokojnosť študentov. Jeden z nich, Mark, vidí, ako polícia násilím rozháňa demonštráciu, pričom zastrelí jedného zo študentov. Mark chce strelca zabiť, niekto ho však predbehne. Mark je však hlavným podozrivým a tak uteká na letisko, kde sa zmocní malého športového lietadla. (STV)

Wolvie

Jediný Antonioniho snímek,který mě vyloženě položil.Nejsem si jistý,do jaké míry to způsobila účast Harrisona Forda,ale Zabriskie Point je každopádně mistrovské dílo,na kterém nenacházím kazu. ()

F.Sucre

Tenhle film nemá svůj pevný smysl. Střídají se tam dávné demonstrace studentů v Americe, bohémství, pomstychtivost a "láska"(?). Michelangelo Antonioni se snažil Zabriskie Point udělat mysteriózním dílem, nicméně tentokrát se to až tak nepovedlo. I když tomu dost napomáhají závěrečné kontroverzní scény se sexuálním podtextem, tentokrát mě film příliš neoslovil. Škoda.. ()

Dimo

Dobrý, na mne však příliš dlouhý film. Ubral bych 20 minut. Překvapila mne místy snová atmosféra snímku, ve snímku jako bych viděl několik filmových inspirací. Zaujaly zpomalené, detailní výbuchy. Několik hluchých míst jsem nepochopil, nezapadly mi do sebe a těžko bych hledal souvislosti. Jako celek, mi film myslím docela zapadl, ale jak už jsem napsal na začátku, zkrátit, místy jsem se nudil. 55%. ()

JimiH

Výborná hudba, pěkná kamera, ale ta myšlenka mi z dnešního pohledu přijde dost přímočará a určitě nepotřebovala takovéto zdlouhavé zpracování. ()

jda23

Do 4 a pól. Počas filmu som si uvedomil, ze jedina linia by mohla byt mapovanie tamtej znamej revolty u mladých. Trochu hippies, trochu študenti a all čo k tomu uz nejako patrí. Oči som upieral najmä na krajinu a pozadia, uši počuvali samé a result je vyše 100minutová misa fakt pestrej zeleniny a ovocia, ktoru som už ku koncu, mal trochu problemy, stráviť. Neostalo takmer nič, len spomienka na rozhovor v mrakodrape, letecký pohľad na mesto a sex in the desert. Do piatich mi chybal prikovany dej a rušilo spravanie sa ľudí medzisebou (smrteľní idealisti). Dalo sa to preskočiť, p.reziser to nespravil, no nadčasovosť ostáva hlavne u spomin.obrazov a music ofcorse. Ak chceš byť vyrovnaný za to čo si urobil, nenechaj sa súdiť tými, u ktorých je rozhodnutie predvidateľné. Gj ()

josieaddms

Úplná blbost. Koukala jsem se na to, protože jsem se těšila na hudbu Pink Floyd. A ta byla kde? Na úplném začátku jsem vycítila jejich typický zvuk, a na konci přitom co dloooouho zpomaleně vybuchoval barák jsem si mohla vychutnat kousek jejich Careful With That Axe, Eugene, ale jinak to byla totální absence. Film mě štval, štvala mně ta holka i když měla krásný vlasy a líbila se mi (svým způsobem), štval mně ten chlapík a jeho vlasy. Vadila mi nesmírně trapná scéna orgií na poušti, bylo to směšné. Navíc příběh byl hrozně nudný a totálně o ničem. Nula procent myšlenky nebo výpovědi. Zbytečný film, kde Antonioni jenom promrhal šanci použít dobrou hudbu. Chudák Jim i všichni ostatní.... ()

GTS_PUNK

Ak americká kritika v roku 1970 po vydaní tejto Antonioniho snímky film rázne odmietla, veľmi dobre vedela, čo robí. Necelé (úmorné) dve hodiny trvajúce dielo totiž v podstate nemá celistvý príbeh a skladá sa z troch väčších dejových(?) celkov, ktoré ho formujú. Tie možno pracovne označiť ako študentilietadlovila. Dôležité je v každom prípade to, že poriadne, respektíve vôbec, ani jeden z nich o ničom nevypovedá. Za to je však z každej časti, obzvlášť potom z tej úvodnej, cítiť výraznú ľavicovú agitáciu. Tá prispieva k tomu, že diváka Antonioniho film nielenže nebaví pre absenciu poriadneho príbehu, ale navyše sa mu miestami aj dosť bridí, keď presakuje ľavicovými názormi. Americkí študenti sa tu uchyľujú k myšlienkam červených revolucionárov a najväčšími nepriateľmi sú pre nich kapitalistická buržoázia a polícia. Takmer vždy je až smiešne sledovať, ako západná mestská mládež sní o socializme, respektíve komunizme, ale absolútne netuší, čo to so sebou v praxi prináša. Každopádne, počúvať a sledovať to je otravné, ba až odpudzujúce. A vyznieva to rovnako v roku 1970, ako aj o vyše polstoročie neskôr. Zabriskie Point je aj preto filmom, ktorý je ako celok tragicky nudný, nezaujímavý a kvalitatívne veľmi slabý. Antonioniho snímka najviac dopláca na absenciu poriadne vystavaného a aspoň trochu zaujímavého príbehu, ale takisto na už spomenutú ľavicovú orientáciu. Snáď jediným malým plusom je v tomto prípade výprava. Tá pôsobí vo filme veľmi dobre, vďaka čomu má divák aspoň vizuálny zážitok z americkej krajiny. To je však len malá náplasť. ()

Looka

Počáteční nuda je smazána zhruba po půlce filmu, kdy se mladý rebel rozhodne ukrást letadlo a následně s ním balí sekretářku v poušti. Celkově mě film upoutal i krásnými záběy Mojavské pouště a dobře evokovanou náladou doby. Celé to podtrhává skvělá hudba. Vrcholem filmu je pak explozivní finále, kterým se nedávno ve svém klipu inspiroval mám dojem, že Fat Boy Slim. ()

zmess

Celkom dosť nezáživné dielko so zaujímavým koncom, ktorý vás ako jediná vec na tomto filme prinúti trocha sa zamyslieť. ()

Yahey

Krásná vizuální stránka, dějově nekonečná nuda. Milování v písku připomínající Modrou lagunu a abstraktní závěr s nekonečnými výbuchy "konzumního světa". L'Art pour l'Art. - Za každou cenu snaha o umělecký film. On to samozřejmě umělecký film je, ale posedlost, sladká zalíbenost vizuálem, krajinou, snímáním, ale i snahou o dobovou esej o boji estabilishmentu a mladých rebelů, to vše je super; na druhou stranu film cosi výrazného postrádá, pointu, lépe vyhrocený příběh. (Jasně, že se dá říct, že je to tak schválně a tím víc je to "art". Dá se říct, že je to nudné schválně, že to o té "prázdnotě" konzumu, a proto je vyprázděný i děj - ale to vše je příliš intelektuálsky sterilní.). Pak by totiž stačilo z několika obrazů krajiny a postav udělat kalendář, mělo by to stejný výsledek, ale odpadla by nekonečná nuda. Má to svou poetiku, má to své místo v dějinách filmu, ale rozhodně to není film pro každého. Prostě to není taková "prda", jak by to mohlo být, nemá to "koule", šťávu, je to suché (ano a proto se to odehrává v poušti a hrdinové se milují v písku!). Můj cup of tea to není. ()

karlee

Tak nějak si představuju kvalitní romantický film, hlavně konec byl povedený, ale i předtím se najde spousta vizuálně působivých scén. I když úvodních pět minut mě trochu vyděsilo a s hlavním hrdinou jsem nijak zvlášť nesympatizoval. ()

Shanen29

Pro mě zvláštní a příjemný filmík.,ikdyž jsem se několikrát přistihl,že chvílemi bloumám očima mimo obrazovku a nesoustředím se. ()

Rattlehead

Pro Metro-Goldwyn-Mayer byl tento film doslova pohromou. Stál sedm miliónů dolarů, pětkrát více než "Zvětšenina", a nevydělal ani milión. Dokonce i kritiky byly negativní, což nechápu. "Zabriskie point" je totiž parádní snímek s několika nádhernými scénami - kočkování auta s letadlem, orgie uprostřed pouště a závěrečné výbuchy. Když jednou Antonioni spolu se štábem natáčeli přímo v letadle, upadlo letadlu jedno kolo, a tak museli kroužit tak dlouho, dokud nebyla nádrž prázdná, aby se mohli pokusit přistát. Šťastně to dopadlo... ()

Olafsson

Pro mně je, především druhá polovina filmu, óda na svobodu a lásku. V krásném, dojemném hávu končících šedesátek... Dariiny oči a krásné dlouhé vlasy mně fascinovaly... Opět mně tady napadá myšlenka - Proč jen jsem nežil v té době, když mně z ní toho tolik hluboce oslovuje... ()

jprmusic

Tenhle film je stejnej jako ostatní italský filmy - možná uměleckej, ale nekoukatelnej. Nesmyslné chování a blábolení hlavních postav, chaotická režije skákající nepřehledně od scény ke scéně, snahao sdělení jakési myšlenky s výsledkem nula. Nejšílenější hláška filmu: mladá dívka se ptá studenta, který bez jakýchkoli problémů ukradl na letišti letadlo a úplně bez potíží s ním odletěl !!!!, proč ukradl to letadlo. Odpověď zní:" Chtěl jsem se trochu povznýst". No jak říkám, fakt šílená ptákovina. ()

kubilov

Studenti stávkují za komunismus, Lenina, Castra, Mao ce-tunga a sociální spravedlnost, kterou tito pánové ve svých zemích 100% prosazovali. Úsměvné. Já osobně odpůrcem bezdějových filmů nejsem, avšak když se absolutně minu s hlavní myšlenkou a poselstvím filmu a nebaví mě jeho zpracování, je to dost na štíra. ()

Projekt 100 pro rok 2008

Projekt 100 pro rok 2008